Autor Wątek: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy  (Przeczytany 4934 razy)

Offline Koowall

  • Wiadomości: 4
Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« dnia: 18 Sierpień 2022, 10:20:58 »
Siema,

Ekspres mam jakieś 4 miesiące i od jakiegoś czasu widzę, że po zrobieniu kawy coffee cake rozwala się na 2-3 części i jest niewielka ilość wody w zbiorniku na fusy… dodatkowo na cake’ach pojawiła się pleśń 3 razy już… wcześniej cake’i były mega zbite i suche, młynkiem nie kręciłem.
Czym to może być spowodowane ? Czy pleśń z pojemnika może dostać się do wnętrza i mieć wpływ na zaparzaną kawę i szkodzić zdrowiu?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Sierpień 2022, 18:33:01 »
Za mokre ciastko więc postaraj się ustawić młynek aby drobniej mielił.
Tylko nie kręć ustawieniami jak znów będzie mokre. Trzeba zrobić 3-5 kaw aż młynek się ustawi i zawsze zmieniasz ustawienia tylko o 1 kreskę.
Ustawienia młynka nie są dane ra na zawsze, kawa się starzeje, chłonie wilgoć z kuchni. Ja w mcu średnio 2 razy zmieniam ustawienia. Nawet jak ciasto suche i nie rozwala się to sprawdzam co jakiś czas czy na podwójnym espresso w ciągu 30-32 sekund mam 40 g kawy? Jak więcej to młynek na drobniejsze mielenie. Mój delonghi na podwójnym espresso czy doppio i maksymalnej mocy dozuje 16 g kawy więc ratio 1:2/2:5 to właśnie max 40 g kawy.
Tu masz bardzo przydatny film


Ja pojemnik z fusami opróżniam codziennie więc nie mam problemów, ale w pracy po paru dniach jak sporo ciastek się zebrało nie raz widziałem pleśń.  Do kawy się nie dostanie raczej, ale w takiej sytuacji lepiej płakać blok codziennie bo jak wyjmiesz to zobaczysz, że na sitku jest sporo starej kawy.
Ja pluczę zawsze po ostatniej kawie.
Trochę to upierdliwe, ale mam pewność, że jutro do świeżej kawy nie dostaną się resztki z wczoraj.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2022, 18:36:12 wysłana przez Makgajwer »

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sierpień 2022, 10:04:49 »
Nawet jak ciasto suche i nie rozwala się to sprawdzam co jakiś czas czy na podwójnym espresso w ciągu 30-32 sekund mam 40 g kawy? Jak więcej to młynek na drobniejsze mielenie. Mój delonghi na podwójnym espresso czy doppio i maksymalnej mocy dozuje 16 g kawy więc ratio 1:2/2:5 to właśnie max 40 g kawy.

@Makgajwer - napisz prosze w jaki sposób zmierzyłeś że Twój ekspres dozuje 16g kawy? zważyłeś ciastko po ekstrakcji? czy wykombinowałeś jakiś bardziej wymyślny sposób?
dla żony mam w domu Delonghi Primadonna Class i jestem ciekaw jaką dozę kawy namiela...
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2022, 11:01:28 wysłana przez NOK7 »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpień 2022, 18:39:30 »
@NOK7 W instrukcji mojego delonghi jest napisane, że ilość kawy 9-16 g.
Więc 16 g jest przy podwójnym espresso czy doppio na maksymalnej mocy w 5 stopniowej skali. Zresztą jak żona robi na 3 i potem ja na 5 to widać, że ciastko grubsze i już nie pamiętam wagi, ale kiedyś ważyłem.
Jak nie masz napisanego tego w instrukcji to jak pisałem moc na max, podwójne espresso lub doppio i w ciągu ok. 30 s powinieneś mieć max. 40 g kawy.
Jak nie masz tej dozy podanej to można to jakoś obliczyć gdzieś w necie widziałem przybliżone wzory z wagi ciastka.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpień 2022, 19:38:46 »
w ciągu ok. 30 s
To rzadkość w automatach, w jaki sposób liczysz te 30s?
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Sierpień 2022, 20:20:00 »
@GostRado Od momentu włączenia pompy. W doppio +mam 5 s preinfuzji.
W filmie, który  wcześniej parę postów wyżej zalinkowałem jest to pokazane.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpień 2022, 23:02:25 »
@NOK7 W instrukcji mojego delonghi jest napisane, że ilość kawy 9-16 g.
Więc 16 g jest przy podwójnym espresso czy doppio na maksymalnej mocy w 5 stopniowej skali. Zresztą jak żona robi na 3 i potem ja na 5 to widać, że ciastko grubsze i już nie pamiętam wagi, ale kiedyś ważyłem.
Jak nie masz napisanego tego w instrukcji to jak pisałem moc na max, podwójne espresso lub doppio i w ciągu ok. 30 s powinieneś mieć max. 40 g kawy.
Jak nie masz tej dozy podanej to można to jakoś obliczyć gdzieś w necie widziałem przybliżone wzory z wagi ciastka.


 dzięki, nie wpadłem na pomysł żeby zajrzeć do instrukcji  :sciana:
chyba muszę ją przejrzeć w wolnej chwili  kawka

w ciągu ok. 30 s
To rzadkość w automatach, w jaki sposób liczysz te 30s?


@GostRado powiem Ci, że ten mój Delonghi bardzo pozytywnie mnie zaskakuje,
oczywiście nie ma startu do dobrej kolby (mam porównanie z moja mara x), ale młynek w delonghi możesz ustawić na tak drobne mielenie, że nie przepchnie wody przez ciastko, a to już bardzo pozytywne zaskoczenie (znajomi mają philips i nawet na najdrobniejszym mieleniu woda leci przez ciastko z siłą wodospadu)... z tego co wiem to dużo modeli delonghi ma ten sam młynek, więc to niemalże "standard" w tych ekspresach
osobiście nie mierzyłem czasu ekstrakcji, ale preinfuzja jest i jak sie troche czasu poświęci na regulację grubości mielenia to ekstrakcja jest wolna i spokojna, napar ładnie sobie "cieknie" do filiżanki
widząc taką ekstrakcje jestem w stanie uwierzyć że to trwa 30sek


Siema,

Ekspres mam jakieś 4 miesiące i od jakiegoś czasu widzę, że po zrobieniu kawy coffee cake rozwala się na 2-3 części i jest niewielka ilość wody w zbiorniku na fusy… dodatkowo na cake’ach pojawiła się pleśń 3 razy już… wcześniej cake’i były mega zbite i suche, młynkiem nie kręciłem.
Czym to może być spowodowane ? Czy pleśń z pojemnika może dostać się do wnętrza i mieć wpływ na zaparzaną kawę i szkodzić zdrowiu?

no i żeby nie bylo zupełnie OT - jak żona dłużej nie czyściła pojemnika na fusy to też jej się pojawiła pleśn na ciastkach... wydaje mi się, że wystarczy jak opróżnisz pojemnik np. raz na 2 dni i go przepłuczesz to plesni więcej nie zobaczysz

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Sierpień 2022, 13:39:12 »
@GostRado Od momentu włączenia pompy. W doppio +mam 5 s preinfuzji.
W filmie, który  wcześniej parę postów wyżej zalinkowałem jest to pokazane.
5 preinfuzji plus ile sekund reszty?  Z tego co widzę, to na filmiku jest ekstrakcja ok. 20s, co i jest dobrym wynikiem.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6245
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Sierpień 2022, 14:56:54 »
Z preinfuzją 30 s. na filmie, tu bardziej pomaga słuchanien niż patrzenie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Sierpień 2022, 15:18:54 »
Z preinfuzją 30 s. na filmie, tu bardziej pomaga słuchanien niż patrzenie.
Fakt, tylko patrzyłem, w hałasie. Dobrze to wygląda jak na automat.
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Primadonna Class - woda i pleśń w pojemniku na fusy
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Sierpień 2022, 15:28:02 »
@GostRado Na moim wygląda to podobnie i porównując do Sage gdzie sypię 18.5-19 g to kawa z automatu jest b. dobra przy dozie max. 16 g jak pisze instrukcja.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi