Autor Wątek: Hayb vs Hayb  (Przeczytany 4968 razy)

Offline tv3

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: ka[WIA]rka
Hayb vs Hayb
« dnia: 11 Listopad 2022, 19:34:56 »
Drogą eliminacji, po próbach kilku kaw wyszło, że - mi nie tak jednoznacznie, ale partnerce owszem - Hayb jest ok.

Próbowany był Black Espresso Blend oraz Yellow Espresso Blend (ona: biała, z domieszką wody; ja: czarna, z odrobiną cukru).
Porównywane jednocześnie, kawiarka. I tak... Black - bardzo ok. To tak w skrócie. Yellow zaś... no właśnie - kwaskowa wyraźniej (zgaduję, że to przez wymienione w opisie owoce). Czy mi ta kwaskowatość, ukierunkowana w jej stronę intensywność smaku odpowiada, czy nie bardzo... mam problem z oceną. Nie wiem, czy tej zadziorności drażniącej moje kubki smakowe minimalnie nie brakuje w Black'u. Nie wiem, czy tej zadziorności w Yellow nie jest minimalnie za wiele...

I tak kombinuję z kawami stojącymi w zestawieniu obok.
Yellow Dark - niby ciężej od Yellow, z opisu mniej kwasowości. Brzmi więc dobrze.
Dalej - Brasil Espresso - wygląda w teorii trooooochę jak Black - z tym, że czeko mleczne, nie ciemne. Może dobrze, tego nie wiem. Mniej też intensywna jak piszą - czy to dobrze - ponownie - nie wiem. Czy jest mniej owocowo - kwaskowa niż Yellow - znów - z opisu wynika, że może być (zresztą stawiana w parze ze wspomnianą Yellow jest).
No i pozostaje Brasil Dark...

Reasumując...
- Black - bardzo poprawna, odrobiny twistu smakowego może bym jednak wymagał. Niekoniecznie kwasowego jak w Yellow, może orzechy... Może czeko...
- Yellow - ów twist nie wiem, czy nie zbyt mocny.


- Brasil - parowana z Yellow
- Brasil Dark - parowana z Black
- no i Yellow Dark...


Mógłbym w sumie kupić wszystkie 3 i porównać. Może jednak ktoś raczy się wypowiedzieć w temacie wspomnianych Hayb'ów... ;)

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopad 2022, 14:59:28 »
Jezeli nie probowaliscie, to polecam Guatemala Dark. Wg mnie najlepsza z serii Dark Haybie :)

Wysłane z mojego Pixel 6 przy użyciu Tapatalka


Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1012
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopad 2022, 17:30:26 »
polecam Guatemala Dark. Wg mnie najlepsza z serii Dark

Potwierdzam, po sprawdzeniu wszystkiego pod espresso od HAYB zostałem ostatecznie przy ciemnej Gwatemali :)

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Listopad 2022, 09:22:22 »
Ale ze nie ma nic poza Hayb w Polsce ?

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline tv3

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: ka[WIA]rka
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Listopad 2022, 22:01:36 »
Oczywiście, że jest. Ale - jak wspomniałem - kilka kaw przewinęło się. Na Hayb najprzychylniej póki co zerkam. Można rzecz jasna testować w nieskończoność. Ja jednak wolę krótszy okres. Skoro Hayb chwycił wstępnie - można pociągnąć temat.

Skoro Gwatemala polecana - niewykluczone, że wyhaczę i ją. Może już z pominięciem 4 wspomnianych wcześniej.
A... i jednak z 2ch, które piłem - Black i Yellow - jednak Yellow nie. Zrobiłem sobie tym razem z mlekiem i chyba zbyt kwaskowa.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5219
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopad 2022, 08:58:47 »
jednak Yellow nie. Zrobiłem sobie tym razem z mlekiem i chyba zbyt kwaskowa.
Tak ma być. Kwestia upodobań - mnie bardziej smakuje niż Black, który jest poprawnie, zwyczajnie klasyczny.
》tertium non datur《

Offline tv3

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: ka[WIA]rka
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopad 2022, 19:12:41 »
jednak Yellow nie. Zrobiłem sobie tym razem z mlekiem i chyba zbyt kwaskowa.
Tak ma być. Kwestia upodobań - mnie bardziej smakuje niż Black, który jest poprawnie, zwyczajnie klasyczny.

O o o! Otóż to. Black jest poprawny, zwyczajnie klasyczny - tym bardziej w porównaniu z Yellow.
Tu miałem zagwozdkę, czy ten twist smakowy żółtej jest lepsiejszy niż wspomniana poprawność czarnej.
Podobnie miałem, gdy 1 do 1 testowałem Pellini Top wraz z Arcaffe Roma. Pellini - poprawność, Arcaffe - kwaskowa wariacja.
I tak chyba, ucząc się smaku kaw, nadmierna kwaskowatość nie jest moim graalem. Z naciskiem na słowo "nadmierna".

Przy czym - ani ostatecznie nie zdecydowałem, ani ostatecznie swoich preferencji nie zdefiniowałem. Jeszcze. Rzecz otwarta.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5219
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopad 2022, 19:19:25 »
I tak chyba, ucząc się smaku kaw, nadmierna kwaskowatość nie jest moim graalem. Z naciskiem na słowo "nadmierna".

Wypróbuj tę, wg mnie ma mniejszą kwasowość niż Yellow:
https://eurocafe.com.pl/mujeres-cafe-espresso.html
》tertium non datur《

Offline tv3

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: ka[WIA]rka
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopad 2022, 22:02:11 »
Przyznam, że miałem zamiar też kupić, ale gdzie nie zerknąłem, tam niedostępna...
A tu proszę..
Dzięki.

____

edit:
gwatemalski hayb w wersji dark zamówiony, mujeres zamówiona... zobaczymy ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2022, 22:24:29 wysłana przez tv3 »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopad 2022, 07:26:38 »
Ta z linka wyżej u mnie i na moim budżetowym sprzęcie prezentowała się tak z tym że ja szukam dalej, ale jak coś to chętnie do niej wrócę.

EURO CAFE  - MUJERES CAFE ESPRESSO.jpg

euro.jpg


Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Listopad 2022, 11:36:55 »
Ta z linka wyżej u mnie i na moim budżetowym sprzęcie prezentowała się tak z tym że ja szukam dalej, ale jak coś to chętnie do niej wrócę.

 [ Invalid Attachment ]

 [ Invalid Attachment ]


Jka
A jak w smaku? Bo to najważniejsze.
Dostałem trochę Polish Horse i w cenie wydaje się ok, ale tylko to. Za to ziarna chyba suowr twarde, bo Zenith nigdy tak nie pracował na innej kawie.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Listopad 2022, 11:41:19 »
@maciek-rz

Twarde to niekoniecznie surowe, szczególnie przy espresso... Raczej po prostu gęste, peaberry są małe i do tego wyższa wysokość. Nie wiem jaki jest skład Polish Horse :)

Pozdrawiam,
Paweł

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Listopad 2022, 11:49:00 »
nie twierdzę, że surowe, tylko, że niespotykanie twarde  ;)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Listopad 2022, 12:19:56 »
A jak w smaku?

Dzisiaj teraz jest mi ciężko sobie do końca przypomnieć jak to było ze smakiem, bo tą kaw piłem +/- w takim czasie 2022.07.20 to co mam w swoich notatkach to takie cos EURO CAFE  - MUJERES CAFE ESPRESSO OCENA 3+ (w 5 stopniowej mojej prywatnej skali)

W filiżance wyglądało ciekawie o tak.

20220720_161028.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline tv3

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: ka[WIA]rka
Odp: Hayb vs Hayb
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Listopad 2022, 20:46:23 »
Mujeres - odpalona, ale  zbyt wcześnie, by opiniować i porównywać.
Hayb Yellow vs Gwatemala w wersji dark: yellow odpada. Kwasowość jednak, potwierdzam sam przed sobą, nie do końca moja bajka. Ta kwasowość przynajmniej. Ponieważ ciemna Gwatemala ma z grubsza podobną, ale czymś zalatuje :D
 I to zalatywanie jest - niewykluczone - poniekąd ok.
Strasznie mnie korci, by zerknąć w stronę tych wymienionych przeze mnie Hayb'ów, ale mam +/- 2 kilo kawy, opakowania po 250g... muszę w pierwszej kolejności to zmęczyć.

Swoją drogą - ciekawa rzecz. Testuję pijąc czarną, z jakąś ilością cukru. Im więcej cukru wsypię, w kawach charakteryzujących się jakąś tam kwasowością (np. Yellow czy gwatemala) - tym bardziej kwasowość jest wyczuwalna. Słodycz cukru nie redukuje kwasowości, a - czyniąc kawę bardziej słodką - czyni ją jednocześnie bardziej owocowo- (jak mniemam) - kwaskowatą.
Interesujące...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi