Autor Wątek: Hario Switch vs Clever Dripper  (Przeczytany 6569 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Listopad 2022, 15:12:16 »
No i namówił,

Mając clever-a od kilku dni poszukuję czegoś podobnego w prostocie obsługi, i by wykorzystywać takie same filtry.
W oko wpadło mi takie coś: Filtr Do Kawy ANGELO Gefu
I teraz tak sobie siedzę i myślę zamówić nie zamówić.
Chyba zamówię będzie mi kolorystycznie pasować do reszty sprzętu  :lol2:
Miał ktoś z tym do czynienia ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Listopad 2022, 16:03:26 »
Ja jestem zdania że 03 - nie widzę jakiegokolwiek zauważalnego pogorszenia smaku przy robieniu np 200ml w 03. W większym można zrobić mniej, ale w mniejszym nie można zrobić więcej :)

Mnie osobiście bardziej pasuje Clever, ale nie jakoś drastycznie tak, że Switch leży nieużywany, używam obu naprzemiennie z równą przyjemnością.
Plusem Switcha jest, że jak już macie zwykłe v60 to nie trzeba innych filtrów.

Aha - i tak jak szczympek pisze - to jest jedna z największych zalet takiej metody parzenia - nawet zwykłego czajnika nie potrzebujesz, możesz sobie w garnku wodę zagotować :)

Offline nowicjusz

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: aeropress, V60, chemex, Hario Switch
  • Młynek: Fellow ode 2, comandante c40
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Listopad 2022, 23:11:12 »
podepnę się pod wątek - namówiony lepszością Swwitch nad V60 nabyłem za PLN  8) Hario Switch i teraz... cóż szukam przepisów - podzielicie się jak robicie swoje kawki?
Nagrzewacie to szkło? Mielenie jak do V60 czy drobniej? widzę kawa do wody, czekacie aż "nasiąknie" czy mieszacie od razu? No i ile czasu?
Jak mam z tym eksperymentować to lepiej od razu dobrze :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Grudzień 2022, 22:12:06 »
Po serii eksperymentów ze switchem, mam ciekawostkę. Jeśli najpierw wlejemy wodę, dosypiemy kawy, a później energicznie zamieszamy, otrzymamy zupełnie inny napar niż gdy tylko zamoczymy kawę, bez mieszania.
Problem polega na tym, że oba napary są przepyszne, ale zupełnie różne ;) myta Etiopia po energicznym mieszaniu straciła swoją bergamotkę, ale zyskała na słodyczy i body. Cytrusowa Kenia tez poszła w tradycyjne jeżyny i jagody. Kawa po agresywnym zamieszaniu nabiera pełni, a traci kwaski - sam nie wiem co smaczniejsze ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Grudzień 2022, 21:52:00 »
Jeśli najpierw wlejemy wodę, dosypiemy kawy, a później energicznie zamieszamy, otrzymamy zupełnie inny napar niż gdy tylko zamoczymy kawę, bez mieszania.

Ale jak zamieszamy? W sensie "bujania" czy łyżeczką?
Ja już dawno zauważyłem, że energiczne mieszanie zmienia smak - następuje rozprzestrzenienie pyłu po całym filtrze które potem spowalnia drenaż. Mocno mieszana kawa ma pociemniały filtr na całej wysokości podczas gdy nie mieszana ma pył na dole w postaci odrobiny błotka.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Luty 2023, 20:30:24 »
Ciekawy i diabelski przepis Tetsu na switcha ;)

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Listopad 2023, 07:44:22 »
Dziś dotrze do mnie nowa zabawka kawowa czyli Hario Switch :taktak: Polecacie jakiś przepis "startowy", od którego najlepiej zacząć? Kawy mam od @Antonio - Etiopia (natural) i Kenia (washed).

Z takich prostych ten wpadł mi w oko: https://youtube.com/watch?v=68ZOXrXbVHc

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Listopad 2023, 09:36:17 »
Masz dwie drogi parzenia w takim urządzeniu, woda na kawę lub kawa na wodę. Wybierz tę, która Ci bardziej odpowiada. Ziarenka z mytej obróbki parzyłbym klasycznie, czyli woda na kawę + dłuższe parzenie. A naturala odwrotnie. Kawa na wodę i krótszy czas parzenia.

Offline timex550 Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Flair 58, Wacaco Picopresso
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Listopad 2023, 13:00:30 »
@radekzaj Moja ulubiona, od dłużego czasu, metoda w Switchu to ta zaprezentowana tutaj - youtube.com/watch?v=68ZOXrXbVHc
Prosta i bardzo powtarzalna. Przy nowych kawach zaczynam od 24 klików (standardowych) na C40 i dostosowuję do smaku.

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Listopad 2023, 13:15:17 »
To ten sam link, który podałem w moim pytającym poście :) Pewnie od tego zacznę, potem spróbuję tym przepisem od JF (kawa do wody).

W tym filmie K-Max ustawiony jest na 6.0, czyli około 480μm, wg referencji do mojego ZP6 Special to bedzie 2.5 - całkiem drobno w porównaniu do tego, że przy V60 mieliłem w zakresie 3.8-5.0
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2023, 13:18:23 wysłana przez radekzaj »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Listopad 2023, 13:39:34 »
Mi bardzo dobrze w Wilfie z regulowanym przepływam sprawdzało się w pracy jako prosty i skuteczny przepis, nalanie 250g wody wrzącej i na to przemiał 14 g drobniej niż do przelewu, ustawienie 2,3 na kinu gdzie mały przelew to okolice 2,8. Lekkie zamieszanie wierzchniej warstwy, żeby zamoczyć cały przemiał. Na koniec 1:30 lekkie przemieszanie fusów 3x góra-dół i otwieram przepływ koło 1:45 i zostawiam aż ścieknie.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2023, 13:48:02 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi