Autor Wątek: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?  (Przeczytany 9955 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Wrzesień 2022, 13:54:15 »
Nawet w takiej kwocie ciężko będzie się napić lepszego espresso niż z Kazak Roty. W skrócie zależy Ci na smaku espresso - Kazak Rota, bajery itp. można szukać czegoś innego. W sumie wyszedł by zestaw Niche Zero + Kazak Rota.  Chociaż Kazak Rota + Tura fajnie ze sobą współpracują (bezpośrednie mielenie do sita) tylko trzeba trochę ręcznie pokręcić.

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Wrzesień 2022, 14:48:45 »
Hej - odnośnie Waszych powyższych rekomendacji, czy zmiana budżetu o 50% w górę zmianiłaby sytuację i polecilibyście coś innego? Zakładając teraz 7.5k PLN.
Jeżeli dalej ma to być SB to ciężko znaleźć coś co przebije QM Carola (+ewentualnie zestaw profilujący)...
Chyba, że zdecydujesz się na HXa (może mieć sens nawet tylko do espresso) czy jakąś dźwignie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Wrzesień 2022, 16:34:53 »
Hej - odnośnie Waszych powyższych rekomendacji, czy zmiana budżetu o 50% w górę zmianiłaby sytuację i polecilibyście coś innego? Zakładając teraz 7.5k PLN.
A ECM Puristikę rozważałeś?

Chyba, że zdecydujesz się na HXa (może mieć sens nawet tylko do espresso)
Jakby tu się wstrzelić sensownie w temperaturę  :-\
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2022, 17:07:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Wrzesień 2022, 17:31:28 »
Łatwo, a najprościej używając stosownej naklejki na grupę, wskazującej temperaturę. Trochę praktyki też nie zaszkodzi.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Wrzesień 2022, 17:43:18 »
Łatwo, a najprościej używając stosownej naklejki na grupę, wskazującej temperaturę. Trochę praktyki też nie zaszkodzi.
A ja: włączam ekspres i po 45 minutach robię espresso. Po co sobie komplikować kawowe życie HX-em, gdy będziemy pić tylko espresso.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2022, 17:45:52 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Wrzesień 2022, 18:55:55 »
Nie widzę takiej potrzeby, co nie oznacza, że nie zrobi dobrego espresso na HX jeśli będzie chciał i taki będzie jego wybór.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Wrzesień 2022, 19:07:19 »
nie oznacza, że nie zrobi dobrego espresso na HX jeśli będzie chciał i taki będzie jego wybór.
Autor wątku prosi o poradę ekspresu wyłącznie do espresso. Czy znajomemu z taką potrzebą proponowałbyś zakup HX-a? Ja bym mu odradzał.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2022, 20:31:08 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Wrzesień 2022, 19:47:42 »
Przeczytaj jeszcze raz uważnie.

Niczego mu nie proponuję. Odniosłem się jedynie do tego, co napisałeś powyżej mojej wiadomości:

Jakby tu się wstrzelić sensownie w temperaturę  :-\

Nie szukaj dziury w całym.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Wrzesień 2022, 20:32:19 »
nie oznacza, że nie zrobi dobrego espresso na HX jeśli będzie chciał i taki będzie jego wybór.
Autor wątku prosi o poradę ekspresu wyłącznie do espresso. Czy znajomemu z taką potrzebą proponowałbyś zakup HX-a? Ja bym mu odradzał.


W zasadzie, to chodzi o proste pytanie - prostą odpowiedź: HX czy SB do espresso, a nie kluczenie. Jaki jego wybór, znaczy @B737 ?  Czy jest sensowne grzanie bojlera serwisowego 1,5l ÷ 2,0l, żeby zrobić espresso?
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2022, 20:58:51 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Wrzesień 2022, 20:47:04 »
Ostatni raz, nie odpisałem jemu, nie proponowałem mu nic,  odpisałem na to, co Ty napisałeś, nic więcej. "Jego wybór" - cokolwiek wybierze(w tym HX, abstrahując od sensowności tego wyboru) - zrobi dobre espresso, Ty zasugerowałeś, że się nie da, bo jak wstrzelić się w temperaturę, cytat powyżej. Przestań ciągnąć i zwyczajowo "kombinować" aby wyszło na Twoje.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2022, 20:50:12 wysłana przez MSL »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Wrzesień 2022, 20:54:00 »
w tym HX, abstrahując od sensowności tego wyboru
W końcu odpowiedziałeś.
》tertium non datur《

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #56 dnia: 08 Wrzesień 2022, 11:02:07 »
Hej - dzięki za głosy. Odpowiedając:

1) może się grzać i 2l wody w bojlerze, nie przeszkadza mi to - i tak się ekspres będzie rozgrzewał, pogodziłem się z tymi 30 minutami czekania,
2) rozważałem puristikę - ale nie widzę w sumie dużych zmian w stosunku do Classika II PID?

Zaskoczyła mnie opinia o tym, że w tym budżecie to chyba najlepsze espresso zrobi Rota, bo reszta to pic na wodę ;) Ale chyba jednak kwestia PID, jednolitej ekstrakcji na 9 barach, preinfuzji - tego wszystkiego zautomatyzowanego i powtarzalnego ma wpływ na tą jakość. Więc szukam ekspresu półautomatycznego.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #57 dnia: 08 Wrzesień 2022, 11:57:19 »
Nie wiem dlaczego, ale automatycznie nasuwa mi się Decent...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #58 dnia: 08 Wrzesień 2022, 12:03:59 »
Więc szukam ekspresu półautomatycznego.

Jeśli nie chcesz termobloku tylko bojler to najlepszy będzie jakiś model SB ze sterowaniem PID. Szukasz już dość długo a więc może warto poczekać na zapowiadane nowości z Bellezza Milano.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #59 dnia: 08 Wrzesień 2022, 12:21:00 »
Gdzieś na forum była chyba informacja z porównania Della Corte Miny i Roty, sprzęt kulkunastokrotnie droższy nie wygrał.
Jeszcze jakby bojlery były przeźroczyste, to po kilku miesiącach używania nie zachęcałyby do używania.
Myślę że warto pójść drogą Roty, nawet jak się nie pokochacie, stracisz na takiej transakcji mniej niż w przypadku wypasionego ekspresu.
Dodam, że jak ma być espresso, to w 90% przypadków używam Roty.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi