Autor Wątek: Czyszczenie młynka  (Przeczytany 4564 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Sierpień 2022, 16:18:11 »
Ja od dawna płatki owsiane mielę w ręcznym stożku, idzie bezproblemowo i elegancko czyści żarna. Polecam :)

Offline roman66

  • Wiadomości: 30
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Sierpień 2022, 16:33:52 »
Wyjmuję żarna, szczotka +odkurzacz.

Wyjmując żarna nie rozkalibrowujesz młynka? Robisz jakieś oznaczenia, aby po czyszczeniu złożyć je dokładnie w tym samym ustawieniu?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Sierpień 2022, 19:45:15 »
To zależy od konstrukcji np. w młynkach Eureka po złożeniu nie traci się ustawień. Nie jest to jakoś szczególnie istotne, bo nawet kiedy ustawienia się rozjadą, wystarczą 1 - 2 próby żeby wrócić do zadanego przemiału, który będzie po prostu przy innym wskazaniu.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Sierpień 2022, 21:30:36 »
Dostałem odpowiedź, że aby nie utracić gwarancji, do czyszczenia używać dedykowanych granulek a nie rozkręcić młynek...

Pewnie mają  te "dedykowane granulki" w sprzedaży, a to była kryptoreklama pod legendą porady technicznej.   :lol2:

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Sierpień 2022, 22:53:10 »
Wyjmuję żarna, szczotka +odkurzacz.

Wyjmując żarna nie rozkalibrowujesz młynka? Robisz jakieś oznaczenia, aby po czyszczeniu złożyć je dokładnie w tym samym ustawieniu?
Wyjmuję żarna, szczotka +odkurzacz.

Wyjmując żarna nie rozkalibrowujesz młynka? Robisz jakieś oznaczenia, aby po czyszczeniu złożyć je dokładnie w tym samym ustawieniu?

Różne są młynki, przemiał ustawiam 'na oko' po założeniu żaren i skręceniu młynka. Jak mamy same grudki to jest zbyt drobno przy espresso, jak ich nie mamy, to może być za grubo. Jak wydaje mi się, że mam dobry punkt startowy, to robię kawę i sprawdzam jak jestem daleko poprzez parzenie.

Przeważnie obserwuję pierwsze 3-4 dozy, czy przemiał stabilizuje się, czy jeszcze 'dojeżdża'. Młynki nie lubią gwałtownych zmian mielenia a wyjęcie żaren takie właśnie jest, bywa z tym dużo roboty i potrzebna cierpliwość - dlatego producent sugeruje granulki. Generalnie bez minimum pół kg kawy ani rusz (w zależności od wprawy i złośliwości rzeczy martwych).

Warto czyścić młynek raz na jakiś czas, wydłubać zbryloną kawę, poodkurzać w środku, wymienić żarna jeśli przemiał jest bez przerwy bardzo niestabilny a kawa jest dobrze odstana. Przy użytkowaniu domowym ciężko dobić do żywotności żaren, to nie kawiarnia :) Niemniej jednak kiedyś może się udać.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline lampa Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Solis Barista Perfetta Plus
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Sierpień 2022, 09:15:23 »
Dzień dobry,

odkręciłem górną część młynka i moim oczom ukazała się kulka styropianu oraz mniejsze pyłki od opakowania młynka, więc warto było odkręcić - nie chciałbym mielić tych tworzyw sztucznych. Teoretycznie mogłem się tego pozbyć przedmuchując młynek od góry, ale według mnie pewniejszym sposobem na pozbycie się ciał obcych jest zajrzenie do żaren.

Pozdrawiam,
lampa

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Sierpień 2022, 20:47:14 »
Przy użytkowaniu domowym ciężko dobić do żywotności żaren, to nie kawiarnia  Niemniej jednak kiedyś może się udać.

Niech ktoś mnie poprawi,  "może się udać",  ale chyba w trzech  przypadkach:  gdy dostanie się do ziaren coś twardego, np. fragment gwoździa, kiedy żarna są źle skręcone i ocierają się o siebie  lub kiedy kupuje się używany młynek po kawiarnianych przejściach i na razie jest ok., ale za rok już nie jest ok. 

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Sierpień 2022, 21:09:38 »
Przy użytkowaniu domowym ciężko dobić do żywotności żaren, to nie kawiarnia  Niemniej jednak kiedyś może się udać.

Niech ktoś mnie poprawi,  "może się udać",  ale chyba w trzech  przypadkach:  gdy dostanie się do ziaren coś twardego, np. fragment gwoździa, kiedy żarna są źle skręcone i ocierają się o siebie  lub kiedy kupuje się używany młynek po kawiarnianych przejściach i na razie jest ok., ale za rok już nie jest ok.
Szczególnie nie wiadomo przy zakupach z drugiej ręki. Jeśli pochodzenie jest wątpliwe, to warto zajrzeć do środka, wyczyścić i przejechać palcem.

Bariera wyrzymałości dla podstawowych żaren to (niech będzie) 20tys kaw także nawet robiąc 5 szotów dziennie przez 365 dni (to i tak bardzo dużo, ale trzeba wliczyć zmiany przemiału etc) to wychodzi z 10 lat domowego użytkowania. Bez dbania o sprzęt trochę krócej. Dalej jest to do zrobienia w warunkach domowych (o ile silnik nie padnie :) ).

Jeśli kamień wpadnie trzeba zerknąć, czy uszczerbek jest duży.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Sierpień 2022, 16:36:10 »
wychodzi z 10 lat domowego użytkowania.

Też tak wyliczyłem, ale to raczej przy młynkach gastronomicznych lub domowych z wyższej półki. Młynki o małej wadze raczej tyle nie wytrzymują w dobrym stanie.   Swój młynek mam osiem lat i żarna powinienem wymienić za dwa lata, ale wymieniłem  przed trzema laty. Cóż, ludzki błąd (czyli mój),  złe skręcenie żaren i za chwilę było po nich. Na szczęście to tylko 100 zł i wszędzie są  dostępne. No,  poza supermarketami.   :-D   

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Sierpień 2022, 12:47:49 »
Czy ja dobrze rozumiem, że do Mazzera Supera mogę wrzucić płatki górskie owsiane te suche i przemielić na drobnym przemiale? To troszkę przeczyści?

Bo od roku zabieram się za rozkręcenie gada i już zacząłem myśleć czy w Poznaniu ktoś się tym zajmuje.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Sierpień 2022, 23:23:45 »
Czy ja dobrze rozumiem, że do Mazzera Supera mogę wrzucić płatki górskie owsiane te suche i przemielić na drobnym przemiale? To troszkę przeczyści?

W instrukcji  młynka napisane jest, że można w nim mielić  tylko kawę, więc raczej bym nie próbował.  Młynek czyścisz mechaniczne, po odkręceniu górnego żarna, w razie potrzeby i dolnego. Używa się też odkurzacza. Jak na filmie:   How to Clean the Mazzer Super Jolly Coffee Grinder.



A jeśli chichot kobitki ci przeszkadza ― mnie  akurat nie ― to masz inny film, bez chichotu:



Powodzenia i  nie zgub trzech sprężynek! Przed skręceniem żaren wyczyść dokładnie gwinty.

« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2022, 23:29:09 wysłana przez ROSS JB »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Sierpień 2022, 07:28:19 »
Zniknięcie sprężynki to tragedia. Zdarzyło się nam nieraz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi