Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229404 razy)

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #510 dnia: 18 Czerwiec 2020, 09:46:47 »


Palarnia: Simplo
Kawa: Rwanda Huyo Lola Filter
Stopień palenia: jasne

Mocno owocowa. W smaku delikatna i lekko kwaskowa. Osobiście wolę kawy słodkie albo wytrawne i kwasku bywa tu dla mnie za dużo. Z drugiej strony, stosując w dripie bardzo gruby przemiał i metodę Tetsu Kasuyi wychodzi przedni napar, w którym faktycznie da się wyczuć brzoskwiniowe nuty (żółtej sliwki nie znalazłem, ale moje kubki smakowe wciąż się uczą, być może osoby o wrażliwszym podniebieniu wyczują więcej niuansów). Podsumowując, spoko, ale bez szału.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2020, 09:53:02 wysłana przez lukasp »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #511 dnia: 18 Czerwiec 2020, 15:41:54 »
Bialetti Napoli Forte.

Kawa mielona, palona po włosku, wypał styczeń 2020, puszka 250 g, 26 zł.

30% arabica, 70% robusta.

Bardzo ciemna, zmielenie drobniejsze niż zazwyczaj stosuję do kawiarki (ja mielę na 16-18 kliku).

Kawiarka Bialetti Moka 2 tz. Doza 12.5 g, delikatnie ubita, uzysk równo 59 g, gorąca woda do zbiorniczka - początek ekstrakcji (bez dodatkowego papierowego filtra) po ok. 30-40 sekundach, znacznie szybciej niż na kawach przeze mnie mielonych.

moka.jpg

Smak - zaskoczenie duże. Żadnego przepalenia ani ziaren, ani naparu. Żadnego kwasku - wynikającego z błędu w  zaparzaniu, co częste w kawiarkach. Smak lekko szorstki, z przyjemną "gładką" goryczką, do tego łatwo wyczuwalny ton wędzonych śliwek oraz wyraźna "słodycz". Intensywność smaku, ale w żadnym razie nie przytłaczająca. Gęste body. I co ciekawe: o połowę mniej pyłku na dnie filiżanki niż przy dotychczasowych kawach (lepsze mielenie niż w Komendancie?).

Podsumowanie: najlepszy napar  z kawiarki, jaki dotąd piłem, naprawdę bardzo przyjemna i smaczna, taka "bezkonfliktowa" :pycha: - chociaż zapewne ziarna nie umywają się espressowo-kawiarkowych blendów z lokalnych palarni za 30-40 zł... Ta kawa jest stworzona do moki - widać i czuć, że dobrali ją fachowcy, zapewne pod uśredniony gust, a mimo to...

Myślę, że jeszcze lepsza będzie wersja z mniejszą ilością robusty: dostępne są jeszcze wersje 50/50 i 0/50.

« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2020, 15:49:24 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #512 dnia: 18 Czerwiec 2020, 15:52:41 »
dostępne są jeszcze wersje 50/50 i 0/50
Czy wersja 0/50 to dla tych z podwójno osobowością, z których jedna lubi kawę a druga w ogóle ? :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #513 dnia: 18 Czerwiec 2020, 16:04:31 »
Pewnie tak Dlatego ja kupiłem wersję 30/70,bo lubię kawę :taktak:

Jeszcze fotka ciastka - idealne, z drugiej strony też. Muszę ustalić, na którym kliku Komesia tak mielić - choć ten przemiał Bialetti dobrało pewnie - metodą wielu prób - do konkretnego ziaren i palenia. Wieczorem zrobię z niej flata.

moka 2.jpg
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #514 dnia: 18 Czerwiec 2020, 16:40:04 »
Muszę ustalić, na którym kliku Komesia tak mielić - choć ten przemiał Bialetti dobrało pewnie - metodą wielu prób - do konkretnego ziaren i palenia.

Nic Ci nie da takie ustalanie. Kawa Bialetti była zmielona dużo wcześniej. A jak była zmielona, to trochę wyschła. A jak trochę wyschła, to stawia wodzie znacznie mniejszy opór, niż kawa świeżo zmielona.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #515 dnia: 18 Czerwiec 2020, 22:02:39 »
@WS - dzięki! - to mi nie przyszło do głowy.

Zrobiłam flata na bazie taj kawy z kawiarki. I niestety, za drugim razem napar nie wyszedł już tak smaczny, ale wyraźnie gorzki (choć jeszcze przyzwoity w smaku) i zadusił mleko - na dodatek uzysk jakiś ogromnie obfity - 67 gramów...

Niby wszystko tak samo robione, a efekt inny... :sciana: Prawdopodobnie zbyt szybko wyłączyłem płytę - i zbyt wolna i długa ekstrakcja...

Tak to jest z tą zabawą- czasem jak balansowanie na linie :D :D

W każdym razie Bialetti Napoli Forte ma spory kawiarkowy potencjał :taktak:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #516 dnia: 19 Czerwiec 2020, 15:33:16 »
Dzisiaj z kawiarki Classico Italiano od Świeżo Palonej.

Wypał średni (taki na moje oko solidniejszy średni), 40% robusty.

Zmieliłem na 14 kliku, żeby się zbliżyć do mielenia wyżej wspomnianej Bialetti.

Kawiarka Bialetti Moka 2 tz, 12.5 grama lekko ubite, uzysk 63 gramy, przerwany w momencie pierwszej piany.

Efekt fantastyczny - wyraźnie lepszy niż w wypadku Bialetti Napoli Forte. :pycha:

Profil smaku podobny, lecz goryczka zredukowana jeszcze bardziej - do niezbędnego posmaku, a ton suszonej śliwki wyraźniejszy. Piękne body i świeży aromat.

Żadne kawiarniane espresso tak mi nie smakowało. Wiem, wiem - to inny typ naparu.

Choć dobrze mi wychodzą napary kawiarkowe, to tu kluczem okazało się drobniejsze zmielenie. Zawsze się sugerowałem nastawami proponowanymi przez producenta Komendanta, tym razem wzorowałem się na fabrycznym zmieleniu Bialetti.

W każdym razie polecam Classico Italiano :taktak:

« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2020, 16:46:55 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #517 dnia: 19 Czerwiec 2020, 15:52:59 »
Dzisiaj z kawiarki Classico Italiano od Świeżo Palonej.

Wypał średni (taki na moje oko solidniejszy średni), 40% robusty.
...

Nie neguję tej kawy, wręcz cieszy mnie, że bardziej posmakowała od markowej-mielonej-puszkowej, wkońcu powinna :) ale średni wypał? Jakie znasz zauważalnie ciemniejsze? ja sobie chyba tylko ligę izzo potrafię wyobrazić, ale wtedy juz rozmawiamy o kawie spopielonej, nie wypalonej  :diabelek:

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #518 dnia: 19 Czerwiec 2020, 16:39:39 »
@trez - to jest średni wypał, tak też jest opisany na stronie Świeżo Palonej.

Ja bym go określił 6-/10.

Świeżo Palona jako ciemny określa swoją kawę Black Velvet - w nich to stopień 4/5 - za 5/5 uznają palenie neapolitańskie/francuskie - uważają takie za przesadne i go nie stosują.

Ja bym dał Black Velvet 7/10 (też go mam).

Najciemniejsze Izzo (Gold) kiedyś miałem - na moje oko to 9/10. Ale widziałem i kosztowałem jeszcze mocniej palone - i to już poza moją subiektywną skalą  :evil:
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2020, 16:50:23 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #519 dnia: 19 Czerwiec 2020, 17:31:09 »
jak wszedłem na ich stronę sprawdzić, to naszła mnie wątpliwość, czy miałem ich classico italianio czy espresso royal :mhh: o piwo bym się nie założył :D ale było to dla mnie tak conajmniej 8/10 :) to było jeszcze po dobrej stronie, ale już koło tego pola, gdzie kończy się kawa a zostają już tylko efekty palenia, a wtedy użyte ziarno jest już obojętne

Opiłem w kawiarce wieeele klasycznych włoskich marek i izzo, chyba srebne miałem, to jednak była przygoda, niby wiedziałem czego się spodziewać, ale żeby nikt mi nie zarzucił jak będę chciał rechotać, to musiałem spróbować. To jest wręcz niewiarygodne, już nieważny smak, ale konsystencja tych ziaren, toż to pod grilem nie mam tak równomiernie opalonego wyrobu :lol2: Dał bym mu spokojnie 15/10 :ups:

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #520 dnia: 24 Czerwiec 2020, 09:09:48 »
Arcaffe Meloria - 20g, 30s, brak preinfuzji, 40-44g uzysk, temp 91.

Bardzo powtarzalna kawa zarówno dobra do mleka jak i espresso. Intensywna, lekko gorzkawa. Dobra kawa "pod gości", którzy nie mają wymagań co do owocowych arabic i chętnie napiją się "kawiarnianego" flat white w domu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #521 dnia: 24 Czerwiec 2020, 09:15:02 »
40% robusty?

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #522 dnia: 24 Czerwiec 2020, 09:47:14 »
40% robusty?
25%. A jest 40? Widzę, że jest Giannutri. Chyba spróbuję. Nie wiem czy wynika to z coraz większego doświadczenia w robieniu espresso czy po prostu ta kawa wybacza dużo.
Ale już powoli robię przyczajkę na Synestezję RED :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #523 dnia: 03 Lipiec 2020, 13:11:14 »
Palarnia To Kawa - Peru Yakumama pod filtr.

W całości wypita i parzona w Chemexie w stosunku kawy do wody 6g/100ml. Czas zaparzania 3-3:30 w 3 zalaniach (preinfuzja 2x masa kawy i reszta wody w dwóch zalaniach).

Im cieplejsza kawa tym bardziej wyczuwalne czekoladowe nuty. Wraz ze spadkiem pojawiają się jabłkowe "smaczki".

« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2020, 13:13:20 wysłana przez Koziołek »

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #524 dnia: 05 Lipiec 2020, 19:24:36 »

Kawa: Brazylia Gilberto Basilio
Palarnia: Good Coffee


Fajna kawka. Już po otwarciu paczki można wyczuć słodkie nuty, a po zmieleniu pojawia się delikatna słodycz suszonych owoców.

Kawę parzyłem w Kalicie 155. Używając 16g kawy i 260ml filtrowanej wody mającej około 92 stopni, przy czasie parzenia ok. 3:00 uzyskałem napar o przyjemnym, słodkim zapachu. W smaku natomiast dostajemy sporo słodyczy, odrobinę kwasowości, i ciekawy, melonowy (?) finisz.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi