Autor Wątek: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?  (Przeczytany 2876 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Październik 2022, 09:50:23 »
Od lat używam tego samego, ordynarnego słoika twist-off, bodaj 0.2 l.
...
 Jego szczelność potwierdza syk powietrza przy otwieraniu świeżych, mocno gazujących ziaren.

Hm, tak sobie raczej (?)
Wieczko twist-off działa jak zawór jednokierunkowy, jest szczelny tylko przy podciśnieniu np. podczas pasteryzacji zakręconego słoika podgrzanie powoduje wzrost ciśnienia, część powietrza wychodzi, a przy chłodzeniu już nie wchodzi i się "zasysa".
Oczywiście lekkie nadciśnienie może uszczelnić...

BTW kiedyś trochę dla zabawy wypompowywałem powietrze ze słoika z reszką sosu mutti, wsadziłem zakręcony do pojemnika próżniowego i ten podpięty do odsysarki i się też zassało ;)
 

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Październik 2022, 10:31:47 »
chyba trochę odeszliśmy od tematu, bo pytanie było o dłuższe przechowywanie większego zakupu aaale jak już zabłądziliśmy do puszek i pojemników, to zrobię mały coming out  8) Od jakiegoś czasu używam najbardziej ordynarnego rozwiązania, czyli szklanej butelki po przecierze pomidorowym!
index2.jpeg

Tak, wiem, -10 na instagramie ;) i działa doskonale :diabelek:

Zazwyczaj kupuję 1kg torby, jak taką otwieram to rozsypuję do zazwyczaj trzech butelek, po około ~300g wchodzi, zależnie od kawy i zakręcam szczelną nakrętką, która ma gumową uszczelkę, jak to w słoiku :) I z takich butelek na codzień robię sobie kawę, czasami mam dwie pod ręką z różnymi kawami i zazwyczaj coś w szafie w kolejce, przy czym nie robię dużych zapasów w tej postaci, zazwyczaj do 2-3 tygodni słoik staje koło młynka, gdzie do tygodnia pustoszeje. 

A jak doszedłem do takiego rozwiązania? Pierwsza butelka weszła do użytku z potrzeby chwili, coś przekombinowałem i nie miałem gdzie kawy schować i tu weszła żona, z stertą takich butelek w koszu z szkłem, chyba za dużo pomidorów jemy :mhh: No a potem już poszło samo, bo rachunek zalet i wad jest dość druzgocący:
Zalety: są szczelne, tanie, na swój sposób darmowe, myję je w zmywarce, szkło jest przyjemne w użytkowaniu, rozmiar pasuje do zastosowania oraz jest zwyczajnie wygodny w trzymaniu w ręce, wygodnie i precyzyjnie się odmierza do młynków i nawet idealnie na wysokość do szafki mi pasuje.
Wady? mało reprezentacyjny wygląd, no to generalnie tyle :)
Może jeszcze, że nakrętki niektórych trza wymienić, są wkońcu planowane na jednorazowe użycie i bywają bardzo miękkie i odkształcają po paru zakręcaniach, a z niektórych ich uszczelek ciężko pozbyć się zapachu pomidorów :) Ale o dziwo rozmiar dość łatwo dopasować z czego innego czy kupić nowe.
I tak o to skończyłem z bardzo praktycznymi butelkami, w fajnej puszcze z tchibo trzymam hibiskus a na "górnej półce rogowej szafki" kurzy się kolekcja innych ładniejszych opakowań, co zrobić? :kawa:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Październik 2022, 13:14:22 »
Szkło to szkło, słoiki są sprawdzone i najlepsze, każda babcia to potwierdzi ;). Jak sięchce mieć zdobne to można ozdobić markerami, farbami, żelami, filcem itp..  ;)

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Październik 2022, 14:02:40 »
Ja  miesięcznie zużywam może z 1kg max więc chyba koniec końcó podzielę ziarna na partie i do szkła ze szczelnym zamknięciem gdzieś w ciemnym zakątku kuchni
ascaso dream zero / g-iota

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Październik 2022, 14:13:06 »
kawa nie lubi światła , więc szkło jak najbardziej ale nie przejrzyste.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Październik 2022, 14:51:29 »
Zamknięte w szafce, spoko.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Październik 2022, 14:59:27 »
U mnie kawa zawsze w szafce. Poza tym można zrobić materiałową czy jakąkolwiek nakładkę, dla chcącego nic trudnego.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi