Autor Wątek: Kawa z palarni zmielona pod espresso  (Przeczytany 1925 razy)

Offline baltyk_gdynia

  • Wiadomości: 19
Kawa z palarni zmielona pod espresso
« dnia: 20 Październik 2022, 11:53:22 »
Cześć,

zwracam się do Was z prośbą o poradę - mam ekspres Lelit Anna PL41E, do tego młynek Nivona Cafe Grano 130 (kupiony jakiś przed zakupem ekspresu, więc nie było opcji jego zmiany na razie) - i niestety w tej konfiguracji kawa jest niesmaczna, kwaśna, co więcej, ciężko o powtarzalność (na razie próbowałem głównie z kawami BlueOrca). Stąd moje pytanie - bo jestem już trochę zdesperowany po wielu próbach/kombinacjach - czy warto spróbować kupić kawę z palarni już zmieloną pod espresso? Czy mogę mieć pewnośc, że to mielenie będzie odpowiednie, czy ekspres sobie z tym poradzi, jak to wychodzi smakowo?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

dzięki,
michał

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa z palarni zmielona pod espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Październik 2022, 15:01:14 »
Najlepiej zmień palarnię, Blue Orca nie ma najlepszej opinii. Poszukaj kawy z Brazylii, bo ta jest najczęściej mniej wymagająca, co do młynka. A szansa na "zaoczne"  i prawidłowe zmielenie ziarenek na espresso jest niewielka.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa z palarni zmielona pod espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Październik 2022, 15:03:33 »
Kup porządny młynek.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2022, 15:05:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Kawa z palarni zmielona pod espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Październik 2022, 12:02:00 »
Najlepiej zmień palarnię, Blue Orca nie ma najlepszej opinii. Poszukaj kawy z Brazylii, bo ta jest najczęściej mniej wymagająca, co do młynka. A szansa na "zaoczne"  i prawidłowe zmielenie ziarenek na espresso jest niewielka.
O kazdej innej palarni można byłoby napisać, że jej kawy są do kitu, bo każdy ma inną sensorykę i gusta.
Już wiele kaw wypiłem z różnych miejsc nawet tych topowych z tego forum i niektóre dla mnie były złe, ale z tego powodu nie pisałem tutaj, że palarnia x czy y jest do kitu.

Ja regularnie kupuję z Blueorca palarni i mam parę gatunków, które  smakują.
Fakt, niektóre kawy nie sprawdzały się w moim zestawie, używam głównie blendów.
Dlatego postaraj się kupić z innych miejsc lub dobrać optymalna kawę dla Ciebie.


Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Kawa z palarni zmielona pod espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Październik 2022, 14:57:24 »
Mój pełny setup masz w stopce.
Ostatnio też chwilę spędziłem z kawką Cubana z Blue Orca.
Musisz dopasować stopień zmielenia tak, żeby dla tych 15g dozy w sitku w czasie pomiędzy 25-30 sekund od rozpoczęcia parzenia wyszło te 30g espresso.
Jeżeli jest kwaśna to obstawiam musisz zmielić drobniej i próbować zaparzyć według mojej instrukcji. Ja po kilku espresso doszedłem do "niekwaśniej" i smacznej kawy.
Nie wiem jak Twój młynek czy mieli kawę "równo", ale ten aspekt może mieć znaczenie.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2022, 15:31:18 wysłana przez Gravis »
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline baltyk_gdynia

  • Wiadomości: 19
Odp: Kawa z palarni zmielona pod espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Październik 2022, 14:58:54 »
Eureka Mignon Specialita
Dzięki. Wcześniej już dużo kombinowałem z ustawieniem młynka i dozą (bo na samą temperaturę raczej wpływu nie mam w tym ekspresie), ale Twój post skłonił mnie do przejrzenia jeszcze raz instrukcji i okazuje się, że Nivona CG130 ma tylko 16 stopni mielenia, a ja głupi próbowałem ustawień pomiędzy tymi stopniami, co powodowało frustrację i rezygnację, bo nic nie wychodziło tak, jak chciałem.

Teraz, gdy ustawiłem mielenie tak, jak pozwala na to młynek, a nie tak, jak mi się zamarzy, to efekty są znośne - z dozy 16,5-17g wychodzi 25g (preferuje ristretto) o akceptowalnym smaku. Pozostaje więc odkładać na młynek.



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi