Autor Wątek: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?  (Przeczytany 2888 razy)

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« dnia: 27 Październik 2022, 14:57:03 »
Jako że mieszkam w rejonie mazowsza oddalonym od stolicy, nie mam za bardzo możliwości zaopatrywać się w lokalnych palarniach i muszę polegać na sklepach internetowych. Ale w nich, o ile nie robi się zakupów po kilka kilogramów na raz, koszt kawy rośnie o dostawę. Średnio się to sprawdza do kupowania świeżej kawy w tempie, jaki ją zużywam.

Pojawia się więc pytanie - wiem, że dobrym sposobem jest mrożenie ale czy zwykły hermetyczny pojemnik wystarczy by zapobiec marnowaniu się aromatu ziaren? Mam jedno opakowanie biedronkowej deluxe z hondurasu, która pomimo zamknięcia w drewnianej puszce i szczelnemu zamknięciu w foliowym opakowaniu po wyjęciu okazała się być sucha jak pieprz i niemal całkowicie pozbawiona aromatu. Do zalewajki na pół godziny żeby poczuć że to kawa, raczej dla nielubianych gości. Więc wydaje mi się, że ten sposób nie jest idealny. Ale może ta kawa po prostu taka była - nijaka od samego początku?

ascaso dream zero / g-iota

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Październik 2022, 15:01:22 »
Żadne pudełka. Najlepszym sposobem jest oryginalne opakowanie, torebka plastikowa. Wystarczy szczelnie je zamknąć, zwinąć parę razy, może użyć taśmy samoprzylepnej itp.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Październik 2022, 15:10:50 »
dokładnie tak, torba tak jak kawa przyszła i ja zaklejam zaworek w torebce taśmą, bo te zaworki to same siebie czasami nie trzymają i do zamrażarki.
Kiedyś szukałem szczelnych pojemników i nie znalazłem nic do polecenia, one się zazwyczaj tylko wydają szczelne a ich uszczelki z rzadka je uszczelniają. Puszki do kawy, np takie metalowe to tez zazwyczaj się do niczego nie nadają, bardzo mało z nich ma jakiekolwiek trzymające zamknięcie, kiedyś w tchibo kupiłem taką faktycznie szczelną, była moim gralem aż nie spadła i rozszczelniła na zwoju od dołu ;)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Październik 2022, 15:12:01 »
biedronkowej deluxe z hondurasu, która pomimo zamknięcia w drewnianej puszce i szczelnemu zamknięciu w foliowym opakowaniu po wyjęciu okazała się być sucha jak pieprz i niemal całkowicie pozbawiona aromatu
Ta kawy na ogół są suche i nic nie warte. Nie ma to związku ze sposobem, przechowywania ich w domu.

W domu wystarczy trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od słońca, wilgoci i wysokich temperatur i spokojnie można trzymać ze dwa miesiące. Na dłużej moim zdaniem nie ma sensu kupować kawy. A jak już, to tak jak pisał trez, zakleić zaworek, jeśli jest, i do zamrażarki. Tylko z mojego doświadczenia kawy mrożone o ile zachowują świeżość, to tracą już szybciej po procesie mrożenia i odrmożenia. Więc dobrze jest je sobie podzielić na mniejsze porcje. Można mrozić w słoiczkach.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2022, 15:19:50 wysłana przez krystians »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Październik 2022, 15:27:50 »
Używam pojemników firmy ze zdjęcia i nie wyobrażam sobie innego sposobu przechowywania kawy po otwarciu paczki. Przy kilku rodzajach kaw w bieżącym użytkowaniu są nieocenione. Pierwsze kupiłem na Amazonie, teraz są i na Allegro w bardzo dobrych cenach.




Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Październik 2022, 15:33:25 »
Na 1kg kawy pojemnik pojemność 1,3l będzie ok?
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Październik 2022, 17:48:33 »
Nie da rady, 2.35 i z reguły jeszcze trochę zostanie.
Ale na 0.5 kg ok.,



Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Październik 2022, 18:18:53 »
Żadne pudełka. Najlepszym sposobem jest oryginalne opakowanie, torebka plastikowa. Wystarczy szczelnie je zamknąć, zwinąć parę razy, może użyć taśmy samoprzylepnej itp.

Fellow atmos próżniowe , wkładam do nich paczkę po otwarciu taka 250g kawy odssysam powietrze i jest super na czas spożycia czyli Ok 1-2 tygodnie kawa pozostaje wzgledńie o tych samych parametrach z minimalnymi odchyleniami , optymalnie jest zużyć paczkę 250g do tygodnia .

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Październik 2022, 20:00:28 »
Nie da rady, 2.35 i z reguły jeszcze trochę zostanie.
Ale na 0.5 kg ok.,







Faktycznie to działa i warto przesypać i trzymać w tym kawę? Widzę na allegro za 55zl i zastanawiam się nad zamówieniem
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Październik 2022, 20:09:23 »
W sumie tez się zastanawiam...
Jak dla mnie nie jest oczywiste czy taki pojemnik jest lepszy od zawijania oryginalnego opakowania (na styk z kawą) + np. gumka?

Np. Jeśli pozostaje ~1/3 pojemnika kawy, to jakie jest to podciśnienie? Czy w pojemniku nie ma więcej powietrza niż w zwykłej torebce ciasno spakowanej?
Czy podciśnienie nie ma wpływu na szybsze wydzielanie CO2?


Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Październik 2022, 21:03:04 »
Np. w Tightvac niczego się nie odsysa, jest bardzo szczelne i przy otwieraniu i zamykaniu należy korzystać z zaworu na boku przykrywki. Zapach kawy uwalnia się jedynie przy otwarciu pojemnika. Zużywam ok. 3kg kawy z palarni miesiecznie, ekstrakcja w tym okresie jest stabilna, a shoty powtarzalne.
Skoro zioło można w nich przechowywać to do kawy tym bardziej się nadają




Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Październik 2022, 21:06:39 »
hm, to torebki strunowe, w których przychodzi kawa z palarni są raczej tak samo szczelne, a ich plusem jest możliwość kompresji - wypuszczenia zbędnego powietrza przed zamknięciem jak kawy już mało. Jakoś nie widzę przewagi takiej puszki...


Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Październik 2022, 23:04:13 »
Moim zdaniem różnica jest pomijalna jeśli się zwija i spina torebkę. Jednak jak ktoś lubi mieć pudełko,  to czemu nie.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Październik 2022, 08:12:39 »
W pojemniku z kawą powinno chyba panować nadciśnienie, a nie podciśnienie, jak w tych wynalazkach z pompką? Dlatego m.in. Illy pompuje swoje puszki, zamiast wypuszczać na rynek opakowania z odessanym powietrzem. Co prawda wypełniają je czystym azotem ale ma to mocno wydłużyć świeżość kawy na czas transportu i leżakowania na półkach sklepowych. W warunkach domowych takiego nacisku już nie ma.

Ziarna wciąż odgazowują i uwalniają aromaty. Odsysanie będzie ten proces przyspieszać powodując szybsze wietrzenie.

Od lat używam tego samego, ordynarnego słoika twist-off, bodaj 0.2 l. Większość ziaren siedzi w oryginalnym worku jeśli jest wyposażony w strunę lub przy jej braku mam zapas odpowiednich, które uzbierały się przez lata. Słoik służy do codziennego użytkowania. Jego szczelność potwierdza syk powietrza przy otwieraniu świeżych, mocno gazujących ziaren.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Przechowywanie ziaren - czy pojemnik hermetyczny wystarczy?
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Październik 2022, 08:53:48 »
hm, to torebki strunowe, w których przychodzi kawa z palarni są raczej tak samo szczelne, a ich plusem jest możliwość kompresji - wypuszczenia zbędnego powietrza przed zamknięciem jak kawy już mało. Jakoś nie widzę przewagi takiej puszki...
Jak kto woli, puszka, słoik, woreczek strunowy  tylko proszę nie wymyślajcie na poczekaniu teorii co sie dzieje z kawą nie użytkując tych opakowań.
Ważne jest z mojego punktu widzenia z jakiego młynka korzystam OD czy SD. Ja korzystam z SD i często w jednej serii shotów używam różnej kawy dla siebie, żony, rodziny - zresztą także w tym celu zdecydowałem się na SD. Otwieranie, nabieranie ziarna i zwijanie torebek zajmowało mi duuużo więcej  czasu niż korzystanie z pudełka, więc wybrałem wygodę.




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi