Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 253812 razy)

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1410 dnia: 23 Wrzesień 2023, 13:41:46 »
@mr_blend zrobiłem pierwszy strzał z kawki urodzinowej. Ratio 1:2.5, temp 94°C w 20sek (bo przemiał na oko na razie) i wyszła zadziwiająco zbalansowana. Nie umiem opisać sensorycznie jeszcze. Jakieś wskazówki co do parzenia pod espresso?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1411 dnia: 24 Wrzesień 2023, 12:19:58 »
@kfiatos
Zmieliłbym dużo drobniej - są tam Sweet Valley i Rwanda Robusta Mbizi. Obie trzeba mielić drobniej.

Nam pasowało ok. 26 sekund ekstrakcji, doza 16g i uzysk ok 40-42g m. Wyszła wtedy taka czekoladka kremowo-orzechowa z wiśniami w alkoholu na finiszu i czymś tam jeszcze :)

Pozdrawiam,
Paweł

Offline mibas

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Dream, kawiarka French Press Bialetti, AeroPress Go
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JX-pro
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1412 dnia: 27 Wrzesień 2023, 13:58:48 »
ESPRESSO
Salwador San Ernesto Natural - słodka i delikatna klasyka z przyjemną kwasowością pomarańczy, bardzo uniwersalna kawa - docelowo zastępuje Honduras Liquidambar

Powiem tak - zastepuje bardzo godnie, zdecydowanie wolę Salwador :-) Delikatna, słodka i o pięknym zapachu - aż żona zapytała co to mam za kawę, tak pięknie owocowo pachnącą :-)
Mam nadzieję, że zagości na dłużej.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1413 dnia: 27 Wrzesień 2023, 14:07:16 »
ESPRESSO
Salwador San Ernesto Natural - słodka i delikatna klasyka z przyjemną kwasowością pomarańczy, bardzo uniwersalna kawa - docelowo zastępuje Honduras Liquidambar

Powiem tak - zastepuje bardzo godnie, zdecydowanie wolę Salwador :-) Delikatna, słodka i o pięknym zapachu - aż żona zapytała co to mam za kawę, tak pięknie owocowo pachnącą :-)
Mam nadzieję, że zagości na dłużej.
Wzięliśmy dużo (jak na nas), bo to rzeczywiście bardzo fajna kawa! :)

Offline Prawns

  • Wiadomości: 20
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1414 dnia: 29 Wrzesień 2023, 11:36:59 »
Gwatemala Todosantarita (Fil)

Mógłbym prosić o sprawdzony przepis na powyższą kawkę. Parzyłem v60 i w aeropresie, próbowałem różnych grubości mielenia i zmieniałem temperaturę wody. W każdym naparze otrzymuję gorycz.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1415 dnia: 29 Wrzesień 2023, 12:07:30 »
@Prawns
Nie robimy z nią nic specjalnego... Parzymy w Hario ok. 2:30/300ml, w AP invert 1:30 + wyciskanie na przemiale klik grubszym niż Hario. Woda 93 stopnie. Jak się dowiem jaki młynek to spróbuję poszukać przeliczników przemiału dla danego sprzętu.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Prawns

  • Wiadomości: 20
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1416 dnia: 29 Wrzesień 2023, 12:34:41 »
@mr_blend 1zpresso jx-pro
Pozdrawiam

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1417 dnia: 29 Wrzesień 2023, 16:31:47 »
@mr_blend 1zpresso jx-pro
Pozdrawiam
Przejrzałem co mogłem, spytałem kolegę który ma JX (ale nie pro) i dochodzę do wniosku, że szukanie klików jest jednak pozbawione sensu. Co roku wychodzi z 10-20 nowych młynków i każdy ma inną skalę. JX a JX PRO też mają inną skalę a firma ta sama. Podejrzewam, że ok. 33 klika do Hario i AP, ale nigdy tego młynka nie trzymałem w rękach - tak wychodziłoby z forów, które przejrzałem + ilustracja producenta.

Przejrzałem również wszystkie wypały z września, nie widzę nic niepokojącego. Zrobiłem przed chwilą AP i specjalnie zmieliłem drobniej niż normalnie bym to zrobił. Woda 93 stopnie, filtr z AP przelany bez rozgrzewania AP. Tłok ustawiony na początek cyferki 4, woda tak żeby zakryła kawę z małym zapasem, 20 sekund mieszania, dolanie wody do końca i czekanie do 1:30 po czym wyciskanie. Kawa po zaparzeniu jest delikatnie goryczkowa, gdyż jest gorąca. 95% mytych Gwatemali ma podobna charakterystykę w postaci czekoladowo-orzechowej słodyczy i kwasowości jabłek/wiśni/cytrusów. Po kilku minutach wjeżdża kwasowość, soczystość i nie ukrywam, że smakuje mi ta kawa. Ma zdecydowanie charakter codzienny, jest balans. Nie widzę niczego niepokojącego.

@Prawns
Myślę, że to jest nie do ogarnięcia na odległość. Jedyne co mogę zaproponować to podesłanie etykiety zwrotnej w poniedziałek i jednoczesną wysyłkę takiej samej paczki. Wtedy sprawdzimy ocb. Jak masz ochotę na takie rozwiązanie, to daj znać w PW maila jaki masz zarejestrowany na stronie. Wtedy wyślemy paczkę z zapakowaną do środka etykietą zwrotną. Jak weźmiesz do paczkomatu taśmę i coś do cięcia to będzie w stanie załatwić wszystko w tym samym miejscu. Pudełko przyjdzie, wyciągasz nową kawę, wsadzasz starą, zaklejasz i na pudełku naklejasz etykietę wysyłkową.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Prawns

  • Wiadomości: 20
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1418 dnia: 02 Październik 2023, 10:41:14 »
Dzięki za szybką odpowiedź i zaproponowane rozwiązanie. Pozdrawiam

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1419 dnia: 06 Październik 2023, 14:37:27 »
Dostałem od was newsletter, w którym napisaliście "Pod koniec października najprawdopodobniej będziemy na Festiwalu Kawy we Wrocławiu, jesteśmy na niego wstępnie zapisani jako jedni z wystawców" - kiedy i gdzie dokładnie będzie ten festiwal?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1420 dnia: 06 Październik 2023, 18:46:35 »


Jak zwykle Browar Mieszczański :)
Nic jeszcze nie wiemy, oprócz tego że nasze zgłoszenie wpłynęło - trwają zapisy.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1421 dnia: 06 Październik 2023, 19:08:53 »
Dzięki za szybką odpowiedź i zaproponowane rozwiązanie. Pozdrawiam

Wg producenta bodajże najdrobniej to ok. 28 (nawet 25) , najgrubiej to (30) choć tak naprawdę nawet 35 i więcej jak ktoś lubi, przynajmniej w wersji z czerwoną kropką), chociaż wciąż to kwestia indywidualnych upodobań.

Nie mielę jxpro pod przelew więc się nie wypowiem ;(
Jakiej wody używasz, próbowałeś Żywiecki Kryształ?

Może tu coś więcej:

https://coffeechronicler.com/grind-size-chart/

https://www.reddit.com/r/Coffee/comments/ik172d/1zpresso_jx_pro_grind_number_suggestions_for/



https://www.reddit.com/r/pourover/comments/p5whkx/anyone_use_jxpro_for_v60/

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Prawns

  • Wiadomości: 20
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1422 dnia: 07 Październik 2023, 14:41:34 »
@Heniutek  Jeśli chodzi o młynek to wg tabeli 1zpresso można dużo drobniej niż 25. Kiedys pod automat mieliłem na 18 i było ok.
Wodę używam tylko filtrowaną. Nie jestem w stanie wyczuć różnicy zmieniając ten składnik.

Kawę wymieniłem i teraz jestem zadowolony. Profil jest ten sam, a dominująca gorycz nie występuje (bez względu na stopień zmielenia). Warto też dodać, że nowe ziarna stawiają żarnom większy opór, poprzednią o wiele łatwiej się kręciło.
Tak jak Pawel napisał, dobra kawka o charakterze klasycznym, codziennym.
Natomiast jeszcze bardziej do gustu przypadła mi urodzinowa. Przypomina trochę omniroast Kolumbia Tabi , który kiedyś zakupiłem w palarni.
Pozdrawiam

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1423 dnia: 07 Październik 2023, 15:56:39 »
Pewnie że można, ale teoretycznie to ustawienia bardziej już pod moke i aeropress, choć jak pisałem wcześniej co kto lubi.
Ja pod "ekspres" czytaj robota mielę od 12ki do 13ki na tę chwilę.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1424 dnia: 10 Październik 2023, 09:58:53 »
Od weekendu mamy nowości, więc czas na kilka słów:

Espresso
GWATEMALA HUEHUETENANGO - wyraźna wisienka w espresso, bardzo fajna i uniwersalna kawa

KOSTARTYKA CANDELARIA - kremowo-słodkie espresso z niezwykle przyjemną kwasowością owoców leśnych i żółtych śliwek. Można z niej wykręcić owocowego szota, można przeciągnąć i otrzymać zupełnie słodką klasykę. Plastyczna i uniwersalna kawka.

Omniroast
MJANMA THREE KHUNS ANAEROBIC - idealne ziarenka do omniroastu, mocno bakaliowe z fajną kwasowością. Wyjdzie z tego słodki przelew lub przyjemne kremowo-orzechowo-owocowe espresso.

Przelewy

KOSTARYKA CANDELARIA - dla mnie to bliźniacza kawa do kończącej się Gwatemali Todosantarita. Zbalansowana kawa o charakterze codziennym, można z niej "wycisnąć" owoce.

ETIOPIA BELOYA WASHED -  smaczna, myta Etiopia o profilu herbata-owoce. Jest kwiatowa w stronę dzikiej róży a nie bergamotki. W przelewach wymaga trochę grubszego mielenia. Potrzebuje trochę przestygnąć zanim się otworzy.

ETIOPIA URAGA LAAYYOO NATURAL - fajny natural z Etiopii, jest jak zwykle borówka, ale przy bardzo przyjemnym akompaniamencie owoców tropikalnych. Kwiatowość idzie bardziej w odświeżające zioła np. szałwia.

KOSTARYKA M&M JUICY - kiedyś piłem tę kawę od Rum Baby (NL) i pomyślałem, że bez presji, ale jak będzie dostępna to kupię. M&M to nazwa młyna gdzie obrabia się kawę, chociaż ziarna są rzeczywiście bardzo owocowe jak M&Msy. To taki natural gdzie czuć już lekko fermentację, ale jest bardzo owocowo i napar jest dalej gładki. Dużo przeróżnych owoców + słodycz obróbki.

KOSTARYKA LAS LAJAS PERLA NEGRA - pierwszy raz mamy w ofercie Las Lajas i jest zdecydowanie dla fanów kaw o profilu Mandela/Sweet Valley. Owoce + posmak alkoholowy, powiedziałbym że jest turbo owocowa a przekrój kwasowości jest spory. Smaczna funky kawa, która nie przekracza tego progu "ciężko to wypić więcej niż raz". 

Dzięki i pozdrawiam,
Paweł

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi