Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287075 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1185 dnia: 19 Czerwiec 2020, 11:34:54 »
@RufusTF tak jak ja, masz Rotę i Biankę. Powiedz mi, skąd espresso smakuje lepiej? Dlaczego pytam: nie jestem zadowolony ze smaku espresso z Bianki.
Chcę, żeby było nie gorzej niż w Rocie, ale nie da sie.  [emoji22]
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1186 dnia: 19 Czerwiec 2020, 14:38:04 »
Może to kwestia rozmiaru sitka, przynajmniej tak twierdzą ludzie robiący pomiary ekstrakcji, tds, itp. Z mniejszych sitek wychodzi lepsze espresso :)
Kiedyś się zgłoszę po kazaka, to sprawdzę sam ;)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1187 dnia: 19 Czerwiec 2020, 14:41:42 »
Odpowiedź nie jest prosta :) Moja żona dwa dni po podłączeniu Bianki zapytała, czy może jednak dostawać kawę z tego ustrojstwa z korbą. Ale parę dni później, po różnych eksperymentach, powiedziała już, że nie widzi wielkiej różnicy. Tyle, że ona zawsze pije macchiato, więc oczywiście nie można jej ufać :D

Bianki używam dopiero od nieco ponad 2 tygodni. Kazaka mam parę tygodni dłużej. Czyli oba ekspresy dopiero u mnie wystartowały, więc doświadczenia potraktuj, w najlepszym razie, jako wstępne. Dopiero jak przejdę wielokrotnie kilkanaście różnych rodzajów kaw, zacznę na dobre decydować, co z którym robię.

Jeśli chodzi o espresso, obu ekspresów używam w tej chwili podobnie - każdą z kaw najpierw kalibruję na około 30s i 30g uzysku z 15g kawy; parzenie przy wejściu od razu na 9b ciśnienia (i pełnym przepływie w Biance). W drugim kroku z każdą kawą eksperymentuję z różnymi przemiałami i preinfuzją na 2b do pierwszych kropel naparu i przechodzę na parzenie przez około 20g przy 9b i resztę przy około 6-7b. Na razie przy tych zabawach, żeby nie mnożyć zmiennych, do espresso w Biance używam wyłącznie NPF z sitkiem VST 15g.

Na teraz mam za sobą 7 różnych kaw. Kazak i Bianca dają różne wyniki. Kazakiem nadal nie udało mi się zaparzyć espresso, o którym powiedziałbym, że jest po prostu zepsute. Nawet kiedy przestrzeliłem z przemiałem, wychodził napar, w którym znajdowałem coś ciekawego. (To jasne, że przy takich eksperymentach nie wypijam każdej kawy, ale próbuję przynajmniej łyka nawet tych, które jawnie nie wyszły w sensie zakładanego celu). Z jakiegoś powodu Kazak wybacza błędy chętniej niż Bianka, z której np. zbyt szybki przepływ na zbyt grubym przemiale dał mi wiele razy napar po prostu kompletnie nieudany i nieprzyjemny.

Mam też wrażenie, że Kazak daje napar podkreślający te składowe kawy, które mój mózg wita z szerzej otwartymi ramionami :) W espresso z Kazaka mam więcej słodyczy. Napar jest też jakby "tłustszy", pełniejszy. Składowe lepiej ze sobą współgrają. W Biance na razie nie, choć kawy z niej wychodzą znakomite.

Ale to wszystko powyżej dotyczy standardowo skalibrowanego shotu 30s/30g. Przy preinfuzjach i dłuższym parzeniu bywa już różnie. Kilka razy, przy różnych kawach, miałem wrażenie, że Bianka dała ciekawszy shot, a Kazak nudniejszy. Na razie mam za mało danych, żeby powiedzieć dlaczego.

Bardzo ciekawe jest doświadczenie, kiedy przy kalibracji kawa okazuje się zbyt miałko zmielona i shot na 9b zabiera więcej czasu. W Biance robi się od razu dość gorzko i mroczno. W Kazaku nie, a czasami wręcz przeciwnie - wzmacnia się intensywność, bez przyrostu goryczy.

Co do standardowych shotów mam na razie kilka wstępnych teorii. Jedna jest taka, że różnica wynika z temperatury vs rozmiar sitka. Sądzę, że Kazak operuje zauważalnie poniżej 90 stopni. Niższa temperatura i węższy, ale wyższy słup kawy (51 vs 58mm średnicy przy tej samej objętości) powodują wymywanie nieco innych związków z kawy. Może znaczenie ma też kwestia tempa przepływu, ale do weryfikacji tego pewnie nigdy nie dojdziemy.

Czyli na razie Kazak wygrywa, ale to dopiero początek pojedynku :) Liczba kontrolowalnych zmiennych w Biance jest po prostu tak duża, że dopiero kilka tygodni (może miesięcy) kombinowania, da mi pewność, że znalazłem optimum. Przy Kazaku wrażenie optimum miałem po tygodniu.

Zaznaczam, że nie zrobiłem z Bianką jeszcze żadnych eksperymentów z temperaturą. Nie skalibrowałem punktu wrzenia, nie zmieniłem offsetu. Ustawiłem ją tylko na 94 stopnie i działam. Jedyna zmiana to ciśnienie w boilerze - fabrycznie było 11b, co zmieniłem na 9,5b. Z większymi eksperymentami na różnych kawach czekam na przybycie Niche Zero, bo kręcenie komesiem szybko mi sie nudzi, a na Mahlkonigu muszę mieć zawsze sporo kawy w hopperze, żeby mielił sensownie.

Zaznaczam 2: Bianca to świetna maszyna i bardzo mnie cieszy jej zakup. Na ten moment wydaje mi się, że jej możliwości są nieograniczone. Bianką robię kawy, których na Kazaku po prostu nie da się zrobić z racji ograniczeń technicznych. Można też na niej eksperymentować nieporównanie łatwiej i precyzyjniej.

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1188 dnia: 19 Czerwiec 2020, 15:02:24 »
Z waszych opisów sukces Kazaka przypisywałem mieleniu, ale tylko teoretyzowałem opierając się na wcześniejszych opisach, drobniejsze mielenie i kawa dobrze rozłożona w sitku, ale czym dłużej czytam, tym więcej wątpliwości.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1189 dnia: 19 Czerwiec 2020, 22:23:36 »
 @RufusTF dziekuje! Nowy młynek (Niche) przeniesie Kazaka na nowy poziom.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1190 dnia: 22 Czerwiec 2020, 19:03:06 »
dobry punkt startowy to sitko VST i doza = sitku np. 18g w VST18
Zmielić na czas ekstrakcji 30s i ratio 2:1

Dzięki. Udało mi się to osiągnąć. Po dalszych próbach jednak stwierdziłem, że to dla mnie za intensywny napar, nie podchodzi mi, za to bardzo mi odpowiadają smakowo górne granice tradycyjnych włoskich proporcji, czyli 1:3 (w gramach) oraz 1:4 (jako lungo). :)

Cytat ze wspominanego już artykułu:

Stosując tradycyjną włoską nomenklaturę espresso, określimy stosunek parzenia 1: 1 (na przykład 18 gramów w / 18 gramów) do 1: 2 (18 gramów w / 36 gramów) jako espresso „ristretto”; stosunek 1: 2 do 1: 3 jako espresso „normale”; oraz stosunek 1: 3 do 1: 4 jako espresso „lungo”

https://au.lamarzoccohome.com/brew-ratios-around-world/#:~:text=Using%20traditional%20Italian%20espresso%20nomenclature,as%20a%20%E2%80%9Clungo%E2%80%9D%20espresso

Co ciekawe, udało mi się tak dobrać przemiał i temp krecenia, że na  podwójnym sitku i ok. 6 kliku z 14 gramów ziarna wykręcam (gwint 2-3 obroty przed końcem) 40-44 gramy naparu (akurat na styk przed blondingiem). Klik wyżej - i wychodzi 50 parę gramów (czyli lungo, ok. 1:4).

I jeszcze stwierdziłem, że espresso mi bardzo smakuje z ziaren palonych ciemno lub ciemniejszo-średnio, koniecznie z dodatkiem robusty :)

Czyli po włosku :)

Jasne wypały są dla mnie znakomite, przebogate z przelewów, średnie z przelewów lub z FP - espresso mi z nich (na dziś) nie pasuje...

Rota jest super! Teraz - po znalezieniu swojego "profilu" - w pełni się cieszę z jego nabycia :) A na początku były myśli o sprzedaży... ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2020, 19:17:44 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1191 dnia: 22 Czerwiec 2020, 20:53:45 »
że espresso mi bardzo smakuje z ziaren palonych ciemno lub ciemniejszo-średnio, koniecznie z dodatkiem robusty

Od czegoś trzeba zacząć, aczkolwiek niektórzy na tym poprzestają ;).

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1192 dnia: 23 Czerwiec 2020, 11:19:33 »
Velerii!

Kazak Rota jest intrygujący! :poklon:
Świetna robota. Gratulację!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1193 dnia: 23 Czerwiec 2020, 20:48:56 »
Od czegoś trzeba zacząć, aczkolwiek niektórzy na tym poprzestają .

Przyszłość pokaże ;) Z tą koniecznością dodatku robusty troszkę przesadziłem, ale jednak jej dodatek dobrze robi - samo ciemniejsze średnie czy ciemne palenie to za mało ;)

Może z  czasem się przekonam do jaśniejszych paleń w espresso, jednak w przelewach czy FP jasne palenie od pierwszego łyka - gdy zacząłem pić dobrą kawę - mnie zachwyciło (choć myte Afryki mniej...)

A ratio 1:2 wydaje mnie nie przekonuje, bo ujednolica kawy, dusi niuanse, no i jest zwyczajnie dla mnie za intensywne. Ale, wiadomo, dopiero zaczynam z espresso.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline e_tomi Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-2, Aeropress + prismo, kawiarka, FP
  • Młynek: Kazak Tura 3, 1Zpresso Q2
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1194 dnia: 28 Czerwiec 2020, 13:14:30 »
Witam. Po przeczytaniu całego wątku jestem zdecydowany zakupić Rota. Wcześniej chciałem Robota, ale ten wątek zmienił moja decyzję.  Jaki młynek ręczny polecacie do tego ekspresu? Myślałem nad 1zpresso JE Plus lub nad Kazakiem Tura 3? Dadzą radę? A może coś innego do ok 1000?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1195 dnia: 28 Czerwiec 2020, 14:00:28 »
Zabieram na wyjazdy Kazaka i Commandante. Mam wrażenie, że jakościowo pasują do siebie znakomicie.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1196 dnia: 28 Czerwiec 2020, 14:19:40 »
Jeśli chce się tyle czasu marnować na mielenie to może i commendante to nie najgorszy wybór, ale jeśli typowo pod espresso to: izpresso JE, Kazak, Kinu Phoenix bedą znacznie lepszymi wyborami

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1197 dnia: 28 Czerwiec 2020, 17:12:30 »
tyle czasu marnować
Czytaj: 15-20 sekund...

izpresso JE, Kazak, Kinu Phoenix bedą znacznie lepszymi wyborami
Dlaczego tak sądzisz? Tylko po szybkości mielenia? Bo najlżej mieli się w c40.
Niemniej ja bym brał raczej Kinu Phoenix.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1198 dnia: 28 Czerwiec 2020, 18:52:26 »
Kinu phoenix wyraźnie lżej i szybciej się miele do espresso niż Comandante. Myślę, że to zasługa dłuższej rączki.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1199 dnia: 28 Czerwiec 2020, 19:36:06 »
Na wyjazdach problem z komesiem pojawia się dopiero przy 3-4 osobach, ale wtedy można postawić warunek, że każdy mieli dla siebie. Przy jednej-dwóch kawach to jest przecież raptem kilkadziesiąt sekund mielenia. Większym problemem jest czasami wrzątek. (W domu kilku kaw pod rząd komesiem nawet bym nie próbował robić.)

Co do łatwości mielenia - można się spierać. C40 ma bardzo przyjemny miks dźwięku i oporu korby - dla fetyszystów to może być ważne. Ma też ładne pomysły projektowe. Ziarna można zważyć w tym szklanym zbiorniczku z dołu, który potem idealnie pasuje do górnej części młynka i pozwala na bezproblemowe przesypanie ziaren do młynka. A na końcu zbiornik idealnie pasuje średnicą do sitka 58mm i pozwala na przesypanie zmielonej kawy do sitka jednym ruchem. Wszystko sprawia wrażenie, że ktoś pomyślał nad tym, jak ułatwić mi życie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi