Autor Wątek: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami  (Przeczytany 1436 razy)

Offline jacektomasz

    • Jacek Tomaszewski
  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Fiorenzato f83e
Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« dnia: 03 Grudzień 2021, 10:07:26 »
Witajcie, mam problem z kawkami, które uzyskuję z NS Oscara II. Przypuszczam, że klasyczne metody zawiodły, bo próbuję różnych kombinacji dozy/mielenia itp. Mam sitko VST 22g, dozę używam w granicach 20-22g. Być może problem tkwi w ekspresie.

Serwis, jaki przeszedł ekspres:
  • Gruntowne czyszczenie z osadu wapiennego spowodowanego używaniem wody z brity
  • Wymiana pompy
  • Wymiana sitka na VST
Na czym polega problem:
  • Kawki mają bardzo cienką cremę i bardzo jasną, lecz metody poprawiające ten aspekt (np. drobniejsze mielenie) powodują zakorkowanie się kolby i kawa wcale nie spływa
  • Kawki lecą wartkim strumieniem, lecz gdy zmieniam mielenie / dozę, to albo przez pierwsze 10s lecą cienką czarną strużką, a dopiero potem lecą wartkim strumieniem z cremą, w efekcie czego i tak mam mało cremy w filiżance. A pamiętam z początków użytkowania ekspresu i sitka, że leciała wolnym, gęstym, brązowym strumieniem i w efekcie była smaczna, no i wyglądała jak espresso
  • Wszelkie próby korekt powodują, że albo leci jeszcze mocniej/szybciej, albo blokuje się w kolbie
  • Woda na coffee cake'u
Czy ktoś ma jakiś pomysł, co można dalej z tym zrobić? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2021, 10:24:53 »
Może problemem jest kawa?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień 2021, 10:26:32 »
Napisz jeszcze jaką robisz dystrybucje i jaką kawę zaparzasz, i czy ostatnio ją zmieniłeś. Może przypomnij sobie co zmieniłeś w sposobie przygotowania kawy w międzyczasie od tej która wychodziła dobra.

Offline jacektomasz

    • Jacek Tomaszewski
  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Fiorenzato f83e
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2021, 10:34:29 »
Kawa zawsze wysokiej jakości. Kiedyś jak wychodziła mętna (wina wapnia), to myślałem, że wina kawy i zmieniłem na zwykłą Lavazzę. Ale tak, to głównie HAYB espresso żółte lub jednorodna brazylia dark.

Po zmieleniu do sitka uderzam kolbą dłoń, następnie dystrybutor i tamper - wszystko jak należy (no może oprócz dystrybutora igłowego, tylko tradycyjny).

W sposobie nie zmieniłem nic. W międzyczasie wymieniłem młynek z F4 na F83e. W międzyczasie miałem problem z wapniem, ale przeszedłem gruntowny serwis, po którym już nie wróciłem do dobrej formy z początków.

Zastanawiam się, czy coś może z ciśnieniem jest nie tak. Z drugiej strony świeżo wymieniona pompa.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2021, 11:31:33 »
Jakie masz ustawione ciśnienie, cos kojarzę z forum że oryginalnie jest 12 bar  :mhh: Aspekt maszyny raczej ciężko zdiagnozować na odległość bez pomiarów. Po od kamienieniu może przepływ się zwiększył ?
Dystrybutor tradycyjny czyli wyrównujący powierzchnię? Ja jak nie pomieszam igłą, to kanały gwarantowane. Masz nowy młynek, to może trudniej się wstrzelić z przemiałem?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień 2021, 12:20:05 »
A jakiej wody używasz?

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 792
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudzień 2021, 12:59:49 »
Najpierw sprawdź i ewentualnie ustaw ciśnienie. Wg. moich spostrzeżeń to opisujesz przepływ charakterystyczny dla mocniej palonych kaw, przynajmniej ja tak mam u siebie. Zamów coś z innej palarni np. u Antonia lub Euro, od razu odpadnie ci kwestia kawy.




Offline jacektomasz

    • Jacek Tomaszewski
  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Fiorenzato f83e
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Grudzień 2021, 16:53:46 »
Kryształ żywiecki, dystrybutor Motta najzwyklejszy. Ok, ogarnę w takim razie nanometr i będę sprawdzał. Dzięki

Offline daniell Mężczyzna

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Expobar Brewtus IV, Gaggia Classic Pro (ex. Nuova Simonelli Oscar II, EC680)
  • Młynek: Niche Zero, Ceado E6P, Baratza Virtuoso
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Grudzień 2021, 18:33:19 »
Miałem Oscara II (wspaniały ekspres, tęsknie za nim  ;)) i powodów może być kilka wg mnie:

- standardowy OPV (chyba ustawiony jest na 12bar - wiec o kanalowanie duzo latwiej). Mozna zamontowac 9bar z electros
- strumien wody w Oscarze jest bardzo agresywny, co rowniez moze powodowac kanalowanie - ja zamontowalem pod sitkiem grupy taki "dyfuzor" z folii aluminiowej (info o tym gdzies na necie)
- dystrybucja kawy - moze cios w portafilter to za malo  ;) ja mam zle doswiatcznenie z dystrybutorami typu motta. Praktycznie nie poprawialy mi ekstrakcji. Co innego WDT. Wbij pare igiel w korek po winie i sprobuj zamiast dystrybutora.

Najskuteczniejsza rzecz jaką znalazlem ktora pozwala przyzwoicie wyekstrahowac
nawet tanie kawy to dysk typu mesh ukladany na kawowe ciastko. Nie wyobrazam sobie pracy bez niego.
Tego typu:
https://flairespresso.com/product/flair-58-puck-screen/

Powodzenia



Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Grudzień 2021, 19:29:13 »
dysk typu mesh

A filtr do AP nie zadziała w ten sam sposób?

Offline daniell Mężczyzna

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Expobar Brewtus IV, Gaggia Classic Pro (ex. Nuova Simonelli Oscar II, EC680)
  • Młynek: Niche Zero, Ceado E6P, Baratza Virtuoso
Odp: Nuova Simonelli Oscar II - problem z ustawieniami
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Grudzień 2021, 21:22:16 »
testowalem tez papierowe filtry, ale trzeba je przycinac i nie dzialaja tak samo. Ciaskto po nich jest nadal mokre i czasem jednak woda sie przebija. Wrzucalem juz na forum jak to u mnie wyglada:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10997.msg232058#msg232058

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi