Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 250279 razy)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #375 dnia: 28 Październik 2020, 09:33:41 »
Indonezja Flores Bajawa - jak na razie..nie porwała mnie..Może to kwestia mielenia, chociaż zgodnie z sugestiami zmieliłem dość grubo.
Z kawą jak i innymi rzeczami na tym Świecie to tak jest. Jednym podejdzie od razu, inni muszą się przekonać gdzie jeszcze inny odrzuci od razu. Lubimy jasno sprecyzowane smaki, większość ludzi jednak lubi słodkie, a ona jest taka... "nieokreślona jednoznacznie". Ja bym do niej jeszcze kiedyś chętnie wrócił.

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #376 dnia: 28 Październik 2020, 09:42:34 »
Czasem trzeba trochę poeksperymentować z kawą żeby wycisnąć z niej to co najlepsze, ja tak właśnie miałem z Etiopia Guji Wolichu Wachu z Manufaktury, kończę właśnie opakowanie 500gr i dopiero pod koniec doszedłem z nią do ładu, pomogło grube mielenie (normalnie ok 26klik (C40) dla v 60 a tutaj jadę 38), obniżyłem temperaturę z 97 na 87, i zmiana metody z Hoffmana na Tetsu Kasuji i diametralnie smak się zmienił a właściwie dopiero teraz się pojawił i jest super. Indonezja Flores Bajawa z Blenda czeka w kolejce, za parę dni się za nią zabiorę to dam znać jak u mnie wyszła.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2020, 09:48:12 wysłana przez ralph »
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #377 dnia: 28 Październik 2020, 12:15:57 »
A jak parzycie w V60v2? W sensie tą Indonezję?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #378 dnia: 29 Październik 2020, 09:01:06 »
Ok, przelałem z rana dokładnie 500g wody przez Indonezję.

30g kawy - grubość przemiału poniżej (na skali przemiału to tak ok. Chemexa)
500g wody, temperatura 97

Preinfuzja 90g wody + mieszanie, 45 sekund
Reszta wody stabilnym strumieniem po spirali, zalanie na raz. Nie zalewałem ani szybko, ani powoli, jest grubszy przemiał, więc nie trzeba wolnego strumienia.

Czas total 3:50-4:05
Po odczekaniu ok. 6-7 minut kawa smakowała kremową kwasowością z delikatnym szorstkim posmakiem dobrze balansującym napar.

Smacznego!





Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #379 dnia: 29 Październik 2020, 10:46:20 »
@mr_blend Dziś przetestuję :) Dzięki! :poklon:

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #380 dnia: 29 Październik 2020, 11:57:22 »
Najprawdopodobniej nowości jutro, jakbym się nie wyrobił, to w sobotę. Będzie dobrze!

Dziś za to ostatnie testy zaliczone i odlot kofeinowy [emoji38]

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #381 dnia: 29 Październik 2020, 12:53:21 »
Ok, przelałem z rana dokładnie 500g wody przez Indonezję.

30g kawy - grubość przemiału poniżej (na skali przemiału to tak ok. Chemexa)
500g wody, temperatura 97

Preinfuzja 90g wody + mieszanie, 45 sekund
Reszta wody stabilnym strumieniem po spirali, zalanie na raz. Nie zalewałem ani szybko, ani powoli, jest grubszy przemiał, więc nie trzeba wolnego strumienia.

Czas total 3:50-4:05
Po odczekaniu ok. 6-7 minut kawa smakowała kremową kwasowością z delikatnym szorstkim posmakiem dobrze balansującym napar.

Smacznego!

No to mi wyszło tak:
Indonezja.jpg

Przemiał trochę nierówny i nie wiem czy ciut nie za grubo. Ale przelało się w około 03:55 - 04:05. Jest turbo różnica. W zapachu tak kwaskowo plus mega goździkowo! W smaku delikatny kwasek, ale przyjemnie. Super zmiana! Jeszcze spróbuję z drobniejszym o klik dwa przemiałem.

Jeszcze poproszę o sugestię jak najskuteczniej wyciągnąć z niej krówkę bo mi Żona tupta tu nogami :lol2:

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #382 dnia: 29 Październik 2020, 13:36:57 »
jak najskuteczniej wyciągnąć z niej krówkę
zrobić z filtra wymię i wydoić ;)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #383 dnia: 29 Październik 2020, 13:46:46 »
zrobić z filtra wymię i wydoić ;)
Żartowniś  [emoji12]

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #384 dnia: 29 Październik 2020, 13:47:43 »
Muszę też spróbować, na razie przelewałem poniżej 3 minut zgodnie ze wskazówkami od @mr_blend , zobaczymy co przyniesie drobniejszy przemiał.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #385 dnia: 29 Październik 2020, 13:54:46 »
jak najskuteczniej wyciągnąć z niej krówkę
zrobić z filtra wymię i wydoić ;)
@krystians

Padłem [emoji38]

Więcej słodyczy próbowałbym wyciągnać zostawiając przemiał, obniżając temperaturę do 93 i zastanowiłbym się czy nie zalewać na 2 razy. Najważniejsze, że udało się dogadać z Indonezją [emoji106]

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #386 dnia: 29 Październik 2020, 13:59:44 »
Najważniejsze, że udało się dogadać z Indonezją [emoji106]
Jeszcze podziałam w jedną albo drugą z przemiałem, ale raczej deczko drobniej. Ale jesteśmy na dobrej drodze :)

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #387 dnia: 29 Październik 2020, 20:22:37 »
Też się dziś skusiłem na Indonezję. W moim odczuciu zdecydowanie woli grubsze mielenie, testowałem 2 sposoby i ten lepszy to 300ml wody, 20gr kawy, 95sc,metoda Hoffmana, mielenie grube chyba coś bliżej FP(u mnie 35klik C40) przelane w 2:40. Kawa, u mnie po kilku minutach od zaparzenia uwolniła wszystkie kwasku i słodycze (a raczej po lekkim ostudzeniu są one wyczuwalne). Dla mnie super, takie kawy lubię, czyli wyraźnie kwaskowe, orzeźwiające. Jeśli jest tak jak pisałeś @mr_blend, że tą kawę się kocha albo nienawidzi to ja zdecydowanie jestem po tej pierwszej stronie.
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #388 dnia: 30 Październik 2020, 02:07:11 »
Są i one jeszcze przed weekendem  :mrgreen: :kawa:

kol.jpg.png

Tak w skrócie co i jak:
Kolumbia Sweet Valley - dużo się tam dzieje, oj dużo. Ostatecznie wylądowała na piecu gazowym przez co napar jest ciut bardziej owocowy. Była już niżej rozmowa o sensoryce na przykładzie tej kawy i tak... Nuty białego wina, dużo owoców - część z nich delikatnie kwaskowata - i słodycz białej czekolady. Pachnie jak wariat już od otwarcia paczki i zmielenia.

Etiopia Beloya - jak wiecie, był outlet z pierwszego palenia, drugie trafione i bardzo dobry szocik. Zero czekolady i karmelu w espresso - czysta Etiopia z regionu Kochere i to co tygryski lubią najbardziej, czyli kwiatowo-owocowe espresso oraz brzoskwiniowo-kwiatowa herbata w przelewie. Wrzuciłem test dla samego siebie pt. "inspirowane paleniem skandynawskim", ale było to tak niewdzięczne w przelewaniu, że szybko podarowałem sobie ten pomysł.

Gwatemala La Nueva Era  - natural z Gwatemali, w espresso prawdziwy "gęścior" - kakao, porzeczki, borówki. Bardzo, bardzo smaczne americano, takie nawet trochę kremowe. Przelew odsłania się niczym kurtyna w teatrze - na początku dużo słodyczy i scena stoi pusta, ok. 70-ciu stopni wychodzą aktorzy w postaci kwasowości jagodowo-porzeczkowej i robi się bardzo przyjemnie.

Gwatemala El Fogon - klasyka do ekspresu: czekolada/orzech, bardzo przyjemny standard. Niska kwasowość, super do mleka. Kolejna Gwatemala, ale jakieś one są wszystkie różne! La Union, La Bendicion + te dwie... Każda z innej bajki.

Kolumbia El Penol - żegnamy Brazylię w Przelewie Sezonu i zaczynamy wycieczkę po Kolumbii. Zamysł pod tą etykietą jest prosty - nie wszyscy muszą lubić rozbudowaną kwasowość w dripie. El Penol jest palony ciutkę dłużej i minimalnie mocniej przez co kwasowość charakterystyczna dla kaw z tego kraju gdzieś się chowa za nutami czekoladowymi i wychodzi stopniowo w coraz niższych temperaturach. Bardzo dobra śniadaniówka! Piłem z dużym smakiem w trakcie testowania.

Sweet Valley szybko zniknie - ciężko powiedzieć kiedy - ale nie wróżę jej dotrwania do końca miesiąca ;)

Nowości mocno zróżnicowane, mnóstwo pozycji na stronie w przelewach (jakoś 14/15) i espresso (20 kaw), ale pewnie coś poznika przez listopad, bo kilka z nich spadło poniżej 10kg np. Honduras El Triunfo, czy Nikaragua Las Morenitas, ostatni Boliwii i Brazylii Grota Funda (ze 2kg każdej).   

Chyba coś się w końcu ruszyło z ceramiką w środku tego tygodnia, zobaczymy na jakim etapie będą prace na początku grudnia. Mam info, że niby zaczynamy i pierwsze efekty wizualne za miesiąc. Będą kubeczki i czarki, robię je głównie do użytku własnego, ale jak będą na tyle fajne, żeby trafiły na stronę, to tak się stanie :) Zawsze chciałem zrealizować taki pomysł i nie musi się wcale przyjąć,  będę szczęśliwy że jest i przyłożyłem do tego rękę.

Update na stronie - graficznie jednorodne opisy sensoryczne na zdjęciach w miniaturkach. Wygląda o niebo lepiej i oszczędza mi bardzo dużo czasu przy wprowadzaniu. Druga denerwująca sprawa: w wyszukiwarce po wpisaniu np. morenitas wyskoczy ta sama kawa, ale teraz już wiadomo która jest do espresso, a która do przelewu.

Zdrówka wszystkim!
Kaweł
« Ostatnia zmiana: 30 Październik 2020, 02:21:33 wysłana przez mr_blend »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #389 dnia: 30 Październik 2020, 08:42:55 »
Zero czekolady i karmelu w espresso - czysta Etiopia z regionu Kochere i to co tygryski lubią najbardziej, czyli kwiatowo-owocowe espresso

Zaraz się okaże, że odrzucony wypał będzie mi bardziej smakował... :)

Zamówione, idę zbierać chrust pod bojler.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi