Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287377 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1050 dnia: 10 Maj 2020, 22:35:56 »
60ml czyli około 40 gramów.
Spokojnie tyle da się zrobić
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1051 dnia: 10 Maj 2020, 23:48:22 »


Nie zrobisz prawdziwego podwójnego espresso . W sensie musiałbyś użyć przynajmniej 28 gramów kawy żeby wyszło prawdziwe podwójne espresso

Co ty tu paprochasz? Od kiedy certyfikowane maszyny do espresso mają sitka 28g?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1052 dnia: 11 Maj 2020, 00:27:38 »
Ja robię wyłącznie doppio na rocie. Ilości użytej kawy i uzysk są identyczne jak doppio na mojej Astorii. Jedynie przemiał i czasy inne. Smak też inny. Na Astorii jest bardziej jaskrawy, na rocie stonowany. Oczywiście w obu przypadkach bardzo dobre rezultaty, tylko nieco inne.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1053 dnia: 11 Maj 2020, 21:31:54 »
@Miklas a byłbyś w stanie szerzej porównać różnice w espresso między Astorią i Rotą?
Z tego co się orientuję to w Astorii jest rotapompa i bez preinfuzji, więc pewnie przepływ szybki z nagłym impetem wody na początku.
W Rocie wolny przepływ no i dłuższa preinfuzja.

Jakbyś porównał łatwość w uzyskaniu smacznego szota? Zapewne na Astorii trzeba bardziej się przyłożyć do dystrybucji i tampingu?
Czy na rocie espresso jest bardziej gęste, smaki się mieszają, a na Astorii bardziej klarowne, rzadsze i czuć różne nuty?
Czy wypracowałeś jakiś szybki sposób na przełączenie się między Astorią i Rotą dla tych samych ziaren? Np. zazwyczaj dwa oczka drobniejsze mielenie do Roty?
 

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1054 dnia: 11 Maj 2020, 21:58:25 »
Zapewne na Astorii trzeba bardziej się przyłożyć do dystrybucji i tampingu?

Paradoksalnie dzięki dołączonemu zestawowi nie trzeba się przykładać, a dystrybucja i tamping są zawsze perfekcyjne i powtarzalne.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1055 dnia: 12 Maj 2020, 14:25:35 »
@Miklas a byłbyś w stanie szerzej porównać różnice w espresso między Astorią i Rotą?
Z tego co się orientuję to w Astorii jest rotapompa i bez preinfuzji, więc pewnie przepływ szybki z nagłym impetem wody na początku.
W Rocie wolny przepływ no i dłuższa preinfuzja.

Tak, chyba tak to wygląda

Cytuj (zaznaczone)
Jakbyś porównał łatwość w uzyskaniu smacznego szota? Zapewne na Astorii trzeba bardziej się przyłożyć do dystrybucji i tampingu?

Tak właśnie jest. W astorii czasem przy niedokładnej dystrybucji czy tampingu przy jasnych ziarenkach jest wyraźny kanał (nie mam NPF) na rocie chyba się jeszcze nie zdarzyło.

Cytuj (zaznaczone)
Czy na rocie espresso jest bardziej gęste, smaki się mieszają, a na Astorii bardziej klarowne, rzadsze i czuć różne nuty?

Tak i nie. Espresso zdaje się, że jest gęstsze, ale to nie tak, że smaki się mieszają. Te kwaskowate, owocowe aromaty są po prostu bledsze jak przy mocno przeciągniętym shocie na astorii, przy czym na astorii taki przeciągnięty shot często jest niesmaczny, zbyt gorzki, w rocie tego nie ma.

Cytuj (zaznaczone)
Czy wypracowałeś jakiś szybki sposób na przełączenie się między Astorią i Rotą dla tych samych ziaren? Np. zazwyczaj dwa oczka drobniejsze mielenie do Roty?

Nie, używam dwóch różnych zestawów, więc nie wiem jak to się ma jedno do drugiego, na pewno do roty jest dużo drobniej. i tu uwaga, za różnice częściowo mogą być odpowiedzialne dwa różne młynki. Używam Kinu M47 z Astorią i MYM54 z Rotą. Tego drugiego nie polecam do espresso bo jest za wolny, radzę sobie jakoś z wkrętarką.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline baks Mężczyzna

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Kazak Rota, moka, V60-02, AP
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1056 dnia: 17 Maj 2020, 20:00:06 »
Chciałbym podziękować Valeremu za profesjonalną pomoc przy dość osobliwym problemie z Rotą. Po naprawie serwisowej Rota śmiga jak nowa i znów zachwyca domowników pysznym espresso.  :poklon:
peru.jpg
Gdyby serwis we wszystkich firmach działał tak sprawnie jak w Kazak Poland - byłoby pięknie.
Niedawno została poruszona kwestia dlaczego akurat Rota jest na forum najpopularniejszym ręcznym ekspresem. Myślę, że takie zaangażowanie i pomoc Valerego w obsłudze "posprzedażowej", to właśnie jeden z argumentów. :)
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2020, 20:02:31 wysłana przez baks »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1057 dnia: 17 Maj 2020, 20:13:06 »
Valerego poznałem kiedyś w Toruniu podczas cuppingu u naszego Forumowicza @pawcio0. Z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem i byłem pod wrażeniem młynka który nam wówczas zaprezentował. Już wówczas spodziewałem się wielu ciekawych projektów od niego. Cieszę się, że taka osoba z takim podejściem do klienta końcowego jest wśród nas.
Brawo Valerii ! :brawa:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1058 dnia: 18 Maj 2020, 12:44:17 »
Nie zrobisz prawdziwego podwójnego espresso . W sensie musiałbyś użyć przynajmniej 28 gramów kawy żeby wyszło prawdziwe podwójne espresso
Co ty tu paprochasz? Od kiedy certyfikowane maszyny do espresso mają sitka 28g?
Dokładnie klasyczne doppio to 14g (2*7g).
W 28 to masz quattro ;)
Oczywiście w jasno palonych kawach nikt się tego nie trzyma...

Offline halabuz

    • brak
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: na razie V60 i aeropress
  • Młynek: comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1059 dnia: 18 Maj 2020, 12:45:21 »
Ok, ok
Zrozumiałem za pierwszym razem. Nie musicie być złośliwi.

lubię kawę:>


Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1060 dnia: 22 Maj 2020, 16:47:33 »
Zwyczajowe gratulacje dla konstruktora: Valerii, obstawiam, że będziesz żył długo i szczęśliwie po tych setkach świetnego espresso pitych za Twoje zdrowie :) Używam Kazaka parę tygodni i nadal nie dałem rady zrobić słabej kawy. Świetna robota!

A teraz pytanie z termodynamiki, które mnie od paru dni zastanawia. Przelewam przez Kazaka wrzątek dwa razy (pierwszy raz krócej, drugi raz dłużej, w trakcie mielenia i ładowania koszyka), parzę dopiero trzecim zalaniem. Można założyć, że przy tak rozgrzanych elementach, wrzątek wlewany do przeguba schodzi gdzieś do 80 stopni, raczej nie mniej. Wiemy z termodynamiki gazów, że przy wzroście ciśnienia rośnie temperatura: pV=nRT. Nasze 80 stopni siedzi w przegubie przy normalnym ciśnieniu 1 bara. Jeśli kręcąc korbą podnosimy ciśnienie do 8-9 barów, to temperatura wody też powinna wzrosnąć, zgadza się? Czyli w praktyce woda trafiająca na sitko może mieć nawet w okolicach przepisowych 90 stopni. To by tłumaczyło dlaczego Kazak regularnie daje radę wycisnąć świetnej jakości kawę.

Czy jest na sali fizyk, który potwierdzi, że to ma sens, albo nie ma?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1061 dnia: 23 Maj 2020, 07:29:12 »
W ekspresach ciśnieniowych, też ta sama zasada miała by działać ?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1062 dnia: 23 Maj 2020, 09:51:50 »
U, to ciekawe. W kolbie to by waliło dobrze ponad 100 stopni...

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1063 dnia: 23 Maj 2020, 10:05:55 »
Z termodynamika u mnie na bakier, ale tak jak napisałeś, czy ono nie dotyczy stricte gazów ("stan gazu doskonałego")?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1064 dnia: 23 Maj 2020, 10:15:50 »
Fakt. Ale w systemie jest przecież powietrze - nad koszykiem. Woda, która się tam dostaje, w kilka sekund zwiększa ciśnienie do 9 barów, co musi zwiększyć temperaturę gazu, co z kolei powinno zwiększyć temperaturę wody. Pytanie, czy ilość wody o określonej temperaturze (około 93C) jest na tyle duża, że wahanie jest minimalne, czy nie. Ta sama ilość kawy w koszyku VST 15g, w którym po tampingu zostaje mi na górze może pół centymetra przestrzeni na powietrze, parzy się inaczej, niż ta sama ilość w koszyku 18g, w którym zostaje mi dobry centymetr, albo więcej. Może wzrost temperatury gazu jest przyczyną?
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2020, 11:26:59 wysłana przez RufusTF »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi