Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 223964 razy)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #120 dnia: 14 Czerwiec 2018, 17:03:22 »
Rwanda Cyato, czyli kolejny mistrzowski singiel dripowy od Synestezji. Znakomicie zbalansowana, przyjemnie kwaskowata i słodka jednocześnie, z bardzo przyjemnym, wiśniowo- żurawinowym motywem przewodnim w smaku. Wśród kaw rwandyjskich, które wypiłem w tym roku, Cyato zasługuje zdecydowanie na nr 1  :szampan: Najbardziej mi smakowała zaparzana w dripie V60-02, przy temp.zaparzania 90st.C i 2:30-2:40 minuty zaparzania. Tuż przed tą Rwandą piłem chwaloną na forum Burundi Mikuba od Doubleshota. Faktycznie była to fajna w smaku kawa, ale wg mnie, w bezpośrednim pojedynku, Rwanda od Synestezji rozkłada ją na łopatki  :szampan:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #121 dnia: 14 Czerwiec 2018, 17:33:45 »
Bardzo dziękuję  :kwiat:  :szampan:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #122 dnia: 16 Czerwiec 2018, 22:21:21 »
3fe - Jemen Mokha A+

Wysokiej jakości natural z kraju w którym ludzie zjadają karty dań ;) Wydaje mi się, że rzadko spotykany. Opakowanie mówi, że możemy się spodziewać czarnej herbaty, jagód i lukrecji. Malutkie, dość ciemne ziarenka odmiany heirloom przypominały mi Mzungu od Gardelliego. Na tym podobieństwa się nie kończyły. Kawa z Jemenu też musi być parzona któcej niż zawsze, bo dostaniemy w nos, w najlepszym przypadku, spalonym drzewem. Zresztą w krótkim opisie na opakowaniu też mamy informację, że możemy się spodziewać drewna i ziemi.
Przygotowywałem ją tylko w Gabi i Kalicie. W Gabi 15g, 250ml dwa polania, całkowity czas 3:20 zamiast 4:00. Kalita 22g, 333ml, dwa polania, czas 2:30 zamiast >3:30.
Gabrysia standardowo pobija słodycz i można spokojnie wyczuć jagody, czy truskawki. Kalita idzie bardziej w stronę przyjemnej cierpkości trochę przeparzonej, ale posłodzonej herbaty ;) W obu metodach można wyczuć posmak torfowej, drewnianej whisky single malt. Dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Kawa zupełnie inna niż wszystkie co do tej pory piłem, choć nie wywołała takiego trzęsienia kubków smakowych jak wyżej wspomniana Mzungu. Polecam szukającym "inności" w kawie ;) Cena €13
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #123 dnia: 18 Czerwiec 2018, 20:51:21 »
Colonna - BUZIRAGUHINDWA #22

Red Bourbon z Burundi, obróbka mokra. Średnie palenie, pod espresso.
Kawa wybitna. Orzeźwiająco wiśniowo kwaskowa, złamana posmakiem karmelu. Ale swoją wyjątkowość zawdzięcza odczuciom na języku i posmakowi: kremowo, aksamitnie, wyjątkowo. Za to kocham espresso, żadna inna metoda nie daje takich odczuć. Polecam.
18g -> 40g, 7 sekund preinfuzji, 30 s ekstrakcji.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #124 dnia: 25 Czerwiec 2018, 19:06:35 »
Gardelli - Bolivia Buena Vista

Kolejna bardzo dobra kawa od mistrza świata roasterów. Nieczęsto spotykana naturalna Boliwia na opakowaniu na opis: Melon/Truskawka/Papaja/świeże zioła. Tego ostatniego bałem się najbardziej. Parzone w Gabi i Kalicie. Na szczęście nie mogę wyczuć tych świeżych ziół, za to w aromacie mamy mandarynkę i morele. W naparze można wyczuć żółtą śliwkę, delikatne lody truskawkowe i herbaciany posmak. Nie do końca zgrywa się to z opisem na opakowaniu, ale nie zawodzi. Bardzo fajna kawa, nie do końca ma charakterystyczny aromat i smak naturalnej obróbki.

Audun - Santa Rosa

Blend naturalnej Brazylii, mytej Gwatemali i mytej Etiopii. Próbowałem jako espresso, choć główną metodą jest Prismo. Ziarenka palone pod espresso, ale nie są szczególnie ciemne. Powiedziałbym nawet, że wyżej opisana Boliwia jest lekko ciemniejsza.
Mocny aromat ciemnej czekolady, nutelli i delikatnej nutki śliwki węgierki. Espresso prezentowało wielką gęstą cremę i mocny aromat orzechów. Podobnie w smaku, choć w posmaku ewidentnie wyczuwalna była lekkość i kwaskowatość Etiopii Sidamo.
W prismo jako małe americano, fajne czekoladowe nuty z herbacianym posmakiem.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline norom

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Saeco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #125 dnia: 05 Lipiec 2018, 12:29:35 »
Cześć,

jestem tu nowy, chciałem ostatnio kupić kawę z jakiejś palarni (bardziej kraftową) mój wybór padł na to:  222.pl

Wybrałem tunki peru :) wydaje się smaczna, ale nie wiem bo nie umiem do końca ocenić. w sumie to mi każda kawa smakuje jak jest z porządnego expressu.

Polecacie jakieś palarnie? Jestem z Poznania, może wiecie czy znajdę tutaj coś lokalnie?
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2018, 22:47:34 wysłana przez DrUsagi »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #126 dnia: 05 Lipiec 2018, 12:35:20 »
Stragan. A jaki masz "express"?

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #127 dnia: 05 Lipiec 2018, 13:06:03 »
Stragan. A jaki masz "express"?

Taki, który ekspresowo robi kawę ;)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #128 dnia: 05 Lipiec 2018, 13:39:00 »
swiezopalona.pl
Możesz też kupić w Straganie, w Kahawie i pewnie jeszcze w kilku innych miejscach.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #129 dnia: 05 Lipiec 2018, 19:09:41 »
U Brismanów przy Mickiewicza -- coś mają na miejscu. Można też u nich odebrać zamówienie ze swieżopalonej.

Uno espresso -- mają swoją (Odija) i nie swoją.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #130 dnia: 14 Lipiec 2018, 09:57:31 »
Round Hill Roastery
edycja Claude
Etiopia Hunkute #2

Edycja specjalna z okazji Mistrzostw Świata Baristów, zawiera absolutnie wszystko czego można się spodziewać dobrej kawie z regionu Yirgacheffe. Dominują cytrusy, nuty kwiatowe i borówki na finiszu, bardzo dobry przelew na lodzie - smakuje jak herbata owocowa. Round Hill sugeruje grubszy przemiał, ale chyba nie dotarłem tam gdzie oni - wolę jednak ciut drobniej przy V60 dla podbicia nut smakowych. 

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #131 dnia: 14 Lipiec 2018, 12:28:24 »
Po opisie rozumiem, ze to myta Etiopia?
Na razie delektuje się Kenią od Tima. Pózniej cos napisze ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #132 dnia: 14 Lipiec 2018, 15:59:17 »
Po opisie rozumiem, ze to myta Etiopia?
Na razie delektuje się Kenią od Tima. Pózniej cos napisze ;)

Tak :) Napisz, bo też się nad nią  zastanawiam!

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #133 dnia: 14 Lipiec 2018, 18:52:35 »
Dziś opiszę dwie kawy:

Coffee Proficiency - Etiopia Kochere Washed
Zaparzam ją w aeropressie. Mi najbardziej odpowiada w temperaturze 92°C, 15,5 g/250 g wody, kawa mielona Comandante przy 28 klikach. Jest słodką kawą, z herbaciano-pomarańczowym posmakiem. Wypiłem jej łącznie 750 gram. Orzeźwiająca, będzie kojarzyła mi się z Chorwacją, gdzie ją parzyłem. Kawa jest orzeźwiająca i świetnie się ją piło nad morzem, w trakcie słonecznej pogody.

Hayb (Coffee Republic) Kenia Kii AA+ Washed
Zaparzana w aeropressie. Jest to kawa przyjemna, dosć bezpieczna. Temp 91°C, 16,5 g/240 g wody, kawa mielona Comandante przy 24-25 klikach. Z wyczuwalnymi nutami porzeczki i truskawki.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #134 dnia: 14 Lipiec 2018, 19:06:13 »
Po opisie rozumiem, ze to myta Etiopia?
Na razie delektuje się Kenią od Tima. Pózniej cos napisze ;)

Tak :) Napisz, bo też się nad nią  zastanawiam!

Warto! Dopiero otworzyłem, ale jest miazga! Nie warto kupić 250g, od razu kupuj więcej bo jest bomba
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi