Autor Wątek: Nuova Simonelli Oscar II  (Przeczytany 131903 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Marzec 2016, 20:06:59 »
7-10 minut rozgrzewania przy termobloku to jednak nie 25-30 min z bojlerem, przy okazyjnie robionej pojedynczej kawie trochę długo czekać pół godziny. Czy można wiedzieć czemu zmieniasz ?

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Marzec 2016, 20:25:32 »
Na razie rozważam zmianę. Z jednej strony dla ułatwienia produkcji kaw mlecznych. Z drugiej, grupa 58 mm daje możliwość poeksperymentowania z sitkami. Może błędnie myślę, ale próby zabawy z dystrybucją nie przynoszą w pełni powtarzalnego efektu. Mam młynek, który namieli fajną górkę (Quamar). Chcę jak Włoch trzepnąć PF rozprowadzając kawę i zrobić espresso, żadnych wykałaczek i innych jeży. Na ciastku w Dream widzę niekiedy te 4 dołki pod otworami, którymi nad sitkiem wpływa woda. Przy przepłukiwaniu grupy nie widzę równo wypływającej wody, tylko jakiś boczny ciurek (sitko odkręcałem i czyściłem je i wypływ wody). I nie wiem, czy to ma znaczenie czy nie dla robienia się kanałów. Stąd poszukiwania.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Marzec 2016, 11:41:14 »
to może coś prostego doradzę bo miałem ten sam problem i rozwiązałem go w banalanie prosty sposób. Na zbrylanie pomaga mielenie do kubeczka i wykałaczka (prościej wymieszać grudki w kubeczku i przesypać całość do sitka, niż robić to w sitku).

Jesli chodzi o nierówną dysrtybucję wody spod prysznica to wina konstrukcji prysznica i niczego więcej. Obecnie w grupie są 3 (u ciebie 4) otworki którymi leci pod ciśnieniem woda http://www.home-barista.com/forums/userpix/17631image_1.jpg jeśli akurat prysznic ułoży się tak, że dziurki grupy trafiają na miejsce gdzie w prysznicu jest też otworek to prysznic zamiast rozprowadzać wodę po całej powierzchni przepuszcza silny strumień wody na wprost http://flws.up.seesaa.net/ftp/ws01.jpg i robią się dziurki w ciastku kawowym. Rozwiązaniem może być prysznic z mniejszymi otworkami które zatrzyma tą wodę i zmusi ją do równomiernego rozpłynięcia się się po całej powierzchni (np. http://akcesoriabaristy.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_2c50b0ca211b258d6ad79593cb4b236f.jpg ) albo wykonanie sobie (np. z folii alu) jakiejś dziurkowanej podkładki którą umieszczasz między grupą a oryginalnym prysznicem w miejscach gdzie są te dziurki w grupie. Wystarczy żeby podkładka była tylko w miejscach gdzie są te otworki w grupie, można sobie przyciąć odpowiedni kształt, na miejscu trzyma ją śruba mocująca prysznic. Proste i bardzo skuteczne, koszt zerowy.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2016, 11:43:58 wysłana przez grex »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #48 dnia: 04 Marzec 2016, 12:13:08 »
Ja używam przezroczystej osłony na smoczki z butelek Avent. Do pełni szczęścia brakuje mi żeby miała o 3 mm mniejszą średnicę ale i tak całkiem wygodnie przesypuje się do PF.


Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Marzec 2016, 12:39:29 »
a ja przysposobiłem do tego celu kubeczek Nespresso z grubego plastiku, do dostania na promocjach ekspresów kapsułkowych tej marki :)  Wygodny, wytrzymały, pojemność w sam raz i całkiem fajnie wygląda.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2016, 12:42:10 wysłana przez grex »

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Marzec 2016, 14:12:40 »
Grex, ale ja to wszystko przerabiałem. Przecież w knajpie nikt tego nie robi, ani w Polsce, ani tym bardziej we Włoszech. A jednak im wychodzi dobra kawa. Wielu twierdzi, że grudki nie mają znaczenia. Stąd się zastanawiam, na ile sprzęt ma tu znaczenie.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #51 dnia: 04 Marzec 2016, 14:43:14 »
masz prysznic IMS ? i jak się sprawdza?

Ja akurat dziś rano piłem espresso w kawiarni, sprzęt mają dużo droższy od mojego ale co z tego jak używają ciemno palonej włoskiej mieszanki dobrej może przy cappucino ale nie w espresso. Moim zdaniem podstawowe znaczenie dla dobrej kawy mają ziarna, nie uważam też żeby "włoska" kawa górowała nad singlami z rodzimych palarni. Jeśli nie smakuje ci kawa której używasz to może zakup sobie parę singli o odmiennym charakterze i skomponuj własną mieszankę pod swoje gusta.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2016, 14:58:09 wysłana przez grex »

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #52 dnia: 04 Marzec 2016, 15:48:27 »
Polskie palarnie przerabiam regularnie. Single, mieszanki, etc. Doceniam wszystkie, jeżeli uda się dobrze zrobić. Problem mam z niestałością, na ogół jest fajnie, body, crema, etc, a potem robię tak samo i wychodzi kanał, kawa rozwodniona, kwaśna. Nie mam sitka IMS, nie wiem, czy jest do Dream. Zmienia coś? Spory OT się zrobił.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #53 dnia: 04 Marzec 2016, 18:08:55 »
no właśnie OT..
sitko lub podkładka pomoże na wyrównanie dystrubucji wody z prysznica, co z kolei zmniejszy szansę kanałowania, wyrówna ekstrakcję i wyjdzie lepsza kawa. Mówiłeś że przerabiałeś ten temat a teraz piszesz że nie...? A podkładkę w prysznicu zastosowałeś? A jeśli też nie, to w jaki sposób "to wszystko już przerabiałeś"?

Z tego co podajesz to głównym problemem jest u Ciebie kanałowanie, a więc nierówne ułożenie przemiału w sitku. Pomóc może mielenie do kubeczka. Miałem z tym czasami do czynienia używając graefa, ale po przesiadce na eurekę problem zniknął. Nie wiem co ci jeszcze poradzić. Może żarna w młynku masz zużyte, albo za mocno tamperujesz, albo stukasz po ubiciu i robią się pęknięcia? Tak czy inaczej problem wydaje się nie być związany bezpośrednio z ekspresem, raczej z młynkiem lub obsługą sprzętu.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2016, 18:20:38 wysłana przez grex »

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #54 dnia: 26 Marzec 2016, 11:33:40 »
Wracając do tematu pojawiają się już wideo o NS OSCAR II na yt. Sam jeszcze nic nie nakręciłem, ale zrobię to może przed/po OPV.

Na tym linku:



Ok. 1:23 widać jak pompa dobija do ciśnienia max i mamy kanałowanie.

Tu drobniejsze mielenie i to co sam zauważyłem trzeba docisnąć mocno PF, żeby nie kapało. (Kiepskie uszczelki albo 15 bar z pompy to powoduje).


Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #55 dnia: 26 Marzec 2016, 14:45:16 »
Lepiej sam nakręć, jak masz problem, bo to co widać na tych wideo nie wygląda za dobrze....

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #56 dnia: 26 Marzec 2016, 15:07:14 »
zrobię to może przed/po OPV.
Zrób to jak najszybciej :taktak:. To znaczy zamontuj OPV. Właśnie ten zaworek może okazać się panaceum na wskazane przez Ciebie bolączki. Po regulacji ciśnienia zapewne okaże się, że można zmielić grubiej lub załadować do sitka nieco mniej kawy,  co odpowiednio może zapobiec kanałowaniu i wyciekom spod uszczelki. OPV może uleczyć jeszcze wiele innych dolegliwości.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #57 dnia: 26 Marzec 2016, 15:43:29 »
Przerabiałem wszystkie te opcje u siebie. Już nauczyłem sobie ze wszystkim radzić i umiem dobre ekstrakcje zrobić, choć ciśnienie jest bliskie 15 bar zapewne (pseudp-OPV przy grupie - się załącza).
Mam już wybrany komplet części pod montaż OPV, ale jeszcze czekam na info o gwincie na manometrze u jednego sprzedawcy i zamawiam.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #58 dnia: 26 Marzec 2016, 17:28:48 »
Znowu NS dał dupy i jedną z ważniejszych części ekspresu pominął w montażu, ehh...
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #59 dnia: 26 Marzec 2016, 18:06:08 »
NS twierdzi, że jest niby OPV, ale po gorącej stronie na grupie ze zrzutem do tacki ociekowej. Można to regulować, ale niezbyt mocno i grozi rozszczelnieniem. Ma ono charakter bardziej zaworu bezpieczeństwa. Nie mniej jednak brakuje prawdziwego OPV, poza tym większych zastrzeżeń nie mam. Choć powinienem jeszcze testy temperaturowe w PFie zrobić dla pełnego obrazu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi