Autor Wątek: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?  (Przeczytany 9950 razy)

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #75 dnia: 27 Wrzesień 2022, 09:58:25 »
Dzięki wszystkim za odpowiedź. Za Waszymi namowami kupiłem sobie automatyczne gniazdko, więc czas nagrzewania ekspresu mi juz niestarszny, także grupa E61 wchodzi w grę.

Po deliberacjach dziś zamawiam ekspres - jeden z trzech:

- ECM Classika II PID (faworyt), albo
- Carola EVO PID, albo
- Profitec GO

Między Classika a Profitec jest aż 2k PLN różnicy. Z funkcji znaczacych dla espresso to chyba Profitec GO w stosunku do ECM nie ma 'tylko' preinfuzji. Pomóżcie - jak istotna jest preinfuzja dla samego espresso? Dodam, że od 7 lat piję wyłącznie kawy średnio palone, może zdarzyła się jakaś ciemno. Słyszałem, że liczy się przede wszystkim w kawach jasno palonych, których nie piję, ale z drugiej strony nie chcę potem żałować, że jednak zdecydowałem się na protezę :)  Stąd pytanie, czy nie lepiej dołożyć do tego ECM i mieć spokój.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #76 dnia: 27 Wrzesień 2022, 10:04:13 »
Nowa Classika ma preinfuzję?
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #77 dnia: 27 Wrzesień 2022, 10:15:21 »
A to nie tak, że każdy ekspres z E61 ma?

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #78 dnia: 27 Wrzesień 2022, 11:16:10 »
Po deliberacjach dziś zamawiam ekspres - jeden z trzech:

- ECM Classika II PID (faworyt), albo
- Carola EVO PID, albo
- Profitec GO
Załatw sprawę raz a dobrze i weź maszynę z dużym bojlerem i E61. Pomijając inne zalety tego rozwiązania, jak Cię najdzie na profilowanie to będziesz mógł dokupić zestaw profilujący. Ja z wymienionych bym wziął Carolę...

A to nie tak, że każdy ekspres z E61 ma?
To zależy. Dość dobrze opisuje to post @Antonio :
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2993.msg76548#msg76548
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2022, 11:42:54 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #79 dnia: 27 Wrzesień 2022, 16:42:02 »
Ja z wymienionych bym wziął Carolę...
Ja też, ale nie z tego powodu, co Ty ;)

Co do Classiki, nie podoba mi się tylko różdżka do spieniania. Psuje wygląd. Nie wiem, jak tam z pidem w Caroli, niektórzy narzekają, Classikę włączasz, zapinasz kolbę i po 40-45 minutach robisz espresso na zadanej temperaturze. Można jeszcze jak ja, w międzyczasie robię flusha a filiżanka cały czas się grzeje na grupie. Wszystko  :kawa:
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2022, 16:44:40 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #80 dnia: 27 Wrzesień 2022, 16:48:29 »
Nie wiem, jak tam z pidem w Caroli, niektórzy narzekają
Kto narzeka i na co?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #81 dnia: 27 Wrzesień 2022, 16:53:37 »
Nie wiem, jak tam z pidem w Caroli, niektórzy narzekają
Kto narzeka i na co?
Gdzieś czytałem, że ciut rozbierzny pid, jak znajdę, to wrzucę.
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #82 dnia: 27 Wrzesień 2022, 17:00:42 »
Ja też, ale nie z tego powodu, co Ty

A z jakiego? Czy ona ma jakąkolwiek przewagę na Classiką? Technicznie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #83 dnia: 27 Wrzesień 2022, 17:10:46 »
Ja też, ale nie z tego powodu, co Ty

A z jakiego? Czy ona ma jakąkolwiek przewagę na Classiką? Technicznie.
To była dygresja do Skansena i jego legendarnej awersji do ekspresów na literkę P  [emoji38]
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #84 dnia: 29 Wrzesień 2022, 13:12:24 »
Bardzo wszystkim dziękuję -  leci do mnie Classika II PID. Przekonał mnie w porównaniu do Caroli materiał bojlera i wygląd. W porównaniu do Go - wygląda i sprawdzona E61.

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #85 dnia: 29 Wrzesień 2022, 13:48:12 »
leci do mnie Classika II PID
Dobra decyzja. Gratuluje zakupu i życzę samych udanych shotów  :ok:
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2022, 13:52:20 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #86 dnia: 29 Wrzesień 2022, 18:58:34 »
ECM Classica II PID
- lubię jakoś tą markę, ekspres też do mnie przemawia wizualnie. Może udałoby się go gdzieś wyrwać w jakiejś dobrej promocji w tej cenie. Nie wiem jak z nagrzewaniem w sumie tutaj. Jest PID.
Żebyś zaufał swojej intuicji, to od 40 dni delektował byś się espresso [emoji38]
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #87 dnia: 29 Wrzesień 2022, 21:05:09 »
To i tak szybka decyzja jak na mój wrodzony paraliż decyzyjny... Póki co w kofeinę dzielnie zaopatruje mnie Ascaso Arc, także to nie było puste 40 dni.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #88 dnia: 29 Wrzesień 2022, 21:16:36 »
Ascaso Arc
Jak przyjdzie Classika, będziesz miał możliwość porównania espresso z dwóch maszyn - fajna sprawa.
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #89 dnia: 01 Październik 2022, 13:21:00 »
Przyszedł wczoraj, ale przez ilość roboty (ostatni dzień przed urlopem to zawsze tragedia), rozpakowałem go na spokojnie dziś.
Pierwsze wrażenia:
  • Jakie to jest bydle w porównaniu do Ascaso Arc! Kawał żelastwa, robiący solidne wrażenie. Waga też robi swoje.
  • Ekspres sporo wybacza - mam wrażenie, że dużo prościej na nim zrobić dobre espresso. Na Arc, niezależnie od tego jak bardzo się skupiałem na przygotowaniu kawy (WDT, ubijanie etc) zawsze w połowie ekstrakcji zaczynał się taniec pingwina na szkle - strumień kawy nie był jednolity, 'szarpało' go. Tutaj tego nie uświadczyłem, pomimo braku zmiany młynka i techniki przygotowania kawy.
  • Czuję różnicę w smaku - zdecydowanie tak, a w sumie to była dla mnie duża niewiadoma. Sporo się naczytałem, że zmiana ekspresu może niewiele dać. Być może tak, ale mam wrażenie, ze przesiadka z prostego ARCa na tego jednobojlerowca E61 z PID jednak robi różnicę. Właśnie chyba kwestią jest tu stabilność zarówno temperaturowa jak i samego procesu ekstrakcji.
  • Bojler nagrzewa się błyskawicznie - temperatura rośnie jak szalona, miałem wrażenie, że po 2 minutach był ustabilizowany (acz zegarka w ręku nie miałem). Oczywiście i tak dałem mu 40 minut na nagrzanie.
  • Będę tęsknił za dostępem zbiornika na wodę z Ascaso - w ARCu był dostępny z boku, dostęp do niego był prosty, nie musiałem nawet przesuwać ekspresu. Tutaj ze względu na to, jak nisko mam szafki nad ekspresem będę musiał za każdym razem przesuwać go na blacie, żeby uzyskać do niego dostęp.


Chyba tyle. O spienianiu się nie wypowiem, bo nie robię kaw mlecznych w ogóle. Może zrobię eksperyment za jakiś czas, jak mnie najdzie. Jakby ktoś z Was widział jutro nekrolog faceta na Śląsku, który zszedł z przedawkowania kofeiny, to będę ja.
P.S. Arc leci na sprzedaż.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi