Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287802 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1755 dnia: 15 Marzec 2023, 17:49:27 »
Na stronie jest.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1756 dnia: 15 Marzec 2023, 18:22:38 »
a gdzie mogę dostać te sitka? Valerii, sprzedajesz je u siebie?
B602TH29
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1757 dnia: 17 Marzec 2023, 17:13:49 »
ok, teraz dopiero zauważyłem, że z portafiltra da się wycisnąć samo sitko.

Przy okazji nasunęło mi się drugie pytanie, czy fabrycznie portafilter jest wyposażony w B602TH25? Standardowo traktuję dozę 15g jako stałą i zmieniam tylko stopień zmielenia, a tu w tabelce widzę, że zależnie od palenia powinno się stosować różne dozy

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1758 dnia: 18 Marzec 2023, 20:15:00 »
Standartowo Rota 2 wyposażona w sitko podobne do B602TH25.
Możesz dostosować smak espresso wielkoścą dawki i stopnia zmielenia. Zwykle jasne ziarna są warzone w większej dozie.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline scontri

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Europiccola, V60, AEG KF1500, Krups T8, Mini Gaggia, Gabi Master
  • Młynek: Macap M5D Plus, Dienes 758 & 523
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1759 dnia: 20 Marzec 2023, 18:39:34 »
Cześć, od około miesiąca jestem posiadaczem Roty. O ile na początku, kiedy robiłem bardziej na czuja, szoty wychodziły całkiem niezłe, o tyle z czasem niestety (o dziwo) jest gorzej. Niby maszyna działa dobrze, wizualnie napar jest OK (w sensie cremy), ale smak jest gorzko-kwaśny – trudno mi to opisać, generalnie espresso jest zasadniczo niepijalne, pozostawia bardzo niefajny, przyciężkawy posmak w ustach. Po przetestowaniu kilku zmiennych (długość preinfuzji, stopień zmielenia, temperatura) mam poczucie, że chyba największy wpływ ma jednak temperatura. Generalnie kawę obecnie zaparzam po 2. zalaniu Roty, praktycznie zaraz po zalaniu wrzątkiem. A na początku kiedy miałem Rotę, odczekiwałem chwilę po zalaniu, żeby woda lekko się ostudziła i zeszła do przepisowych 92-95 stopni (nie mierzyłem, wszystko było na czuja). I wtedy przeważnie espresso wychodziło OK.
Dziś np. zalałem maszynę wrzątkiem 5-6 razy i później zrobiłem kawę – wyszła naprawdę okropna, chyba najgorsza odkąd używam Rotę. W związku z tym moje pytanie: czy da się przegrzać Rotę? Bo z mojej lektury forum wynika, że tendencja występuje raczej w drugą stronę, tzn. niedogrzanie maszyny i w efekcie podekstrakcja.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1760 dnia: 20 Marzec 2023, 19:58:07 »
Może zatem trzeba wrócić do punktu wyjścia?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1761 dnia: 21 Marzec 2023, 08:53:46 »
@scontri Nadeszła wiosna. Zmienił się reżim temperaturowy w mieszkaniu. Ewentualność przegrzania wzrosła. Spróbuj podgrzać tylko raz.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1762 dnia: 21 Marzec 2023, 10:37:50 »
Jeśli zbyt duża temperatura - kawa będzie taka jak Ci wyszła. Dla mnie optymalne rozwiązanie zagotować ( w tym czasie mielę), zalać wrzątkiem, po chwili zlać wodę, w międzyczasie ubijam ciastko, zapiąć sitko, zalać wodę która minutę wcześniej się gotowała i kręcę. Samym zagotowaniem tuż przed drugim zalaniem też udało mi się zepsuć kawę.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1763 dnia: 21 Marzec 2023, 13:19:27 »
W kolejnym kroku możesz jeszcze sprawdzić jak to wyjdzie przy nieco grubszym przemiale w zależności od mieszanki jaką posiadasz.

Offline scontri

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Europiccola, V60, AEG KF1500, Krups T8, Mini Gaggia, Gabi Master
  • Młynek: Macap M5D Plus, Dienes 758 & 523
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1764 dnia: 21 Marzec 2023, 15:24:41 »
Dzięki, Panowie, za podpowiedzi. Po przeczytaniu posta @tom517 przypomniałem sobie, że ostatnio zacząłem zagotowywać wodę do wrzątku pomiędzy kolejnymi zalaniami - raczej to nie był ruch w dobrą stronę. Dziś rano szota zrobiłem po 2 zalaniach, odczekując 1-2 minuty po 2. zalaniu. Wyszedł raczej lekki kwas (chyba, bo moje kubki smakowe w przypadku espresso mają problem ze stwierdzeniem czy jest zbyt kwaśne czy zbyt gorzkie) - do wypicia, choć na pewno poza granicą akceptowalności.

Mam jeszcze dodatkowe pytania pomocnicze:
1) Ile trwa u Was preinfuzja? Mam na myśli czas wzrostu ciśnienia od 0 do 9 bar (lub innej docelowej wartości ciśnienia).
2) Jaki jest u Was przeciętny czas ekstrakcji łącznie z preinfuzją? Czy przedłużanie go do 40-60 sekund jest OK?

Offline KonradZ

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: alternatywy
  • Młynek: c40, em specialita
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1765 dnia: 21 Marzec 2023, 16:55:14 »
Kawa 16g. Kręciłem raczej energicznie do 3-4 bar, do zroszenia prysznica, około 10-15 sek. preinfuzji i dalej, już trochę wolniej, jednostajnie do 8 bar, całość wychodziła w okolicach 1 min. Przepis zgapiony od innych użytkowników z tego wątku. 2 zalania wygrzewające i kolejne właściwe, woda za każdym razem zagotowana, wydaje mi się, że @kafcio podsunął właściwy trop z grubością mielenia. Nie licząc początkowych niepowodzeń, kawa praktycznie zawsze wychodziła świetna.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1766 dnia: 21 Kwiecień 2023, 14:47:32 »
Wkrótce pojawi się kolejna partia Kazak Rota Carbon Series. Tym razem dodano skalę ciśnienia do manometru.

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline scontri

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Europiccola, V60, AEG KF1500, Krups T8, Mini Gaggia, Gabi Master
  • Młynek: Macap M5D Plus, Dienes 758 & 523
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1767 dnia: 28 Kwiecień 2023, 15:46:22 »
Kawa 16g. Kręciłem raczej energicznie do 3-4 bar, do zroszenia prysznica, około 10-15 sek. preinfuzji i dalej, już trochę wolniej, jednostajnie do 8 bar, całość wychodziła w okolicach 1 min. Przepis zgapiony od innych użytkowników z tego wątku. 2 zalania wygrzewające i kolejne właściwe, woda za każdym razem zagotowana, wydaje mi się, że @kafcio podsunął właściwy trop z grubością mielenia. Nie licząc początkowych niepowodzeń, kawa praktycznie zawsze wychodziła świetna.

Dzięki. Po kilku tygodniach prób stwierdzam, że (przynajmniej dla średnio palonych singli) jest to najlepsze podejście. Powolne, bezstresowe kręcenie od zera do 6-8 bar, ewentualnie mały przystanek po drodze przy 3-4 barach, jeśli kawa jeszcze nie zaczęła lecieć. Dobijanie na siłę do "przepisowych" 9 bar raczej nie ma sensu. Co do zalań wodą, to 2-3 razy zależnie od rodzaju ziaren i wyczucia. Ale tutaj lesson learned jest taki, że nie ma co przesadzać z czasem wygrzewania.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1768 dnia: 10 Maj 2023, 15:24:25 »
Jakby ktoś chciał podwujny wylew, skrót  w opisie pod filmikiem.

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1769 dnia: 10 Maj 2023, 17:44:39 »
Fajna sprawa, a jak to sie ma do ostatecznej temperatury kawy, bo o ile krazek jest pewnie z acetylo-coś-tam, to lejek jest metalowy, trzeba to jakoś wygrzać wcześniej?
Czy nie ma aż takiej róznicy?

Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi