Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 250265 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #225 dnia: 10 Wrzesień 2020, 10:58:10 »
@Pawcio

Ja wczoraj piłem z kolegą Osobiście wstrzymałbym się z Kenią chyba, że masz ochotę na trochę kwasków. Nowe kawki będą bardzo fajne a Kenia i Gwatemala będą jeszcze z pół roku.

Wypiłem ją wczoraj z Origami z filtrem Hario na grubszym przemiale i był grejpfrut, wiśnie, cytrusy i słodycz. Tę Kenię trzeba rozpatrywać w kategorii 'bardzo fajna w swojej cenie', bo tak jest. Jak ktoś oczekuje po niej niewiarygodnych rzeczy, to się zawiedzie, ale jak za 3 dyszki/250g kawa z Kenii to jest super. Uderzałbym w opakowanie 250/500g i 500 jakiegoś słodziaka dla kontrastu ☕️

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #226 dnia: 14 Wrzesień 2020, 12:53:20 »
Weekend z espresso Tanzania Yetu Tamu PB.... o wow. Ale pyszota. Musiałem wyłączyć ekspres w pewnym momencie bo chciałem robić kolejnego szota ale miałbym już problemy ze snem. Słodycz lekko przełamana kwasowością z bardzo ciekawym finishem. To chyba ta skórka pomarańczowa. Ta karmelizowana niby słodka ale jednak kwaśna. Rewelacja.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #227 dnia: 15 Wrzesień 2020, 10:19:42 »
Kilka słów ode mnie:

Kenia Zawadi PB - fajna, ciepla kawka. Może nie jest taka soczysta i kompotowa jak to Kenię maja w zwyczaju, ale jest dobra i słodka. Wyczuwam czerwone porzeczki i delikatna goryczo-słodycz grejpfruta. Bardzo solidna pozycja

Tanzania Yetu Tamu AB - oooooo klasa! Interesujący suchy aromat przypominajacy ciasteczka imbirowe zupełnie zmienia się w bombę owoców po zalaniu woda. Maliny, poziomki, żółte śliwki i ogólnie „żółte” kolory przychodzą na myśl przy piciu tej kawy. Bardzo mi smakuje i gorąco ja polecam!

Gwatemala La Bendicion RE-WE-LA-CYJ-NE  espresso! Smialo można wrzucić do tematu o bestsellerach espresso. Słodycz tropikalnych owoców przełamana solidna dawka czekolady. Ta kawa to highlight mojego weekendu i jedno z najlepszych espresso jakie piłem w tym roku.

Wielkie dzięki!
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #228 dnia: 15 Wrzesień 2020, 12:21:57 »
To chyba pierwsze na temat Tanzanii PB i Gwatemali Bendicion od doświadczonych kawoszy. Cieszą mnie, bo ciężko nam było się dogadać i dużo się przy nich nauczyłem Tanzania to pierwszy zamierzony omniroast i też jest bdb z alternatyw.

Dzięki Panowie!

Tanzanii AA do przelewu już nie ma, Kamerunu Oku zostało 1,5kg.

Nowości chyba do końca tygodnia jak dobrze pójdzie, walczę z Kostaryką black honey i Nikaraguą Las Morenitas do espresso

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #229 dnia: 15 Wrzesień 2020, 13:16:38 »
Tanzania to pierwszy zamierzony omniroast i też jest bdb z alternatyw.
U mnie na paczce jest napisane “przelew” ;) Ale spróbuje ukręcić coś dziś wieczorem. Jeszcze próbka Hondurasu mi została i brzmi bardzo dobrze :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #230 dnia: 15 Wrzesień 2020, 14:05:36 »
Gwatemala La Bendicion RE-WE-LA-CYJ-NE  espresso! Smialo można wrzucić do tematu o bestsellerach espresso. Słodycz tropikalnych owoców przełamana solidna dawka czekolady. Ta kawa to highlight mojego weekendu i jedno z najlepszych espresso jakie piłem w tym roku.

Czeka u mnie na półeczce półkilowa paczuszka tego specjału na swoją kolej. :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #231 dnia: 15 Wrzesień 2020, 14:22:50 »
Tanzania to pierwszy zamierzony omniroast i też jest bdb z alternatyw.
U mnie na paczce jest napisane “przelew” ;) Ale spróbuje ukręcić coś dziś wieczorem. Jeszcze próbka Hondurasu mi została i brzmi bardzo dobrze :)
Były 2 Tanzanie
Jeden omni espresso Tanzania PB
Jeden przelew Tanzania AA

Tego drugiego już nie ma, ale @Koziołek pisał o PB i do tego się odnosiłem.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #232 dnia: 15 Wrzesień 2020, 20:53:07 »
Skusiliście mnie opisami. Robię zamówienie Tanzanii i Gwatemali do Gdańska.

Pawle, z czystej ciekawości - mocno musiałeś napracować się przy omniroaście? Ile kawy marnuje się przy takich eksperymentach? Napisz coś o doświadczeniach, jeśli to nie tajemnica alkowy :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #233 dnia: 15 Wrzesień 2020, 21:12:46 »
Podpinam się pod post @RufusTF - też jestem ciekaw pracy palacza.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #234 dnia: 15 Wrzesień 2020, 23:05:52 »
Jasna sprawa Chętnie się dzielę informacjami. Chcę od razu zaznaczyć, że mówię o swoim przypadku, czyli palarnia na rynku niecały rok. Zapewne bardziej doświadczeni koledzy już przez to przechodzili i mają więcej trudnych przypadków w swojej bazie danych czyt. głowie

Trudne przypadki zaczęły się od bezkofeinowej Gwatemali Swiss Water, która jest bardzo krucha - a ta którą mam ma jeszcze wysoką kwasowość do okiełznania. Podszedłem do niej ostrożnie, ale zanim doszedłem że wsad i wyrzut muszę obniżyć o ok. 6-8 stopni (to dużo), to dobry roast miał numerek 4. Strasznie walczyłem z tym, że kawa po paleniu w cuppingu była smaczna, ale po 24h od palenia - w torbie była cała 'mokra'. I jak już doszedłem do temperatury i do krótszego czasu po pierwszym cracku to później trzeba było zmniejszać kwasowość. Później jeszcze wyszło, że w sumie to dobra jest po minimum 10-ciu dniach pod ciśnienienien nie po 6-ciu. Każdy z tych 4rech testów był po kilku dniach, więc bity miesiąc walki z kruchym ziarnem o wysokiej kwasowości Minimalny wsad na espresso jaki stosuję, to 2,65kg zielonego.

Drugą poważną lekcją była Tanzania, którą kupiłem klientowi, który zrezygnował. Miała być oryginalnie wypalona do przelewu a później coś z tym trzeba było zrobić - skoro mam już jedną jasną Tanzanię, to co zrobić z drugą Tanzania robiła się gorzka a jednocześnia ma wysoką kwasowość i też próbowałem ze 3 razy zanim się udało. Były owoce skąpane w goryczy przez pierwsze 2 wypały. Jest ona również lepsza po 10-ciu dniach, niż po 7-dmiu.

Gwatemala La Bendicion oryginalnie miała iść pod przelew Nie była zadowalająca, jasno palona smakowała podobnie do La Union, więc musiałem zdecydować się na jedną. Poszła na 2 razy, ale łatwo ją zepsuć przez chwilę nieuwagi pod koniec palenia. Okno kiedy nie jest gorzka i kwaśna jest bardzo krótkie.

Ostatnia duża lekcja, to awaria małego pieca elektrycznego, na którym paliłem przelewy i jak już wcześniej pisałem było 6 kaw do przeprowadzenia w 2-3 dni. Ze 10-12kg poszło w kubeł, ale nauka nie poszła w las Używam elektryka, bo pozwala mi zachować deklarowaną świeżość (14 dni). Niektóre idą wolniej, niektóre szybciej i dzięki możliwości wrzucenia zaledwie 600g mam zawsze świeże kawy przelewowe. Elektryk inaczej oddaje ciepło i fajnie dodaje jasnym ziarnom słodyczy, ale teraz już chyba bardziej czuję która kawa lepiej wypadnie na którym sprzęcie i będę starać się używać różnych pieców.

Generalnie mam tak, pewnie koledzy po fachu również, że trafić z paleniem w punkt za pierwszym razem to prawdziwe święto. Można testować w samplerze różne rzeczy, ale i tak pierwszy wypał jest taki na rozeznanie na podstawie czegoś co się już robiło. Dkatego im więcej doświadczenia, tym więcej różnych kaw wypalonych i łatwiej się na czymś oprzeć, co się już robiło. Jeśli nie jest daleko od celu po pierwszym teście, to w drugim się uda. Jeśli dalej nie do końca ok, to próby do skutku.

Żebyście tego nie odebrali jako narzekanie Jestem bardzo wdzięczny za trudne ziarna do palenia, bo bardzo wiele się nauczyłem w 2020. Dzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami na obecnym etapie rozwoju i jesteście ciekawi palenia 'od kuchni'.

Się rozgadałem Opinia w 100% subiektywna i bazująca na obecnym stanie zaawansowania.

Pozdrawiam,
Paweł ☕️

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #235 dnia: 15 Wrzesień 2020, 23:34:53 »
@mr_blend Wow! Super post, wielkie dzięki za podzielenie się doświadczeniami. Przyjemnie się czytało, zwłaszcza biorąc pod uwagę bycie po drugiej stronie barykady jako konsument :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #236 dnia: 16 Wrzesień 2020, 09:07:22 »
noo super się czyta o warsztacie i jak za drzwiami wygląda wypalanie ulubionych kaw :) Zaskoczyłeś mnie, że przelewów sprzedajesz znacząco mniej, sądziłem, że takie właśnie faktycznie rzemieślnicze palarnie przyciągają jednak więcej fanów jasno palonych, no cóż muszę więcej pić :D

A wogóle to cieszy mnie bardzo i gratuluję Ci zaparcia w poprawianiu paleń, pamiętam, jak dostałem do zamówienia próbkę chyba tanzanii właśnie, zanim weszła do sklepu, chyba nawet napisane na niej było, że to próbny wypał i była taka meh ;) dobra, ale nie podrygiwała do tańca. Zamówiłem ja później z nastawieniem na wyjazd, nie wiedząc jaka będzie po drodze woda, staram się brać nieco tańsze, nie wybitne ale solidne kawy z sobą. A tu już przy pierwszym kontakcie jej z wodą od razu wyszło mi z zachwytem: łoooo to ona tak potrafi :D

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #237 dnia: 16 Wrzesień 2020, 09:13:26 »
Ja to bym chyba chętnie poczytał takie historie "z zaplecza" częściej :) Taki blog palacza kawy :D

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #238 dnia: 16 Wrzesień 2020, 10:00:46 »
Pomimo iż nie byłem inicjatorem tego pytania dziękuję również za ten kawałek wiedzy. Jak to w każdej pasji, w kawowym hobby im więcej wiemy i rozumiemy tym bardziej cieszymy się z filiżanki czy kubka naparu.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #239 dnia: 16 Wrzesień 2020, 11:55:58 »
Zaskoczyłeś mnie, że przelewów sprzedajesz znacząco mniej, sądziłem, że takie właśnie faktycznie rzemieślnicze palarnie przyciągają jednak więcej fanów jasno palonych, no cóż muszę więcej pić :D

Przelewy idą głównie na wysyłkę, tak ponad 80%. Świdnica pod tym względem jest bardzo ciężka i na dominację espresso ma wpływ kilka czynników. Być może w dużych miastach jest inaczej, ale rynek kawowy w okolicy jest "czekoladowy" i "żeby nie była kwaśna". Przelew w okolicy jest (na 100% był przed pandemią) może w 1 miejscu - Trykotaże, w promieniu minimum 20-stukilku kilometrów. Nie wiem, czy coś jest w Wałbrzychu? Może Zielona Sofa ma coś w ofercie, a tak to chyba dopiero Wrocław, może Elka w Dzierżoniowie coś ciemniejszego przelewa raz na jakiś czas? Generalnie w okolicy jest kompletna martwica alternatyw :P Kawiarnia Gałka w Świdnicy, z którą blisko współpracuję, miała Brazylię Blossom ostatniej zimy i zamawiali kilogram tak raz na 1,5 miesiąca do dwóch. Także jak widzicie szału nie ma, bo tyle to w domu samemu można wypić. Przelewy mi schodzą tak, że obecnie palę je na czuja (raz na gazie, raz w elektryku chyba że coś jest ewidentnie lepsze w konkretnej maszynie) - potrafi się sprzedać 5-7kg jednej jasnej kawy w tydzień, żeby później miesiąc  nikt jej nie zamówił. Także tutaj zbawieniem jest wsad w postaci 600g, który pozwala utrzymać świeżość.

Przelewy i tak już lepiej idą, niż do marca i jestem z tego b.zadowolony. Pewnie wydaje się, że espresso jest mniej popularne przez Instagram, bo wiele osób wkręconych w alternatywy robi zdjęcia i wrzuca je do sieci, ale objętościowo (sam tak zamawiam jasne kawy z innych palarni) 1 kawosz alternatywny = 250g a 1 kawosz z ekspresem = 500g/1000g przez co naturalnie espresso króluje w wypalanych ilościach oraz obecnej ofercie. Lokalnie jest raczej walka o klienta, żeby zachęcić go do picia świeżej kawy i wykonania dodatkowej pracy w postaci podjechania po zamówienie do Pszenna zamiast wrzucenia kolejnej rzeczy do koszyka w Biedronce. Być może w dużych miastach jest inaczej, ale w mniejszych zdecydowanie widać potrzebę "pracy u podstaw" i wytłumaczenia że profile smakowe w kawie biorą się z natury a nie z syropów glukozowych.

Mówię tutaj o specyficznych realiach lokalnych - być może gdzie indziej jest inaczej. Małe miasto nie jest gwarancją, że to reguła, może gdzieś indziej jest inaczej.

Palarnia jest obecnie na etapie stopniowego rozwoju i możliwości zakupienia całego worka ziaren stricte pod alternatywy. Dzięki Wam pojawiają się też coraz ciekawsze ziarna w obie strony palenia i tutaj stawiam mocno na dalszy rozwój - w stronę eksperymentów i wyższej punktacji a także stale będzie coś smacznego w dobrej cenie. Jest też coraz więcej źródeł, z którymi palarnia ma okazję współpracować. Także sam jestem ciekaw jak to wszystko dalej się rozwinie, póki co nie mógłbym oczekiwać więcej po roku czasu i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy :) Czuję się zwyczajnie bardzo wdzięczny, że mogę chodzić do pracy i nie czuć, że pracuję będąc częścią wspaniałej społeczności :)

Wysyp nowości powinien być koło soboty, będzie promocja urodzinowa przez ok. tydzień. Wszystkie kawy dopięte na ostatni guzik, czekam jeszcze do piątku na Nikaraguę pod espresso.

Zdrówka!
Paweł

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi