Autor Wątek: REMONT - Isomac Zaffiro  (Przeczytany 25931 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #210 dnia: 24 Luty 2018, 14:19:13 »
SSR zazwyczaj jest zimny i radiatora nie potrzebuje - sam to zresztą sprawdzisz. Ten model regulatora ma autoruning - jak go uruchomisz, to sam Ci parametry dobierze.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #211 dnia: 24 Luty 2018, 20:52:00 »
Wiem, że ten model ustawia się sam, ale ma fabrycznie zadane wartości poszczególnych członów (P, I, D) i możliwość ręcznej zmiany tych wartości. Poza tym ma też do wyboru tryb dwustanowy.
Na początek i tak zostawię ustawienia fabryczne. Pytałem z ciekawości czy doświadczeni użytkownicy PIDów zmieniają ustawienia :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #212 dnia: 24 Luty 2018, 22:54:37 »
Pytałem z ciekawości czy doświadczeni użytkownicy PIDów zmieniają ustawienia :)
Nie doświadczenie też. Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne ustawienia PID. Włącz autotuning, to Ci sam parametry (lepiej lub gorzej) dobierze.

Poza tym ma też do wyboru tryb dwustanowy.
Podrzucił byś jakąś dokumentację, to może coś podpowiem? Ta, którą znalazłem po polsku, jest niezwykle ubożuchna. Dokumentacja ze strony RKC instruments jest trochę lepsza niż polska, ale i tak nie za bardzo przejrzysta.
« Ostatnia zmiana: 24 Luty 2018, 23:00:44 wysłana przez Krakus »

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #213 dnia: 25 Luty 2018, 23:18:35 »
PID już hula, ale mam wrażenie, że mogłoby być lepiej. Włączyłem autotuning, jak radził Krakus. Ustawiłem temperaturę 94C. Jak nie leję wody, to jest super - trzyma na sztywno 94C, ale kiedy załączę pompę, to mam wrażenie, że grzałka reaguje za późno, albo z za małą mocą (czy PID moduluje moc grzałki?). Temperatura spada nawet do 80C. Potem grzałka zaczyna mocno dogrzewać i dobija bezwładnością do ~100C. Czy ten automat potrzebuje trochę czasu, żeby się odpowiednio dostroić?

Ja w zestawie dostałem polską i angielską instrukcję. Dokładnie takie, jak te z linków:

1. https://www.rkcinst.co.jp/english/pdf_manual/imnzc22e1.pdf
2. http://automatyka-tombit.pl/pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=130

Czy znacie zależność temperatury ustawionej na PIDzie (tzn. temperatury wody w bojlerze), a temperatury wody wypływającej z grupy? Jaką temperaturę na początek ustawić na PIDzie? Przypominam, że termoparę wsadziłem w kieszeń w bojlerze po sondzie oryginalnego termostatu.



Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #214 dnia: 25 Luty 2018, 23:35:29 »
Tu masz nastawy jakie ustawiłem na moim REX. Też miałem problem z wolno powracającą temp.
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=870.msg85166#msg85166

Rożnica boiler - grupa to u mnie około 10 stopni. Lacz bardziej kieruję się smakiem niż laboratoryjnymi pomiarami.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #215 dnia: 26 Luty 2018, 11:07:04 »
Zastanawiam się ile czasu potrzebuje atotuning, żeby dobrać optymalne nastawy. Wczoraj zrobiłem 4 kawki, poprzelewałem trochę wody, żeby zobaczyć jak reaguje PID, ale koniec końców myślę, że nie wyszło tego więcej niż litr. Wciąż powracał problem z dużym spadkiem temperatury podczas jednej ekstrakcji (nawet do 15C) i długim powrotem do temperatury zadanej. Co więcej, po osiągnięciu temperatury zadanej grzałka nie wyłącza się całkiem tylko "mryga" krótkimi impulsami (on/off/on/off...) i tak jakieś 5C powyżej zadanej.

Dziś przed porannym doppio włączyłem ustawienia pokazane przez Kekacza na swojej Silvii.



Mam wrażenie, że jest lepiej. Spadek podczas ekstrakcji wciąż spory (z zadanych 104C do 98C), choć właściwie taki, jak u Kekacza na RS. Dość szybko dobił do zadanej (tyle, co wyczyszczenie kolby, namielenie kawy i gotowe), ale za to przebił zadaną temperaturę o 8C (do 112C). U Kekacza widać, że na zadanej się zatrzymuje. Zdaję sobie sprawę, że Zaffiro to inne warunki pracy dla PIDa niż RS, ale wciąż poruszam się trochę po omacku - nie do końca kumam, który człon za co odpowiada...

A Wy jak używacie swoich PIDów? Na autotuningu, czy szukacie sami optymalnych nastaw?

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #216 dnia: 26 Luty 2018, 11:53:32 »
Ja jadę na ustawieniach od @Kekacz, przestrzeli mi czasem o 2 stopnie, ale na pewno nie o 8...

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #217 dnia: 26 Luty 2018, 12:00:44 »
Podejrzewam, że to może być kwestia, mocy grzałki, pojemności bojlera itp. Zaffiro, to trochę inna bestia niż Silvia i w związku z tym wymaga pewnie trochę innych nastaw PID :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #218 dnia: 26 Luty 2018, 12:18:01 »
wymaga pewnie trochę innych nastaw PID
Zdecydowanie innych.
Po ilu sekundach od włączenia ekstrakcji zaczyna Ci spadać temperatura, a po ilu rośnie?

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #219 dnia: 26 Luty 2018, 14:27:02 »
Spróbuj przenieść sondę w inne miejsce - może gdzieś na górę bojlera. To zagłębienie, gdzie umieściłeś czujnik termopary jest skutecznie obmywane przez zimną wodę. Sprawdza się w przypadku fabrycznego termostatu, który działał z większą zwłoką. Potrzeba miejsca, gdzie temperatura będzie się zmieniać z większą bezwładnością. Oczywiście konieczne jest ponowne wykonanie autoadaptacji. Nie przejmuj się wartością temperatury jaką ustawiasz na urządzeniu, najważniejsze żeby temperatura na ciastu się zgadzała. Jeśli Twój PID posiada możliwość offsetu, to sobie na końcu ustawisz odpowiednią wartość wyświetlaną.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #220 dnia: 26 Luty 2018, 14:34:39 »
Z tym przeniesieniem sondy, to może być kłopot, bo sonda wygląda tak:

4jAVU1.jpg

Specjalnie wybrałem taką, żeby mieściła się w tę kieszeń...
Nie przeszkadza mi wartość wyświetlana na regulatorze. Chciałem tylko wiedzieć, jakiej wartości na ciastku ona odpowiada. Czy spadek jest rzędu 10, 15, a może 20C (tu już pewnie przesadziłem :P ).

Po ilu sekundach od włączenia ekstrakcji zaczyna Ci spadać temperatura, a po ilu rośnie?

Nagram dzisiaj taki filmik, jak Kekacz i wrzucę wieczorem.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #221 dnia: 26 Luty 2018, 19:48:40 »
Wrzucam obiecany filmik z ekstrakcji.
Niestety zrobił się kanał i było trochę za kwaśno [emoji14] Widać też, że muszę podregulowac trochę OPV, bo ekstrakcja jest przy 10bar, ale film jest po to, żeby pokazać działanie PIDa :)


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #222 dnia: 26 Luty 2018, 21:54:45 »
I widzisz, tu widać, że PID powinen mieć inne parametry podczas ekstrakcji, a inne bez ekstrakcji.

Tylko, że dostępne regulatory nie mają takiej możliwości.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2018, 21:59:52 wysłana przez Krakus »

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #223 dnia: 26 Luty 2018, 22:10:39 »
A czy można jakoś zniwelować ten bezwładnościowy wzrost temperatury? U Kekacza na filmie nie ma czegoś takiego...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #224 dnia: 26 Luty 2018, 22:22:16 »
Podaj, proszę, jakie masz parametry?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi