Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 253843 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1380 dnia: 01 Sierpień 2023, 10:39:56 »
EKWADOR CATURRA/GESHA to coś niesamowitego. Słodziak totalny. Zwłaszcza zaparzony w driperku Tetsu jego metodą 4:6. Wspaniała kawa. Faktycznie przecieka strasznie szybko w V60, ale dalej smakuje doskonale. To prawdziwy RARYTAS wart każdej złotówki :)

@RADMAN
Dzięki! Piliśmy ją kilka dni temu i nadal jest super - potwierdzone info :) To taki ulubiony typ kawy w palarni - czysta, złożona, łatwa w obsłudze i szybko się nie nudzi. We wrześniu wejdzie jeszcze ostatni z Ekwadorów - bardzo niszowa odmiana Typica Mejorado. Powinna być na poziomie tej Geshy z Caturrą albo nawet i lepsza.

NOWOŚCI NA SIERPIEŃ będą za kilka dni - duży zaciąg z Afryki. Oto czego możecie się spodziewać:

Espresso:
Salwador San Ernesto Natural
Rwanda Mbizi Robusta

Przelewy:
Kenia Sakami Natural
Kenia Sakami Washed SL28
Kawa Zagadka - konkurs
Kolumbia Tacueyo Washed
Etiopia Haru Natural

Będzie miesiąc kwasowości, bo nawet naturale są bardzo rześkie i soczyste :)

Pozdrawiam,
Paweł


Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1381 dnia: 01 Sierpień 2023, 11:59:20 »
My na Fellow Ode v2 lecimy przy Hario poniżej 6 na 300ml  Strzelam (być może kulą w płot), że wylewka z czajnika jest dosyć wysoko przez co jest kontra przy mieleniu w grubszą stronę. Tak siurająca kawa na grubym przemiale może wyjść trochę wodnista, szedłbym raczej w niższą temperaturę zaparzania przy drobniejszym przemiale. Wtedy wyciągniemy mniej z ziaren, w tym mniej "alkoholu" i mniej kwasowości. Niższa temperatura (poniżej 90 stopni) trochę też spowolni przepływ wody. 
Dobry strzał - leję jak najwyżej się da zanim strumień zacznie rozbijać się o taflę i tworzyć bąbelki :) Zaparzyłem 0.5 kg na różne sposoby, pokombinowałem też z niższą temperaturą i drobniejszym mieleniem i rzeczywiście wychodzi wtedy bardziej zbalansowana, ale ja chyba wolę coś w stylu lekkiego wina i te bypassowe przepisy mi najbardziej smakowały.

Mam wrażenie, że w tym roku ta kawa jest trochę mniej owocowa, a bardziej alkoholowa. Bardziej kojarzy mi się z Tres Dragones z poprzednich lat, niż z Sweet Valley, ale bez porównania jednej kawy obok drugiej, ciężko powiedzieć.

Potwierdzam też, że Ekwador Caturra/Geisha jest super. Chyba moje top 1 z dwunastu Waszych kaw, które piłem w tym roku.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1382 dnia: 02 Sierpień 2023, 16:57:18 »
Nowości już on-line! Oto instrukcja obsługi:

ESPRESSO
Salwador San Ernesto Natural - słodka i delikatna klasyka z przyjemną kwasowością pomarańczy, bardzo uniwersalna kawa - docelowo zastępuje Honduras Liquidambar
Rwanda Robusta Mbizi - pierwsza robusta fine z Afryki jaką mamy, temat jest bardzo niszowy - z tego co wiem co kupiliśmy na razie jedyny worek z tego zbioru u importera także nigdzie jej nie ma :) Oprócz tego co charakterystyczne dla robusty można z niej wycisnąć trochę kwasowości - w stronę nektarynek. Fajna i stosunkowo uniwersalna kawka! Nie jest szorstko na języku, raczej kremowo-orzechowo. Polecam zajrzeć w przepis na stronie - kroiliśmy na miarę :)

PRZELEWY
Kenia Sakami Washed SL28 AA - fajna Kenia z kwasowością. Porzeczka jest ale w czerwoną stronę, do tego cytrusy, grejpfrut, mailny i słodka kontra słodyczy. Fajna kawka, świeży zbiór, prosto ze statku. Jest też w zestawie z naturalem.

Kenia Sakami Natural - zaskakująca Kenia, mix "różnokolorowych" owoców, taka trochę landrynka i zaskakująco jest fajna kwasowość. Są fioletowe borówki na froncie, później pomarańcze i różowe maliny. Jak napar zejdzie z temperatury to robi się biało winogronowo. Cały czas jest kontra słodyczy, ale owoce grają tutaj pierwsze skrzypce.

Kolumbia Tacueyo - powiedziałbym, że klasyczna myta Kolumbia do 85pkt SCA - jest ich bardzo dużo i smakują bardzo charakterystycznie. Jest dosyć wyrazista pod względem słodyczy i kwasowości, jest zarówno czekolada, jak i limonka z jabłkiem oraz delikatna orzechowość. Uniwersalna kawa, nie powinna się szybko znudzić i trudno zepsuć.

Etiopia Haru Natural - mieliśmy myte Haru, teraz czas na naturala i muszę powiedzieć, że to jedna z bardziej owocowych Etiopii z suchej obróbki jaką piłem w ostatnim roku. Pięknie pachnie po zmieleniu, bardzo kwiatowo. Standardowo są borówki w naparze, do tego nektarynki, ananas, papaja i kwiatowe tło. Jest (jak w przypadku Kenii) dosyć fajnie owocowo, soczyście. Bardzo fajna kawka - polecam! Przez borówki i nektarynki wypada podobnie do Kenii natural tylko jest zdecydowanie kwiatowo. Także zastanowiłbym się przy zakupie czy potrzebne mi dwie kawy w podobną stronę :) Haru wylądowała również w zestawie z mytą Etiopią Bombe.

KAWA KONKURSOWA - raz do roku robimy konkurs, ufamy swoim zmysłom, próbujemy zgadnąć co jest w środku i przyjmujemy zgłoszenia do 27.08. Trzy osoby, które będą najbliżej dostaną bony prezentowe - każdy na kwotę 150zł. Ziarenka do metod przelewowych, więcej szczegółów na stronie przy kawie konkursowej.

Końcówki:
Chiny Ou Yang 12kg
Brazylia Summer 4kg
Dominikana Finca Ibonna 14kg

Bezka będzie wymieniana z Kolumbii na inną Kolumbię, mogą być delikatne różnice smaku


Dzięki i pozdrawiam,
Paweł
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2023, 16:59:30 wysłana przez mr_blend »

Offline wacek_1984

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Aeropress, FP, V60
  • Młynek: Xeoleo 45
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1383 dnia: 17 Sierpień 2023, 18:37:08 »
Właśnie odebrałem KOLUMBIA MANDELA NATURAL, pachnie rewelacyjnie, jeszcze nie było kiedy zaparzyć, ale zakładam, że będzie pewnie lepiej niż SweetValey (dzięki za próbkę)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1384 dnia: 29 Sierpień 2023, 22:02:21 »
Zmienialiście coś ostatnio w Retro Espresso? Mam wrażenie, że jest bardziej owocowa niż zwykle. Chyba, że po prostu wcześniej otworzyłem. W każdym razie jest świetnie.  [emoji106]

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1385 dnia: 29 Sierpień 2023, 23:08:08 »
Zmienialiście coś ostatnio w Retro Espresso? Mam wrażenie, że jest bardziej owocowa niż zwykle. Chyba, że po prostu wcześniej otworzyłem. W każdym razie jest świetnie.  [emoji106]

O! Super :) Była zmiana podobnych Hondurasów, niby tylko 25% a jednak...

Pozdrawiam,
Paweł

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1386 dnia: 01 Wrzesień 2023, 23:37:59 »
Nowości, które powoli nadchodzą. Dzisiaj przyszła oczekiwana dostawa z Bermudezem a pozostałe kawy są już w trakcie testów albo po...

Espresso:
Peru Rodriguez de Mendoza - dobre, smaczne, jak to niektórzy mówią: "zbilansowane" i w korzystnej cenie
DR Konga Kavumu - oryginalnie kupiliśmy to pod 2 profile, ale wcześniej nie było miejsca dla tej kawy. Teraz przelew znika, a wrzucamy wersję do espresso. Szykuje się bardziej wyrazista kawka, ale ma też trochę kwasowości.
Nikaragua Santa Lucila Amarillo - świeżynka prosto z originu, będzie znowu dużo kaw z tego kraju w trakcie całego roku. Wszystkie bardzo fajnej jakości. Ta jest delikatniejsza, słodka i złożona, ale również po prostu przepyszna!

Przelewy:
Kolumbia Diego Bermudez Tea Rose - Bermudez wróci, świeżaczek prosto z originu! Diego stworzył nowy profil, trochę bardziej kwiatowy.
Ekwador Typica Mejorado - kawa pokroju Geishy, obróbka myta. Bardzo niszowa odmiana. Komu smakowała Caturra/Geisha - ten nie powinien się wahać.
Rwanda Intango - klasyczna, myta Rwanda
Brazylia Cold Soul - pyszna Brazylia, jak stygnie to mega soczysta. Jest orzech, ale przede wszystkim dużo fajnej owocowości.
Gwatemala Las Camelias Natural - kolejny świeżak prosto z kontenera, szykuje się bardzo smaczny słodziak o punktacji 86. Dzisiaj wrzucaliśmy po raz pierwszy, w cuppingu było fajnie, ale naturale dojrzewają kilka dni po paleniu.

Szykujemy dla Was BARDZO DUŻO niespodzianek we wrześniu, przy niektórych dłubiemy od lipca. Obecnie bardzo intensywnie, ale wszystko powoli zaczyna się spinać wieeelką klamrą.

Pozdrowienia!
Paweł


Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1387 dnia: 04 Wrzesień 2023, 23:09:02 »
Ostatnio otworzyłem Kolumbię Sweet Valley, zazwyczaj w przelewach poruszam się w przedziale klików od 4.0 do 4.7 (1zpresso ZP6), przy tych ziarnach zszedłem najpierw do 3.5, a dziś nawet do 3.0 - pyszna kawa, uwielbiam jej smak , za pierwszym razem wyczuwałem jeszcze zbyt dużo goryczki i przy kolejnym odczekałem 4-5min po zagotowaniu wody (zamiast 2-3 min jak zawsze), wtedy wstrzelam się idealnie z temperaturą zalewając 60-70g do preinfuzji, w 40 sekundzie dolewam do 150g, w 1:15 dolewam do 300g i lekko kołyszę driperem, kończy się przelewać w 2:20-2:30 [emoji106]

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1388 dnia: 09 Wrzesień 2023, 12:36:05 »
Z kolei dziś otworzyłem Papua Nowa Gwinea GOROKA, jestem po trzech próbach i jeszcze ani razu nie udało mi się z nią "dogadać" Zacząłem jak przy innych nowych ziarnach: Niche ustawione na 16, 19g mielonki, temp. 93C, taki strumień poszedł, że zatrzymałem po 5 sekundach. Następny shot skręciłem młynek na 14 - to samo, trzeci shot skręciłem młynek na 10, w końcu zaczęło budować się jakieś ciśnienie (doszło do 4-5), ale dalej strumień szalał na wszystkie strony. Czy ta kawa wymaga mega drobnego mielenia? Nigdy nie zszedłem na Niche poniżej 12, a tutaj będę musiał spróbować na 7-8.

PS1. Używam WDT
PS2. Na ślepym sitku ciśnienie jest poprawne
PS3. Młynek jest ok, wziąłem inne ziarna, które piłem wczoraj i dostałem powtarzalne espresso jak zawsze.

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1389 dnia: 10 Wrzesień 2023, 17:15:03 »
To znowu ja [emoji12] Dziś ustawiłem młynek na "5" i wyszło coś pijalnego, ale strumień z NPFa skacze i kręci się jak szalony, poza tym widać, że ekstrakcja jest nierówna, bo są miejsca na powierzchni sitka nietknięte przez wodę, także poddaję się, ziarna pojdą pod przelew

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1390 dnia: 11 Wrzesień 2023, 00:30:42 »
@radekzaj

Hej!
Dzięki za info, zaraz odezwę się w PW. Powodów może być 3 miliony i raczej nie dojdziemy on-line do tego co jest. Podeślemy inny wypał, tak będzie najłatwiej zlokalizować czy to ziarno, czy jednak nie. Do paczki spakuję etykietę wysyłkową-zwrotną, chętnie wezmę ten przypadek na warsztat.

Dzięki i pozdrawiam,
Paweł

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1391 dnia: 11 Wrzesień 2023, 16:58:16 »
@radekzaj ja też ostatnio musze drobniej mielić ale kawy wychodzą zawsze ok. Aktualnie w espresso Kolumbia Sweet Valley i Salwador San Ernesto. Niche skręcam w okolicach 8-9.

@mr_blend ale zaintrygowałeś mnie tym nowym rarytasem... budyń waniliowy... aż mi ślinka leci :pycha:

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1392 dnia: 11 Wrzesień 2023, 17:50:41 »
@radekzaj ja też ostatnio musze drobniej mielić ale kawy wychodzą zawsze ok. Aktualnie w espresso Kolumbia Sweet Valley i Salwador San Ernesto. Niche skręcam w okolicach 8-9.

Paweł mi podeśle próbkę tych samych ziaren, a ja mu odsyłam resztę tego co mam - zrobimy test i zobaczymy, wcale nie wykluczam, że przyczyna leży w operatorze ekspresu, czyli we mnie ;-)

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1393 dnia: 12 Wrzesień 2023, 18:13:20 »
Dziś dotarła paczka od Pawła, ja odesłałem swoją. Już po pierwszej próbie widziałem, że te nowe ziarna są "normalne" Tym bardziej ciekawi mnie co wyjdzie Pawłowi z poprzednich ziaren.

1 shot: 92C, młynek na 10, 19g in, 15g out, 57 sekund, pomimo tego pijalne nazwijmy to ristretto, zacny tygrysek na cremie

2 shot: 92C, młynek na 15, 19g in, 44g out, 20 sekund, brak tygryska na cremie, ale spokojna i równa ekstrakcja przez NPF

Jutro rano skręcę młyn na 14 i powinienem wstrzelić się w ~30 sekund. Dam znać

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1394 dnia: 13 Wrzesień 2023, 11:20:16 »
Kończąc już temat tych ziaren mogę napisać, że dziś wypiłem dobre espresso: 92C, młynek na 13, 18g in, 38g out, 28 sekund. Spróbuję jeszcze z temp. na 90C, żeby trochę bardziej uwypuklić kwaski nad goryczką.

Odnośnie przyczyny "niedoskonałości" ziaren z pierwszej paczki to zostawiam to Pawłowi, jeśli będzie chciał się wypowiedzieć na ten temat, bo ma pewne podejrzenia, które mi przekazał.

Ogólnie podejście do klienta i próba rozwiązania zagadki jak najbardziej na duży plus. Dlatego warto wspierać i kupować w polskich palarniach [emoji106]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi