Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 119055 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #525 dnia: 02 Maj 2022, 23:42:52 »
Użytkuję MaraX od 2 miesięcy, więc trochę pierwszych wrażeń.

Przesiadłem się z ekspresu Lelit Grace. Z poprzedniego ekspresu byłem zadowolony jednak chciałem sprzęt, który będzie lepiej radził sobie ze spienianiem mleka ale nadal będzie kompaktowy i zapewni w miarę stabilną temperaturę bez konieczności flusha. W 90% przygotowuję 2 x kawę mleczną na podwójnym espresso lub kawę mleczną + podwójne espresso. Rozważałem również zakup Lelit Elizabeth (odpadł ze względu na wygląd - chciałem coś, co będzie wyglądało inaczej niż poprzedni ekspres), Profitec Pro 300 (również odpadł ze względu na wygląd), Ascaso Duo PID (odpadł ze względu na specyficzne uruchamianie spieniania), Rancilio Silvia Pro (brak dyszy cool touch), Sage Dual Boiler, Bellezza Bellona (chciałem coś składanego w Europie).

Pierwsze co przykuło moją uwagę po uruchomieniu, to niski poziom hałasu pracującej pompy wibracyjnej. Lelit w MaraX i Elizabeth stosuje cichą pompę OLAB, która jest kilkukrotnie droższa od typowej Ulki - zdecydowanie rzecz warta dopłaty. Mocowanie jest takie samo, więc można ją też włożyć do innych ekspresów. Na łączeniach metalowych części dodano plastikowe i gumowe wkładki, które mają niwelować jakiekolwiek dodatkowe dźwięki. Jest dużo lepiej niż w Grace, ale nie jest idealnie - winowajcą jest pokrywka od pojemnika na wodę, która jest na nim luźno osadzona i jak ją źle położymy, to "da głos".

Wykonanie jest dla mnie ok. Stal szczotkowana podoba mi się bardziej niż polerowana. Nie widać błędów w spasowaniu itp. Miłym akcentem jest normalny tamper 58.55mm (chociaż uchwyt mógłby być drewniany) oraz sitka Lelit by IMS, które mają precyzyjnie wycięte otwory - podobnie jak w stockowych Ascaso, chociaż nadal sitka Ascaso jakościowo wydają się lepsze. Bardzo fajny jest też pojemnik na wodę - łatwo się go wyjmuje i uzupełnia.

Ekspres jest nagrzany po ok. 25min - 30min. Podobnie jak w innych Lelitach, przy starcie bojler jest przegrzewany do ~2.75 bara żeby szybciej oddać ciepło na grupę. W trakcie operacji nagrzewania kilkukrotnie uruchamia się pompa dopełniając wymiennik ciepła. Ma to na celu (chyba) uniknięcie zapowietrzenia termosyfonu. Jednak jak ktoś jest rano bardzo wrażliwy na jakiekolwiek dźwięki, to może być to trochę irytujące gdy ekspres uruchamiany jest przez wtyczkę. Nie da się tego ominąć poprzez włączenie wieczorem ekspresu na zimno.

Kawa z MaraX wychodzi bardzo dobra. Ma ona inną niż standardowa sprężynę w grupie, dzięki czemu otrzymujemy mechaniczną preinfuzję - dobre kilka sekund na 2 barach i osiągnięcie pełnego ciśnienia zajmuje około 12 sekund. Pozwala to na zwiększenie ekstrakcji i zmniejszenie kwasowości przy jaśniejszych wypałach. Najlepsze shoty wychodzą mi przy czasie ok ~35s. Dzięki preinfuzji kanałowanie to sztuka prawie niewykonalna, co bardzo doceniam, bo używam NPF a za ekspresem mam ścianę pomalowaną na biało (już od prawie roku i nadal bez żadnym kropek, więc na Grace też się da :)). Zastanowiłbym się tylko czy taka preinfuzja to optymalny wybór dla osoby pijącej ciemno palone kawy - mam wrażenie, że łatwo byłoby o nadmierną gorycz. Ekspres, pomimo tego, że to HX, kontroluje temperaturę w wymienniku - nie trzeba robić flusha. Ekstrakcję są powtarzalne: każde ustawienie, to wg producenta ~2 stopniowe widełki (dla mnie wystarczające).

Posiadam wersję v2, która nie ma już trybu klasycznego HX. Na co dzień używam trybu SteamX - boost pary jest połączony z podniesieniem dźwigienki zaparzania. Po około minucie mamy 1.5 bara, które będzie utrzymywane przez 2min. Dla mojego typowego użycia jest idealnie - spieniam 330ml podczas robienia drugiego espresso i nie ma z tym żadnego problemu. 4 kawy mleczne pod rząd to również żadne wyzwanie. Trzeba się tylko przyzwyczaić do zmieniającego się ciśnienia pary - przy czwartej kawie, żeby utrzymać temperaturę w wymienniku, ciśnienie w bojlerze parowym będzie wynosiło już ponad 2 bary.

Świetny jest również Last Shot Protection. Kiedy skończy się woda w zbiorniku, to ekspres pozwoli na dokończenie ekstrakcji. Nie ma nic bardziej wk*** niż przerwana w połowie ekstrakcja przy robieniu porannej kawy. Dziwne, że nie wszyscy producenci mają u siebie coś takiego.

Sam ekspres w środku również wygląda porządnie. OPV jest solidny i mamy do niego dobry dostęp od góry (przy zmienianiu ciśnienia w Grace musiałem rozebrać całą obudowę oraz mocowanie zbiornika wody, a OPV był łatwy do uszkodzenia). Konstrukcja jest bardzo prosta, rurki są metalowe, bojler zaizolowany.  Ze względu na kompaktowe wymiary, miałem obawy o temperaturę w miejscu, gdzie znajduje się pudełko Gicar, ale otwory wentylacyjne na górze ekspresu robią bardzo dobrą robotę - obudowa przy elektronice ma praktycznie temperaturę pokojową.

Z usterek / niedoróbek, to przy okazji otwartego wnętrza, lekko dokręciłem czujnik poziomu wody, bo pomimo zastosowanej uszczelki, słyszałem delikatny syk.

Nie zamierzam już w najbliższym czasie nic nowego kupować (powiedział każdy na forum), więc postaram się też przygotować jakiś test długodystansowy.
« Ostatnia zmiana: 02 Maj 2022, 23:56:56 wysłana przez arob »

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #526 dnia: 04 Maj 2022, 22:14:45 »
No i ja się wreszcie doczekałem - moja Mara X v. 1.9 zrobiona ;) Mod na wodę zrobiony parę miesięcy temu, a dzisiaj zamontowany Gicar Box V2 :)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #527 dnia: 04 Maj 2022, 23:53:47 »
Posiadam wersję v2, która nie ma już trybu klasycznego HX. Na co dzień używam trybu SteamX - boost pary jest połączony z podniesieniem dźwigienki zaparzania. Po około minucie mamy 1.5 bara, które będzie utrzymywane przez 2min. Dla mojego typowego użycia jest idealnie - spieniam 330ml podczas robienia drugiego espresso i nie ma z tym żadnego problemu. 4 kawy mleczne pod rząd to również żadne wyzwanie. Trzeba się tylko przyzwyczaić do zmieniającego się ciśnienia pary - przy czwartej kawie, żeby utrzymać temperaturę w wymienniku, ciśnienie w bojlerze parowym będzie wynosiło już ponad 2 bary.
@arob gratuluje zakupu i dziękuje za podzielenie się wrażeniami.

Zastanawiają mnie natomiast te nowe tryby. W wersji v1 jeśli planujemy przygotowywać kawę za kawą np. dla gości wskazane było włączenie trybu zwykłego HXa. A co teraz? Który tryb będzie optymalny?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #528 dnia: 05 Maj 2022, 00:09:21 »
Teraz SteamX (stary Coffee Priority ze wzmocnioną parą) - używałem również w święta i było ok. Algorytm nie ma problemu z utrzymaniem ciśnienia. Boost trwa chyba dwie minuty liczone od nabicia ciśnienia po każdym uniesieniu dźwigni zaparzania. Wydaje mi się, że jedyny scenariusz kiedy mogłoby zabraknąć pary, to np. spienianie 2x330ml bez zrobienia w międzyczasie kawy. Nawet dopełnienie bojlera w tym trybie nie spowodowało istotnego spadku ciśnienia.

W tym drugim trybie CoffeeX boost jest słabszy i spieni się mleko jedynie na 1 kawę. Zamysł jest taki żeby uniknąć przegrzania grupy. Dzięki temu można robić espresso co 1/2min/5min itd. Przy SteamX po dłuższej przerwie trzeba zrobić flush albo dać 15min na ustabilizowanie.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2022, 00:11:51 wysłana przez arob »

Offline woox

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraXv2
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #529 dnia: 06 Maj 2022, 20:31:45 »
Czy do portafiltru Mary dystrybutor powinien mieć 58 czy 58,5mm?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #530 dnia: 06 Maj 2022, 20:37:49 »
Czy do portafiltru Mary dystrybutor powinien mieć 58 czy 58,5mm?
Tamper dopasowuje się do sitek a nie do kolby :) Fabryczny tamper dołączony do  Mary powinien być OK.

Jeśli do Mary dostaniesz "nowe" sitka Lelit by IMS to możesz spokojnie na nich na razie poprzestać.

Jeśli będą stare sitka, bez oznaczeń to warto rozważyć zmianę na precyzyjne...
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2022, 20:45:38 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #531 dnia: 06 Maj 2022, 21:27:10 »
Czy do portafiltru Mary dystrybutor powinien mieć 58 czy 58,5mm?
Wszystkie sitka do grupy 58 oprócz VST są wykonane z cieńszej stali, i jeżeli nie są zdeformowane po okręgu, to najbardziej pasuje tamper o średnicy 58,80mm, wtedy idealnie zbiera drobinki mielonki z wewnętrznej ścianki sitka, ale żeby się upewnić dobrze by było zmierzyć wnętrze sitka.
》tertium non datur《

Offline woox

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraXv2
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #532 dnia: 06 Maj 2022, 21:45:44 »
Tamper będzie w zestawie. To mara v1 więc sitka pewnie nie IMS. Okej, nie ma co faktycznie gnać na ura. Przyjdzie to zmierzę i poproszę wtedy o poradę :). Dzięki

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #533 dnia: 06 Maj 2022, 22:00:08 »
No i ja się wreszcie doczekałem - moja Mara X v. 1.9 zrobiona ;) Mod na wodę zrobiony parę miesięcy temu, a dzisiaj zamontowany Gicar Box V2 :)
Jak wrażenia i różnica do wyjściowej wersji?

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #534 dnia: 06 Maj 2022, 22:06:11 »
Tamper będzie w zestawie. To mara v1 więc sitka pewnie nie IMS. Okej, nie ma co faktycznie gnać na ura. Przyjdzie to zmierzę i poproszę wtedy o poradę :). Dzięki
Każde sitko do grupy 58 powinno mieć średnicę 60mm w miejscu, jak pokazałem na zdjęciu, zaś wewnętrzna średnica sitka jest zależna od grubości blachy, z której jest ono wykonane. VST stosuje grubsze blachy niż inne firmy, więc jeśli chcemy mieć tamper precyzyjny, to średnica bazy powinna być 58,60mm  +/- 0,05mm.
》tertium non datur《

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #535 dnia: 06 Maj 2022, 22:24:52 »
Jak wrażenia i różnica do wyjściowej wersji?
Po tych paru dniach baaaardzo pozytywne. Rzeczywiście z parą nie ma absolutnie problemu. Odczuwanie zmiany smaku kawy (na +) przy tych samych ustawieniach co na Gicar v1 na tą chwilę przyjmuję jako złudzenie ;)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #536 dnia: 06 Maj 2022, 22:28:25 »
Odczuwanie zmiany smaku kawy (na +) przy tych samych ustawieniach co na Gicar v1 na tą chwilę przyjmuję jako złudzenie

Nie mierzyłem, więc nie potwierdzę, ale wg instrukcji zmieniły się zakresy temp.

V1 to było chyba: 92, 94, 96
V2 jest: 90,92,94

także coś w tym może być :)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #537 dnia: 06 Maj 2022, 22:35:11 »
Nie mierzyłem, więc nie potwierdzę, ale wg instrukcji zmieniły się zakresy temp.

V1 to było chyba: 92, 94, 96
V2 jest: 90,92,94

także coś w tym może być
No to może rzeczywiście to nie jest jedynie złudzenie :) Mogiana mi wyszła wczoraj baaaardzo czekoladowa z tej samej paczki co dzień wcześniej. Ja w V1 przerzuciłem na 94 (czyli dzisiaj to by było 92), żeby mieć lepszą parę i nie ruszałem już tego ustawienia po zmianie Boxa

Offline woox

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraXv2
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #538 dnia: 16 Maj 2022, 11:51:16 »
Każde sitko do grupy 58 powinno mieć średnicę 60mm w miejscu, jak pokazałem na zdjęciu, zaś wewnętrzna średnica sitka jest zależna od grubości blachy, z której jest ono wykonane. VST stosuje grubsze blachy niż inne firmy, więc jeśli chcemy mieć tamper precyzyjny, to średnica bazy powinna być 58,60mm  +/- 0,05mm.

okej wszystko juz doszło, mam mare V2, sitka IMS, tamper z zestawu 58,55. To jaki w końcu wybrać lewelator/dystrybutor 58mm czy 58,5mm?
dzieki :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #539 dnia: 16 Maj 2022, 11:58:58 »
Do MaryX, sitek fabrycznych i IMS mam ten https://www.konesso.pl/product-pol-3240-Dystrybutor-kawy-Lelit-PLA482A-58mm.html
czyli 58.6mm wg specyfikacji. Jest w porządku.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi