Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 251539 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #330 dnia: 20 Październik 2020, 08:03:28 »
wata cukrowa i biała czekolada z różnymi owocami.
Ktoś sie natrudził, nawymyślał - brzmi to na tyle dobrze, że po co kombinować na siłę. Wata cukrowa i biała czekolada to w końcu duet który każdy chciałby spróbować 😅.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #331 dnia: 20 Październik 2020, 10:09:05 »
Wata cukrowa i biała czekolada to w końcu duet który każdy chciałby spróbować 😅.
Nie brakowałoby Ci w przypadku tego połączenia choć odrobiny innego smaku? Jedno jak i drugie to słodycz, ale jeśli patrzyć pod kątem body to też tłuściutko/gęsto. Z mojej perspektywy lepsze kawy to takie gdzie jest większa złożoność smaków.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1095
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #332 dnia: 20 Październik 2020, 10:33:33 »
wata cukrowa i biała czekolada z różnymi owocami.
Ktoś sie natrudził, nawymyślał - brzmi to na tyle dobrze, że po co kombinować na siłę. Wata cukrowa i biała czekolada to w końcu duet który każdy chciałby spróbować .
Problem dla mnie jest taki, że brzmi dobrze i pobudza wyobraźnię, ale kawa ma ewidentne nuty fermentacyjno-alkoholowe, których nie ma ani biała czekolada, ani wata cukrowa. Później kawosz może się zastanawiać gdzie te wszystkie sensoryczne pejzarze niczym w Nad Niemnem no może i ten opis słodyczy byłby ok, ale został pominięty dosyć wyraźny akcent, który nadaje tonu kawie.


Maciek z Coffeedesku zrobił fajnego livestreama w temacie tego jak duży wpływ na finalny smak kawy ma roaster. Zrobili akcje pod nazwą "one bean only", która polegała na dostarczeniu dokładnie tego samego ziarna (po 15kg) do 8 palarni a później zrobił jej porównanie - oczywiście wszystkie smakowały zupełnie inaczej.

link do akcji : https://www.coffeedesk.pl/blog/one-bean-only-jedno-ziarno-wiele-smakow/

livestream:
I właśnie o to chodzi, że na każdej z tych paczek mogłoby być napisane to samo a każda smakowałaby inaczej, bo ktoś tak wyżej zasugerował 😉
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2020, 10:43:18 wysłana przez mr_blend »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #333 dnia: 20 Październik 2020, 11:10:35 »
ale z opisem kaw jest tez trochę jak z profilem samej palarni, niektóre są tak wymyślne i wyszukane, jak targetowani odbiorcy ;) Jeden opis pamiętam, już nawet nie wiem z której, ale Polskiej palarni, opis składał się z kilku owoców, znałem może jeden i to i tak już dość egzotyczny, nie tam żadna wieśniacka marakuja czy januszowa pitaja, nie, nie, następnych dwóch czy trzech to nawet nie wiedziałem, że takie istnieją a jak wrzuciłem jednego w googla, to chwilę zajęło mi wyczajenie, że to jakiś lokalny przysmaczek z końca świata i prawie nie eksportowany bo miekki i delikatny :D no pomocne po ch...

Przy niektórych mam wrażenie, że poprostu nie są aż tak zainteresowani rozwojem danego ziarna, że kupili parę worków, zsamplują mniej więcej i lecą z paleniem a nie cmokaniem, takie podejście nie musi być jednoznacznie złe, wiele nienajgorszych ziaren można tak przygotować ograniczając koszty, jest to jakaś oferta a przecież nie każdy chce żyć z dylemamtem czy to posmak litchi czy śliwka jerozolimka ;)

Przyznam, że ja nie biorę tych opisów dosłownie, nie doszukuje się konkretnych pojedynczych smaków, bo często sami różnie je określamy, po opisie oczekuję ogólnej wskazówki w jaką stronę idziemy i muszę przyznać, że do twoich opisów zazwyczaj się bardzo przychylam. Już to kiedyś pisałem, ale tworzą u mnie wyobrażenie, które zaparzenie zazwyczaj tylko utwierdza.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #334 dnia: 20 Październik 2020, 12:08:22 »
Przyznam, że ja nie biorę tych opisów dosłownie, nie doszukuje się konkretnych pojedynczych smaków, bo często sami różnie je określamy, po opisie oczekuję ogólnej wskazówki w jaką stronę idziemy i muszę przyznać, że do twoich opisów zazwyczaj się bardzo przychylam. Już to kiedyś pisałem, ale tworzą u mnie wyobrażenie, które zaparzenie zazwyczaj tylko utwierdza.
Przytaknę. Lubię gdy na paczce jest opis bo jak zaparzę kawę wiem, że nic nie zepsułem w jej przygotowaniu i odczuwam podobne smaki. Oczywiście liczę się, że sugerowanie może dodatkowo zablokować już na wstępie chęć szukania głębiej i własnych przemyśleń.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #335 dnia: 20 Październik 2020, 12:39:51 »
Tez tak myślę.
Mi wystarczy opis „czerwone owoce i czekolada” albo nawet wysoka słodycz owoców, orzechy. Tylko tyle. Dużo więcej korzystam z tematu o krótkich opisach kaw niż z opakowania.
Na kursie sensorycznym nawet szkoleniowiec Q-grader nie rozróżnił aromatu pomarańczy od mandarynki, moreli od brzoskwini czy ogórka od groszku, a doświadczeni bariści popełniali tak rażące błędy (przy lekach/szpital v-ce mistrz Irlandii baristow napisał vanilia 😅) ze było dość śmiesznie.
Także kolejny props dla Pawła za szczegółowe opisy, które mimo to pasują.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2020, 12:42:14 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1095
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #336 dnia: 20 Październik 2020, 12:46:37 »
Też jestem dużym zwolennikiem upraszczania Jak ktoś nie czuje się pewien, to sama pierwsza grupa smaków w kole sensorycznym jest ok np. czekolada-kwiaty-owoce-przyprawy i już. Wtedy kawosz w domowym zaciszu może trenować mózg zastanawiając się np. 'jaki owoc' [emoji106]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #337 dnia: 20 Październik 2020, 13:06:09 »
Też się spotkałem z kosmicznymi rozstrzałami próbując kaw z testowych wypałów w cuppingu i porównując je z opisami importerów. Tak sobie to jakoś tłumaczę, że może to opis ze stacji obróbki ziarna, przed transportem i dłuższym przchowywawaniem w worku oraz na zupełnie innej wodzie.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #338 dnia: 20 Październik 2020, 14:20:06 »
@Koziołek @mr_blend Miałem na myśli,  to co napisał @trez, że takie opisy to marketingowy bełkot mający przyciągnąć kupującego, a nazywane w nich nuty są obecne jedynie w wybujałej wyobraźni twórcy opisu. Każdy chce spróbować waty cukrowej w kawie, tak jak coca-coli, żelek Haribo, landrynek czy lodów truskawkowych ze śmietanką (hity które zapamiętałem) albo chmielu Citra (przed chwilą sprawdzone w ofercie Hayba). Orzechy, czekolada i owoce już są przestarzałe. ;)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1095
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #339 dnia: 20 Październik 2020, 14:35:20 »
Wszystko ok, niech sobie będzie 'guawa leżąca w dębowych beczkach przez 2 dni w temperaturze 20 stopni przy wilgotności 65%' - byle to nie była niespełniona obietnica

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #340 dnia: 20 Październik 2020, 16:14:49 »
Mniej kwasków, to zwykły przemiał, jedno zalanie, woda 95 i preinfuzja (waga wody=3x waga kawy + 45 sekund)[emoji106]
Do jednego zalania musiałem znacznie drobniej zmielić, a i tak przeleciało w 2min 30s. Gorycz zniknęła, kwaski są teraz przyjemnie owocowe. Jest ok.

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #341 dnia: 20 Październik 2020, 16:27:35 »
Czas na palarnię Blend :) Pod koniec miesiąca będę chciał zamówić pierwszą partię :taniec:

W związku z perypetiami ekspresowymi, na chwilę obecną raczej przelew (V60, Chemex, Aeropress) i kawiarka. W smaku oczekiwał bym czegoś owocowego bez kwasowości jeśli chodzi o przelewy, chociaż chętnie napiję się czegoś czekoladowego/kakaowego/orzechowego. Jeśli chodzi o mokkę to raczej tematy jak czekolada/kakao/orzech itd. Potrzebuję pewnie tak z 2 x 250g na przelew, 2 x 250g na kawiarkę :) Jakieś rekomendacje na pierwszy raz @mr_blend kawka

ps. Kiedyś kiedyś (ze 3 lata temu) piłem fenomenalną Sumatrę Gegarang. Nadal mam opakowanie zostawione na pamiątkę [emoji39] Miała tak fenomenalne nuty ziemiste i dymne (zboczenie z whisky) że za każdym razem mnie rozkładała na łopatki :) Nie znalazłem drugiej takiej kawy przez ten czas :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1095
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #342 dnia: 20 Październik 2020, 17:30:08 »
@bMind

Super, że wiesz czego chcesz

Polecam tak:
moka:
a) Indie Bababudangiri - myślę, że spodoba Ci się ten twist korzenno-czekoladowo-owocowy
b) Salwador San Ernesto - słodziak i klasyk, b.fajny do kawiarki

*jakbyś chciał zaszaleć w kawiarce, to Honduras El Triunfo espresso - jak masz ochotę na 'gęściora' czekoladowego z owocowym akcentem, to ta kawa. Dosyć pełna w odbiorze i słodka.

Przelewy:
- Honduras El Triunfo - bakaliowy, owoce wychodzą wraz ze spadkiem temperatury
- Przelew Sezonu - klasyka z Brazylii jasno palona (niedługo Kolumbia w Przelewie Sezonu, ostatki Yellow Bourbon)
- Nikaragua Las Morenitas - słodziak z kwasowością musu jabłkowego, bardzo przyjemna kawa

Coś z powyższych powinno dać radę, Przelew Sezonu i El Triunfo trochę podobne nuty, więc polecam wybrać jedną.

Powinno być ok

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #343 dnia: 20 Październik 2020, 18:21:23 »
@mr_blend

Piękne dzięki, poczytam sobie i przygotuję zamówienie na koniec miesiąca. Czy któraś z Twoich propozycji jest na wykończeniu i może nie doczekać do ostatniego tygodnia października? :)

A co do tego czy wiem czy nie, staram się wybierać świadomie kawy :) Wiem po prostu, że lubię słodkie owocowe klimaty typu maliny, truskawki, jabłka, śliwki, brzoskwinie, nuty wanilii, cynamonu itd. Nie pogardzę też zieloną herbatą, czy ogólnie herbatą. No i wspominanymi już czekoladą/kakao/karmelem/orzechami :) Ale jednocześnie chyba chętnie bym spróbował jakiegoś takiego wariata smakowego, który teoretycznie nie mieści się w profilach jakich szukam, ale też jednocześnie pozwala je rozszerzyć! Więc może jeszcze taka jedna kawka-petarda, która może nie została zaproponowana ze względu na konkretne oczekiwania? ;) Albo coś co Ci mega podeszło/zaskoczyło ostatnimi czasy?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1095
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #344 dnia: 20 Październik 2020, 18:35:02 »
Pod wieczór napiszę Ci PW na spokojnie

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi