Autor Wątek: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?  (Przeczytany 9963 razy)

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #60 dnia: 08 Wrzesień 2022, 14:06:56 »
Wiem, że z ROTY można wyciągnąć świetne espresso. Sam używam Flair 2 Pro. Jednak wygoda użytkowania przemawia na korzyść ekspresów kolbowych. Jeśli chodzi o espresso to faktycznie ekspres SB lub TB z PID jest bardzo dobrym pomysłem. Ja używałem BEZZERA Unica PID i bardzo go sobie chwalę. Testowałem również przez tydzień ASCASO UNO PID i też bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Także mogę polecić te dwa ekspresy.

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #61 dnia: 08 Wrzesień 2022, 17:10:08 »
HX, nawet tylko do espresso ma swoje zalety. Sporo osób używa HXów tylko do espresso uzyskując dobre rezultaty. Argumentem jest m.in. mała objętość wymiennika, zapewniająca zawsze świeżą wodę. Wśród HXów mamy też spory wybór urządzeń ze stałym podłączeniem do wody. Nawet NS Oscar II występuje w takim wariancie. SB z taką opcją jest rzadkością-przychodzi mi do głowy tylko La Spaziale S1 Rossini.

Dziwi mnie też trochę brak propozycji ekspresów dźwigniowych. W podwyższonym do 7500zł budżecie można by szukać np. Bezzery Strega (STREGA AL R jest w Nadarzynie za  7690zł więc prawie się mieści).
« Ostatnia zmiana: 08 Wrzesień 2022, 17:36:42 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5236
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #62 dnia: 08 Wrzesień 2022, 18:01:03 »
HX, nawet tylko do espresso ma swoje zalety. Sporo osób używa HXów tylko do espresso uzyskując dobre rezultaty
Skansen, przyjacielu, mam zamiar kupić ekspres. Wiesz, że piję tylko espresso. Podobają mi się dwa: ECM Puristika i Lelit Mara, który mam wg Ciebie wziąć, aby sprawiał mi jak najmniej kłopotu w przyrządzaniu espresso? Chybaże chcesz się do mnie na tydzień wprowadzić  [emoji38]
》tertium non datur《

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #63 dnia: 08 Wrzesień 2022, 19:56:30 »
Wiem, że z ROTY można wyciągnąć świetne espresso. Sam używam Flair 2 Pro. Jednak wygoda użytkowania przemawia na korzyść ekspresów kolbowych. Jeśli chodzi o espresso to faktycznie ekspres SB lub TB z PID jest bardzo dobrym pomysłem. Ja używałem BEZZERA Unica PID i bardzo go sobie chwalę. Testowałem również przez tydzień ASCASO UNO PID i też bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Także mogę polecić te dwa ekspresy.
A jakie wrażenia różnice  między TB w Ascaso, a bojlerowcem?
Co raz więcej mówi się o TB, a boiler, włoski dizajn kusi.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #64 dnia: 10 Wrzesień 2022, 19:41:50 »
Połączyłem wysiłki z @Gmtb, @Michał i @Krakus w celu dodatkowej weryfikacji kwestii omawianych na stronie 2 wątku:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12581.msg259346#msg259346
Wspomniałem wtedy po raz kolejny, że bojlery w Pro300, ECM Casa V, Lelit Glenda/Victoria/Elizabeth (kawowy), "starych" Ascaso z bojlerem oraz Quick Mill Pippa są w istocie takimi samymi elementami. Choć producenci deklarują różną ich pojemność (300ml/325ml/400ml) to różnica ta wynika z innego sposobu jej wyliczenia i jest różnicą "papierową". Taką informację przekazał mi Mauro Epis-syn założycieli Lelita i "chief technician Lelita".

Bojlery te wyglądają tak samo. Zaproponowałem więc zmierzenie ich mosiężnej części, sprawdzając od zewnątrz ich wysokość i średnice.
wymiary.jpg

Oto uzyskane wyniki:
Ascaso Steel Uno Prof z bojlerem     r=75mm, h=88 (Gmtb, pomiar na wyjętym bojlerze)
Lelit Victoria:                      r=75mm, h=87 (Michał, pomiar na wyjętym bojlerze)
ECM Casa V:                          r=73mm, h=87 (Krakus i skansen, pomiar wewnątrz ekspresu, bez wyjmowania bojlera)

Jak widać między wynikami występują niewielkie różnice. Ze wzgledu na utrudniony dostęp do bojlera mieszczą się one wg mnie w granicach błędu.

Serdecznie dziękuję Kolegom za okazaną pomoc.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2022, 20:34:15 wysłana przez skansen »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #65 dnia: 10 Wrzesień 2022, 20:28:11 »
Choć producenci deklarują różną ich pojemność (300ml/325ml/400ml) to różnica ta wynika z innego sposobu jej wyliczenia i jest różnicą "papierową".

W sumie ma to jakiś sens ;), jeśli nie ma normy wg której podaje się objętość to pozostaje dowolność...
np.
 - czy podać całkowitą objętość samego bojlera?
 - czy wypełnionego do czujnika poziomu (mogą być na różnej wysokości)?
 - czy odliczyć objętość grzałki (wizualnie wygląda na dość dużą...)


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5236
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #66 dnia: 11 Wrzesień 2022, 10:01:41 »
czy odliczyć objętość grzałki (wizualnie wygląda na dość dużą...)
Dokładnie.
Skansen, jak nalejesz wody do tych bojlerów, to na 100% będziesz pewny jaka jest ich objętość, ale to i tak nie ma dla Ciebie znaczenia, bo przecież Lelit jest najlepszy  [emoji38]
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #67 dnia: 11 Wrzesień 2022, 10:42:26 »
Nie trzeba nalewać wody. Wystarczy podstawić powyższe wymiary do wzoru na objętość walca. Wówczas okaże się, że ich zewnętrzna objętość wynosi mniej niż 390ml. Nie da się więc do wewnątrz nalać więcej wody niż 390ml. Do tego dochodzi grubość ścianek.

Wnioski można wyciągnąć samemu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5236
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #68 dnia: 11 Wrzesień 2022, 10:50:47 »
A co to za objętość pod grzałką, łączy się z resztą?
》tertium non datur《

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Wrzesień 2022, 12:14:32 »
temat trochę zamarł, więc może ja mogę go lekko, na chwilę przejąć

Ekspres ma być do espresso. Jakieś spienianie mleka sporadycznie się pewnie i przytrafi, ale to zupełnie nieważne. Nik w latte art się bawić nie będzie, ani nie będzie wnikał w jakoś spienionego mleka.

Do rzeczy. Budżet w okolicach 7000zł, w porywach trochę więcej

Obecnie tata użytkuje dźwignię la pavoni i też wybrał sobie poniższe ekspresy. Przez wzgląd na markę jak i pompę rotacyjną.
Tylko czy jest sens mieć 2 bojlery ? Opis tych modeli skromny, niby wydaje się ze zdjęcia, że mają PID, ale nie wiem. Jaka grupa tam jest ? Też nie wiem.
Regulacja ciśnienia może ważniejsza i PID np niż pompa rotacyjna ?

https://allegro.pl/oferta/ekspres-polprofesjonalny-smeg-la-pavoni-lpsgev03eu-12259122376

https://allegro.pl/oferta/ekspres-la-pavoni-lpsccc01eu-11778632175


skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #70 dnia: 14 Wrzesień 2022, 12:32:34 »
Obecnie tata użytkuje dźwignię la pavoni i też wybrał sobie poniższe ekspresy. Przez wzgląd na markę jak i pompę rotacyjną. (...) Opis tych modeli skromny, niby wydaje się ze zdjęcia, że mają PID, ale nie wiem. Jaka grupa tam jest ?
https://allegro.pl/oferta/ekspres-polprofesjonalny-smeg-la-pavoni-lpsgev03eu-12259122376

https://allegro.pl/oferta/ekspres-la-pavoni-lpsccc01eu-11778632175
Te ekspresy to sprawdzone konstrukcje. Modele takie produkował kiedyś "stary, włoski ECM" którego "jedna noga" po różnych perypetiach trafiła do LaPavoni. "Druga noga" to obecnie Rocket.

Ekspresy o które pytasz mają grupę E61. 6899zł za nowy ekspres dwubojlerowy z PID i rotapompą to bardzo dobra oferta.
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2022, 12:52:27 wysłana przez skansen »

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #71 dnia: 14 Wrzesień 2022, 12:46:45 »
Popieram, ten pierwszy 2B z PID to bardzo dobry wybór w tej cenie.

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Wrzesień 2022, 12:55:04 »
Obecnie tata użytkuje dźwignię la pavoni i też wybrał sobie poniższe ekspresy. Przez wzgląd na markę jak i pompę rotacyjną. (...) Opis tych modeli skromny, niby wydaje się ze zdjęcia, że mają PID, ale nie wiem. Jaka grupa tam jest ?
https://allegro.pl/oferta/ekspres-polprofesjonalny-smeg-la-pavoni-lpsgev03eu-12259122376

https://allegro.pl/oferta/ekspres-la-pavoni-lpsccc01eu-11778632175
Te ekspresy to sprawdzone konstrukcje. Modele takie produkował kiedyś "stary, włoski ECM" którego "jedna noga" po różnych perypetiach trafiła do LaPavoni. "Druga noga" to obecnie Rocket.

Ekspresy o które pytasz mają grupę E61. 6899zł za nowy ekspres dwubojlerowy z PID i rotapompą to bardzo dobra oferta.
Dzięki.
To może nie ma nad czym myśleć,  tylko brać póki jest.
Kwestia JesCze sprzedawcy,  serwisu ewentualnego etc.
Czy drugi bojler można wyłączyć?

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Wrzesień 2022, 12:59:28 »
Czy drugi bojler można wyłączyć?
Botticielli Dual Boiler ma wyłącznik bojlera parowego. Jeśli się zdecydujecie na zakup wrzućcie kilka zdjęć na Forum z opisem wrażeń :)

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #74 dnia: 14 Wrzesień 2022, 13:55:51 »
Ekspres kupiony. Zobaczymy co potrafi :D

Niestety idzie do rodziców, więc nie wiem kiedy będę miał okazję się pobawić nim, niemniej zdam relację.

Dzięki

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi