Autor Wątek: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?  (Przeczytany 9952 razy)

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« dnia: 12 Sierpień 2022, 11:10:58 »
Po ładnych kilku latach z Ascaso Arc postanowiłem zmienić ekspres. No i prośba o poradę, bo pewnie jest wiele zmiennych i szczegółów odnośnie ekspresów na mojej krótkiej liście, o których nie wiem.

Do czego? Ekspres będzie służył wyłącznie do robienia espresso, bez spieniania mleka. Nie spieniam mleka, nie pijam kaw mlecznych - z żoną wyłącznie espresso bez cukru. Także wszystkie zmienne, które kręcą się wokół spieniania mnie totalnie nie interesują. Stąd chyba nie ma najmniejszego sensu kupować żadnego DB.

Czego oczekuję? Dobrego espresso ;) A tak serio, to myślę, że chciałbym PID, żeby mieć większą kontrolę i ustawić sobie temperaturę bez robienia tego 'na oko' przez wykonywanie flushy. Chciałbym również, żeby ekspres nagrzewał się nie dłużej, niż te ~20 minut (30 min to już totalnie max). Odrzuciłem kilka ekspresów ze względu na wygląd. Nie oszukujmy się, to dość ważne - ma cieszyć moje oko co rano. Dlatego np. odrzuciłem Ascaso Dream, totalnie nie moja bajka.

Budżet i stan ekspresu? Nie chciałbym wydać więcej, niż 5k PLN (w tej cenie tylko ekspres nowy). Idealnie, jeśli będzie bliżej granicy 4k. Jeśli używka, to tylko używana krótko i w bardzo dobry stanie.

O czym myślałem?

  • Ascaso UNO PID
- jest PID, szybko się nagrzewa. Wygląda dobrze w czarnej wersji z drewnem. Markę mam sprawdzoną. Co ważne - obsługę posprzedażową też (Janusz jest zawsze bardzo pomocny i responsywny).

  • Profitec GO
- mocny konkurent dla UNO PID - rewelacyjna cena już na wyjściu (blisko 900 zl różnicy w porównaniu do ceny Ascaso od Janusza), PID, łatwy dostęp do zmiany ciśnienia pompy. Jedyne co, to taki sobie wygląd jak dla mnie, ale czarna wersja nawet ok. Jednak ta różnica w cenie w stosunku do UNO PID jest całkiem spora na plus Profiteca. No i marka chyba też dość solidna. Minus jest taki, że to nowiutka konstrukcja i jeszcze nie ma wielu recenzji, ale istniejące są bardzo obiecujące i pozytywne (np whole latte love).

  • Carola EVO PID
- całkiem ładny sprzęt, ma PID i sprawdzoną grupę e61. Nie wiem jednak jak z czasem nagrzewania, ale to chyba każdy sprzęt z E61 będzie wymagał tych 30 minut?

  • ECM Classica II PID
- lubię jakoś tą markę, ekspres też do mnie przemawia wizualnie. Może udałoby się go gdzieś wyrwać w jakiejś dobrej promocji w tej cenie. Nie wiem jak z nagrzewaniem w sumie tutaj. Jest PID.

  • ECM Casa V
- w sumie nie ma PID, ale przemawia do mnie marka. Wygląd całkiem ok, chociaż widziałem ładniejsze :P

  • Bezzera BZ09 S M
- bardzo podoba mi się wizualnie, niestety nie ma PID, nie jest też o nim za dużo opinii w sieci. Tu przemawia do mnie głownie wygląd i cena wyjściowa już. Z jakiegoś jednak powodu nie ma o nim dużo opinii w sieci...?


Bellezza - nie jestem zainteresowany, mam jakieś takie osobiste uprzedzenie.
Co i dlaczego do czystego espresso wybralibyście z powyższego i dlaczego? Czy w moim budżecie mógłbym się przyjrzeć jeszcze jakiemuś ekspresowi z wyższą ceną wyjściową, którą efektywnie można byłoby zbić do tego poziomu? Nie mam za bardzo pojęcia jak skłoni są inni do rabatowania i efektywnie na jaki przedział cenowy wyjściowo mogę patrzeć ;)

Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sierpień 2022, 11:38:22 »
E61 raczej odpada. Classica/Carola to minimum 30min. Odrzuć też Casa V, bo wnętrze jest takie samo jak w Profitec GO, tylko nie ma PID.

Ja bym wziął GO - bebechy do zaparzania takie same jak w ECM Casa V i Profitec Pro 300. Więc jest to sprawdzone, lekko zmodernizowane rozwiązanie.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2022, 11:43:51 wysłana przez arob »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sierpień 2022, 14:30:26 »
ECM Classica II PID
- lubię jakoś tą markę, ekspres też do mnie przemawia wizualnie. Może udałoby się go gdzieś wyrwać w jakiejś dobrej promocji w tej cenie. Nie wiem jak z nagrzewaniem w sumie tutaj. Jest PID.
Może wystarczy pół godziny, ale ja grzeje min. 45. Mam dużo czasu z rana, bo lubię mniej spać :mrgreen:, za to espresso uwielbiam  :kawa:

Z tych, co przedstawiłeś i do Twoich oczekiwań, to wybrałbym jak Arob... Go.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2022, 14:47:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Sierpień 2022, 16:42:53 »
W weekend jak będę miał ciut więcej czasu to pokuszę się o małe porównanie UNO PID oraz Profotic Go.
Mogę ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sierpień 2022, 17:09:48 »
O, doskonale! Ciekaw jestem. Przyznam szczerze, że pod kątem wyglądu Asacaso jest dużo ładniejsze według mnie.

Offline MichałCz

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Brak
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień 2022, 17:34:05 »
B737 z tym nagrzaniem ekspresu to może od razu pomyśl o wtyczce inteligentnej która akurat pomaga rozwiązać włącznie ekspresu na dedykowany czas i daje nam kilka minut snu więcej.

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Sierpień 2022, 19:31:18 »
Bardziej chodzi o to, że nie chce mi się czekać często na kawę. Mam ochotę i chcę ją wypić jak tylko będę mógł. Chociaż po prawdzie przy mojej dość angażującej pracy, gdy pracuję z domu najczęściej ostatnio jest tak, że włączam ekspres i przepadam pewnie na >30 minut do pracy, zanim do niego wrócę.

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sierpień 2022, 11:30:15 »
O czym myślałem?
Carola EVO PID
Z wymienionych maszyn wziąłbym właśnie Carolę. Duży bojler, PID, grupa E61, a w aktualnej wersji również shot timer. Do tego możliwość dołożenia zestawu do profilowania od producenta ekspresu (a nie od innego dostawcy):
https://www.quickmill.it/en/products/accessories/flow-control-device/

Bezzera BZ09 S M
Jeśli Bezzera to raczej jednobojlerowa UNICA PID...
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2022, 11:39:51 wysłana przez skansen »

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sierpień 2022, 12:27:06 »
@skansen - dziękuję. jak już wspomniałem, chciałbym zwyczajnie ładny sprzęt, a ta cała naklejka / tłoczenie wokół sterowania PIDem na Bezzerze Unica PID mnie zabija :P Odnośnie tych propozycji z Carolą - E61, tu się zastanawiam pod kątem czasu grzania. Jak wyżej pisano, 30 minut to takie "minimalne optimum"? ;)

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sierpień 2022, 17:11:16 »
Jak wyżej pisano, 30 minut to takie "minimalne optimum"?
Nie wiem jaki masz rozkład dnia. Ja jak jestem w domu włączam ekspres z samego rana i wyłączam po południu. Może to zrobić za Ciebie inteligentna wtyczka. Przy takim trybie pracy ekspres nie zużywa też jakoś bardzo dużo prądu. Carola powinna zmieścić się w 1kWh pracując od rana do wieczora". 

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Sierpień 2022, 19:29:08 »
Zużycie prądu jest dość pokaźne w takiej opcji , stosowałem i w stosunku rocznym nie wyglada to ciekawie ,niezmiennie polecę do espresso Profitec Pro 300 , Profitec Go również powinien być Ok ale nie używałem wiec pewności nie mam .

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Sierpień 2022, 20:35:50 »
niezmiennie polecę do espresso Profitec Pro 300

Nie bardzo widzę sens Pro 300 tylko do espresso odkąd w ofercie jest GO czyli niemalże Pro 300 bez bojlera parowego.
Podkreśliłem niemalże, bowiem analizując wnętrze Pro 300 i GO widzę różnice w mocowaniu sondy do PID. W Pro 300 jest sonda temperatury "zanurzona" w bojlerze kawowym. W GO ten otworek zamiast mocowaniu sondy służy doprowadzaniu pary do dyszy spieniającej. Sonda jest zamocowana w trochę innym miejscu, też na górze bojlera. Jeśli sonda w GO nie jest zanurzona tylko zamocowana na wierzchu to działanie PID może być trochę mniej precyzyjne niż w 300. Czy różnica będzie wyczuwalna w filiżance - nie wiem.

Tak BTW może @rollo45 napiszesz kilka słów o Twoich wrażeniach z używania Pro 300, najlepiej w jego wątku? Jakie różnice w filiżance wyczuwałeś w stosunku np. do Elizabeth...
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2022, 20:45:30 wysłana przez skansen »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Sierpień 2022, 22:47:05 »
Cięzki wybór, wszystkie ekspresy wydają się super. Każdy oferuje coś innego, myślę, że nie będzie złego wyboru jak zdecydujesz się na Profitect Pro 300/Go albo Carole.
Osobiście ja bym brał Carole. Jak chcesz iść niżej z ceną i masz smykałkę do majsterkowania to przy Rancilo Silvia z AuberPID będziesz miał doskonały PID i cena w okolicy 3000zł

Offline B737

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: ECM Classika II PID <- Ascaso Arc
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Sierpień 2022, 16:29:30 »
@Janusz, dasz radę z tym porównaniem? :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Sierpień 2022, 21:32:02 »
Dam radę ale już nie dziś. Pół godziny temu wróciłem z długiego weekendu i trochę mnie słońce zmęczyło. Obiecuję, że jutro będzie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi