Autor Wątek: Lelit Victoria PL91T  (Przeczytany 33505 razy)

Offline PawelKa

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Grudzień 2021, 23:35:55 »
Cześć,

Widzę, że wątek już od jakiegoś czasu nieaktywny, ale spróbuję.
Przymierzam się do kupna Victorii, ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi ile czasu zajmuje powrót od temperatury spieniania mleka do temperatury parzenia. Kolega w swoim artykule, do którego wcześniej został umieszczony link wspomina o kilku minutach, ale chciałem mieć pewność czy mówimy o 3, 5 czy powyżej  ;)
Kolejne pytanie to czy można proces schładzania jakoś przyspieszyć np. poprzez odkręcenie zaworu pary/spieniania mleka, choć nie wiem czy to jest poprawna technika.
Pytam bo czasem, zdarzają się sytuacje gdy muszę zrobić np. 3 latte a potem espresso. Wiem, że zawsze można  ustawić odpowiednio kolejność przygotowania ;)

Z

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Grudzień 2021, 09:33:35 »
U mnie, w podobnym ekspresie, jest to bliżej 10 min. Można przelać trochę wody, co pozwoli szybciej obniżyć temperaturę. Ale i tak lepiej odczekać wtedy kilka minut żeby ekspres się ustabilizował.

Offline PawelKa

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Grudzień 2021, 14:05:17 »
Dzięki @arob. Trochę długo, w przypadku gdyby się chciało zrobić kolejne espresso, ale zakładam, że to specyfiką ekspresów z pojedynczym bojlerem.
 Chyba, że Victoria tak ma, a inne maszyny z pojedynczym bojlerem schładzają się szybciej?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #48 dnia: 10 Grudzień 2021, 17:51:31 »
Taka specyfika. Niestety fizyki nie oszukasz. Dlatego zawsze najpierw robię kawę, a mleko spieniam na końcu.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #49 dnia: 10 Grudzień 2021, 22:02:16 »
Dzięki @arob. Trochę długo, w przypadku gdyby się chciało zrobić kolejne espresso, ale zakładam, że to specyfiką ekspresów z pojedynczym bojlerem.
 Chyba, że Victoria tak ma, a inne maszyny z pojedynczym bojlerem schładzają się szybciej?
Najlepsze wyjście jak chcesz szybko zmieniać to dołożyć do HX.😉

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #50 dnia: 11 Grudzień 2021, 09:26:40 »
Witam,
Dorzucę do dyskusji swoje pytanie, bo również rozważam wymianę ekspresu.
Jakiego Lelita warto dla osby robiącej 2-3 espresso dziennie( wyłącznie). Zależy mi na kompaktowych wymiarach i szybkim czasie nagrzewania.
Wygląda że opisywane czasy rzędy 10 minut( niech będzie do 15 są super).
Patrzyłem również na Vibiemme domobar ale nie mam info na temat czasu grzania, na minus miedziany bojler.
Macie jakieś konkretne propozycje przy budżecie rzędu 3-5kzł.

Czyli nie pijasz kaw z mlekiem, a skoro tak to warto zastanowić się nad Quic Mill Carola z PID.
Jak bym miał kupić ekspres pod samo espresso, to wybrał bym ten sprawdzony od lat, a ostatnio zmodyfikowany o PID model.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2021, 09:29:03 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #51 dnia: 11 Grudzień 2021, 17:13:41 »
Z małych kompaktowych pod espresso również znakomicie sprawdzi się ASCASO DREAM PID. Na prawdę super maszynka lecz nie każdemu się podoba.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #52 dnia: 11 Grudzień 2021, 21:59:37 »
U mnie, w podobnym ekspresie, jest to bliżej 10 min. Można przelać trochę wody, co pozwoli szybciej obniżyć temperaturę. Ale i tak lepiej odczekać wtedy kilka minut żeby ekspres się ustabilizował.

Aby schłodzić DREAM ONE, DREAM PID czy któryś z ekspresów UNO Black, UNO PID wystarczy przepuścić przez układ jeden kubek gorącej wody. Spuszczamy do momentu ponownego zapalenia się kontrolki tempeartury. Najlepiej przez dyszę pary włączając przełącznik "kawa". Dogrzanie do zaprogramowanej i ustabilizowanie to w przypadku termobloku kwestia kilkunastu - kilkudziesięciu sekund (w zależności do tego jak mocno zostanie schłodzony układ).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Grudzień 2021, 23:46:49 »
Chodziło mi o grupę i portafiltr. Jeżeli termoblok / bojler jest nad grupą i nagrzeje się do temperatury spieniania, to ciepło idzie też na grupę i PF. Potem, przy puszczaniu wody, znowu zaburzamy równowagę termodynamiczną. Nawet jak ekspres pokazuje, że jest gotowy, to SCACE niekoniecznie musi pokazać tę samą temperaturę, co przed spienianiem.. Bardzo mozliwe, że na termobloku będzie szybciej.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Styczeń 2022, 09:26:07 »
Jedzie do mnie Victoria :) , jakieś uwagi przed pierwszym uruchomieniem oprócz tego co w instrukcji napisano? Zapewne dzisiaj nie zdążę już odpalić bo temperatury nie sprzyjają, poczekam aż wszystko zbliży się do temperatury pokojowej.
Jakich temperatur używacie do pary?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Czerwiec 2022, 19:28:32 »
Jedzie do mnie Victoria  , jakieś uwagi przed pierwszym uruchomieniem oprócz tego co w instrukcji napisano?

Jakoś nikt nie odpowiedział, ale może to będzie łatwiejsze ? jaki najlepiej rozmiar tempera kupić do Victoria (oryginalne sitka) chodzi mi o to bym znowu nie nakupował jak do poprzedniego ekspresu :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Czerwiec 2022, 22:31:25 »
Poczekaj aż dojdzie Victoria. Sprawdź jakie sitka z nią dostaniesz.
Jeśli będą to "Stare" sitka Lelita bez żadnych napisów to wtedy warto rozważyć ich zmianę na precyzyjne.
Jeśli będą to sitka Lelit by IMS to można przy nich pozostać. Jeśli to maszyna używana, to możliwe, ze sprzedawca sam zmienił sitka na precyzyjne.
Dopiero gdy rozstrzygnie się kwestia sitek można przejść do wyboru tampera, który dopasowuje się do sitek...

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Czerwiec 2022, 23:41:15 »
Ok jasne
Dzięki za podpowiedz.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #58 dnia: 10 Czerwiec 2022, 09:06:07 »
jaki najlepiej rozmiar tempera kupić do Victoria
Ja zmieniłem 58,4 na  Lelitowy 58,55 i to robi różnicę - zostaje mniej przyklejonej kawy na wewnętrznej krawędzi sitka.

Przy okazji - ile mniej więcej wynosi offset temperatury zaparzania w Victorii? Około 4-5 stopni?
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2022, 09:08:23 wysłana przez uman »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #59 dnia: 10 Czerwiec 2022, 14:06:14 »
W Victorii offset to ok. 8 stopni.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi