Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229140 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #420 dnia: 01 Listopad 2019, 13:11:00 »
Brzmi ciekawie, cieszę się, że zapytałem. Wrzucaj taki opis aromatów skoro je rozpoznałeś, bo to jest interesujące jak każdy z nas coś odbiera :)  Tak jak zwrócił uwagę Antonio, w kawie mamy przede wszystkim podział na smaki aromaty i body.

Mój brak zrozumienia wynikał z tego, że przy opisie kaw "body"  dotyczy tylko odczuć fizycznych, które daje kawa. Body może być wysokie - ciężkie, niskie - lekkie, gładkie, krągłe, puszyste, satynowe, szorstkie itp.  To wszystko o czym napisałeś to są aromaty i smaki. Domyślam się, że występują gdzieś nie na początku ani na końcu tylko w środku dlatego określiłeś to mianem body :). Trochę podążając logiką nomenklatury z np. świata perfum, która nie do końca ma tu przełożenie.

Z tym octem winnym może chodzi o słodki sos na bazie balsamico?
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2019, 13:14:23 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #421 dnia: 01 Listopad 2019, 13:38:15 »
Oprócz mieszania wszystkiego ze wszystkim: smaku, węchu i dotyku, nie mogę zrozumieć o co chodzi z tym "pierwszym planem"?

Na pewno coś wam to mówi...  :smiech: @dziewiecset uzył tego samego określenia:

Cytuj (zaznaczone)
w tych ziarnach na przodzie jest słodkość

Gdzie na przodzie? A gdzie jest "tył" tych ziaren vel "drugi plan"? Czy tu chodzi o rozkład naszych wrażeń w czasie czy w przestrzeni "jamy gębowej"?
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2019, 13:44:56 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #422 dnia: 01 Listopad 2019, 13:47:12 »
Myślę, że chodzi o chronologię połączoną z intensywnością oddziaływania :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #423 dnia: 01 Listopad 2019, 15:03:02 »
@krystians wg sca, body jest tylko wysokie, średnie i niskie ( analogicznie lekkie, średnie i ciężkie). Określenia satynowe czy szorstkie (w kawie to „astringency” takie ściągające odczucie w ustach)  to mouthfeel.

WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #424 dnia: 01 Listopad 2019, 15:13:04 »
Albo po prostu: cierpkość -- także wrażenie dotykowe.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #425 dnia: 01 Listopad 2019, 15:30:08 »
Dokładnie tak, brakło mi słowa. Dzięki!
Swoją droga cierpliwy może być wywołana przez kwaskowatosc w kawie albo gorycz ;) wiec i nad i podekstrakcja moze być cierpka ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #426 dnia: 01 Listopad 2019, 15:58:14 »
Dzięki za doprecyzowanie, czyli jak to dokładnie można podzielić na kategorie żeby usystematyzować?
- Body wysokie, średnie, niskie,
- Mouthfeel - pozostałe wrażenia fizyczne w tym tekstura, cierpkość,
- smak 
- aromaty?

Coś jeszcze? Balans, kompleksowość, czystość ?

Jak to czasami człowiekowi wydaje się, że już coś wie.. :D Niby o tym czytałem kiedyś, ale informacje szybko wietrzeją w mojej głowie.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2019, 16:13:06 wysłana przez krystians »

Offline _Tedi_

  • Wiadomości: 24
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #427 dnia: 01 Listopad 2019, 16:12:23 »
Oprócz mieszania wszystkiego ze wszystkim: smaku, węchu i dotyku, nie mogę zrozumieć o co chodzi z tym "pierwszym planem"?

Na pewno coś wam to mówi...  :smiech: @dziewiecset uzył tego samego określenia:


Może @dziewięcset kupił odpowiednią kawę i zrobił espresso perfekcyjne do tego stopnia, że poczuł słodycz w pierwszym planie. Ciekawe czy to espresso było regularne, czy tylko raz się udało takie zrobić. :mhh:



Cytuj (zaznaczone)
w tych ziarnach na przodzie jest słodkość

Gdzie na przodzie? A gdzie jest "tył" tych ziaren vel "drugi plan"? Czy tu chodzi o rozkład naszych wrażeń w czasie czy w przestrzeni "jamy gębowej"?

Może Antonio gdy wyłączysz wyobraźnię w nazewnictwie smaków ;)  poczujesz w końcu słodycz w pierwszym planie. W innym przypadku ciężko jest wytłumaczyć drugiej osobie coś co nie raz się czuło, a dla przykładu Ty tylko możesz się domyślać wykorzystując przy tym nie umiejętnie swoją wyobraźnię, która nie ma oparcia o real.






 

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #428 dnia: 01 Listopad 2019, 16:42:45 »
Dzięki za doprecyzowanie, czyli jak to dokładnie można podzielić na kategorie żeby usystematyzować?
- Body wysokie, średnie, niskie,
- Mouthfeel - pozostałe wrażenia fizyczne w tym tekstura, cierpkość,
- smak 
- aromaty?

Coś jeszcze? Balans, kompleksowość, czystość ?

Jak to czasami człowiekowi wydaje się, że już coś wie.. :D Niby o tym czytałem kiedyś, ale informacje szybko wietrzeją w mojej głowie.
I jeszcze posmak ;) bazując na formularzu którego używają na Brewers
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #429 dnia: 01 Listopad 2019, 16:46:23 »
No dobra, ale na nasze luźne potrzeby krótkich recenzji kaw. Może byśmy stworzyli jakiś przykładowy opis jako wzór, do którego ktoś może sobie zajrzeć gdyby się zastanawiał jak coś opisać? Może nawet na zasadzie artykułu na forum? Może taki generator opisu kawy ;) jak te od przemówień?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #430 dnia: 01 Listopad 2019, 17:01:46 »
Jak dla mnie te opisy zamieszczone tutaj są bardzo dobre. Wszyscy podają co czuja w kawie i łatwo rozpoznać czy jest mocno kwaskowata czy mocno czekoladowa. A że ktoś nie opisze body to mi nie robi różnicy ;)
Formularz mógłby zniechęcić kogoś kto nie jest bardzo wprawiony w próbowanie kaw. Osobiście nie mam problemów z opisywaniem co czuje w kawie, ale jak mam się na czymś opierać (jak w cuppingu Square mile na przykład) to zaczynam głupieć i nie wiem co czuje :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #431 dnia: 01 Listopad 2019, 21:12:14 »
To nie było espresso, a głównie Kalita oraz Chemex, pierwszy plan dla mnie to pierwsze skojarzenie posmak który czuję jako pierwszy i najmocniejszy. Dokładnie tak jak opisałeś Andrzeju ta kawa trochę smakuje jak owocowe słodzone gumy, ale z naturalnymi aromatami. Problem w opisaniu jej dokładnych walorów mam też z tego względu, że potrafiła zaskoczyć przy zmianie mielenia i ku mojemu zaskoczeniu ani razu negatywnie. Zawsze jednak ta słodycz w niej była dominująca i stąd mój problem i użycie winogron oraz octu winnego jako jej opisu, chodź mam świadomość jak to skrajne smaki. Ocet winny jest cierpki, winogrono zależy bo lub słodko kwaskowate lub kwaśne. Rozumiem już teraz dlaczego mnie Krystians źle odebrał, bo jeśli miałbym napisać to body jest średnie, a mnie chodziło o to co ja bym określił jako środek w perfumach bodajże tzw. serce i tak właśnie przewijała się w/w wanilia i te kontrowersyjne posmaki jak ocet winny które z tego wynika podnosiło body, bo dodawało trochę cierpkości. Nie jest to pierwsza kawa którą piłem z obróbki beztlenowej, ale pierwsza której miałem ochotę zakupić drugą paczkę czego z reguły nie robię i też tak tym razem uczyniłem. Będę celował za to na ziarna z tej samej plantacji, ale wypalane przez NieCzapla. Widziałem, że jeszcze Rebelbeans mają od nich coś w ofercie. A z tymi posmakami to jest tak jak w Kenii którą piłem i czułem pomidory, wymieniłeś mi ją Andrzeju na Wasz wypał i tam też czułem, a Ty np. nie. Od tego czasu raczej unikam ziaren z tego rejonu, tutaj wyjątkiem jest kawa wypalana przy współpracy Brismanów oraz Ministerstwa Kawy której zielone ziarna były leżakowane w beczce po stoucie, w którym wcześniej był rum. I szczerze to tak dawno nie piłem stouta jako abstynent, że nie pamiętam jak on smakuje, ale tutaj znowu bym napisał RUM na pierwszym planie. Bardzo dominujący i aż ostry czyli body wysokie? Niemniej polecam ten eksperyment i uważam go za udany!
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2019, 21:15:52 wysłana przez dziewiecset »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #432 dnia: 01 Listopad 2019, 22:50:24 »
Ta nasza kawa to taka prosta, a zarazem skomplikowana sprawa.

@Szczympek dziwne byłoby gdybyś pracując na co dzień z kawą nie potrafił opisywać co czujesz,a le nie każdy musi mieć taką wiedzę i doświadczenie.

@dziewiecset body to zdaje się odczuwalny ciężar / gęstość - trochę jak z mlekiem tłustym, średnio tłustym i odtłuszczonym. Pijąc każdy rodzaj mamy inne wrażenie dotyczące jego wagi / gęstości.

Z tymi pomidorami to ciekawa sprawa, bo spotkałem się z tym opisem nie raz i domyśliłem się o co chodzi, ale szczerze powiedziawszy dla mnie to nie ma nic wspólnego z prawdziwym zapachem pomidorów. Dla mnie najbliższe było to chyba aromatowi pomidorowych zupek chińskich, które nijak mi nie smakują i nie pachną jak pomidor czy pomidorowa. Aromat ten dla mnie najwyraźniejszy jest po zmieleniu kawy, a w naparze zmienia się. Nie przeszkadza mi w ogóle. Ale widać każdy ma jakiś swój kryptonit. Ja jestem przewrażliwiony na jakąś substancję, która daje mi cierpko-gorzki posmak na końcu języka utrzymujacy się bardzo długo. Dla większości osób w ogóle nie wyczuwalne. Dla mnie nie do wypicia.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2019, 22:58:36 wysłana przez krystians »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #433 dnia: 01 Listopad 2019, 22:56:39 »
gęstość - trochę jak z mlekiem tłustym, średnio tłustym i odtłuszczonym

Tak, gęstość to moim zdaniem najwłaściwsze, najtrafniejsze w naszym języku określenie. Myślę, że śmiało można wywalić ze słownika kawowego określenie "body" na rzecz gęstości właśnie...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #434 dnia: 01 Listopad 2019, 23:04:40 »
Też bym tak chciał, ale nie można z prostego powodu: tłuszcz jest mniej gęsty niż woda a body ma jednak większe. Tak przynajmniej mi się wydaje ;).

Body jest odwrotnością wodnistości. Zerowe body mamy dla wody... ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2019, 23:30:50 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi