Autor Wątek: Kawa, która nie podrażni żołądka  (Przeczytany 91679 razy)

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Listopad 2014, 18:39:57 »
Otóż to - filtrowana dobra czarna kawa.

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Maj 2015, 23:30:00 »
Pijam kawy nisko drażniące, gdyż inne mi nie służą. Dlatego temat byłem zmuszony zgłębić. Oto jak moje doświadczenia się przedstawiają.
Astra Łagodna Delikatny Smak Crema
Na wstępie zaznaczam, wyroby z palarni Astra szczerze polecam, lecz między nimi istnieją spore różnice. Crema średnio mi do gustu przypadła. Te nuty kwaskowe jakoś mnie nie przekonały. Poza tym jest dostępna w formie mielonej a ja zdecydowanie preferuję postać ziarnistą.
Astra Łagodna Delikatny Smak
Niczym nie zaskakuje, taka kawa standardowa.
Astra Łagodna Espresso Intensywny Smak
Moja ulubiona mieszanka, te nuty palone są wyraźne.
Kawa Astra Coffee Pro Comfort Espresso
Pro Comfort to nowość. Cieszy, iż próbują szukać nowych koncepcji. Paloność słabsza, niż w powyższym produkcie, ale słowa espresso nie używają bezzasadnie.
Kawa Astra Coffee Pro Comfort Crema
A tu znów ta owocowość, zwana niekiedy świeżością. Nie należę do entuzjastów takich smaków i aromatów, ale czasem wypić można. Lepiej sprawdzi się w metodzie cold brew.
Istnieją nisko drażniące kawy niemieckie. Jednej z nich niegdyś spróbowałem i odradzam ją stanowczo. Chodzi mi o:
Dallmayr Prodomo
Na stronie jednego ze sklepów, sprzedających włoską kawę, przeczytałem, że owa kwaśność to cecha kaw z niemieckich i skandynawskich palarni.
Kwasu nie znoszę i nic już na to nie poradzę. Odnośnie idei pt. gotowanie kawy, to jakiś absurd. Autor tego pomysłu zapewne nigdy nie słyszał o tzw. związkach drażniących i tak sobie coś palnął, aby zabrzmiało nowocześnie i zarazem magicznie. Najmniej szkodliwych substancji, określanych czasem skrótem c-5-ht znajduje się w napoju przygotowanym metodą cold brew.
Ten sposób przyrządzania kawy pozwala na uzyskanie napitku o innym profilu, naprawdę warto spróbować.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Maj 2015, 10:27:49 »
I te wszystkie niskodrażniące kawy to z kawiarki i z młynka z żeliwnymi (jak się domyślam po opisie) żarnami?

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Maj 2015, 21:21:00 »
Wypróbowałem je powyższą metodą oraz na zimno, bez zaparzania. Poza tym kilkakrotnie piłem kawę po turecku przygotowaną z tych mieszanek a konkretnie z Astra Łagodna Espresso Intensywny Smak. Mielę zawsze młynkiem ręcznym, jeśli już wchodzimy w szczegóły.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Maj 2015, 22:02:39 »
Czy to zaufanie do produktów Astry jest tylko na słowo czy ma jakieś naukowe podparcie. Jaki surowiec używają do swoich produktów? Czy produkt aby spełniał wymagania nisko drążącego, jest specjalnie przygotowany na plantacji czy podawany jakiejś obróbce w samej palarni?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Maj 2015, 22:27:19 »
Podobno obniżono zawartość C-5-HT...
Goran - pytasz o surowiec, lepiej pozostawmy to bez odpowiedzi  ;)

coś więcej o pochodnej serotoniny
=======
SPOSÓB MODYFIKACJI NATURALNEJ KAWY ZIARNISTEJ

Przedmiotem wynalazku jest sposób modyfikacji naturalnej kawy ziarnistej. Ziarna kawy
naturalnej zawierają związki, określane wspólnym mianem substancji drażniących przewód
pokarmowy człowieka. Obecnie uważa się, że rolę indykatorów ogółu substancji drażniących
mogą spełniać 5-hydroksytryptamidy kwasów karboksylowych /C-5-HT/. W ziarnach kawy zielonej
występuje od 800 do 2000 mg C-5-HT na kg suchej masy kawy. Ilość ta ulega zmniejszeniu o
25 - 30% w kawie prażonej, co nie powoduje, jednak, wyeliminowania niekorzystnego
oddziałowywania fizjologicznego tych składników na organizm człowieka. Według przepisów
obowiązujących np. w Szwajcarii i RFN, kawę naturalną można zaliczyć do grupy kaw niskodrażniących,
jeśli zawiera poniżej 400 mg C-5-HT w 1000 g suchej masy kawy palonej.
Znana jest już od wielu lat metoda pozbawiania kawy substancji drażniących polegająca na traktowaniu
 kawy zielonej parą wodną o ciśnieniu 0,2 - 0,4 MPa przez co najmniej 1 godzinę, przy czym
stosuje się dodatek niewielkich ilości kwasów mineralnych. Z opisów
patentowych RFN nr nr 1 009 006 i 1 692 284 znana jest metoda usuwania z ziarna substancji
szkodliwych przez stosowanie kąpieli uprażonych ziaren kawy w ciekłym CO2 .
Znane są też z opisów patentowych RFN nr nr 1 960 694 i 2 031 830 inne sposoby, w których przeprowadza
się ekstrakcję ziaren za pomocą rozpuszczalników organicznych, po czym traktuje
się kawę parą wodną w czasie 30 - 60 minut. Z opisu patentowego USA nr 4 015 022 znane jest
usuwanie z kawy niekorzystnych substancji przez działanie gorącego powietrza o temperaturze
 125°C i wysokiej wilgotności, po czym stosuje się schładzanie ziarna pod zmniejszonym ciśnieniem.
Natomiast, z opisu patentowego Holandii nr 7 407 658 znana jest metoda usuwania szkodliwych
substancji z kawy naturalnej przez poddawanie ziaren działaniu pary
wodnej i środka utleniającego w temperaturze 95 - 110°C w czasie 3 godzin lub w atmosferze
powietrza i utleniacza w temperaturze 20 - 105°C w czasie 3 godzin, po czym ziarno suszy
się gorącym powietrzem lub próżniowo. Znanymi metodami można zmniejszyć zawartość C-5-HT
w ziarnach o 25 do 50% . Ponadto, znane sposoby odznaczają się znaczną energochłonnością,
spowodowaną stosowaniem pary wodnej o dużej prężności, koniecznością suszenia i chłodzenia
produktu, a także materiałochłonnością wynikającą ze stosowania rozpuszczalników
organicznych. Wspomniane wyżej, znane procesy technologiczne powodują zmniejszenie trwałości
uprażonej kawy, co przejawia się pogorszeniem aromatu i cech smakowych w trakcie
przechowywania. Związane jest to z oddziaływaniem wysokich temperatur i czynników o charakterze
oksydacyjnym w trakcie obróbki ziaren

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Maj 2015, 22:37:08 »
Moje zaufanie wynika przede wszystkim z doświadczenia osobistego. Zwyczajnie piję, w dosyć sporych ilościach a żadnych skutków ubocznych u siebie nie zauważam. Dlatego z czystym sumieniem poleciłem te mieszanki autorce wątku. Naukowe argumenty wspierające moje stanowisko istnieją, chociaż w sieci znaleźć je dosyć trudno, lecz jest to wykonalne. Niestety, jako świeży użytkownik nie mam prawa zamieszczać sznurków, zatem źródła informacji, w chwili obecnej, podać nie mogę. Adresy dodam, gdy moje uprawnienia ulegną zmianie.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Maj 2015, 22:39:47 »
a jakie inne kawy piłeś, było to coś dobrego? Bo wyjdzie, że próbowałeś słabych mieszanek z nędzną robuchą, po których nawet zdrowy żołądek może się zbuntować....

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Maj 2015, 22:57:28 »
Próbowałem kilku kaw ogólnie dostępnych, klasy Pedrosa, czy innego Jakoblesa, żeby nie robić reklamy tym wyrobom powszechnie znanym. Dość powiedzieć, że inni pili i nic a mnie żołądek zabolał, więc oczywiście picie czarnego napoju sobie darowałem. Przypadkiem, jakiś rok temu, natknąłem się w dyskoncie na Astrę nisko drażniącą i postanowiłem zaryzykować. Zaznaczam, że wówczas w ogóle temat kawy mnie nie interesował. Zwyczajnie chciałem poszerzyć swoje codzienne menu. Gdy okazało się, że ziele diabła żłopać mogę, zacząłem poszukiwać informacji o tej roślinie. Tak m.in odnalazłem niniejsze forum.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Maj 2015, 23:03:22 »
No to teraz czas na lepszą kawę ;)
Choć z Astry znam tylko Ople to śmiem zaryzykować paczkę kawy ze coś świeżego z południowej Ameryki pobije te Ople na luzie.
LMWDP #469

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Maj 2015, 00:13:36 »
Upraszam o objaśnienie, która to Opla? W Astrze używają metody mechanicznej, więc smak się nie zmienia a c-5-ht zostaje zredukowane wybitnie. Dlatego trzymam się tamtej palarni. Szkoda, że seria pt. kawy świata, temu zabiegowi nie jest poddawana. Wówczas można by bezpiecznie łyknąć egzotyki z konkretnego miejsca. Nie ma cudów. Substancje drażniące będą obecne w ziarnach, jeśli, w jeden z kilku sposobów, się ich nie usunie. Opracowano różne rozwiązania problemu, wybrane przez Poznaniaków wydaje mi się najbardziej sensowne. Czy znacie jakieś inne kawy nisko drażniące poza wymienionymi dotychczas? O wyrobach marki Darboven słyszałem sporo negatywnych opinii, z resztą palenie germańskie mi nie podchodzi. Cena kawy nic tu nie znaczy. Jeżeli jej odpowiednio nie potraktowano, to zaszkodzi nawet ta kosztująca krocie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Maj 2015, 00:38:48 »
Wypróbowałem je powyższą metodą oraz na zimno, bez zaparzania. Poza tym kilkakrotnie piłem kawę po turecku przygotowaną z tych mieszanek a konkretnie z Astra Łagodna Espresso Intensywny Smak. Mielę zawsze młynkiem ręcznym, jeśli już wchodzimy w szczegóły.
Chodziło mi głównie o to, że (choć na C-5-HT się nie znam) w kategorii drażnienia żołądka raczej poszedłbym w metody z papierowym filtrem, a im grubszy tym lepszy. Dobrej jakości kawa, dobry młynek, odsiany pył, metoda grawitacyjna (aby resztek pyłu nie przeciskać przez papier) i do tego gruby, papierowy filtry.

Nie wiem jak się to ma do substancji drażniących zawartych w ziarnach, ale na mój rozumek wolałbym jednak pominąć mulisty, gęsty napar przyrządzony z wątpliwej jakości kawy, a że poddanej dodatkowym zabiegom to już inna (i nie moja) bajka.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Maj 2015, 06:05:13 »
A może zwyczajnie przespacerujesz się do DOBREJ kawiarni (nie masz wpisanej miejscowości, więc ciężko coś polecić) i skosztujesz espresso oraz coś przelewowego z dobrych ziaren i przygotowane przez fachowców. Dzięki temu zaoszczędzisz na początku na sprzęcie oraz ziarnie, a jednocześnie sprawdzisz czy źle reagujesz na dobre ziarno i daną metodę zaparzania.

ps. kiedyś ktoś już to pisał, jeżeli kawa sprawia dyskomfort to warto się przebadać (chyba, że już to robiłeś)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Maj 2015, 06:27:31 »


z Astry znam tylko Ople

Jeszcze są Vauxhalle.

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawa, która nie podrażni żołądka
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Maj 2015, 09:43:42 »
Filtr papierowy nie przechwyci związków drażniących. Nieco niższa temperatura ekstrakcji, np. 90 stopni Celsjusza, nieco zmniejszy ich ilość w napoju, ale nie stanowi zamiennika dla odpowiednio przygotowanych ziaren. Sedno udanej kawy nisko drażniącej tkwi właśnie w nich. Nie badałem się, gdyż chorym się nie czuję. Po prostu najbardziej znane, te dostępne w każdym sklepie spożywczym, mi szkodzą a Astrę mogę żłopać, ile dusza zapragnie. Dobrze, że temat się rozwija. Zagadnienie pt. kawy nisko drażniące dotychczas właściwie było nieobecne w polskim www. Luźne dyskusje na forach ogólnych rzecz jasna tu pomijam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi