Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287633 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1440 dnia: 23 Kwiecień 2021, 00:15:18 »
Rozumiem, dzięki.

Ale tu mi się jeszcze jedna myśl nasunęła. Ten prysznic IMS ma drobniutkie i liczniejsze otwory - zatem może będzie zwilżał jaszcze równomierniej niż standardowy prysznic z większymi otworami - i mniejsze będzie ryzyko kanałowania?

Wcześniej napisałeś, Antonio, że na profil naparu pewnie wpłynie wymiana filtra - sitka. No jasne, upewniłeś mnie w oczywistości - przecież sitko filtruje napar - więc drobne dziurki muszą go zmienić w kierunku większej klarowności, kwaskowatości przy ograniczeniu goryczy. Wszak po to daje się na filtr w kawiarce - który jest tam na górze, odwrotnie niż w ekspresie - dodatkowy papierowy filtr. Swoją drogą znalazłem dziś w necie model kawiarki z górnym filtrem IMS - podczas gdy dolne sitko w tej kawiarce - swoisty odpowiednik prysznica w ekspresie - pozostawiono bez zmian. Czyli nawet tu widać, że filtr, przez który leci napar, jest istotniejszy niż prysznic, przez który przechodzi woda.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1441 dnia: 23 Kwiecień 2021, 07:20:58 »
Wymiana prysznica na droższy nic nie da, być może będzie gorzej.  Ponieważ przepływ i ciśnienie rosną bardzo powoli.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1442 dnia: 23 Kwiecień 2021, 08:50:41 »
Tak podejrzewałem, bo dziurki w IMS mniejsze. Dzięki, Valerii, za informację.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1443 dnia: 23 Kwiecień 2021, 09:03:59 »
8 otworów



http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1444 dnia: 23 Kwiecień 2021, 09:37:29 »
I jak te dodatkowe otwory wpływają na ekstrakcję?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1445 dnia: 23 Kwiecień 2021, 12:13:36 »
Najprawdopodobniej nie jak. Ale woda szybciej spływa i uwielbiam to.  :)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1446 dnia: 23 Kwiecień 2021, 13:02:01 »
Fakt, wcześniejsza wersja nie miała prysznica i było też ok.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1447 dnia: 23 Kwiecień 2021, 13:09:47 »
Miałem na myśli to, że rodzaj prysznica nie ma większego znaczenie wobec charakterystyki Rota -- polegającej na swobodnym profilowaniu ciśnienia/przepływu wody. W typowym ekspresie, gdzie jest jakaś pompa i ustalony profil ciśnienia, zmiana prysznica ma jakiś wpływ na penetrację kawy w sitku i w efekcie na jakość espresso. W Rota możemy zrobić nieco dłuższą, łagodną preinfuzję, by woda mogła równomiernie przesiąknąć przez kawę. Ewentualne kanały można eliminować korbką ;).

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1448 dnia: 28 Kwiecień 2021, 11:10:15 »
Rozumiem, Antonio. Ale w takim razie dlaczego niektóre maszyny dźwigniowe mają fabryczne prysznice IMS i jest to reklamowane jako element pozwalający na równiejsze nawilżanie ciastka i poprawiające jakość naparu?

Dzisiaj doszło sitko IMS. Wymiary identyczne jak "fabrycznego" Roty.

Pierwsza próba za mną: 16 gramów Espresso Italiano 40% robusty - nieco ciemniejszy średni wypał sprzed 7 dni - kawa bardzo świeża, więc 7 klik, a mógłby być i 8 - uzysk 38.5 grama - przed pojawieniem się blondingu i przed wkręceniem śruby do końca. Tampowanie mocne, jak prawie zawsze u mnie.

Ekstrakcja zdaje się wyraźnie równiejsza - kawa wypływa z sitka z wielu miejsc jednocześnie - z sitka "seryjnego" płynęła z nieco mniejszej ilości miejsc [mam lusterko].

Ciśnienie buduje się płynniej - na sitku podstawowym baaardzo trudno mi było utrzymać przez kilka sekund stałe 3-4 bary dla preinfuzji - często musiałem przechodzić szybko z 1-2 barów na 8-9, żeby ciśnienie nie spadło do zera.
Teraz bez większego problemu zatrzymałem się na niecałych 4, po paru sekundach płynnie do ok. 9 - i to ok. 9 też mi było łatwiej utrzymać, z mniejszymi wahaniami wskazówki niż na "seryjnym".

Pęcherzyki cremy nieco równiejsze, bardziej jednolite.

W innych wątkach wyczytałem, że IMS wymaga wyraźnie drobniejszego mielenia - tego się obawiałem, ale nie okazało się to w żadnym razie konieczne.

Smak tego pierwszego szota very good  :ok:

Ok, to była tylko jedna próba, mogłem ulec autosugestii - kolejne próby porównawcze ze starym sitkiem pokażą prawdę. Ale na razie są przesłanki, by stwierdzić, że było warto :)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1449 dnia: 28 Kwiecień 2021, 12:43:28 »
baaardzo trudno mi było utrzymać przez kilka sekund stałe 3-4 bary

Problemem nie jest sito. Robisz coś nieprawidłowo. Utrzymywanie ciśnienia jest  bardzo prostym zadaniem w dowolnym punkcie skali.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1450 dnia: 28 Kwiecień 2021, 12:49:50 »
W Rota można zrobić wszystko. Nawet taki rosół:


Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1451 dnia: 28 Kwiecień 2021, 13:47:10 »
W Rota można zrobić wszystko. Nawet taki rosół

 :smiech:  :brawa:

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1452 dnia: 28 Kwiecień 2021, 15:40:44 »
Racja, Valerii, robiłem pewien drobny błąd. Rzadko robiłem preinfuzję, dlatego mało zwracałem na to uwagę. Już jest ok - umiem utrzymać na 3-4 barach.

No więc był test porównawczy i kicha. Kręciłem teraz do końca - 16 g - preinfuzja 10 sekund - potem 9 barów - potem zejście do 5 barów na ostatnie ok. 10 sekund kręcenia.

Stare sitko - łatwiej było utrzymać równe ciśnienie - napar leciał z kilku miejsc, nim połączył się w jedną strugę - uzysk 51.5 grama - smak BDB. Crema jako-tako

IMS - trudniej było utrzymać ciśnienie 9 w, trzeba było szybciej kręcić, a i tak ledwo przekroczył  8 - napar leciał z większej ilości miejsc, nim połączył się w jedną strugę - uzysk 55 gramów - smak BD +, wyraźnie gorszy, ostrzejszy i kwaśniejszy Crema dużo lepsza - 2.5 razy więcej śladów po niej na ściankach filiżanki.

Wnioski: albo mocniej tampowałem w starym sitku, co dało większy opór, stłumienie kwasów i mniejszy uzysk. Albo jednak IMS wymaga drobniejszego mielenia, co byłoby niedobre, bo w Rocie i tak trzeba b. drobno mielić - ryzyko przeparzenia, goryczy. Bardziej prawdopodobna wydaje mi się opcja pierwsza, bo tampowałem w starym sitku z poprawką, bo pierwszy nacisk był nierówny. Może też większa ilość cremy wpłynęła negatywnie na smak, bo crema jest paskudna. Dodam, że oba espressa wymieszałem przed wypiciem i kosztowałem w identycznych temperaturach - 57 stopni, potem 44 stopnie, potem 19 stopni. W najniższej temperaturze nadal były różnice, ale ciężko powiedzieć, które było lepsze, lecz kto pije zimne espresso. Mierzyłem też dobrym termometrem ze szpikulcem temperaturę w Rocie przed samym kręceniem.

W każdym razie tampowanie, ciśnienie zdaje się o wiele istotniejsze niż sitko...

Wieczorem czy jutro zrobię jeszcze jeden test - tampując na wadze, żeby nacisk był identyczny.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2021, 16:00:55 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1453 dnia: 28 Kwiecień 2021, 19:48:26 »
Tamper ma raczej symboliczne znaczenie. Nie musisz doń przywiązywać tak dużej wagi jak do ustawienia młynka. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać odpowiednio dużego ciśnienia, to po prostu drobniej musisz zmielić kawę -- to twierdzenie dotyczy każdego urządzenia i każdego sitka. Jeśli sitka różnią się jak to opisałeś, to dla każdego z nich trzeba odpowiednio dobrać stopień zmielenia kawy.

Ostatnio miałem dziwne doświadczenie związane z pewnym młynkiem. Otóż nie mogłem dostatecznie drobno zmielić kawy, by uzyskać sensowne espresso w Rota. Po prostu nie dało się i już, ciśnienie dochodziło do paru bar i tyle -- niezależnie od prędkości obrotowej mojej korbki. Żarna ocierały o siebie i też nic. Zmieniłem żarna na nowe (nie tylko nowe ale przede wszystkim inne). Zmiana po prostu położyła mnie na łopatki, bo długo nie mogłem sprawić, żeby woda wreszcie przebiła się przez kawowy pył w sitku -- tak drobno ziarna zostały zmielone. Stąd te "rosołowe" fotografie. Parę machnięć korbką -- a ciśnienie już daleko wychodziło poza 9 bar. Nabijałem więc ciśnienie i robiłem pauzę, by nieco spadło i by woda zdołała przeniknąć w głąb i w dół sitka. Trwało to kilka-kilkanaście minut. Efekt okazał się zjawiskowy :).
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2021, 19:54:37 wysłana przez Antonio »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1454 dnia: 28 Kwiecień 2021, 19:58:21 »
Też mi się wydaje, że Rota potrzebuje dobrego młynka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi