Autor Wątek: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych  (Przeczytany 37955 razy)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Grudzień 2017, 11:36:33 »
Może coś się zmieniło w ciągu kilku ostatnich lat ale ja tak kiedyś oberwałem podwójnym przewalutowaniem. Może teraz pp sprawdza w jakiej walucie jest karta.

Offline emko

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: V60 01, 02; Aeropress; Bialetti Venus
  • Młynek: Aergrind
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Grudzień 2017, 12:59:20 »
PayPal nic nie sprawdza. Na stronie transakcji masz opcje żeby przewalutowanie było u wystawcy karty (wtedy PayPal obciąża cię w tej walucie co wskazuje sklep EUR/USD/GBP/cokolwiek). Jeśli tego nie zmienisz to strzelasz sobie w stopę. Będziesz miał serie przewalutowań i zapłacisz jak za zboże. Wieczorem mogę zrobić dokładny poradnik z przydatnymi info.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2017, 13:02:10 wysłana przez emko »

Offline emko

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: V60 01, 02; Aeropress; Bialetti Venus
  • Młynek: Aergrind
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Grudzień 2017, 17:14:44 »
Krótki poradnik jak korzystnie płacić w obcych walutach:

Na rynku dostępnych jest kilka opcji:
Kantor Aliora:
Konta i karty: EUR, USD, GBP - karta za darmo pod warunkiem dokonania dowolnej transakcji w pierwszych 6 miesiącach. Jedna wyplata w miesiącu  z bankomatu za granicą jest bezpłatna. Do płacenia w innych walutach niż wyżej wymienione trzeba korzystać z karty USD - wówczas przeliczenie następuje po kursie matercarda (czytaj minimalny ludzki spread bez zdzierania).
Przykład: transakcja 1000 japońskich jenów
Karta EUR - 1000 jenów będzie zamienione na USD po kursie mastercarda a następnie na PLN i z PLN na EUR ale już po kursie banku (czytaj drogo)
Karta USD - 1000 jenów bedzie zamienione na USD po kursie mastercarda i dokladnie tyle zostanie pobrane z konta (czytaj bardzo korzystna droga)

Ze wszystkich kont można dokonywać przelewów walutowych.
Zasilenie odbywa się poprzez przelew z innego konta. W przypadku gdy potrzebujemy walut "na już" czasem możemy mieć problem jeśli nie posiadamy konta w aliorze.

Podsumowanie:
Do płatności w EUR - karta EUR
Do płatności w GBP - karta GBP
Do płatności w USD - karta USD
Pozostałe waluty - karta USD



Kolejna opcja to Revolut

Jest to spółka z UK  (nie jest bankiem ale podobno trzymają środki w Barclay'sie i Lloyd'zie wiec teoretycznie przy upadłości mamy pierwszeństwo przed innymi wierzycielami ale czy tak na pewno by było to nie wiem) dlatego nie zalecam tam trzymać oszczędności życia :D
Konto zakłada się poprzez aplikacje na smartfonie. Trwa to kilka chwil. Aby wyrobić kartę należy zasilić konto (minimalna kwota to 50 PLN) oraz przesłać zdjęcie dokumentu w celu weryfikacji tożsamości (wszystko przez aplikacje się robi). Kart można mieć kilka. Do wyboru mamy karty fizyczne lub wirtualne. Co ważne tu jedna karta ma pod sobą podpięte wszystkie waluty jakich potrzebujemy :)
Karta kosztuje 25 PLN przy wydaniu i nie ma opłat miesięcznych/rocznych.
Doładowanie jest błyskawiczne gdyż oprócz przelewu można doładować konto dowolna kartą debetową/kredytową. Przy kartach debetowych operacja jest bezpłatna. Przy kartach kredytowych jest prowizja. Tu revolut wygrywa z aliorem gdyż waluty możemy mieć dostępne w kilka sekund niezależnie od tego w jakim banku trzymamy PLNy.
Wypłaty z bankomatów: do 200 EUR/GBP miesięcznie bez opłat powyżej prowizja
Płatności: Generalnie możemy mieć kilka kont w rożnych walutach. Kursy są minimalnie lepsze niż w kantorze aliora
Przykład:
Posiadamy 4 konta - PLN EUR GBP USD
Transakcja 1000 japońskich jenów
Przeliczenie odbędzie się na jedną z dostępnych walut na naszych kontach (brane są pod uwagę tylko te waluty gdzie mamy zgromadzona odpowiednia ilość środków aby opłacić całą transakcje). Waluta jest wybierana automatycznie przez rewolut ale UWAGA po najkorzystniejszym dla nas kursie. Czytaj jeśli stosunek EUR do jena jest dla nas najkorzystniejszy to własnie tak zostanie to przewalutowane!
Wygoda tego rozwiązania jest bardzo duża. Możemy nawet nie kupować walut i mieć tylko konto w PLN. Przy każdej transakcji nastąpi automatyczne przewalutowanie po aktualnym kursie.

Dodatkowe rozwiązanie gdy chcemy często /dużo wypłacać z bankomatów
T-mobile konto walutowe w USD z karta za 10 PLN. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w połączeniu z kantorem aliora (przelew zakupionych USD w kantorze odbywa się błyskawicznie gdyż to alior prowadzi usługi bankowe dla t-mobile). Tu oplata za wydanie karty to 10 PLN. Wszystkie zagraniczne transakcje i wypłaty z bankomatu oprócz EUR/GBP są przeliczane po kursie mastercarda. Nie ma opłat za wypłatę środków z bankomatu na całym świecie.

Karta kredytowa z najlepszymi kursami walut
Gdy potrzebujesz karty kredytowej (np chcesz wynająć auto za granicą) to najlepszym rozwiązaniem jest karta kredytowa VISA z GetinBanku (co ważne tylko visa, mastercard ma inne warunki). W przypadku tej karty prowadzonej w PLN wszelkie transakcje zagraniczne są przeliczane po kursie VISY bez dodatkowych opłat.


Informacja ogólna przy płatnościach gdzie ma miejsce opcja przewalutowania
Często przy płatności karta wydaną w innym kraju niż miejsce dokonywania transakcji dostaniemy propozycję wymiany na walutę naszego kraju. Nigdy nie wybieramy tej opcji. Dlaczego? A no dlatego:
transakcja 25 EUR
karta dowolna walutowa EUR
terminal pyta czy chcemy zapłacić 110,02 PLN /albo czy chcemy zapłacić w walucie twojego kraju
jeśli wybierzesz tak---> Na koncie EUR pojawi się obciążenie 110,02. Bank przewalutuje to na EUR i pobierze około 26 EUR
jeśli wybierzesz nie---> Na koncie pojawi się obciążenie 25 EUR
To się tyczy płatności w terminalach, PayPal i wypłat z bankomatów.


Co do PayPala:
Należy wybrać dwie rzeczy na ekranie płatności po zalogowaniu:
1. Karta którą chcemy zapłacić - tu wybieramy nasza walutowa dla danej waluty (źródło finansowania płatności) - klikamy i z listy wybieramy naszą kartę
2. Zmieniamy opcje przeliczania waluty -> klikamy "wyświetl opcje przeliczania waluty". Wybieramy opcje "Przelicz u wystawcy karty" i zatwierdzamy przyciskiem "zgadzam się".
Po tych krokach powinniśmy widzieć końcówkę naszej karty walutowej i walutę inna niż PLN (ta ze sklepu)


Generalnie powyższe jest wynikiem moich doświadczeń z ostatnich kilku lat :) W tym roku spędziłem łącznie trochę ponad 4 miesiące poza Europą i dzięki tym kartom zaoszczędziłem sporo pieniędzy.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Grudzień 2017, 22:54:43 »
Na stronie transakcji masz opcje żeby przewalutowanie było u wystawcy karty
O widzisz, tego nie było kilka lat temu ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Grudzień 2017, 07:21:18 »
.......


Wątek umieszczony na początku. Może się przyda. fux
I przepraszam za modyfikację Twojego postu,
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline adamek35 Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: RS V3 2012
  • Młynek: Vario
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Grudzień 2017, 11:24:48 »
Ja polecam również kantor Alior banku. Mam u nich kilka kart i rachunków.

Kursy walut są średnio korzystne, dlatego jeśli płacę kartą walutowa to obcą walutę kupuję w internetowym kantorze. Nic mnie to nie kosztuje i jest całkowicie za darmo.

Jeżeli muszę wykonać przelew to wtedy obliczam czy lepiej zapłacić prowizję aliorowi i kupić walutę w obcym kantorze czy też kupić u nich i nie płacić prowizji za przelew.

Jeśli chodzi o ich kursy to są bardziej korzystne w godzinach pracy banku. Po godzinach i na weekendzie kursy są mniej opłacalne

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Orientuje się ktoś, czy da się jakoś zapłacić na amazonie bez brania dodatkowych kart w banku, a mam Maestro (którego nie akceptuje)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Kartą i tak się nie opłaca. I jak możesz to zmień Maestro na coś innego, mój tato ma ten sam problem ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
PayPal??

Offline emko

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: V60 01, 02; Aeropress; Bialetti Venus
  • Młynek: Aergrind
Poproś kogoś kto ma normalna kartę

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Ech.. Maestro powiązana z kredytem, chyba parę złotych jest tańszy/miesiąc. Paypal jest jakiś giftcard dla amazonu, ale  tylko dla USA. 

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Listopad 2018, 13:52:35 »
Założyłem konto na Revolut, dobrze rozumiem, że muszę założyć konto w PLN, USD i Euro i każde doładować jak chcę raz płacić w Euro, raz dolarach, a doładowywać z karty PLN ?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Listopad 2018, 13:56:52 »
Tak podobnie mam z kantorem walutowym Alior. Kupuję walutę po kursie który mi odpowiada a potem place za towar bezpośrednio kartą.

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Listopad 2018, 13:59:34 »
Tam (Revolut) w zasadzie nic nie zakładasz. Po prostu zasilasz kartę ze swojej innej karty w PLN i jeżeli masz gdzieś zapłacić np. 100€ to chwilę wcześniej zamieniasz PLN na €. Jest też chyba tak że jak masz tylko PLN to i tak samo Ci zamieni PLN-> w momencie płatności. Ale w sumie tego nie próbowałem bo zawsze wymieniam przed zakupem. Warto pamiętać że weekendy (które chyba zahaczają o część piątku) kurs jest trochę wyższy więc jak planujecie zakupy w weekend to lepiej zamienić waluty w tygodniu. :)

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Najbardziej opłacalna forma płatności w internetowych sklepach zagranicznych
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Listopad 2018, 14:03:06 »
Revolut doładowujesz dowolną walutą i wewnątrz aplikacji wymieniasz na inną według ich kursu. Możesz potem trzymać pieniądze w różnych walutach i pomiędzy tymi "kontami" ją przelewać/wymieniać, ale nie wymaga to posiadania żadnych rzeczywistych kont (oprócz takiego, z którego przelewasz do Revolut).

Trzeba tylko uważać, bo wiele sklepów rozpoznaje Revolut jako kartę brytyjską i oferuje płatność w funtach po swoim, niezbyt korzystnym kursie.

Podobnie działają karty wielowalutowe, ale tu na razie oferta polskich banków jest taka sobie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi