Autor Wątek: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln  (Przeczytany 37688 razy)

Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« dnia: 21 Listopad 2016, 12:48:08 »
Na wstępie witam wszystkich po długiej nieobecności.
Tak jak w temacie. Planuję zakup ekspresu kolbowego w kwocie od 4000-6000pln. Żona preferuje kawy mleczne (2-3 w ciągu dnia), ja zaś piję espresso, aczkolwiek od czasu do czasu chętnie piję capu. Ze względu na wykonywaną przez nas prace ilość kaw przygotowywanych w tygodniu oscyluje w ilości 15-20 naparów.
Czy przy takiej ilości kaw wybór Hx-a będzie trafnym wyborem? Mamy też ograniczone miejsce w kuchni na postawienie ekspresu, młyna oraz akcesoriów (czym węższe tym lepsze).
Moje typy to:

1. Quick Mill ANDREJA PREMIUM EVO

2. ECM CLASSIKA PID ( tyle że to jednobojlerowiec )

3. ECM MECHANIKA IV Profi (ewentualność po przeorganizowaniu miejsca w kuchni-szerokość ekspresu)

4. Quick Mill QM67 EVO (nie jestem pewien czy przy ilości kaw jaką pijemy DB jest dobrym pomysłem)

Chętnie rozważę propozycję podane przez Was.
Ekspresów: Rocket Appartamento, Profitec PRO300, Ascaso, nie biorę pod uwagę ze względów estetycznych.
Jeśli chodzi o kwestię młyna to wybór padł na:
- ECM S-AUTOMATIK 64 (szerokość 15cm)
- ewentualnie Mazzer mini electronic
Z góry dziękuję za pomoc i ewentualne sugestie.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2016, 14:18:13 wysłana przez TomSun »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Listopad 2016, 15:25:50 »
Jaki jest Twoim zdaniem, związek między ilością zaparzanych codziennie kaw a wyborem konstrukcji ekspresu? Refleksja przy opcji nr 4 mnie zafrapowała. Skąd te wnioski dotyczące konstrukcji? Moim zdaniem nie ma to dużego znaczenia, aczkolwiek jeśli chcesz mieć zawsze świeżą wodę, to zerknij na niemiecki projekt http://xenia.coffee. Ta akurat konstrukcja ma bardzo mały HX: nie zalega w nim woda, bo po każdej ekstrakcji jest usuwana. Dzięki temu też nie powstanie kamień kotłowy na ściankach tegoż HX.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2016, 15:36:11 wysłana przez Antonio »

Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Listopad 2016, 15:38:59 »
Mam na myśli jakość wody. Ekspres 2-3 dni w tygodniu nie będzie w ogóle używany, tym samym woda w bojlerze nie będzie świeża.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2016, 15:50:43 wysłana przez TomSun »

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Listopad 2016, 15:42:25 »
Osobiście wybrałbym pozycję "3" ze względu na rodzaj pompy (rota). Niby "szczęścia" nie daje ale do wibracyjnej już nie wrócę...
DB czy HX - jakość naparów myślę, że porównywalna. Z HX-a pijesz kawę zawsze ze "świeżej" wody.

Możesz wziąć jeszcze pod uwagę (jak ma być wąsko) Bezzerę BZ10 lub BZ13.


Jedno-bojlerowce zdecydowanie odradzam przy kawach mieszanych.
Miałem Bezzerę  UNICĘ, żona cappu piła ja espresso - wieczne przelewanie, czekanie na parę, później na dogrzanie...  :doh:
A jak się trafiła mini impreza w domu to już masakra...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Listopad 2016, 16:13:27 »
Domowe ekspresy 2B mają małe bojlerki, więc usunięcie z nich starej wody jest raczej łatwe. Ale jak napisałem wcześniej, "najczystsza" pod tym względem i bezkonkurencyjna jest Xenia.

Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Listopad 2016, 16:21:20 »
Sprawa wyboru się pomału klaruje. ECM classica praktycznie odpada. Ze względu na świeżą wodę wybór padnie na jakiegoś HX-a. Opcja nr 3 też chodzi mi najbardziej po głowie, tyle że będzie trzeba Żonkę do małego przemeblowania namówić.  Jeśli chodzi o ekspresy xenia.coffee, to jest jakiś partner który sprzedaje je w pl?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline perski

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: bz10
  • Młynek: eureka mignon
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Grudzień 2016, 11:21:50 »
cześć
po zakupie eureka mignon przede mną zakup ekspresu -mętllik w głowie proporcjonalny do czytania tegoż forum więc prosze o pomoc
do 2x doppio i 3x cappucino w ciągu dnia
 -Bezzera BZ10
- Rocket Appartamento
czy może LELIT DIANA PL60 PLUS TR1 - teoretycznie ma wszystko a troche jakby pomijany w dywagacjach
cena podobna co proponujecie?

essewissa

  • Gość
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Grudzień 2016, 11:24:46 »
Zakupiłeś Eurekę Mignon i rozważasz nabycie któregoś z tych ekspresów?  :picardpalm:

Offline perski

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: bz10
  • Młynek: eureka mignon
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Grudzień 2016, 11:34:54 »
miele tylko pod espresso i na tym polu wszyscy eureke chwalą
pewnie należało by ja sparować z RS ale tu pojawia problem z cappucino żony i stąd powyższe typy
młynek może nie przemyślany bo jestem w poczekalni do nowicjuszy/nowicjatu/ w kwestii kawy -ale sie rozwijam
poza tym dotychczas piłem marketowe lavazze i tak jest progres , fan zresztą też

Offline TomSun

  • Wiadomości: 98
  • Ekspres: LaMarzocco LineaMicra, Jura J6,
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Grudzień 2016, 11:50:42 »
Ja problem wyboru mam już za sobą .
Muszę się pochwalić.Nowiuteńkie VBM Domobar Junior HX, Forté AP i kilka dodatkowych akcesoriów są właśnie w drodze do mnie.
Będzie okazja przez święta się bliżej zapoznać.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Grudzień 2016, 12:02:38 »
miele tylko pod espresso i na tym polu wszyscy eureke chwalą
pewnie należało by ja sparować z RS ale tu pojawia problem z cappucino żony i stąd powyższe typy
młynek może nie przemyślany bo jestem w poczekalni do nowicjuszy/nowicjatu/ w kwestii kawy -ale sie rozwijam
poza tym dotychczas piłem marketowe lavazze i tak jest progres , fan zresztą też
Weź pod uwagę to, że za cenę ekspresu(okolice 5000 zł planujesz wydać) i młynka(coś koło 1200 zł) znalazłbyś zestaw z dużo lepszym młynkiem. Mam dziwne wrażenie, że zobaczyłeś, że Eureka Mignon nie jest zła i kupiłeś, ale nie wnikając głębiej w temat...

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Grudzień 2016, 12:35:24 »
Mam dziwne wrażenie, że zobaczyłeś, że Eureka Mignon nie jest zła

Ejże   ...bez przesady.... Sam mam zestaw EM + BZ 13 i najmniejszych problemów z 25/25 nie ma...  Oczywiście młynek służy tylko i wyłącznie do ekspresu... nie alternatyw... i na tym polu spełnia swoje zadanie znakomicie...   Nie przesadzajmy ze do domu niezbędny jest młynek gastro...

Jest takie forum...  kosmetykaaut.pl
i na nim jest wątek chyba 20 stronnicowy o wyborze wiadra do mycia samochodu...  Niby temat odległy ale pokazujący że na każdym forum dochodzi do pewnego "przegięcia" ...


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Grudzień 2016, 12:42:46 »
Nie chodzi o konieczność posiadania młynka gastro(choć sam taki mam i jedyne co mi w nim przeszkadza to gabaryty), aczkolwiek lepsze jest wrogiem dobrego - i nie wzięło się to z powietrza. O skakanie między alternatywą a espresso też nie chodzi, bo to nie ma sensu - raz spróbowałem w swoim SJ i podziękuję za kolejne próby. A jak już jesteśmy przy odniesieniu do motoryzacji, to trochę tak, jakbyś kupił szybkie, mocne auto i założył do niego średnie opony - niby da się jeździć, ale to nie to. Pojedziesz, nie zabijesz się, coś tam będzie trzymać itd ale założenie lepszych bardziej by pasowało...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Grudzień 2016, 12:57:48 »
miele tylko pod espresso i na tym polu wszyscy eureke chwalą
pewnie należało by ja sparować z RS ale tu pojawia problem z cappucino żony i stąd powyższe typy
młynek może nie przemyślany bo jestem w poczekalni do nowicjuszy/nowicjatu/ w kwestii kawy -ale sie rozwijam
poza tym dotychczas piłem marketowe lavazze i tak jest progres , fan zresztą też
Weź pod uwagę to, że za cenę ekspresu(okolice 5000 zł planujesz wydać) i młynka(coś koło 1200 zł) znalazłbyś zestaw z dużo lepszym młynkiem. Mam dziwne wrażenie, że zobaczyłeś, że Eureka Mignon nie jest zła i kupiłeś, ale nie wnikając głębiej w temat...
ale juz kupił... mleko wylane, kiedyś pewnie zmieni  młynek na młyn :taktak:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pomoc w zakupie. Ekspres kolbowy 4000-6000pln
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Grudzień 2016, 12:58:11 »
Bo to dobry młynek do espresso, może wolno mieli, ale gdzieś trzeba sobie powiedzieć stop i tyle. A nie zawsze trafi się fajna używka - choć pchli targ warto przeglądać :)
Tak jest z każdym sprzętem. Do lepszego nowego (szybszy, timer, większe żarna) trzeba by już dołożyć z 600-800 PLN najmarniej - a to chyba lepiej na ładny tamper, dzbanki, chemię itp przeznaczyć. A kolejne 600-1000 PLN doda coś tam jeszcze :) i tak do poziomu 10k można z młynkiem wędrować :D

@perski - zobacz jeszcze maszyny Profitec'a 300 i 500 :) będzie większy mętlik.  :hihihi: Co od tych podanych przez ciebie w sumie tylko Lelit mi się nie podoba - ale nie podam ci racjonalnego powodu dlaczego - takie nie bo nie i już. Popatrz sobie na ich wymiary, wielkości bojlerów, moc grzałek, ergonomię pracy - z której strony masz dysze do spieniania, ewentualne izolacje bojlerów, łatwość zmiany temperatury/ciśnienia.

Off-Topic:
@Piskoor - tak z czystej ciekawości. Jakie są widełki cenowe na wiadro?
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi