Autor Wątek: Lelit Victoria PL91T  (Przeczytany 32874 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Sierpień 2017, 11:12:34 »
Cześć!

Dla zainteresowanych, podrzucam tutaj też linka do mojej recenzji wspomnianego Lelita :)

http://popularcoffee.pl/lelit-victoria-test/

Postarałem się zawrzeć te szczegóły, o które dopytywaliście w wątku. Myślę, że pomoże to komuś podjąć jakieś ekspresowe decyzje :)

Pozdrawiam!

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Sierpień 2017, 14:26:30 »
Postarałem się zawrzeć te szczegóły, o które dopytywaliście w wątku.
Napisałbyś może coś więcej o preinfuzji? Regulowana, czy stała? Jak działa?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Sierpień 2017, 14:33:35 »
Dobrze. Zaraz dopiszę do recenzji. Ale wyglada to następująco - preinfuzja jest włączona albo wyłączona.  Nie ma innych ustawień. Po odpaleniu parzenia jest puszczony strumień wody na około dwie sekundy. Przerwa (pompa nadal działa, ale przepływ wody jest zamknięty) i po około dwóch sekundach parzenie jest kontynuowane. Tyle magii ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Vitalista

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Wrzesień 2020, 22:46:37 »
Podbije temat z racji że rozważam zakup w/w ekspresu, młyn jest juz wybrany Niche zero. Budżet na ekspres 5k wraz z dodatkowymi akcesoriami, w co warto się zaopatrzyć przy kupowaniu Victorii ? lub jakie wady warte rozważenia i sugestii na korzyść konkurencji Oskara 2?

Interesuje mnie uzyskanie espresso z maszyny  jak najbliższe ideału w budżecie 5k, tak aby za rok może 5 lat nie zmieniać urządzenia, a ten czas wykorzystać na szlifowanie umięjętności :P

Chciałbym poznać wasze sugestie . Pozdrawiam Andrzej
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2020, 23:00:27 wysłana przez Vitalista »

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Wrzesień 2020, 23:24:10 »
Polecam nie czytać zbyt wiele forum :P bo można zmienić zdanie. Mam bardzo podobną saturację.
W poniedziałek odbieram Niche Zero i tuż tuż za rogiem czaję się już na Lelit Elizabeth, choć wcześniej byłem też nastawiony na Victoria.
Mnie to Elizabeth przekonało:
- dual boiler tj. (co oczywiste...) brak konieczności czekania na wyrównanie temperatury przy kawie mlecznej. Pomijając większą okazjonalną ilość osób w domu, to nawet przy weekendowych 2-3 kawach pod rząd czekanie na nagrzanie/ ochłodzenie by mnie drażniło
- wciąż w temacie dual boiler - czytałem i słyszałem wiele dobrego o preinfuzji z użyciem boilera pary
- LCC jest bardziej rozbudowane
- jest osobna wylewna gorącej wody (americana/ herbata)
Również boję się uczucią "aaah, mogłem kupić coś lepiej bo teraz brakuje mi tego i tego..." i uważam, że Elizabeth ładnie zamyka pełen pułap ekspresów również w Twoim przedziale cenowym.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Wrzesień 2020, 11:55:15 »
Interesuje mnie uzyskanie espresso z maszyny  jak najbliższe ideału w budżecie 5k

Jeśli interesuje Cię espresso jak najbliższe ideału to polecam zainteresować się także ekspresem ASCASO UNO PID (DUO PID) lub DREAM PID. Będzie taniej a do espresso będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Szkoda że to tak daleko bo jakbyś był w Polsce to mógłbyś wpaść do nas na degustację. Sądzę jednak, że i w Belgii znajdzie się miejsce gdzie można wypróbować te ekspresy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Vitalista

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Wrzesień 2020, 19:09:16 »
Polecam nie czytać zbyt wiele forum :P bo można zmienić zdanie. Mam bardzo podobną saturację.
W poniedziałek odbieram Niche Zero i tuż tuż za rogiem czaję się już na Lelit Elizabeth, choć wcześniej byłem też nastawiony na Victoria.
Mnie to Elizabeth przekonało:
- dual boiler tj. (co oczywiste...) brak konieczności czekania na wyrównanie temperatury przy kawie mlecznej. Pomijając większą okazjonalną ilość osób w domu, to nawet przy weekendowych 2-3 kawach pod rząd czekanie na nagrzanie/ ochłodzenie by mnie drażniło
- wciąż w temacie dual boiler - czytałem i słyszałem wiele dobrego o preinfuzji z użyciem boilera pary
- LCC jest bardziej rozbudowane
- jest osobna wylewna gorącej wody (americana/ herbata)
Również boję się uczucią "aaah, mogłem kupić coś lepiej bo teraz brakuje mi tego i tego..." i uważam, że Elizabeth ładnie zamyka pełen pułap ekspresów również w Twoim przedziale cenowym.
Dobrze ujęte.

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Wrzesień 2020, 21:05:04 »
Ja stojąc przed podobnym wyborem wybrałem jednak Victorię.

Zaczynałem rozważania od modeli dużo prostszych jak Anna (różne wersje) czy Glenda, maszyny z innych stajni też brałem pod uwagę. Koniec końców postanowiłem rozciągnąć budżet i wybrać model Victoria. Zerkałem nieśmiało na Elizabeth, ale jednak po pierwsze była już znacznie poza moim budżetem, po drugie według mnie jest to wybór dla kogoś kto albo zwyczajnie ma na to pieniądze, lub jest to kolejny ekspres.

Victoria ma dla mnie wszystko (a nawet więcej) co jest potrzebne do zrobienia poprawnego lub po prostu smacznego espresso. Jest sporawy mosiężny bojler, jest grupa 58mm, jest PID i LLC, jest fajna dysza parowa. Wiem, że żadne z tych rzeczy nie gwarantuje dobrego efektu, liczą się umiejętności, wiedza, doświadczenie, cierpliwość i ziarenka :) Ale też dzięki nim uważam, że te efekty osiągnąć jest łatwiej. Tak naprawdę to w pewnym stopniu żałuję, że nie kupiłem czegoś pokroju Rancillio Silvia, Gaggia Classic czy Lelit Anna. Może gdybym zaczął od tego to na efekty czekał bym dłużej ale też miałbym większą świadomość potrzeb i wyborów jeśli chodzi o rozwój pasji kawowej. Silniejszy był jednak pragmatyzm i chęć wyboru sprzętu do którego ja będę musiał dorosnąć a nie na odwrót.

Przyznaję, że wybór Victorii powodował u mnie pewnego rodzaju wstyd? Zażenowanie? Przeglądając forum widziałem masę ludzi którzy wybrali właśnie modele pokroju Gaggia Classic, Lelit Anna czy Rancillio Silvia i robią na nich konkretną robotę. Przewyższają mnie wiedzą, umiejętnościami a jednocześnie mają sprzęt, który ma bądź co bądź mniejsze możliwości. A ja będąc ekspresowym noobem kupuję Victorię. Wiem, że są droższe ekspresy z podobnej półki jeśli chodzi o umiejętności i nie jest tak, że kupiłem sprzęt za 10k jako pierwszy ekspres "bo tak". Ale jednak, jakaś taka świadomość jest, że z modeli jakie brałem pod uwagę i tak wybrałem najdroższy, mimo, że był poza budżetem ;)

O to tyle moich doświadczeń i wywodów na temat Victorii, która mam nadzieję we wtorek będzie już z powrotem w domu po wymuszonym serwisie.

avidrock

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Wrzesień 2020, 21:51:09 »
Przyznaję, że wybór Victorii powodował u mnie pewnego rodzaju wstyd?
Zrobiłeś bardzo świadomy  wybór który na wstyd nie zasługuje. Jest to świetny sprzęt do nauki i do profesjonalnego użytkowania. Na pewno z czasem będziesz zadowolony

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Wrzesień 2020, 22:17:32 »
@bMind Myślę, że trochę źle ująłeś, nie Victoria nie przewyższa możliwościami, a najwyżej prostotą i wygodą :D Bo na tych tańszych ekspresach można uzyskać podobne rezultaty. :)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Wrzesień 2020, 22:20:13 »
@pawel890 racja, to zdecydowanie lepsze ujęcie tego co miałem na myśli :ok:

Offline Jakuben

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bialetti Moka, Brikka, Lelit Victoria
  • Młynek: Hario Mill Mini-Slim PRO, Fiorenzato F4 E Nano
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Listopad 2020, 21:12:15 »
Użytkownicy Victorii parę pytań: ile gram sypiecie do podwójnego, fabrycznego sitka? Mi nic sensownego i pijalnego poniżej 18 gram nie wychodzi...chyba, że robię coś źle? Dlaczego w opcji pary ekspres automatycznie po jakimś czasie przechodzi o trybu, nazwijmy to standby i się schładza? Ledwo zdążę spienić dwa małe dzbanuszki.

Offline Iza

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Lelit 9T
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Grudzień 2020, 10:11:09 »
Dzień dobry. Ja mam takie zapytanie odnośnie rurek w zbiorniku. Na jednej jest przyczepiony filtr a na drugiej nie ma nic. Czy obydwie te rurki wsadzamy do zbiornika z wodą?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Grudzień 2020, 12:42:16 »
Tak, obydwie. Rurka bez filtra to rurka którą wraca nadmiar wody z OPV.

Offline Markoni Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: La Peppina, Aeropress, Pa Pavoni,VBM Super Digital
  • Młynek: Casadio, Zassenhaus
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Grudzień 2020, 13:36:58 »
Witam,
Dorzucę do dyskusji swoje pytanie, bo również rozważam wymianę ekspresu.
Jakiego Lelita warto dla osby robiącej 2-3 espresso dziennie( wyłącznie). Zależy mi na kompaktowych wymiarach i szybkim czasie nagrzewania.
Wygląda że opisywane czasy rzędy 10 minut( niech będzie do 15 są super).
Patrzyłem również na Vibiemme domobar ale nie mam info na temat czasu grzania, na minus miedziany bojler.
Macie jakieś konkretne propozycje przy budżecie rzędu 3-5kzł.
Żeby stara przyjaźń nie rdzewiała należy ja nasączać kawą lub/i alkoholem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi