Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 153292 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #285 dnia: 09 Listopad 2022, 15:21:34 »
Kurczaczki, oglądam te oferty Nuno na allegro i tak myślę sobie, że 40zł/kg minus prowizja allegro i dopłata do przesyłki to wychodzi tak niska kwota, że aż ciężko mi uwierzyć, że mogą to być dobre (albo nawet poprawne) ziarna. Nie znam rynku kaw surowych i palarni ani cen surowca, ale czy można coś sensownego sprzedawać za ~35zł nie dokładając do interesu, czy musi to być jednak najtańsze co da się kupić (żeby nie napisać "odpady"). Może jeszcze pół roku czy rok temu, ale w dzisiejszej sytuacji gospodarczej?
Nie wiem, nie chcę nikogo hejtować ani bezpodstawnie oczerniać, ale dla mnie to trochę jak np tablet z Biedronki za 199zł - tak jest to tablet i tak, da się go włączyć, ale na tym pozytywne aspekty się kończą.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #286 dnia: 09 Listopad 2022, 15:32:45 »
@kabzior Czasem dla beki tu wpadam, zobaczyć czy jeszcze są sympatycy taniej kawy?
Mój dziadek zawsze mawiał: nie stać mnie aby tanio jeść.
Ja od dziecka stosuję tą zasadę.
Mimo tego znam kawoszy, którzy gdzieś w markecie kupują kawę za 40 zł/kg i są zachwyceni.
Ja przynajmniej w firmie po latach starań namówiłem osoby, aby nie kupować kawy nawet jeśli to jest lavazza w markecie tylko z palarni. I teraz wszyscy są wniebowzięci jak mogli taki syf pić przez lata?
A dodam, że automat jest prosty delonghi, gdzie tylko zmiana ziaren tak zmieniła ludzi.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #287 dnia: 09 Listopad 2022, 15:33:56 »
Pewnie stare (past crop), których palarnie nie chciały kupić, potem wyprzedawane za nieduże pieniądze. Chyba, że ktoś kupił kontener taniego surowca bez oznaczenia jakości.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #288 dnia: 09 Listopad 2022, 15:46:27 »
Zacząłem trochę szukać i czytać i znalazłem bardzo ciekawy komentarz odnośnie "super taniej kawy z palarni w cenie z marketu":

Wyobraźcie sobie, że 98% całego sprzedawanego w Polsce wolumenu kawy ziarnistej należy do międzynarodowych korporacji. To tam jest nasz rynek. To tych Klientów musimy edukować, pozyskiwać i dawać im lepszą jakość.

Dlatego absurdalne jest zaniżanie cen przez niektóre małe palarnie kawy. Nie możemy się pozycjonować do ziarna przemysłowego. Ci, którzy obierają tą drogę nie widzą innego sposobu na pokazanie własnej odrębności i wkrótce…..znikają z rynku.

Zauważcie, że korporacje już dostrzegły idące zagrożenie dla własnego biznesu i rozpoczęły przekaz, analogiczny do tego, który jakiś czas temu pojawił się w rynku kraftowego piwa. Globalne marki zaczęły walkę o nasz rynek podszywając się pod rzemieślników.

Jaki jest zatem sens by podszywać się pod rynek przemysłowy?


źródło: https://www.coffeehunter.pl/palarnia-kawy-czy-to-oplacalny-biznes/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #289 dnia: 09 Listopad 2022, 15:51:15 »
Lapidarnie ale prawdziwie napisane. Też boleję nad tym, że sporo małych palarni winduje ceny w dół. Z drugiej strony, trafiam czasem na coś droższego a gorszego... Coraz trudniej się połapać.

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #290 dnia: 09 Listopad 2022, 16:08:20 »
Wszystko działa w dwie strony, niektóre palarnie tak wywindowały ceny w górę, że to sensu nie ma - ani odbicia w obecnej rzeczywistości(inflacja, kursy walut, paliwo, logistyka). Stać mnie bez problemu, ale zwyczajnie nie kupuję, bo to przesada jak widzę 1kg po około 200 zł. Od dłuższego czasu zaopatruje się u "forumowego" kolegi Gorana(eurocafe) i złego słowa ani na jakość ani na ceny powiedzieć nie mogę.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #291 dnia: 09 Listopad 2022, 16:18:51 »
Dlatego absurdalne jest zaniżanie cen przez niektóre małe palarnie kawy. Nie możemy się pozycjonować do ziarna przemysłowego. Ci, którzy obierają tą drogę nie widzą innego sposobu na pokazanie własnej odrębności i wkrótce…..znikają z rynku.
To prawie nawoływanie do zmowy cenowej : )

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 181
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #292 dnia: 09 Listopad 2022, 16:23:13 »
U Bero (dystrybutora) najtańsza w tej chwili Brazylia Santos kosztuje 22-24 PLN netto za kilogram zielonej. Przypuszczam, że jakby poświęcić trochę czasu i się pokontaktować to można znaleźć jeszcze taniej. Tak jak pisał Krystian - może to być też zbiór z poprzednich lat. Zauważyłem za to śmieszną zależność, że im gorsze ziarna tym więcej farmazonów o 'mistrzowskich, rzemieślniczych metodach palenia pod okiem mistrza w bębnowym piecu'

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #293 dnia: 09 Listopad 2022, 16:28:31 »
im gorsze ziarna tym więcej farmazonów o 'mistrzowskich, rzemieślniczych metodach palenia pod okiem mistrza w bębnowym piecu'

No ta za 40/kg jest "Skomponowana z najwyższej jakości ziaren pochodzących z najlepszych, certyfikowanych plantacji."

To wyraźnie wskazuje, że reszta palarni musi nas rąbać na hajs, bo przecież jakość ziaren nie może być wyższa niż najwyższa, a plantacje nie mogą być lepsze niż najlepsze :D

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #294 dnia: 09 Listopad 2022, 19:25:14 »
Lapidarnie ale prawdziwie napisane. Też boleję nad tym, że sporo małych palarni winduje ceny w dół. Z drugiej strony, trafiam czasem na coś droższego a gorszego... Coraz trudniej się połapać.
Wyjąłeś mi to z ust. Mam identyczne doswiadczenia

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #295 dnia: 18 Listopad 2022, 00:38:39 »

Offline Zmorr Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #296 dnia: 19 Listopad 2022, 12:22:16 »
dzięki k3lt :)
a macie coś do polecenia do kolby (kawy mleczne i amerikana)
oczywiście rozumiem, że 50 musi być przekroczone, ale możliwie blisko :)

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #297 dnia: 22 Listopad 2022, 21:04:09 »
Dzisiaj odebrałem paczkę z kawą. Za 2-3 dni skończy mi się zasypany hopper więc tracyjnie przeczyszczę młynek i zobaczymy czy warto wydawać sporo więcej. Choć już kupowałem od Adam's Blend kilka kaw i jakoś nie czułem większej różnicy niż tą w cenie...

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #298 dnia: 23 Listopad 2022, 00:23:03 »
macie coś do polecenia do kolby
Przede wszystkim dobry młynek do espresso. Inaczej szkoda pieniędzy na dobrą kawę, która dość szybko przekroczy wartość młynka. Obawiam się, że przy KG79 z Twojego opisu za dużo nie zawalczysz. Szkoda czasu, pieniędzy i nerwów.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2022, 00:25:25 wysłana przez krystians »

Offline madret

  • Wiadomości: 10
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #299 dnia: 30 Grudzień 2022, 10:26:16 »
Witam,
Od jakiegoś czasu kupuję kawę w Czarnej Kawce i chciałbym spróbować czegoś innego. Możecie polecić jakąś palarnię, która ma niewiele droższe cena niż Czarna Kawka, bo podobne ceny raczej ciężko będzie znaleźć? ;) I żeby to nie była Blue Orca czy Los Gustos.  ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2022, 11:22:10 wysłana przez madret »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi