Autor Wątek: Czy potrzebny mi ekspres?  (Przeczytany 3657 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Grudzień 2023, 15:52:57 »
wysokiej klasy barista wyciśnie z marketowego ekspresu poprawną kawę
Tak się nie da. Barista, jakiej by klasy nie był, nie oszuka fizyki. Jeśli coś z takiego ekspresu wyjdzie to będzie to jedynie kwestia przypadku. Nie ma mowy o poprawnym espresso, nie ma mowy o powtarzalności.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Grudzień 2023, 16:15:19 »
wysokiej klasy barista wyciśnie z marketowego ekspresu poprawną kawę
Tak się nie da. Barista, jakiej by klasy nie był, nie oszuka fizyki. Jeśli coś z takiego ekspresu wyjdzie to będzie to jedynie kwestia przypadku. Nie ma mowy o poprawnym espresso, nie ma mowy o powtarzalności.
Mam wrażenie że źle się wyraziłem.
Miałem na myśli, że ktoś dysponujący dobrym warsztatem będzie w stanie zrobić na marketowym sprzęcie pijalną kawę. Może nie dobrą, może aż poprawną, ale tylko dzięki swoim umiejętnościom i na przekór materii.
Na jutiubie jest sporo takich czelendży iirc, a i z rozmów z baristami wynika że może się dać. Ale przyjemność z tego żadna, a przede wszystkim, co zresztą obaj pisaliśmy, powtarzalność żadna. I co do tego mam wrażenie się zgadzamy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Grudzień 2023, 16:35:45 »
Popieram argumentację @hammerhead szczególnie, że napisałeś:
W sumie przeciw jest też chyba fakt, że na dobrą sprawę żadne z nas nie korzysta z espresso w wersji saute :D
》tertium non datur《

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Grudzień 2023, 09:28:46 »
Miałem na myśli, że ktoś dysponujący dobrym warsztatem będzie w stanie zrobić na marketowym sprzęcie pijalną kawę.
Nie da rady. Może przypadkiem wyjdzie, i nic poza tym.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Grudzień 2023, 11:12:50 »
Absolutnie masz rację, kompletnie się myliłem i nie mam zielonego pojęcia o czym piszę. Chylę czoła i nie odzywam się więcej.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Grudzień 2023, 09:12:27 »
Wczoraj przecedziłem starą kostę przez phina (bo z YT dowiedziałem się, że phin to dobry sposób na stare ziarno), dodałem spienione mleko i wuala!, kawka w standardzie "jak na wieś to bedzie". Reasumując - trzeba znaleźć złoty środek albo dążyć do doskonałości. Na chwilę obecną wybieram bramkę numer 1 i eksperymenty przy pomocy posiadanego sprzętu (tak to nazywam "eksperymenty", a tak naprawdę to z lenistwa wszystko robię pi razy drzwi i czasem się cieszę rezultatem, a czasem nie :P ).

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Grudzień 2023, 09:59:34 »
Wczoraj przecedziłem starą kostę przez phina……tak naprawdę to z lenistwa wszystko robię pi razy drzwi i czasem się cieszę rezultatem, a czasem nie :P ).

W jakim celu założyłeś ten wątek, skoro ma być byle jak?
Wal zbożówkę przez sraj taśmę i będzie git.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline Kawko

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Grudzień 2023, 10:37:47 »
Nie potrzebujesz ekspresu. ;) Tak jak nie potrzebujesz zaparzaczy, które masz już teraz, ale kusi. :taktak:

Też się zastanawiałem na zakupem ekspresu kolbowego od jakiegoś czasu. Po raz pierwszy intensywnie przed covidem, później dałej sobie spokój, ale niedawno temat powrócił. Mam już dużo różnych zaparzaczy i kawa, którą przygotowuje smakuje i mi i (co ważniejsze) żonie, więc nie ma, a właściwie nie było, powodu do zakupu ekspresu.
Argumentów przeciw było trochę: czas na opanowywanie/konserwację nowego urządzenia i przygotowywanie samej kawy, miejsce w kuchni, no i koszt takiego urządzenia i wszystkich "niezbędnych" akcesoriów.

No, ale w końcu kupiłem, korzystając z czarnopiątkowych promocji i teraz się bawię/męczę. ;) Uznałem, że temat tak mi zawraca głowę, że po prostu kupię to ustrojstwo, żeby zobaczyć, czy to dla mnie - w inny sposób nigdy się nie przekonam. :)

Co do finansów, to wiele sklepów oferuje sprzedaż na raty 0%. Niektóre nawet na 20 rat, a markety to nawet na 30. Oczywiście nie zachęcam do brania kredytów na konsumpcję, ale moim zdaniem lepiej tak niż wykładać gotówkę. Z drugiej strony wydatek na sprzęt kawowy to w pewnym sensie inwestycja w siebie. :evil: (Oczywiście nie jest to porada inwestycyjna. :P)
No i nie kupowałbym ekspresu w okresie przedświątecznym, bo widzę, że ceny wyraźnie wzrosły. Uzbroiłbym się w cierpliwość i czekał na fajne promocje lub polował na okazję na pchlim targu.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Grudzień 2023, 11:03:55 »
Alternatywą może być coś w rodzaju wacaco picopresso :D Taniej, espresso może wyczarować zacne, a frustracji, męczenia się i przekleństw podobnie jak przy uczeniu się dużej maszyny.
Albo flair.
Zaleta - można na wakacje zabrać.

Offline Kawko

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Grudzień 2023, 12:18:04 »
Wygląda na to, że Bazyl już ma Picopresso.
Ja zastanawiałem się nad Robotem lub Flairem właśnie ze względu na łatwiejsze utrzymanie w czystości i możliwość zabrania ze sobą w podróż.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Grudzień 2023, 12:21:14 »
Kompresso. Nie picopresso. Kompresso to taki trochę lepszy/inny aeropress.
Edit: przepraszam, nie doczytałem. Wszystko jasne.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2023, 14:09:42 wysłana przez hammerhead »

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Grudzień 2023, 13:07:57 »
Nie potrzebujesz ekspresu. ;) Tak jak nie potrzebujesz zaparzaczy, które masz już teraz, ale kusi. :taktak:

W sumie trafiłeś w sedno. Jeśli będzie Ci się chciało za jakiś czas odkopać ten wątek z chęcią dowiem się czy z perspektywy czasu kupno kolby było dobrym wyborem i czy ten diabełek na ramieniu miał rację kusząc :D
@hammerhead jestem właścicielem zarówno jednego jak i drugiego gadżetu i właśnie sobie zdałem sprawę, że ostatnio częściej używam Kompresso niż Picopresso. Aż dziś zrobię po strzale z obu i zanim zaleję mlekiem siorbnę, z którego bardziej mi smakuje pure kawa :P

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Grudzień 2023, 13:08:42 »
wysokiej klasy barista wyciśnie z marketowego ekspresu poprawną kawę
Tak się nie da. Barista, jakiej by klasy nie był, nie oszuka fizyki. Jeśli coś z takiego ekspresu wyjdzie to będzie to jedynie kwestia przypadku. Nie ma mowy o poprawnym espresso, nie ma mowy o powtarzalności.
Mam wrażenie że źle się wyraziłem.
Miałem na myśli, że ktoś dysponujący dobrym warsztatem będzie w stanie zrobić na marketowym sprzęcie pijalną kawę. Może nie dobrą, może aż poprawną, ale tylko dzięki swoim umiejętnościom i na przekór materii.
Na jutiubie jest sporo takich czelendży iirc, a i z rozmów z baristami wynika że może się dać. Ale przyjemność z tego żadna, a przede wszystkim, co zresztą obaj pisaliśmy, powtarzalność żadna. I co do tego mam wrażenie się zgadzamy.

Najlepszy barista na świecie nie wyciśnie z marketowej maszyny nic więcej niż przeciętny użytkownik. Tu nie wchodzą w gre zadne umiejętności, tylko wady maszyny. Filmiki z youtube można sobie wsadzić w portafilter, tam wszystko jest pod likes.
To tak jakby mistrz swiata F1 miał jechać maluchem ktory sam przyspiesza i sam zwalnia, nie da się spuścić ręcznego, nie ma pasów, a drzwi same się otwierają, a sprzęgło samo się wciska na kilka minut. Skill nie pomoze
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Grudzień 2023, 13:10:04 »
Oczywiście.
Mam nadzieję że czujesz się jeszcze mądrzejszy i ważniejszy teraz :)

Edit: dobra, miałem się opanowac, ale nie koge sobie odmówić pociągnięcia analogii.
Kto pojedzie lepiej maluchem: rajdowy kierowca, czy żółtodziób? Kto wykorzysta jego żałosne możliwości w 100%, ze świadomością wszystkich ograniczen, i wykręci lepszy czas?
Kontekst jest ważny. Rozmawiamy w wątku, który założył człowiek z zerowym jak pisze doświadczeniem w robieniu espresso. Uczenie się espresso na kiepskim sprzęcie to miesiące udręki, profesjonalista zrobi na czymś takim najlepsze możliwe espresso po kilku próbach.
Also: oczywiście jestem głupi i nie wiem o czym piszę, ale z mojej perspektywy lepsza maszyna to - od pewnego momentu oczywiście - przede wszystkim lepsza stabilność temperatury i ciśnienia. Pomijam bajery typu programowania ciśnienia czy prenfuzji, bo to zabawa dla geeków. Profesjonalista wie jak sobie poradzić z niestabilną temperaturą, wie jak dostosować przemiał  itd. Więc zdecydowanie jego wyniki będą lepsze, niż początkującego na poczatku learning curve.

A teraz napiszcie mi jeszcze raz że piszę głupoty i się nie znam. Miłego dnia :)
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2023, 13:33:08 wysłana przez hammerhead »

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Czy potrzebny mi ekspres?
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Grudzień 2023, 14:18:05 »
Jest sens do tego angażować profesjonalną maszynę?
Moim zdaniem jest sens, a na pewno warto spróbować. Piszesz, że kilka tys zł.... Nowy kolbowiec z młynkiem to koszt około 2500 zł, możesz trafić używany zestaw jeśli Ci się nie spieszy, myślę że spokojnie poniżej 2000 zł. To kasa, którą wydasz raz a dobry ekspres będzie bardzo dlugo pracował bezawaryjnie. Weź też pod uwagę, że dziś wszystko mocno drożeje i te 2000 zł teraz to nie to co dwa, trzy lata temu. No i rzeczywiscie raty 0% moga ulatwić zakup. Moim zdaniem właśnie teraz jest dobry moment na takie zakupy. A kawa, chociażby 1x dziennie to jedna z tych przyjnosci, które potrafią czasem uratować kiepski dzień. Ja też piję jedną, max dwie dziennie, nie uważam żeby to było WSTYDLIWIE mało. Nie każdy musi mieć w domu kawiarnię na pełny etat. A ekspres kupiłem za sprzedany motocykl i uwierz mi że było warto, bo lepiej codziennie pić dobrą kawę, niż przejechać się raz w tygodniu na moto ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi