Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287363 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #690 dnia: 17 Wrzesień 2019, 10:55:20 »
Aktualnie przemiał mam drobniejszy niż normalnie (Robot) o 2 kliki RC w Comandante. Gdy już pojawią się krople na sitku to prawie nie kapią (są za gęste) - to wciąż za grubo?

I przez te 10 minut trzeba aż tak dogrzewać mocno? Mało to praktyczne.

Dzięki, będę próbował korygować.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #691 dnia: 17 Wrzesień 2019, 11:04:27 »
Ja tam klików nie liczę, jak za małe ciśnienie to mielę drobniej. Zawsze robie w okolicach 8-9bar. Moge zmielić tak, ze go zatkam. Mielę Rotą, poruszam sie w zakresie 5,5 do 7,5 w zależności od kawy (jasne drobniej, ciemne grubiej).

Rozgrzewam zalewając wrzątkiem min 3 razy. Inaczej jest chłodno. I druga kawa zazwyczaj wychodzi lepsza.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #692 dnia: 17 Wrzesień 2019, 12:01:36 »
Poranne dwa espresso. Gotuję wodę i zalewam do pełna. Staram się minimum 5 min rozgrzewać. Mielę około 16.5g i kręcę do końca.
Robię na 4 barach krótką preinfuzje tak z 5 s. Następnie kręcę do 8 barów i tak utrzymuje do końca.
Kawka wczoraj przyszła dziś zrobiona.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #693 dnia: 17 Wrzesień 2019, 12:39:42 »
Rubin, zrozumiałem że przez 10 min masz jedno zalanie, według mnie lepiej zalać 1 raz, po minucie zlać wodę, nalać znowu wrzątek i zlać po chwili, 3 raz już można kręcić, w międzyczasie mielesz/ubijasz.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #694 dnia: 17 Wrzesień 2019, 13:05:57 »
A co się stanie jak za mocno chlusnę w Rotę wodą na zagrzanie? Otworzy się zaworek i poleci woda w dół? I już jej bez odkręcenia spodu nie zleję?

Czy to zjawisko (przestudzoną woda na dole) wpłynie na powstanie zbyt małego ciśnienia? Czy ciśnienie tylko od przemiału i ilości wody zależy?
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2019, 13:08:16 wysłana przez rubin »

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #695 dnia: 17 Wrzesień 2019, 13:26:29 »
A co się stanie jak za mocno chlusnę w Rotę wodą na zagrzanie? Otworzy się zaworek i poleci woda w dół? I już jej bez odkręcenia spodu nie zleję?

Czy to zjawisko (przestudzoną woda na dole) wpłynie na powstanie zbyt małego ciśnienia? Czy ciśnienie tylko od przemiału i ilości wody zależy?
O jakim chluśnieciu piszesz? Odkręcasz do końca, wlewasz wrzątek aż po brzegi. Po 5 min rozgrzewasz sitko przelewając  je wrzątkiem. Wsypujesz kawę i ubijasz. Wodę z ekspresu wlewasz do filiżanki, reszta do zlewu. Zakrecasz sitko z kawa, stawiasz na stojaku, zalewasz wrzątkiem i krecisz.
 Zapraszam do siebie na pokaz

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #696 dnia: 17 Wrzesień 2019, 13:39:06 »
Mi kiedyś "zabrakło" zakresu śruby kiedy za szybko nalałem i zrobił się bąbel powietrza pod tłokiem. Czy mogłem uzyskac wtedy odpowiednie ciśnienie to nie pamiętam.
A z tym chlusnięciem i zaworkiem to nie kumam. Rozkręcałeś Rotę i widziałeś jak działa, co sie otwiera i kiedy woda leci?

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #697 dnia: 17 Wrzesień 2019, 14:02:05 »
Kiedy za szybko wlejesz wodę, wystarczy lekko przechylić ekspres.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #698 dnia: 17 Wrzesień 2019, 14:04:30 »
Wyjaśnię z tym „chluśnięciem”, bo niejasno wyszło. Tak, rozkręciłem Rotę, ale na 100% nie wiem jak wszystko działa. Natomiast na filmie instruktażowym Valerii mówi, żeby na początku zalewać lekko, żeby się zaworek na dole nie otworzył (a nie chlusnąć - czyli zalewać mocniej). Objaw po mocniejszym wlaniu mam taki, że jak chce górą wylać wodę z Roty, żeby ponownie nalać wrzątku, to cześć wody uwięziona jest w środku. Założyłem, że to w wyniku otwarcia rzeczonego zaworka na dole i puszczeniu wody niżej.

Czy ma sens to co piszę?

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #699 dnia: 17 Wrzesień 2019, 14:47:02 »
No ale poniżej dolnego zaworka (w tym czarnym elemencie gdzie jest manometr) to juz masz tylko kawę i przestrzeń nad kawą (tym quasi prysznicem). Więc jak chluśniesz i cos przeleci to nawilżysz kawę i tyle. Wody powinno wylecieć tyle ile jest w cylindrze. Pamiętaj , że śruba musi byc w połozeniu "wykręcania", tylko wtedy otwiera się zawór na tłoku i woda moze przelecieć pod tłok i spowrotem wylecieć jak wylewasz.

Często wlewam wode dość mocno, potem przechylam, zeby uciekło powietrze i chyba mi nic przez dolny zawór nie przelatuje. Nie chce mi się tego sprawdzać mówiąc szczerze.

Spotkanie "warszawskie" by się przydało :-)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #700 dnia: 17 Wrzesień 2019, 15:55:42 »
Rozebrałem ponownie i zrozumiałem w końcu jak działa zawór na tłoku - ten się nie zamknie przy „chluśnięciu”. Czy ten niżej jest tak zestrojony, że może się otworzyć od mocniejszego wlania wody, czy dopiero od ciśnienia z korbki?
Na filmie wyraźnie Valerii mówi, żeby lać ostrożnie, a przy drugim zalaniu, że się korek otworzył. Już trochę zgłupiałem.

Jest to o tyle istotne, że woda jak ugrzęźnie w niższym pojemniku to pozostaje tam wychłodzona.


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #701 dnia: 17 Wrzesień 2019, 15:58:48 »
Dolny jest na sprężynie, więc na pewno nie otwiera się od swobodnego strumienia wody. Lejemy ostrożnie, żeby nie zapowietrzyć "kolumny wody" w cylindrze. Woda w dolnym module zostaje, więc dlatego przed użyciem rozgrzewamy cały układ, wymieniając tę wodę na gorącą.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #702 dnia: 17 Wrzesień 2019, 16:03:18 »
Dolny jest na sprężynie, więc na pewno nie otwiera się od swobodnego strumienia wody. Lejemy ostrożnie, żeby nie zapowietrzyć "kolumny wody" w cylindrze.
Tu pewnie pomoże przechylenie do pionu, o którym pisał Mader.

Cytuj (zaznaczone)
Woda w dolnym module zostaje, więc dlatego przed użyciem rozgrzewamy cały układ, wymieniając tę wodę na gorącą.

To końcu wpada do dolnego modułu bez kręcenia korbką czy nie wpada? Mam rozkręcić maszynkę i ją wylać przed wlaniem wody do ekstrakcji czy nie?


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #703 dnia: 17 Wrzesień 2019, 16:06:38 »
To końcu wpada do dolnego modułu bez kręcenia korbką czy nie wpada?
No wpada :). Przecież wystarczy odkręcić dolny moduł, by się o tym przekonać. Ujście dolnego zaworu jest na samym dnie, na dole.

Tu pewnie pomoże przechylenie do pionu, o którym pisał Mader.
Nie za bardzo rozumiem. Niczego nie przechylam i jest OK. Po prostu normalnie nalewam wodę do środka.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #704 dnia: 17 Wrzesień 2019, 16:10:12 »
A co się stanie jak za mocno chlusnę w Rotę wodą na zagrzanie? Otworzy się zaworek i poleci woda w dół? I już jej bez odkręcenia spodu nie zleję?

Czy to zjawisko (przestudzoną woda na dole) wpłynie na powstanie zbyt małego ciśnienia? Czy ciśnienie tylko od przemiału i ilości wody zależy?
O jakim chluśnieciu piszesz? Odkręcasz do końca, wlewasz wrzątek aż po brzegi. Po 5 min rozgrzewasz sitko przelewając  je wrzątkiem. Wsypujesz kawę i ubijasz. Wodę z ekspresu wlewasz do filiżanki, reszta do zlewu. Zakrecasz sitko z kawa, stawiasz na stojaku, zalewasz wrzątkiem i krecisz.
 Zapraszam do siebie na pokaz


Dziękuję za zaproszenie. Jeszcze trochę z tym powalczę - piszesz jakby to było takie proste :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi