Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229438 razy)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #480 dnia: 29 Kwiecień 2020, 01:20:26 »
Euro Cafe - Polish horse
Kawa zrobiona w dźwigni - 13,8 kawy, uzysk ok 40g - czas ekstrakcji - ok 30s
bardzo fajna kawa - już w zapachu wyczuwalna burza owoców - czarna porzeczka i jeżyna - po dwóch-trzech łykach - potwierdzona w smaku -  mnóstwo owoców, zwłaszcza tych z gatunku owoców leśnych, do tego bogaty smak kawy/kakao/czekolady - ale jednak dominujący ciemnych owoców - wrażenie generalnie bardzo pozytywne - po kilku powtórzeniach - efekt nie znika - a jeszcze bardziej się utwierdza - ta kawa naprawdę smakuję owocami leśnymi - i to one dominują aromat - i chyba o to w niej chodzi - zmiejszenie dawki czy wody czy czasu - powoduje tylko pogorszenie - optymalne ratio to ok 1:2,5  - wtedy w pełni odzywają się aromaty owocowe - w innych dawkach  - traci na smaku i staje się gorzka lub kawaśna - ale w takich proporcja - jeszcze długo po wypiciu czuć jej smak - a w pokoju pachnie ogrodem aż do wieczora
Never Give UP †

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #481 dnia: 29 Kwiecień 2020, 01:39:42 »
To musiało być dużo tych k-dawek, że pachniało owocami do wieczora. Co widać po chronometrze. Czyli polecasz dla tych co nie mają w pobliżu ogrodu?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #482 dnia: 29 Kwiecień 2020, 10:54:54 »
Prawdziwa owocowa burza, bez śladów goryczki, jest też w Rwandzie Kabuga Natural. Parzyłem ją w dripperze i dźwigience Arin. W tej drugiej proporcje trochę nietypowe, 40 g naparu z 7 g ziarenek, ale efekt "owocowo" świetny.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #483 dnia: 29 Kwiecień 2020, 11:03:19 »
rawdziwa owocowa burza, bez śladów goryczki, jest też w Rwandzie Kabuga Natural.
Tak świetna w przelewie. Muszę wrzucić też do espresso, zgodnie z sugestią.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #484 dnia: 30 Kwiecień 2020, 17:03:41 »
Dziś Rwanda trafiła do domowej mieszanki - 10 gram Brazil Daterra Petit Soleil i 5 gram Rwanda Kabuga Natural. Fajne espresso z tego wyszło. Polecam eksperymentować :)

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #485 dnia: 02 Maj 2020, 14:53:35 »


Palarnia Blend - Kamerun Santa

Stopień palenia: średnie

Najlepiej wychodzi mi w aeropressie. Stosuję metodę zainspirowaną przepisem Tetsu Kasuyi z 2016 r.

20 g kawy / 260 ml H2o o temperaturze ok. 90C, gruby przemiał

Metoda odwrócna, metalowy filtr

1. 20 g kawy hop do aeropressu
2. Zalewam ją 130 ml wody i przez 15 sekund miesszam łyżką
3. 15 sekund odpoczynku
4. Kiedy czasomierz wskarze 30 s odwracam aeropress i czekam 30 sekund
5. Wyciskam 20 sekund
6. Dolewam 130 ml wody do serwera (u mnie słoika po miodzie)
7. Cieszę się mocną, pełną słodyczy i wyrazu kawą. Czuć truskawki i czekoladę. Serio. Fajna kawka.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #486 dnia: 13 Maj 2020, 09:10:15 »



Palarnia Blend - Peru Moali

Stopień palenia: jasne

Zacznę od zapachu. Niesamowity. Po otwarciu paczki wyraźnie czuć owocowe noty. W naparze kwaskowatość równoważy słodycz. Podpasowała mi ta kawa. Paczkę zużyłem w Kalicie, stosując metodę 4:6 Tetsu Kasui (stworzoną pod Hario, ale nic w niej nie grzebię i mam z Kality genialny napar. (18 g kawy, 270 ml H2o)


Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #487 dnia: 15 Maj 2020, 11:33:55 »
Z Blendu dostalem wlasnie kawy - m.in. dwie Peru. Jedna otworzylem i tez jest sztos! Pisze o Peru Satipo. Palona jasno ale ja takie pije z ekspresu. Naprawde duzo sie dzieje w smaku i zapachu, sa landrynki, karmel, gdzies lekkie nuty kwiatowe jak opisuja... calkiem ciekawa. Polecam.

Natomiast pytanie, ciekawe ceny sa aktualnie na Instytut Kawy. Calkiem mloda palarnia od 2017 roku. Ktos z Was cos pil od nich? Mysle o przelewach oczywiscie bo wole te jasne.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #488 dnia: 15 Maj 2020, 13:06:40 »
Nie piłem, ale rzucę okiem. Każde zamówienie robię z innej palarni i eksperymentuję. Za ok. 1.5 tygodnia skończy mi się ostatnia kawa z Blend (Wietnam) więc już myślę o kolejnym zamówieniu.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #489 dnia: 19 Maj 2020, 10:14:39 »

Palarnia Blend - Wietnam Lam Dong

Stopień palenia: średnie

Najlepiej wychodzi mi w Kalicie, ale i w aeropressie jest fajnie. To nie jest złożona kawa, ale dobrze wchodzi, szczególnie przy stosunku kawy do wody  1:12-1:15. Subtelnych nut tu nie znajdziecie, ale za tę cenę to bardzo przyzwoita kawa.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #490 dnia: 19 Maj 2020, 10:17:05 »

Palarnia Blend - Brazylia Daterra Blossom

Stopień palenia: jasne

Ostatnia kawa z mojego zamówienia z blendu. Duże rozczarowanie. Kawa zupełnie bez wyrazu, bezpłciowa i niesmaczna. Pewnie są metody, które pozwolą wyciągnąć z niej ciekawy smak, ale ja ich nie znam.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #491 dnia: 19 Maj 2020, 10:46:50 »
Spróbuj tej Brazylii w espresso. Mi też średnio smakowała w dripie, ale w espresso wychodzi znakomita

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #492 dnia: 19 Maj 2020, 14:48:52 »
Nie mam ekspresu, ale może ogarnę sobie jakąś mokę :)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #493 dnia: 19 Maj 2020, 15:44:19 »
Mam pewną potrzebę, a raczej moja żona.

Kupiłem blend na wiosnę z Javy. Bardzo dobry, truskawkowy i wdzięczny w parzeniu. 1:1 1:1,5 1:2 1:2,5 1:3 wszystkie bez zarzutu. Spróbowałem nawet zrobić 120 ml z 23 g dozy i wyszła rewelacyjna, szczególnie dla mojej żony. Było nawet body, które po rozcieńczeniu z woda można zapomnieć. Czy znacie jakąś taką kawę owocową do przeciągania ? podwójne espresso z dolewką wody nie wchodzi w grę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #494 dnia: 19 Maj 2020, 16:08:11 »
Co za problem? Chyba każda jasna kawa w czymś takim jest ok.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi