Autor Wątek: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy  (Przeczytany 15464 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« dnia: 20 Wrzesień 2018, 18:05:52 »
przeglądając Youtube i różne blogi coraz częściej natykam się na filmy/artykuły zachęcające do całkowitego zaprzestania picia kawy i rozlicznych płynących z tego korzyści. Na Youtube są dosłownie setki tego typu filmów, w których zwykli ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami z czasów kiedy pili kawę, najpierw okazyjnie, potem częściej aż w końcu codziennie (niekoniecznie wielkie ilości, zwykle 2-4 dawki), i jak zmieniło sięich życie po tym kiedy postanowili zerwać z nałogiem.

Najczęściej powtarzanym argumentem jest: więcej energii życiowej przez cały dzień, stabilne i zrelaksowane samopoczucie, brak problemów z zasypianiem/wstawaniem i lepsza jakość snu.



Autorzy porónują kawę do łagodnie działającego narkotyku, zwiększającego wydolność na króki czas ale przy regularnym spożywaniu powodującej chroniczne zmęczenie, huśtawkę nastrojów, zakłócającej naturalny rytm dobowy i różne inne dolegliwości.

Czyżby na naszych oczach powstawał nowy trend społecznościowy? Po zwrocie w stronę zdrowego żywienia, rzucenia palenia teraz czas na życie wolne od kawy, jako najpopularniejszej stymulującej używki ?
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2018, 18:14:02 wysłana przez grex »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień 2018, 18:50:47 »
Daj spokój amigo, znowu zaczynasz. Jak tak bardzo boisz się kawy, to jej nie pij.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2018, 19:17:57 wysłana przez WS »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień 2018, 19:39:00 »
A co proponują w zamian?
Hipsterskie żarcie eko?
 :evil:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień 2018, 20:01:31 »
Swoją drogą uwielbiam takie wnikliwe dedukowanie - ''kiedyś piłem kawę i byłem wrakiem człowieka, postanowiłem rzucić i poprawiło mi się samopoczucie i tryskam energią - kawa jest więc zła i koniec kropka''
Akurat samopoczucie zawsze poprawia się po osiągnięciu jakiegoś założonego celu, tym wyraźniej im trudniejszy cel, np. zdanie prawka czy rzucenie palenia.

Do 25 roku życia nie tknąłem kawy. Dziś, po kilku latach regularnej kofeinizacji... jestem zdrowy mam dobrą kondycję i samopoczucie. Chciałoby się zapytać I CO TERAS?

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień 2018, 20:07:27 »
Niestety, może stety, nie ma takiej używki która w nadmiarze nie szkodzi. Spłycanie tematu w jednym zdaniu hipsterskiego jedzenia eko też mnie się nie podoba. W tym worku wielu ludzi widzi spożywanie DOBREJ kawy. W tym całym hipsterskim ruchu, który zjadł już swój ogon i ma dużo farbowanych lisów chodziło pierwotnie o JAKOŚĆ. A to, że wygląda to jak wygląda, no to składowa wielu czynników, gdzie główną jest chciwość. Wracając do tematu zdrowia picia kawy, przykład z życia, koleżanka ma problem z nerkami, lekarz zakazał jej pić herbaty, na kawę ma zielone światło. Powód, herbata jest o wiele mocniej moczopędna. Te rzucanie kawy, na rzecz Yebry lub Herby, dla mnie to bzdura, wszędzie jest kofeina.... Różnice są w garbnikach, wszelakich enzymach itp - stąd różnice w działaniu. Jak ktoś już wspomniał, czujesz, że Ci nie służy, pierdol to i nie pij. Masz ogromny wybór, tu i teraz, ciesz się z niego. Tutaj bardziej bym się zastanowił, co Ci ludzie wiedzą na temat naszego ciała, kim oni są by mówić innym jak żyć i czy przypadkiem nie są to wujki dobra rada ala Pani Pawlikowska... To mnie bardziej martwi, zawód vloger/bloger/instaglamurhipersuperziomek hashtag nie wiem, ale się wypowiem, by być fajnym.

PS. największe mistrze tego półrocza, to lokalne przewodniki na googlach, kurwa ludzie to traktują jak drugi etat  :doh:
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2018, 07:30:13 wysłana przez fux »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Wrzesień 2018, 20:50:10 »
A co proponują w zamian?
jeśli dobrze rozumiem to po prostu słuchać swojego organizmu. Jeśli syngalizuje, że ma dość to dać mu odetchnąć i zapewnić substancje potrzebne do regeneracji (zdrowe odżywianie). Brak wysiłku ponad siły połączony z regularnym dostarczaniem wszystkich potrzebnych substancji odżywczych z czasem ma spowodować, że sytuacje braku energii z czasem będą coraz rzadsze i w końcu w ogóle zanikną - ciało będzie pracować równo, spokojnie, bez huśtawki energetycznej.

W sumie ma to sens  - stymulant nie likwiduje zmęczenia ale jedynie uniemożliwia mózgowi zareagowanie na sygnały z ciała o potrzebie odpoczynku. Czyli organizm męczy się nadal, ponad normalną granicę, a jedynie mózg chwilowo ma sparaliżowaną możliwość aby na to zareagować (efekt powstałego w ten sposób przepracowania odczujemy na koniec ze zdwojoną siłą). Coś jakby ktoś złamał nogę i zamiast naprawić uszkodzenie brał środki przeciwbólowe żeby tego nie czuć.


Jeśli chodzi o zamienniki stymulantów w stylu kawy czy napojów "energetycznych" to nieźle działa świeży sok z buraka, inne takie substancje to żeń-szeń, imbir, miód z cytryną, itp.
Znalazłem trochę artykułów z propozycjami:
http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,naturalne-energetyki-w-postaci-sokow-shoty-zamiast-kawy-i-energetykow.html
https://estrovita.pl/naturalne-energetyki/
https://www.dobrewyciskarki.pl/naturalne-izotoniki-i-energetyki/
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2018, 21:09:38 wysłana przez grex »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Wrzesień 2018, 21:02:48 »
Kawa nie potrzebuje naturalnych zamienników bo sama jest naturalna.
I tak jak większość rzeczy na świecie, pita z umiarem i rozsądnie znakomicie wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrzesień 2018, 21:03:45 »
Dlaczego rezygnować z kawy, która jest akurat bardzo zdrowa?
A może by tak najpierw zrezygnować z jedzenia kurczaków, które są nafaszerowane antybiotykami oraz warzyw i owoców nafaszerowanych pestycydami ;)
Ja ostatnio się głowię, jak tu podczas jazdy na rowerze z oddychania zrezygnować, no bo smog przecież mamy  :mrgreen:

Polecam obejrzeć ten film w wolnej chwili:
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2018, 22:07:19 wysłana przez Pawcio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Wrzesień 2018, 21:12:17 »
I CO TERAS

Można żuć liście koki ;)

bardzo prozaicznie - słuchać swojego organizmu.
Zgadzam się z tym, że należy słuchać organizmu. Ci ludzie na ogół poprzez używki walczą ze swoim organizmem, przedłużając swój czas funkcjonowania, a gdy przestają ich używać na ogół wracają do zdrowszego trybu życia.  Co w takim razie pomaga? Brak kofeiny czy funkcjonowanie zgodne z naturą?

Wiesz grex co w burakach czy miodzie z cytryną jest takiego pobudzającego? Cukier. Zobacz badania dot.  oddziaływania cukru na mózg i porównaj z oddziaływaniem kofeiny. 

Łatwo można opacznie interpretować różne rezultaty. Ot chociażby popularna ostatnio fobia glutenowa. Owszem dużo osób odczuje poprawę po odstawieniu pieczywa, jednak dlaczego się to łączy z glutenem tego nie rozumiem. To co w zbożach jest najbardziej szkodliwego, to też substancja na "g"  jest nią glifosat. Ponadto przeważnie odstawiane pieczywo zastępuje się zdrowszymi produktami i ta dam czujemy się lepiej. Jednak nie koniecznie na bardzo długo jeśli wyeliminujemy całkiem gluten.

Oczywiście we wszystkim niebagatelną rolę pełnią czynniki społeczne jak trendy i mechanizmy psychologiczne, o których wspomniał pafcio0. Człowiek to bardo skomplikowane zwierzę i często najgłupsze choć potencjalnie najinteligentniejsze. 

Osobiście nie mam nic przeciwko samoograniczaniu. Jeśli ktoś ma problem z racjonalnym korzystaniem z używek, to może rzeczywiście lepiej, aby ich unikał. Jednak czemu uważać, że każdy jest taki sam?
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2018, 21:23:19 wysłana przez krystians »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Wrzesień 2018, 21:15:58 »
Uwielbiam gdy ktos cos mowi o jakims temacie, w tym przypadku dietetyce i medycynie i nie powoluje sie na zadne konkretne i rzetelne badania naukowe, przeprowadzane zgodnie z wymogami dla tych badan, poprzez naukowcow czy lekarzy. Ale co tam.. jutuby wiedza lepiej.
Moze to byc jak wspomniales efekt placebo - cos dam zrobilem, to musi byc pozytywny efekt, bo tak mialo byc.

A takich poradnikow jest wiecej, np przestan jesc nabial, mieso, weglowodany, tluszcze, owoce, pieczywo, ( tu wybrac co komu pasuje, pozostale skreslic) a bedziesz od razu lepiej sie czul...

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Wrzesień 2018, 22:23:32 »
grex, jak sam piszesz, to taki trend społeczn(ościow)y. Jak było wspomniane, podobny do niejedzenia glutenu/... Jeśli komuś to poprawi samopoczucie, to niech nie pije. Najgorsze jednak, to, co również było wspomiane, człowiek to zwierzę stadne i będzie podążać za radami
wujk[ów] dobra rada ala Pani Pawlikowska
Niestety szczególnie wtedy, gdy powie się, że kawa/cokolwiek innego to istota zła i trzeba prowadzić przeciw niej krucjatę.

dziewiecset, pilnuj proszę języka, te "przecinki" trochę psują odbiór Twojej skądinąd sensownej wypowiedzi.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Wrzesień 2018, 10:45:15 »
Nie wiem czy to coś wniesie do tematu, ale patrząc po sobie chyba jednak nie jestem uzależniony od kawy więc nie wiem jak to jest z tym porównaniem do narkotyku. Raczej lubię jej smak i rytuał przygotowania. Kiedy jestem mocno czymś zajęty, mam dużo pracy, którą chce szybko wykonać to nie mam ochoty na kawę. Nie lubię pić szybko kawy. Bywa, że kiedy mam jakieś skomplikowane rozliczenia w pracy a po pracy zajmuje mnie jakiś projekt DIY to nie pije kawy po dwa tygodnie. Wręcz mam awersję bo musiałbym ją szybko przygotować, żeby wrócić do zajęć a później pić w trakcie pracy bez żadnej refleksji i tego wyciszenia i spokoju. To odebrało by mi całą radość z kawy.

Myślę, że gdybym był uzależniony, to takie pierdoły by mi nie przeszkadzały.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Wrzesień 2018, 10:53:54 »
Kofeina nie "uzależnia" fizycznie. Owszem można się uzależnić od smaku, rytuału, w niewielkim stopniu od samych efektów działania kofeiny, ale "zerwanie z nałogiem" nie jest takie trudne. Jako punkt wyjścia na ten temat: https://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine_dependence

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Wrzesień 2018, 11:15:58 »
Do wszystkiego, co się w życiu robi trzeba mieć zdroworozsądkowy dystans i wiedzieć czego się chce.
A podążanie ślepo za trendami, bo jeden "celebryta YT Zdzisiek" czy inna Anka na FB powiedziała, że jest ok, jest dla mnie nieco dziwne i sugerujące brak własnego zdania czy opinii na jakikolwiek temat. I próba odnalezienia akceptacji w tłumie.

Z tego co kojarzę zostały przeprowadzone badania (naukowe, a nie oparte na poczcie pantoflowej), że kawa ma mocno pozytywny wpływ na nasze ogranizmy (oczywiście pita w rozsądnych ilościach). Podobnie jak czerwone wino, brandy, whisky czy koniak :) Piwo świetnie pobudza pracę nerek (jednocześnie je oczyszczając). Można tak długo.
Kluczowe w tym wszystkim jest to, że należy to spożywać w rozsądnych ilościach.

Poza tym każdy z nas wie doskonale jak się czuje po zjedzeniu/ wypiciu jakichkolwiek pokarmów czy napojów. I jeśli rzeczywiście po czymś jest gorzej, to się to odstawia z diety. Nawet jeśli nie ma się do tego wskazań mdycznych, bo z badań wychodzi, że jest sie zdrowym jak rybka ;)

Z biegiem lat obserwuje różne, powracające jak bumerang, trendy i "móndre rady", dotyczące tego co aktualnie jest "ZŁE". I była laktoza, gluten, czerwone mięso, kurczaki, kawa, czarna herbata, biały cukier, ogólnie mięso, sól.

I jak się to wszystko pozbiera, to się okazuje, że właściwie nic jeść nie wolno, bo wszystko szkodzi, pić też nie, bo szkodzi. Oddychać też warto by przestać, bo smog się zaczyna mocniejszy  :-D :-D
No cóż - w końcu życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową  :hihihi:

« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2018, 11:20:24 wysłana przez dilbi »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Wrzesień 2018, 11:26:50 »
@Miklas - faza pierwsza - zaprzeczenie  :diabelek:

Trendy anty są OK, ale tylko gdy chodzi o sprawy naprawdę mające wpływ na zdrowie.


A teksty w stylu "więcej energii życiowej przez cały dzień, stabilne i zrelaksowane samopoczucie, brak problemów z zasypianiem/wstawaniem i lepsza jakość snu" trzeba chyba sobie podzielić przez 2 albo i 3. Bo podejrzewam że na energię, relaks i jakość snu to kawa akurat ma mniejszy wpływ niż codzienny tryb życia, stres w pracy.

Uproszczenie w stylu kawa = kofeina = zło jest delikatnie mówiąc z tylnej części ciała.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi