Autor Wątek: Kolejne zapytanie o ekspres  (Przeczytany 1483 razy)

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Kolejne zapytanie o ekspres
« dnia: 15 Październik 2021, 20:31:09 »
Dzień dobry,
Czytając forum i analizując moje potrzeby doszedłem do wniosku, że SB to będzie to. Doppio rano i popołudniu, ew dodatkowo 2 razy w tygodniu capu. Gości ogarniam french pressem (a kawki z Kinu więc nie chcę się dodatkowo namachać). Wybór padł na QM Alexia (z cafeitalia bo nigdzie indziej nie ma..) bądź ECM Classica PID. Potem rozważałem Lelit Elizabeth (choć pobór wody do preinfuzji/wylewki wrzątku z bojlera parowego nie napawa mnie optymistycznie - tyle się mówi o nie braniu tej wody do americano czy herbaty - aczkolwiek rozumiem, że woda miesza się z tą bojlera kawowego, ale mimo wszystko.. bo pomyślałem, że skoro ekspres już nagrzany to sobie zaparzę z niego też czarną herbatę:)  wtedy SB jest lepszy bo i temperatura od razu odpowiednia.
Stąd pytanie bo ceny są zbliżone: lepiej powyższy single bojler (QM AE/ECM C+P) czy Elizabeth jeśli chodzi o (jakość) espresso (bo herbatę sobie ew mogę odpuścić:)?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Październik 2021, 21:40:56 »
Stąd pytanie bo ceny są zbliżone: lepiej powyższy single bojler (QM AE/ECM C+P) czy Elizabeth jeśli chodzi o (jakość) espresso
Jeśli chodzi o espresso i bojler o pojemności 300ml (Lelit) vs 750ml.
QM i ECM, najlepiej jakbyś zobaczył obydwa na żywo (Carola pid bez różdżki). Alexia jest lżejsza prawie dwa razy od Classiki.
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2021, 21:44:58 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Październik 2021, 21:49:07 »
W podobnej cenie będziesz miał też HX - BELLEZZA Chiara lub Chiara Leva z PID i dużym, 2 litrowym bojlerem ze stali nierdzewnej z izolacją termiczną. A odniesieniu do Elizabeth - model BELLEZZA Bellona dwu bojlerowy z PID. Można do nas podjechać i spróbować z nich kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Październik 2021, 22:21:35 »
Alexia jest lżejsza prawie dwa razy od Classiki.
Mając na względzie kwestię praktyczną: nieprzesuwania się ekspresu podczas zapinania kolby.
》tertium non datur《

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Październik 2021, 23:14:21 »
Jeśli chodzi o espresso i bojler o pojemności 300ml (Lelit) vs 750ml.
Jak rozumiem większy boiler to stabilniejsza temperatura niezależnie co producent pisze (niby pid i mocna grzałka mogłyby w sumie utrzymywać w miarę wymaganą temperaturę)? czy jednak lepiej (czy  QM lub classica jednak da smaczniejszą kawę) coś ponad lelita?
HX raczej nie chcę, natomiast Bellona wygląda naprawdę ok. Jakieś jej minusy (jaki jest zakres ustawień temperatury bojlerów)? Bo z Wrocławia do Łodzi mam kawałek :)

edit: jaka jest średnica portafilktra bo nie widzę na stronie? 58?
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2021, 23:17:45 wysłana przez kuguar »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Październik 2021, 23:34:05 »
Bo z Wrocławia do Łodzi mam kawałek
Szczególnie teraz przy wysokich cenach paliwa,  mimo wszystko proponuję wycieczkę zapoznawczą do @Janusz -a i do @El Espreesso . Parametry techniczne ekspresów są bardzo ważne, ale wizualne także.
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Październik 2021, 15:24:55 »
Jakieś jej minusy (jaki jest zakres ustawień temperatury bojlerów)? Bo z Wrocławia do Łodzi mam kawałek

Powiem szczerze, że nie sprawdzaliśmy tego zakresu ustawień. Nie wpadło nam to do głowy. Na pewno na bojlerze parowym można ustawić 128 st. C ale czy i ile dalej to nie wiem. Możemy to sprawdzić w poniedziałek. I będzie to niestety ostatni dzień do sprawdzenia bo ta ekspozycyjna Bellona właśnie dziś się sprzedała.
Nic to - za tydzień będzie następna z Niemiec.
Jeśli chodzi o minusy to niektórym osobom przeszkadzać może brak regulacji strumienia pary. Lewarek uruchamiający parę współpracuje ze stycznikiem otwierającym elektrozawór. Para od razu idzie na maxa. Będą tu zapewne i zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Poza tym minusów nie widzimy. Plusem jest duży odstęp od końca wylewki do tacki ociekowej. Można więc bez problemu podłożyć wagę z filiżanką. Dobre też dla osób lubiących "duże kawy". Na plus na pewno też programowalne przyciski kawy i wody. No i wyposażenie - dwie kolby, tamper profesjonalny z logo Bellezza, szczotka prysznica... Wszystko ładnie zapakowane w czarne woreczki z logo.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Październik 2021, 06:50:41 »
Z tą temperaturą może trochę przesadziłem, taka moja odchyłka - chciałbym też herbatę parzyć, stąd nacisk na SB bo nie wyobrażam sobie pobierania przegrzanej wody z bojlera parowego. Więc albo zaparzanie wodą z grupy, albo poszukiwanie graala w postaci temperatury ustawianej na bojlerze parowym na poniżej 100C.
Para od razu na max mi nie przeszkadza, wysoka grupa faktycznie na plus. Natomiast mam takie dodatkowe pytania: co z dostępem/regulacją OPV? Czy na PIDzie widać/da się ustawić bieżącą temperaturę bojlera czy widać tylko docelową (zdaje sie, że w wątku o LE było, ze domyślnie jest pokazywana docelowa, ale istnieje możliwość przestawienia).
I chyba najważniejsze pytanie, choć obiektywnie to nie musi być minus: włączanie jest elektroniczne a nie przełącznikiem, czy da się automatyczną wtyczką (bądź zaprogramować ekspres) żeby włączał się o określonej godzinie?

skansen

  • Gość
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2021, 08:11:55 »
Jak rozumiem większy boiler to stabilniejsza temperatura niezależnie co producent pisze (niby pid i mocna grzałka mogłyby w sumie utrzymywać w miarę wymaganą temperaturę)?
Większy bojler nie oznacza od razu większej stabilności. Natomiast moc grzałki nie ma w zasadzie żadnego wpływu na nią.

chciałbym też herbatę parzyć, stąd nacisk na SB bo nie wyobrażam sobie pobierania przegrzanej wody z bojlera parowego. Więc albo zaparzanie wodą z grupy, albo poszukiwanie graala w postaci temperatury ustawianej na bojlerze parowym na poniżej 100C.
Przestawianie temperatury bojlera kawowego aby zaparzyć wodą z niego herbatę (a potem powrót do ustawień optymalnych dla kawy) wiązałoby się z uciążliwym "przeklikiwaniem" PID. Nie bardzo widzę w praktyce to rozwiązanie. Raczej szedłbym w kierunku czajnika albo ekspresu z wylewką, takiego jak wspomniana przez Ciebie wcześniej Elizabeth. W domu korzystamy z żoną z tej wylewki, ma ona mieszacz dzięki czemu nie bryzga. Sam bojler parowy jest stosunkowo niewielki (600ml z tego woda zajmuje ok 400ml) więc woda cały czas się wymienia.

Czy na PIDzie widać/da się ustawić bieżącą temperaturę bojlera czy widać tylko docelową (zdaje sie, że w wątku o LE było, ze domyślnie jest pokazywana docelowa, ale istnieje możliwość przestawienia).

Mam Elizabeth v1 i się da, jak sądzę w aktualnie produkowanej wersji v3 też jest taka możliwość.

I chyba najważniejsze pytanie, choć obiektywnie to nie musi być minus: włączanie jest elektroniczne a nie przełącznikiem, czy da się automatyczną wtyczką (bądź zaprogramować ekspres) żeby włączał się o określonej godzinie?
Elizabeth ma włącznik kołyskowy, włączam ją elektroniczną wtyczką. 

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Październik 2021, 08:28:57 »
jak sądzę w aktualnie produkowanej wersji v3 też jest taka możliwość.
Potwierdzam w v3 też się da i jest to mega fajna rzecz.  @kuguar "choć pobór wody do preinfuzji/wylewki wrzątku z bojlera parowego nie napawa mnie optymistycznie" - nie zauważyłem nie przyjemnych rezultatów smakowych  w filiżance espresso i w herbacie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejne zapytanie o ekspres
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Październik 2021, 09:55:08 »
@kuguar , Sprawdziłem ten zakres temperatur na ekspresie BELLEZZA Bellona. Na bojlerze kawowym jest to 80 do 105 st. C a na bojlerze parowym 120 do 135 st. C. Nie ma potrzeby w tym ekspresie zaparzania herbaty wodą z grupy ponieważ ekspres ten posiada osobną wylewkę na gorącą wodę (podobnie jak Elizabeth). W ekspresie Bellona od tacki ociekowej do końca wylewki jest 11 cm. Jest to więc wysoko położona grupa kawowa. Regulacja OPV jest możliwa ale po zdjęciu pokrywy ekspresu. Na wyświetlaczu podczas ekstrakcji kawy wyświetla się czas. Po zakończeniu ekstrakcji PID pokazuje bieżącą temperaturę bojlera kawowego i jej wzrost do temperatury zadanej. Ponieważ włączanie jest elektroniczne to pewnie nie da się zastosować automatycznej wtyczki. Ale na ten temat lepiej aby się wypowiedziały osoby lepiej znające ten problem.

PS. Woda z wylewki gorącej wody idzie z bojlera kawowego. Nie ma więc problemu ze zmniejszeniem temperatury np. do 88 st. C i zrobieniem w tej temperaturze herbaty.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2021, 11:00:33 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi