Autor Wątek: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?  (Przeczytany 10185 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #90 dnia: 01 Październik 2022, 14:01:21 »
Gratuluję przeskoku. A tak swoją drogą to wygląda łudząco podobnie jak BELLEZZA Chiara. Jakby wyszły z tej samej fabryki...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #91 dnia: 01 Październik 2022, 14:44:32 »
zawsze w połowie ekstrakcji zaczynał się taniec pingwina na szkle -
😅👌

Jaki stopień palenia masz ziaren? Jak ciemniej, to możesz zejść z temperaturą.

Jak będziesz pisał o wrażeniach z użytkowania Classiki, to dobrze by było w dedykowanym wątku, aby innym się przydało.

Widzę, że hopper zasypany👍

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7016.0

« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2022, 14:47:42 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #92 dnia: 01 Październik 2022, 15:36:48 »
Przyszedł wczoraj, ale przez ilość roboty (ostatni dzień przed urlopem to zawsze tragedia), rozpakowałem go na spokojnie dziś.
Pierwsze wrażenia:

Gratuluje ! " Ładne cacko "
Ekspres wiedział kiedy przyjść ;) albo wiedzieli kiedy go wysłać.
Akurat w czasie urlopu znajdziesz czas , zeby go dobrze poznać i się nim nacieszyć.
ps. Ciężki ekspres i na ciężkiej grupie więc kawa pewie znacznie lepsza. Pamiętam jak mnie swego czasu ( 2016r) Lelit  Mara PL 62  ( też na E61 )pozytywnie zaskoczyła smakiem espresso.
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2022, 15:40:46 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres tylko pod espresso (bez kaw mlecznych) - SB z PID?
« Odpowiedź #93 dnia: 25 Styczeń 2023, 23:21:23 »
Połączyłem wysiłki z @Gmtb, @Michał i @Krakus w celu dodatkowej weryfikacji kwestii omawianych na stronie 2 wątku:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12581.msg259346#msg259346
Wspomniałem wtedy po raz kolejny, że bojlery w Pro300, ECM Casa V, Lelit Glenda/Victoria/Elizabeth (kawowy), "starych" Ascaso z bojlerem oraz Quick Mill Pippa są w istocie takimi samymi elementami. Choć producenci deklarują różną ich pojemność (300ml/325ml/400ml) to różnica ta wynika z innego sposobu jej wyliczenia i jest różnicą "papierową". Taką informację przekazał mi Mauro Epis-syn założycieli Lelita i "chief technician Lelita".

Bojlery te wyglądają tak samo. Zaproponowałem więc zmierzenie ich mosiężnej części, sprawdzając od zewnątrz ich wysokość i średnice.


Oto uzyskane wyniki:
Ascaso Steel Uno Prof z bojlerem     r=75mm, h=88 (Gmtb, pomiar na wyjętym bojlerze)
Lelit Victoria:                      r=75mm, h=87 (Michał, pomiar na wyjętym bojlerze)
ECM Casa V:                          r=73mm, h=87 (Krakus i skansen, pomiar wewnątrz ekspresu, bez wyjmowania bojlera)

Jak widać między wynikami występują niewielkie różnice. Ze wzgledu na utrudniony dostęp do bojlera mieszczą się one wg mnie w granicach błędu.

Serdecznie dziękuję Kolegom za okazaną pomoc.

Kolega @kawosz17 był tak miły, że zmierzył bojler QM Pippa. Dzięki temu udało się wzbogacić pomiary o tenże ekspres.
Quick Mill Pippa ma deklarowaną pojemność bojlera aż 450ml. Natomiast sam bojler nie tylko wygląda tak samo jak wcześniej omawiane ale ma też identyczne wymiary zewnętrzne, poniżej:

Quick Mill Pippa                     r=75mm, h=87 (kawosz17, pomiar wewnątrz ekspresu, bez wyjmowania bojlera)
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2023, 23:23:41 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi