Autor Wątek: 1Zpresso K-plus  (Przeczytany 46951 razy)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #195 dnia: 01 Październik 2021, 18:25:00 »
Czas 4:10 od pierwszej kropli.
Spróbuj grubszy przemiał tak żeby czas skrócić do trzech minut, wtedy pozbędziesz się goryczki

Offline grabek_music

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Gaggia Classic Pro, Bialetti 6, French Press, V60
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #196 dnia: 02 Październik 2021, 00:42:18 »
Chemex wyszedł trochę zbyt gorzki jak dla mnie. [...]
25g kawy (HAYB się przelewa owoc), przemiał na 8. 425g wody. Czas 4:10 od pierwszej kropli.

ja co prawda V60 a nie Chemex, ale od paru dni próbuję takich metod, żeby nie przekraczać 2 minut. i o dziwo, metodą "15 sekundową" Tetsuo, całkowity czas wyszedł mi 1:50 przy: 25 g kawy, przemiał 4.5, 300 g wody.

co do kawiarki najbardziej smakuje mi kawa przy przemiale między 3.5 a 4 w zależności od ziaren.

Offline marcisz87 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #197 dnia: 15 Październik 2021, 19:50:00 »
Po przeczytaniu wielu wątków na forum zakupiłem K-plusa jako mój jedyny młynek do kawy w domu, teraz do espresso a w przyszłości do jakichś alternatyw. Jako, że dopiero zaczynam przygodę z prawdziwą kawą to do tej pory posiadałem tylko Skertona i ekspres Delonghi Dedica. Nigdy nie trzymałem w ręku porządnego młynka dlatego nie mam z czym go porównać, ale jestem zachwycony. Co prawda mam go dopiero od dzisiaj i zmieliłem około 100 g kawy, ale to jak on szybko i dobrze radzi sobie z ziarnami jest niesamowite. Niestety, aby w ogóle mogło dojść do ekstrakcji i abym mógł uzyskać 36g z 18g musiałem ustawić go na 3,7. Co tylko dowodzi, że szybko muszę zmienić sprzęt na coś porządnego. Jaką metodę alternatywną polecacie na początek dla totalnego laika dysponującego już tak fantastycznym urządzeniem jak K-plus? 

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #198 dnia: 15 Październik 2021, 21:23:54 »
nie mam z czym go porównać, ale jestem zachwycony.
Ten młynek stoi w jednym rzędzie z najlepszymi ręcznymi więc i nie ma potrzeby porównywać 😉 Co do metod alternatywnych to ja zaczynałem z V60 plastikowy,  później aeropress i w sumie więcej metod jak na razie nie potrzebuje. Z tych dwóch to najczęściej V60 stosuje i z tego bym polecał zacząć.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #199 dnia: 15 Październik 2021, 22:27:06 »
abym mógł uzyskać 36g z 18g musiałem ustawić go na 3,7.
U mnie do espresso w okolicach 2,0, ale ustawienie żaren może być inne.
》tertium non datur《

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #200 dnia: 15 Październik 2021, 22:40:17 »
Jaką metodę alternatywną polecacie na początek dla totalnego laika dysponującego już tak fantastycznym urządzeniem jak K-plus? 

Clever Dripper plus filtry Moccamaster.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #201 dnia: 16 Październik 2021, 00:43:27 »
AeroPress, przepisów z użyciem przeróżnej grubości przemiałów jest spokojnie na rok zabawy.

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #202 dnia: 23 Październik 2021, 19:55:50 »
Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem 1Zpresso K-plus. Mam pytanie czy muszę go kalibrować?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #203 dnia: 23 Październik 2021, 22:15:02 »
A co masz na myśli?

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #204 dnia: 23 Październik 2021, 23:00:00 »
A co masz na myśli?
Gdzieś na youtubie znalazłem informację aby znaleźć punkt 0 aby rączka sama się nie obracała.
Nigdy nie miałem ręcznego młynka stąd to głupie pytanie bo do tej pory używam Eureka Mignom Specialita.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #205 dnia: 23 Październik 2021, 23:13:53 »
Najważniejsze, to abyś miał na zerze skręcone wewnętrzne pierścienie w górnej części młynka.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #206 dnia: 23 Październik 2021, 23:25:39 »
Nigdy nie miałem ręcznego młynka stąd to głupie
Nie widzę w tym pytaniu nic głupiego, po prostu można mieć różne rzeczy na myśli mówiąc o kalibracji. W większości młynków ręcznych warto mieć jakiś punkt orientacyjny, żeby wiedzieć gdzie się jest z przemiałem, bo skacząc z metody na metodę to jest często więcej niż cały obrót skali. Ale jeśli będziesz używał do tylko jednej metody, to wtedy nie ma tak dużych różnic w nastawach. Więc czy to będzie maksymalne skręcenie, czy punkt tarcia żaren, to dobrze znaleźć taki punkt odniesienia.

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #207 dnia: 23 Październik 2021, 23:54:39 »
Niby od 3 tygodni mam ten młynek ale wcześniej nie było czasu aby zapoznać się z nim.  :) Dzisiaj dopiero go rozpakowałem i zacząłem szukać jakiś informacji jak go obsługiwać etc...

Najważniejsze, to abyś miał na zerze skręcone wewnętrzne pierścienie w górnej części młynka.

Możesz rozwinąć myśl albo wrzucić jakiś link do filmiku na youtubie ?

Nigdy nie miałem ręcznego młynka stąd to głupie
Nie widzę w tym pytaniu nic głupiego, po prostu można mieć różne rzeczy na myśli mówiąc o kalibracji. W większości młynków ręcznych warto mieć jakiś punkt orientacyjny, żeby wiedzieć gdzie się jest z przemiałem, bo skacząc z metody na metodę to jest często więcej niż cały obrót skali. Ale jeśli będziesz używał do tylko jednej metody, to wtedy nie ma tak dużych różnic w nastawach. Więc czy to będzie maksymalne skręcenie, czy punkt tarcia żaren, to dobrze znaleźć taki punkt odniesienia.

Głównie ten młynek kupiony pod alternatywy i na początek na swój domowy warsztat biorę dripa hario v60 bo będąc w jednej kawiarni zachwyciłem smakiem kawy... miałem wrażenie, że pije herbatę owocową i kupiłem ziarno od nich i będę jutro kombinować.
Niby na tym młynku jest czerwona kropka i myślę, że jest to jest punkt 0 dla żaren ale korba rusza się w tej pozycji.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #208 dnia: 24 Październik 2021, 00:08:23 »
Tak jest kropka i są cyferki, ale nie wiesz ile razy obróciłeś skalą od styku żaren. Chociaż tutaj i tak chyba większość grubości jest na jednym obrocie. U mnie w Kinu jest między metodami różnica całego obrotu.

Tu masz ustawienie styku żaren na zero:
« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2021, 00:25:41 wysłana przez krystians »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: 1Zpresso K-plus
« Odpowiedź #209 dnia: 24 Październik 2021, 08:24:47 »
Możesz rozwinąć myśl albo wrzucić jakiś link do filmiku na youtubie ?
Wszystko u Ciebie jest ok.  Ja na swoim profilaktycznie ustawiłem tak punkt "zero" (każdy ma minimalnie w innym miejscu), aby żarno się obracało bez ocierania, gdyby ktoś przypadkiem dorwał się do młynka pod moją nieobecność.
Pierścienie, o których pisałem:
¹ zdjęcie: ruch na 0,5 - trochę się rozchodzą, na zerze jeszcze bliżej się znajdują.
² zdjęcie: ruch na 8,5 - większa szpara. Jeżeli krecisz bez problemu na tę pozycję, to pierścienie masz prawidłowo skręcone.
« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2021, 09:41:55 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi