Autor Wątek: KazaCoffee.  (Przeczytany 151509 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #750 dnia: 30 Maj 2022, 20:12:21 »
https://coffeeadastra.com/2020/02/01/the-physics-of-fines-migration/

Świetny artykuł, dzięki za wrzucenie  :ok:
I oryginalny papier z Physical Review Letters też bardzo ciekawy, w szczególności kawałek o tym jak stożek zmienia zachowanie cząstek.

Oczywiście kompletnie bez związku z kawą, bo doświadczenia robili na kuleczkach, a kuleczki to nie kawa

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #751 dnia: 30 Maj 2022, 20:39:55 »
No i po co wam to? Na co to komu? Zabawę tylko psujecie ;)
memik.png
Swoją drogą kawa tak czy inaczej jest specyficzną mieszanka i ciekawe ile trzeba by takim umixem się nakręcić, żeby ten efekt był faktycznie wyraźny. Obstawiam że wibracyjne dystrybutory i tak by dystansowały go skutecznością, w tym akurat aspekcie tworzenia się gradacji grubości. Nie podejmę się strzelania o wpływie na samą ekstrakcję, bo by mnie chyba tu zjedli :D
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2022, 20:52:01 wysłana przez trez »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #752 dnia: 30 Maj 2022, 20:50:55 »
Zwłaszcza, że po burzliwych dyskusjach z Ghościkiem w tymże wątku dosyć mam już uszczęśliwiania na siłę nauką ludzi, którzy nie akceptują otaczającej ich rzeczywistości.
Ja pozostanę więc przy swoim mniemaniu o redystrybucji, bo tak podpowiadają mi wszelkie modele fizyczne.
Ty naprawdę nie rozumiesz, czy rżniesz głupa, co koledzy Ci zarzucili, a ja nazwałem bzdurą, więc przypomnę Ci Twoje słowa:

"Weź sobie przezroczystą szklankę, nasyp np fasoli do niej tak na 3/4 a potem zasyp to solą prawie do pełna. Następnie weź łyżeczkę i mieszaj przez 30 sek. Porównaj sobie stan początkowy i końcowy i wtedy wróć na forum pisać o wierze"

@popcorn :

Teraz to wymyślasz zupełnie teoretyczne i inne warunki, niż te, o których była mowa w temacie.
Zmielona kawa to nie to samo co fasola i sól, dodatkowo przed doświadczeniem ułożone warstwami.

@kabzior :

Dokładnie te same - mieszanina większych i mniejszych cząsteczek, mechaniczne mieszanie, zajmowanie wolnej przestrzeni pomiędzy większymi cząsteczkami przez mniejsze.
Jedyna różnica to rozmiar, tutaj możesz to zobaczyć na własne oczy, fizyka natomiast pozostaje ta sama.

@Antonio :

Niezupełnie to samo: fasola i sól mają różne gęstości.


 
》tertium non datur《

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #753 dnia: 30 Maj 2022, 21:02:56 »
Wszystkie wrzucane tutaj materiały pokazują, że ten przykład był trafny.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #754 dnia: 30 Maj 2022, 21:08:44 »
Nie podejmę się strzelania o wpływie na samą ekstrakcję, bo by mnie chyba tu zjedli

Ja bez wahania piszę, że nie mam pojęcia jaki to może mieć efekt. Może kawa jest 100x lepsza, a może kompletnie nic się nie zmienia. A może jest gorsza. Biorąc pod uwagę moje niewyrobione kubki smakowe obstawiam, że nie poczuję różnicy. Ale kto wie. A jeśli dla mnie różnicy nie będzie, ale dla kogoś innego będzie, to w pełni to akceptuję i się cieszę razem z nim. Bo nie mam problemu z tym, że ktoś może czuć coś, czego ja nie czuję - smak jest sprawą całkowicie subiektywną... w przeciwieństwie do fizyki :D

PS - dobry mem, szkoda że się nie powiększa :D


a ja nazwałem bzdurą

I czego nadal nie poparłeś żadnymi argumentami, cały czas tylko bzdura bo bzdura, dlatego że bzdura bo tak ktoś powiedział, bo koledzy, bo bzdura. Nudny jesteś.
Napisałem Ci już ze 3 czy 4 razy - będziesz miał argumenty to daj znać, ja zawsze chętnie podyskutuję i jeśli przedstawisz swoją rację to nie mam problemu z przyznaniem, że się myliłem. Ale Ty jedynie potrafisz ujadać, a jak przychodzi do konkretów to dukasz jakieś bzdety, wklejasz skrinszoty, wstawiasz cytaty i szczeniacko cwaniaczakowato zmieniasz temat wymigując się od sensownej wypowiedzi. Przecież to nie jest dyskusja tylko słownikowa definicja trolllowania (masz przez 3 l, bo ostatnio brakowało to teraz sumarycznie się zgadza).

Offline Boi420

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Cafelat Robot, Hario Switch, Kalita Wave 155
  • Młynek: Comandante C40, G-IOTA + SSP MP
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #755 dnia: 30 Maj 2022, 21:50:00 »
Kabzior niczego złego nie napisał, dlatego nie ma co się spinać XD
Satan sitting there he's smiling :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #756 dnia: 31 Maj 2022, 06:05:09 »
Wszystkie wrzucane tutaj materiały pokazują, że ten przykład był trafny.
Nie ma znaczenia, czy cząsteczki są mieszane, czy poddane wibracji i są różnej gęstości?
》tertium non datur《

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #757 dnia: 31 Maj 2022, 09:07:42 »
A w którym z przytoczonych źródeł jest informacja o mieszaniu się cząstek o tej samej gęstości? Nie efekt orzecha, który nie ma z tym nic wspólnego, tylko badanie(z pomiarami) substancji o tej samej gęstości z różnymi rozmiarami frakcji. I to najlepiej na kilku przykładach, coś zmierzonego, a nie na oko albo w teorii. Pomijam już to, że wypadałoby porównać mieszanie z wibracjami...

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #758 dnia: 31 Maj 2022, 13:34:54 »
Najlepiej jakby było udowodnione w 100 przypadkach w skoku, poskoku z kosmosu itp... W ten sposób ta dyskusja będzie trwała wieki...
Mam wrażenie, że lepiej by było zamiast dochodzenia. Napisałbyś co sam o tym sądzisz, wydedukowałeś lub masz wiedzę...
Zrób eksperyment, sprawdź i podaj wyniki. Albo poszukaj... np, bo ja wiem w książkach :)


Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #759 dnia: 31 Maj 2022, 17:22:22 »
A w którym z przytoczonych źródeł jest informacja o mieszaniu się cząstek o tej samej gęstości?

Na przykład w tym:
https://dacemirror.sci-hub.se/journal-article/547e866cc9df77ee34c32b5a2d19f4c1/knight1993.pdf

Cytuj (zaznaczone)
Nie efekt orzecha, który nie ma z tym nic wspólnego

Jakiekolwiek argumenty? Czy tak jak reszta poprzedników - nie ma nic wspólnego bo tak Ci się wydaje, tak Ci intuicja podpowiada i ogólnie na chłopski rozum?

Cytuj (zaznaczone)
Pomijam już to, że wypadałoby porównać mieszanie z wibracjami...

Do dzieła, internet i społeczność będą Ci dozgonnie wdzięczni. 

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #760 dnia: 31 Maj 2022, 19:16:28 »
Przeczytanie całego wątku zainspirowało mnie do szybszego pozbycia się marketówki, która aktualnie znajduje się w młynku. :)

Przeprowadziłem następujące doświadczenie:

1. Hopper zasypany, żeby parametry rozkładu drobinek były stałe w czasie.
2. Namieliłem do kolby 17g, wykonywałem WDT Sputnikiem przez 1min. Kawę z górnej części sitka (8.5g) przesypałem do jednego pojemnika, a tę z dolnej części sitka do drugiego pojemnika (pozostałe 8.5g). Powtórzyłem procedurę 8 razy zachowując odstęp i unikając przegrzania młynka.
3. Po nagrzaniu ekspresu, zacząłem przygotowywanie espresso. Odstęp między shotami: 90s. 10s WDT w ramach przygotowania. Po każdym shocie kolba została dokładnie wysuszona. Naprzemiennie brałem 17g kawy z obu pojemników i przygotowywałem 32g (+-1g) espresso. Oto czasy ekstrakcji:

1. Pojemnik góra sitka: 29s (+-1s)
2. Pojemnik dół sitka: 28s (+-1s)
3. Pojemnik góra sitka: 28s (+-1s)
4. Pojemnik dół sitka: 28s (+-1s)
5. Pojemnik góra sitka 28s (+-1s)
6. Pojemnik dół sitka: 28s (+-1s)
7. Pojemnik góra sitka: 28s (+-1s)
8. Pojemnik dół sitka: 29s (+-1s)

Więc jeżeli chcecie mieć w sitku warstwy, to może warto spróbować VDT. Doświadczenie nie było na pewno idealne, ale na domowe warunki, jako początek dyskusji wystarczy. ;)

A teraz to wszystko wypiję. Wasze zdrowie!

« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2022, 19:24:44 wysłana przez arob »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #761 dnia: 31 Maj 2022, 20:42:40 »
A teraz to wszystko wypiję.
po tych 8 szotach to chyba byś dał radę posegregować drobiny ręcznie :lol2:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #762 dnia: 01 Czerwiec 2022, 11:52:13 »
Jakiekolwiek argumenty? Czy tak jak reszta poprzedników - nie ma nic wspólnego bo tak Ci się wydaje, tak Ci intuicja podpowiada i ogólnie na chłopski rozum?
Przy efekcie orzecha włoskiego mówimy o cząsteczkach o różnej gęstości, w kawie mamy takie o tej samej gęstości. Widzisz różnicę czy nie?

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #763 dnia: 01 Czerwiec 2022, 13:12:38 »
Przy efekcie orzecha włoskiego mówimy o cząsteczkach o różnej gęstości, w kawie mamy takie o tej samej gęstości.

Standardowo - wycinanie niewygodnych części odpowiedzi i skupienie się tylko na tym, do czego ma się (we własnym mniemaniu jedynie) argumenty.
Nawet nie będę Cię prosił żebyś w jakikolwiek sposób zaargumentował, że różnica gęstości wpłynie na inny wynik doświadczenia...
Po prostu po raz drugi poproszę Cię, żebyś zapoznał się z wrzuconą pracą opisującą, uwaga, oddziaływania między cząstkami o tej samej gęstości.

Cytuj (zaznaczone)
Widzisz różnicę czy nie?

Praca. W PDF. Wrzucona dwa razy. Umiesz czytać ze zrozumieniem czy nie?

Offline Boi420

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Cafelat Robot, Hario Switch, Kalita Wave 155
  • Młynek: Comandante C40, G-IOTA + SSP MP
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #764 dnia: 01 Czerwiec 2022, 16:58:20 »
Postanowiłem przeprowadzić dość pierwotny test. Wsypałem do słoika 15g kawy i mieszałem WDT przez kilka minut. Mam nadzieje że efekt jest widoczny.



Satan sitting there he's smiling :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi