Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287504 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #120 dnia: 19 Luty 2019, 19:47:46 »
Antonio, Szczympek - używaliście wcześniej lub aktualnie używacie innych ekspresów dźwigniowych? Małe typu Europicolla czy Caravel czy komercyjne 58 mm ze sprężyną. Pytam, chcąc zrozumieć czy zachwyt wynika z tego, że po prostu dźwignie i korby rządzą (o czym wszyscy powinni wiedzieć ;)), czy ten akurat model robi jakąś dodatkową robotę? A jeżeli tak to na czym ona polega?
Ja niestety przez ciągłe wyjazdy nie miałem jeszcze możliwości skorzystania z propozycji Valeriegio i wymiany z nim Roty za Robota na parę chwil.

« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2019, 20:02:28 wysłana przez pj.w »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #121 dnia: 19 Luty 2019, 20:48:39 »
Nie miałem nigdy do czynienia z dźwignia czy korbą, może dlatego jestem zachwycony. Prostota, łatwość mnie po prostu zadziwia
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #122 dnia: 21 Luty 2019, 22:43:50 »
Kiedy następna partia Roty będzie dostępna? :)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #123 dnia: 22 Luty 2019, 07:07:23 »
Mam nadzieję, że w maju.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #124 dnia: 22 Luty 2019, 16:35:36 »
Ok, może troszkę więcej danych.

Grubo ponad 100 szotów za mną i tylko jeden mały kanał ;)

Fajna sprawa, w ogóle nie męcząca :) mój najszybszy szot od wstawienia wody to wyrzucenia ciastka to 6 minut (mielone Comandante). Z elektyrycznym młynkiem można by jeszcze szybciej. Czyli każda kolba daaaaaaaaaaaaaleeeeeeeko w tyle.
 Mega czysty sprzęt i bardzo prosty w obsłudze. Moja żona już sama robi sobie kawę, a na Oscarze II robiła tylko w ostatneczności. Miejsca zajmuje w zasadzie tyle co nic, wysokość około 45 cm z bazą. Idealny tamper, nie trzeba używać siły.
Kazak Rota wymaga drobniejszego mielenia niż zwyczajne espresso. Testowane na Mythosie i Comandante. Doza każdej kawy 15.5 grama, uzysku nie mierzyłem, czasu też nie ;) to właśnie urok tego urządzenia, że oprócz zważenia ziaren nie trzeba mierzyć, ważyć, sprawdzać nic. Może dla powtarzalności kiedyś sprawdzę i czas i uzysk, ale na razie mi to totalnie niepotrzebne, bo nawet gdy czuje, że za drobno zmieliłem, napar i tak jest przynajmniej bardzo dobry.

Mielenie Gardelli - Cignobianco  8 klik Comandante daje bardzo poprawną ekstrakcję. Mocno czekoladowe espresso z delikatnie kwaskowym finiszem. Z całą świadomością pisze, że nie udało mi się uzyskać tak słodkiego i aromatycznego naparu na LaMa Strada.
Square Mile - Sweet Shop 7 klik Comandante - piękne owocowe espresso, troszkę czerwonego jabłka, trochę śliwki, zero goryczy czy zbyt intensywnej kwasowości.
Gardelli - Uganda Mzungu - 6 klik Comandante - ciepły jagodowy muffinek! Kręciłem głową z niedowierzaniem jak pyszne jest to espresso.

Gdzieś zgubiłem Red Clixa, może jeszcze da się coś wycisnąć z tych ziaren, ale rezultat przechodzi moje oczekiwania już teraz.

Minusy: stojak/baza/podpórka/cokolwiektojest wygina się przez co ekstrakcja leci troszkę bokiem. Poza tym mam wrażenie, że przydałby się trzeci słupek dla stabilności.
Manometr nie był dobrze przyklejony, czy tam uszczelniony i ciekła po nim woda.
Spód po odkręceniu manometru mocno śmierdzi metalem, ale nie ma to wpływu na smak.

Super robota Valerii!
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #125 dnia: 22 Luty 2019, 17:51:27 »
Hmm, to faktycznie drobno.
Ja na Robocie w okolicach 12-13 kliku jestem z dozą 14 gram.

Jakie ciśnienie ekstrakcji starasz się uzyskać? Jak i czy robisz też preinfuzję? Załóżmy, że chciałbym uzyskać pełną saturację ciastka kawowego z ciśnieniem koło 2-3? Rozumiem że zaczynamy kręcić, strzałka dochodzi do 3 bar i dalej co? Zatrzymujemy korbę, zwalaniamy?

Jak kończysz shot, to wystarczy przerwać kręcenie? I potem trzeba do pojemnika zrzucić resztę wody aby ciśnienie zeszło do 0?

Ps. Z taką kawą to nie sztuka żeby smakowało ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #126 dnia: 22 Luty 2019, 18:53:14 »
10 barów jest najłatwiej, ale najrówniejsza ekstrakcja przy 8 barach.
Kazak to moja pierwsza nieautomatyczna maszyna więc dopiero się uczę, jeszcze do preinfuzji nie doszedłem ;)
Strzałka dochodzi do 3 barów i przestajesz kręcić. Utrzyma się kilka sekund i zacznie powolutku spadać. Dokładne wartości postaram się podać jutro.

Koncze shota na oko. Albo gdy zaczyna się blonding, albo gdy dochodzę do końca korbki. Ratio raczej w granicach 1:2,5. Gdy kończę to trochę odkręcam korbę i podkładam drugi kubeczek do którego już spływa brudna woda. Pewnie są na to lepsze i mądrzejsze sposoby jednak teraz jestem skupiony na frajdzie z tej zabawki niż eksperymentowaniu ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #127 dnia: 22 Luty 2019, 18:59:24 »
Ok, spróbuj jeszcze okolice 6-8 bar. Przynajmniej na klasycznych dźwigniach daje to fajne rezultaty, może i z korbą będzie podobnie.
Dla mnie zagadka to jak to działa bez prysznica. Jak cofasz dźwignie nie cofa Ci się kawą do zbiorniczka na wodę? Nie jest wszystko wysmarowane kawą?:)
Dobrej zabawy.
Ile z tych 100 wypiłeś?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #128 dnia: 22 Luty 2019, 20:08:44 »
Jutro będę miał trochę czasu to postaram się to wszystko posprawdzać. Chyba, że Antonio napisze coś więcej, bo na pewno zna się na konstrukcji Kazaka lepiej ode mnie, a coś zagadkowo milczy w tym wątku ;)

Spróbowałem pewnie około połowy. Wypiłem może 15 :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #129 dnia: 22 Luty 2019, 20:30:58 »
Gdy cofasz tłok, to zupełnie nic się złego nie dzieje. Kazak jest bardzo sprytnie skonstruowany. Ten blok z manometrem stanowi śluzę-prysznic oddzielającą kawę od cylindra z wodą. Prysznic to nieprecyzyjne określenie, ale inne mi nie przychodzi do głowy. Gdy wlewasz wodę do cylindra, ta nie od razu trafia na powierzchnię kawowego ciastka. Dopiero ciśnienie powoduje wylanie się wody na kawowe ciastko i otwarcie się tegoż prysznica. Ok, jest to po prostu zawór.

Preinfuzję można zrobić w różny sposób, dowolnie. Można cały czas powoli kręcić, można się zatrzymać, by znowu lekko ruszyć. Tak czy owak, pierwsze kropelki kawy pojawiają się już zanim osiągnie się 2 bar.

Jak zauważył Szczympek, Kazak jest świetnym ekspresem do domu :). Mnie zaskoczyła jego sprawność. Nie spodziewałem się, że w zasadzie można szybko kręcić kolejne kawy, bez przerwy, gdy mamy przy tym młynek on demand...

@Valerii, wezmę chyba drugi egzemplarz i uruchomię kawowy, tzn. kazakowy bar ;).
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2019, 20:41:02 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #130 dnia: 22 Luty 2019, 20:50:58 »
W 20 minut można 3 kawy ukręcić. Jutro rano będę kręcił 4 to aż włączę stoper ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #131 dnia: 22 Luty 2019, 20:57:32 »
Wydaje mi się że trochę więcej, ale z młynkiem on demand. Gdy kończę zaparzać kawę, odkręcam korbkę do góry. Wykręcam sitko, oczyszczam je, ładuję na nowo, przykręcam, nalewam wodę i dalej z kolejną kawą. Nie zajmuje to dużo czasu.
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2019, 21:03:55 wysłana przez Antonio »

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #132 dnia: 22 Luty 2019, 21:13:51 »
No właśnie, to 3 kawy w 20 minut to rozumiem z mieleniem ręcznym każdej "działki"?
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #133 dnia: 22 Luty 2019, 21:43:20 »
@Szczympek Dzięki za przegląd urządzenia. W kolejnej partii usunę wymienione wady. Jeśli będą problemy z instalacją manometru - daj znać.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #134 dnia: 22 Luty 2019, 21:50:20 »
No właśnie, to 3 kawy w 20 minut to rozumiem z mieleniem ręcznym każdej "działki"?

Tak, w dodatku mieleniem jedna po drugiej, odważanie ziaren itd. Mógłbym zmielić 45 gramów od razu sypać do sitka po kolei. W zasadzie w tym samym czasie kolba dopiero się nagrzeje ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi