Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 183395 razy)

Offline Henry Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1140 dnia: 21 Czerwiec 2024, 17:12:56 »
Jeśli woli Elizabeth zamiast Bianki to znaczy że ma dobry gust i nie chce ekspresu który wygląda jak Skalmar Obłynos - więc niczym jej nie przekonasz. Gratulacje z powodu zakupu Elizabeth ;-)

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
« Odpowiedź #1141 dnia: 21 Czerwiec 2024, 17:34:39 »
nie chce ekspresu, który wygląda jak Skalmar Obłynos
Aż musiałem poszukać w necie  :hihihi:

czyszczenie na początku zajmuje to trochę czasu, nabierzesz wprawy to w 15 minut ogarniesz backflush, czyszczenie i nasmarowanie wajchy
Wszystkie te czynności w takim czasie?
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2024, 17:38:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Sebosam

• Ekspres: Lelit Bianca, wszelkie alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Duo. Commandante MK3
« Odpowiedź #1142 dnia: 21 Czerwiec 2024, 17:56:09 »
To zależy. Ja zawsze robię backflush 30sec na minutę 5x. Wylewam resztę z sitka i przepłukuję do czystej wody (5-10 razy). Potem opróżniam bojler serwisowy i do tej wody wysypuje czyściwo i wrzucam tam po kolei portafiltry, sitka, mosiężną dźwignię. Resztę w czasie kiedy to się moczy czyszczę papierem i patyczkami do uszu (czasami namoczonymi w wodzie z czyściwem) gniazdo na dźwignię w grupie i potem papierem z czystą wodą kończę. Smaruje dźwignię składam i jest gotowa. Po czyszczeniu pierwsza kawa do wylania. Raz na jakiś czas(w zależności od wody pół roku do roku) dobrze jest zajrzeć i odkręcić iglice czy tam wszystko jest ok. No i co tydzień-dwa jak ktoś nie stosuje filtra na górę ciastka dobrze jest zrzucić prysznic i wymyć. A z moich obserwacji wynika że nawet jak ktoś stosuje filtry papierowe (jak ja) to dobrze jest zrobić parę kawek bez żeby dźwignia dosmarowała się olejem z kawy.

Całość zajmuje mi nawet do godziny ale ja lubię się bawić, wtedy też rozkręcam młyn i sobie na spokojnie całość czyszczę. Ale sam backflush + grupa i smarowanie jak ktoś ma wprawę i chce zrobić szybko raczej więcej jak 15 minut nie powinna zająć.

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
« Odpowiedź #1143 dnia: 21 Czerwiec 2024, 19:58:44 »
Nie wiem, czy nie za mało płukasz wodą po zastosowaniu Cafizy, co skutkuje zasyfieniem wnętrza grupy.
》tertium non datur《

Offline Sebosam

« Odpowiedź #1144 dnia: 21 Czerwiec 2024, 22:36:27 »
Nie mam z tym problemów, nie ma to znaczenia ale używam puly. Pewnie kwestia ilości proszku, sypie na oko ;).

« Odpowiedź #1145 dnia: 21 Czerwiec 2024, 22:55:51 »
używam puly.
Jeden grzyb. Chodzi o porządne wypłukanie wodą wnętrza grupy po odtłuszczaniu. Rozkręcałeś całkowicie grupę?
》tertium non datur《

Offline Sebosam

« Odpowiedź #1146 dnia: 21 Czerwiec 2024, 23:41:18 »
Była serwisowana w listopadzie sam bym się tego nie podjął. I wszystko było w porządku. Bianke mam z 3 lata. Dodatkowo u nas jest świetna woda a jak wspomniałem daje papierowy filtr na górę więc i olejków mniej się dostaje.

« Odpowiedź #1147 dnia: 22 Czerwiec 2024, 06:54:16 »
Dodatkowo u nas jest świetna woda a jak wspomniałem daje papierowy filtr na górę więc i olejków mniej się dostaje.
Nie o to chodzi, a pozostałościach Cafizy czy Puly po operacji  odłuszczania w wyniku zbyt małego płukania wodą.
》tertium non datur《

Offline Sebosam

« Odpowiedź #1148 dnia: 22 Czerwiec 2024, 07:37:54 »
Rozumiem, jak objawia się to w używalności? Smak jest ok, dźwignia działa bez zarzutów.
Wbrew pozorom instrukcje są często pisane na wyrost żeby mieć 100% pewności że wszystko jest jak należy. Niemniej jeżeli nie musze od razu rozkręcać całej grupy żeby zobaczyć czy coś się stało to chętnie jeszcze mogę coś sprawdzić.
Dodatkowo po serwisie bym raczej usłyszał że gdzieś się zbiera nadmiar detergentu.

« Odpowiedź #1149 dnia: 22 Czerwiec 2024, 08:13:41 »
Szybsze zużycie podzespołów grupy.  Co do płukania po użyciu Puly, musisz sam ocenić, czy jest wystarczające. Wg mnie to, co wrzuciłem w załączniku na początku naszej rozmowy jest bardziej efektywne.
》tertium non datur《

Offline Sebosam

« Odpowiedź #1150 dnia: 22 Czerwiec 2024, 08:21:28 »
Dzięki, nie zaszkodzi wdrożyć. Będę w takim razie dokładniejsze płukania robił.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi