Autor Wątek: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano  (Przeczytany 12600 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Czerwiec 2018, 17:56:23 »
Ehhh, tu już nawet nie ma co komentować. Szczególnie tego o sitkach... Marku, musisz zmienić Astorię na stricte gastro maszynę, młynek na taki z najlepiej płaskimi 83 mm żarnami, kupić 20 sitek, wybrać z nich odpowiednie i dopiero wtedy będziesz miał smaczne espresso. Teraz pijesz jakiś badziew :D Ja swój ekspres chyba od razu po uruchomieniu sprzedam, bo nie chce mi się pić badziewia.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Czerwiec 2018, 18:57:27 »
@siewcu, wiem, że ta dyskusja jest poniżej poziomu większości użytkowników, ale jakiś nowy przyjdzie i naczyta się tych głupot, lepiej od razu prostować.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Czerwiec 2018, 20:14:20 »
Marku, mówienie prawdy nazywasz głupotą, dorobek firm które robią ekspresy od 100 lat chcesz prostować, wybacz. Teraz raptem martwisz się o nowych użytkowników.  :mhh:
Zastanów się co mówisz. No chyba, że za nietrafione zakupy np. młynka będziesz zwracał pieniądze nowych użytkowników tego forum. Jak tak, to ja Ciebie przepraszam.


Wracając do przemiału który nawet na oko wygląda przyzwoicie, film zapodany dzisiaj na forum.

1:28 ładnie widoczny przemiał który jest bardzo podobny do mojego jaki stosuję.
1:35 Po ubiciu widać, że zapodany przemiał jest stosunkowo gruby.


https://www.youtube.com/watch?v=EJ56hGzao9Y&feature=youtu.be



Robiąc na takim przemiale espresso, chciałbym je spróbować.  :ok:
Tak samo jak chciałbym czytać opinie wszystkich użytkowników odnośnie smaku espresso po uprzednio dobrze przygotowanej bazie jaką jest właściwy przemiał pod najbardziej wymagającą ze wszystkich kaw, mowa oczywiście o espresso.










« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2018, 20:22:52 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Czerwiec 2018, 20:27:02 »
Grubość przemiału to nasz podstawowy parametr jakim regulujemy ekstrakcję.
Inaczej zmielimy dla sitka "mniej dziurawego" inaczej (drobniej) do 15g VST.
Inaczej do ekspresu z pompą wibracyjną i ciśnieniem ekstraktacji 9 bar, a inaczej kiedy robisz preinfuzję pod ciśnieniem 3 bar przez 10 sekund a potem podnosisz dźwignię i zaczynasz ekstrakcję gdzieś od około 7,5 bar i masz opadające i ciśnienie i temperaturę.
Także nie ma tak, że po jednym filmie możesz powiedzieć że Kinu do espresso się nie nadaje.
Ostatnio robiłem u siebie espresso z Geishy od Gorana, mieliłem na 11 kliku C40, mniej więcej właśnie tak drobno. Nie polecam młynka (do espresso, bo przelew to inna bajka) bo trwało to z minutę i mi prawię ręką odpadła ale smak rewelacja, słodko, aromatycznie, jeden z tych momentów WOW :). Także... różnie bywa.



Aha, żeby było trochę na temat, ja bym dołożył trochę do https://www.coffeedesk.pl/product/3462/Eureka-Atom-60E-Mlynek-Automatyczny-Bialy

« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2018, 20:30:16 wysłana przez pj.walczak »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Czerwiec 2018, 20:33:14 »
preinfuzję pod ciśnieniem 3 bar przez 10 sekund
A że zapytam poza konkursem, skąd te 3 bary? Z sieci wodociągowej? Przy 3 barach po 10 sekundach to kawa już będzie kapać.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Czerwiec 2018, 20:37:04 »
Paweł, a porównywałeś smak z ręcznego do mythosa?
I czy robiłeś test temperatury swojej dźwigni?
Pytam się, bo u mnie nigdy tak drobny przemiał nie sprawdził się.
Testowane było na 4 gastro ekspresach które zasadniczo były inaczej zbudowane mimo, że wszystkie były HX.
Podobnie z wszystkimi młynkami. Smak zawsze rozlazły, zero czystości, ani słodyczy w 1 planie nigdy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Czerwiec 2018, 20:50:41 »
@Krakus
3 bary robi Mater P-STAT, LR to maszyna zasilana ze zbiornika, ale żeby emulować duże dźwignie, P-STAT robi własnie te trzy bary emulując niejako sieć wodociągową - https://londiniumespresso.com/store/espresso-machine-parts/p-250-mater-pressure-switch-factory-set-to-3-5-bar

I tak, między innymi dlatego bardzo drobno trzeba mielić, żeby przy tych 3 barach po 7-10 sekundach i przy dozie 18-20g dopiero pojawiły się pierwsze krople na dnie sitka.

@Tedi
Nie, nie robiłem testów temperatury, ale gdzieś tam w sieci są. Generalnie na początku jest mega gorąco, a potem temperatura spada. Ta grupa nie zapewnia stabilnej temperatury ekstraktacji, ale powtarzalną.

I nie, tej konkretnej kawy nie porównywałem mielonej na Mythos i C40. Czy byłoby lepiej, pewnie tak, ale za małą mam paczkę i trochę szkoda mi tej dośc drogiej kawy, na Mythos nie bawię się w single dosing, więc pewnie 3 shoty zabrałoby idealne wstrzelenie się w przemiał (a to już prawie 60g, 1/3 paczki). Zaleta tych ręczniaków jest taka, że robisz single dosing. Pierwszy strzał był za gruby, ale drugi już idealny. Więc mało się marnuje. Ale ta kawa to wyjątek, normalnie nie mam cierpliwości na ręczne mielenie :)

« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2018, 20:54:26 wysłana przez pj.walczak »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Czerwiec 2018, 21:18:23 »
Rozumiem Ciebie Paweł. Być może zainteresuję Ciebie pewną kawą. Jest to,

S-CAFFE 100% ARABICA BIO

https://www.cafesilesia.pl/pl/p/kawa-S-CAFFE-100-ARABICA-BIO-250g-ziarnista/1453

Jest to kawa która nie daje mi spokoju.  Będę testował 3 paczkę. Jest inna od wszystkich. Smaki czyste jak soprany. Do tego jest delikatna. Co wpływa na tak przyjemny a jednocześnie inny smak od całej reszty kaw jaki piłem?
Koszt z upustem 31,50 zł, palenie z marca.




Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Czerwiec 2018, 09:23:50 »
Marku, mówienie prawdy nazywasz głupotą, dorobek firm które robią ekspresy od 100 lat chcesz prostować, wybacz. Teraz raptem martwisz się o nowych użytkowników.  :mhh:
Zastanów się co mówisz. No chyba, że za nietrafione zakupy np. młynka będziesz zwracał pieniądze nowych użytkowników tego forum. Jak tak, to ja Ciebie przepraszam.

Tu muszę Ci przyznać, że raczej nikogo na minę nie wpuścisz z młynkami, bo generalnie młynki z płaskimi żarnami 65 mm to świetne maszyny. Całe szczęście świat nie kończy się na gastro sprzęcie i można zrobić świetną smaczną zbalansowaną kawę na domowym sprzęcie. Polecam Kinu M47 do espresso z czystym sumieniem, nikogo na minę nie wpuszczam. Używam go już ponad rok właśnie do espresso :)

Cytuj (zaznaczone)
Wracając do przemiału który nawet na oko wygląda przyzwoicie, film zapodany dzisiaj na forum.

1:28 ładnie widoczny przemiał który jest bardzo podobny do mojego jaki stosuję.
1:35 Po ubiciu widać, że zapodany przemiał jest stosunkowo gruby.


https://www.youtube.com/watch?v=EJ56hGzao9Y&feature=youtu.be


Ocena przemiału po skompresowanym przez YT filmie, to się nazywa oko i profesjonalizm, zazdroszczę.  :brawa:

Cytuj (zaznaczone)
Robiąc na takim przemiale espresso, chciałbym je spróbować.  :ok:
Tak samo jak chciałbym czytać opinie wszystkich użytkowników odnośnie smaku espresso po uprzednio dobrze przygotowanej bazie jaką jest właściwy przemiał pod najbardziej wymagającą ze wszystkich kaw, mowa oczywiście o espresso.

Tylko to powinno iść jeszcze w parze z jakością kawy, a te marketówy oznaczone znaczkiem INEI, które wszystkim wciskasz to raczej niskie wymagania co do surowca.

Paweł świetnie opisał dla czego czasem należy zastosować taki czy inny przemiał  :poklon:
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Czerwiec 2018, 09:45:45 »
Nie rozumiem Tedi, po co wciąż ze wszystkimi wchodzisz w spór? Wydaje się, jakobyś był nawiedzony przez jakieś duchy ;).

Młynkom Kinu niczego odmówić nie można, można za pomocą takich małych urządzeń dostatecznie drobno zmielić kawę i uzyskać poprawne, "słodkie espresso". Co do problematyki młynków, można zastanawiać się nad spektrum średnicy i kształtu drobin zmielonej kawy. Każdy młynek ma jakąś własną charakterystykę, własny rozkład drobin. Jedne produkują więcej drobnych frakcji, inne mniej. O to ostatnio toczy się walka na rynku. INEI ma to dawno za sobą, standard espresso italiano został opisany ponad dekadę wstecz. Podczas prac nad tymże standardem badano również charakterystyki młynków. Wg INEI przemiał powinien mieć dostatecznie dużo pyłu, by espresso spełniało ich normę. Zapewne Kinu nie daje zbyt dużo pyłu w porównaniu z Twoim certyfikowanym młynkiem, ale espresso jakiś czas temu wyszło z włoskich powijaków i niekoniecznie musi spełniać kryteria stawiane przez INEI. Niemieckie młynki (np. ek43) wg INEI nie nadają się do espresso (zbyt wąskie spektrum), choć ludzie głosują na nie zakupami... Zresztą, co Ty wiesz o INEI? ;) Zdaje się, że pół roku temu po raz pierwszy o tej instytucji usłyszałeś? Nie lubię gdy ktoś wspomina, powołuje się na INEI, a nigdy nie miał kontaktu i nie zaliczył patentu testera włoskiego espresso.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2018, 09:58:55 wysłana przez Antonio »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Czerwiec 2018, 10:24:44 »
Nie lubię gdy ktoś wspomina, powołuje się na INEI, a nigdy nie miał kontaktu i nie zaliczył patentu testera włoskiego espresso.
A Ty masz? Z czystej ciekawości pytam.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Czerwiec 2018, 10:34:18 »
Owszem ;).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Czerwiec 2018, 12:35:40 »
To jak będzie kiedyś okazja się spotkać to trochę podpytam, tutaj chyba nie ma co tego rozwijać ;) Zgaduję, że to temat rzeka a poza tym jak już mamy wiedzącego wszystko to po co się powtarzać? :D

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Czerwiec 2018, 14:49:36 »
Nie rozumiem Tedi, po co wciąż ze wszystkimi wchodzisz w spór? Wydaje się, jakobyś był nawiedzony przez jakieś duchy ;).


Ja wchodzę w spór? Wyrażam własne opinie które  były weryfikowane prze zemnie w taki sposób by nie budziły moich wątpliwości. To raz.
Dwa. Sumienie mam czyste, pod własnymi słowami podpisuję się.


 Co do problematyki młynków, można zastanawiać się nad spektrum średnicy i kształtu drobin zmielonej kawy. Każdy młynek ma jakąś własną charakterystykę, własny rozkład drobin. Jedne produkują więcej drobnych frakcji, inne mniej.

Wiem, wiem o tym sporo. I to takie rzeczy, że pewnie w necie nawet o tym nikt nie pisał.  :mhh:


 

 Podczas prac nad tymże standardem badano również charakterystyki młynków. Wg INEI przemiał powinien mieć dostatecznie dużo pyłu, by espresso spełniało ich normę. Zapewne Kinu nie daje zbyt dużo pyłu w porównaniu z Twoim certyfikowanym młynkiem, ale espresso jakiś czas temu wyszło z włoskich powijaków i niekoniecznie musi spełniać kryteria stawiane przez INEI. Niemieckie młynki (np. ek43) wg INEI nie nadają się do espresso (zbyt wąskie spektrum), choć ludzie głosują na nie zakupami...


Antonio, teraz to dowaliłeś.  ;)  INEI podaje przepis na ekstrakcję i opisuje smak kawy. To co Ty mówisz o pyle , mało tego mówisz o dużej ilości pyłu, nie zagwarantuje zrównoważenia smaku, wszystkie z certyfikatem INEI jakie piłem są w tym parametrze zrównoważone są zawsze, jak i stosownego czasu ekstrakcji. Dodam jest to najłatwiejsze espresso do zrobienia. Czarno na białym wszystko zostało opisane przez INEI.
Mało tego, każdy może zobaczyć jakie młynki dostają certyfikat.

http://www.espressoitaliano.org/it/Aziende-associate.html?socio=26

Jakoś małych stożków nie widzę ani małych żaren płaskich. A każdy wie, tak myślę, że przemiał z dużego żarna jest lepszy bo dostarcza mniej pyłu. Zresztą sam o tym powiedziałeś w tym temacie.
Teraz to co  ja wiem. Zapodając pył w sitko nie dokonasz nawet pomiaru temperatury wody, nie będziesz miał równego przepływu nawet jak po mistrzowsku ubijesz kawę w sitku. A gdzie jeszcze podana wartość naparu w filiżance 67 C która powinna być uzyskana. Mało tego pyłem w sitku możesz tak namieszać, że nie wiedząc o tym będziesz miał zmienną temperaturę zaparzania.

Idąc dalej tym krokiem, mam na mysli "słodkie espresso" kontra przemiał.
Pisałem wcześniej, że zbyt drobny nie gwarantuje w moim przypadku słodkiego espresso w 1 planie, wiadomo o ile ziarno i stopień palenia na to pozwoli.

Były młynki, teraz ekspresy.
La Spaziale z sitkiem wąskim o średnicy 53 mm.

http://www.espressoitaliano.org/it/Aziende-associate.html?socio=29

Mając na uwadze tak wysoki słupek kawy, automatycznie wiemy że trzeba zapodać grubszy przemiał bo inaczej nasza ekstrakcja będzie trwała 1 min a może nawet i więcej.(dziurawienie sitka celowo pomijam)
Czyli, można pokusić się o stwierdzenie, La Spaziale dobrego espresso nie zrobi, bo przemiał jest zbyt gruby.  :mhh:
Ja wiem, że z grubszego przemiału jest łatwiej wydobyć słodycz w 1 planie, myślę, ze Wy tez o tym wiecie jak np. ma to miejsce robiąc kawę metodą alternatywną.
Zalewajkę też mozna zrobić słodką. Przemiał z dużego ostrego i dobrze wycentrowanego żarna może zagwarantować słodycz w 1 planie.

Niemieckie młynki (np. ek43) wg INEI nie nadają się do espresso (zbyt wąskie spektrum), choć ludzie głosują na nie zakupami... Zresztą, co Ty wiesz o INEI? ;)

A czemu tak jest? Bo jak żarno bije na boki, to niszczy przemiał w taki sposób, że espresso INEI nie będzie nigdy zrównoważone w smaku.
No ale ja tego młynka nie miałem w rekach, wiec tylko strzelam i się przy tym zastanawiam,  :mhh: czy to był strzał na 10 czy za 10,9 punktu.

Zresztą, co Ty wiesz o INEI? ;) Zdaje się, że pół roku temu po raz pierwszy o tej instytucji usłyszałeś? Nie lubię gdy ktoś wspomina, powołuje się na INEI, a nigdy nie miał kontaktu i nie zaliczył patentu testera włoskiego espresso.

Jesli chodzi o INEI to wystarczy jak będę robił espresso według  ich przepisu i pił kawę od nich certyfikowaną i na podstawie własnych doświadczeń dzielił się wiedzą. Dla mnie kawa to pasja i przyjemność jej picia.
A piłem i testowałem.

Costadoro Arabica Master Club
Meseta CREMA D ORO
S-CAFFE 100% ARABICA BIO
JOLLY CAFFE CREMA
Caffen MAXIMA
Mokarico Columbia 60/40
Mokarico 85/15

Nie wiem czy o jakieś kawie zapomniałem. 7 szt. to i tak dla mnie stanowczo za mało.

Co do mojego kontaktu z kawą INEI który miał miejsce "pół" roku temu. Wielka szkoda, że ktoś mi o tej kawie nie powiedział 2 lata temu. Do dziś byłbym mu wdzięczny.  :)









« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2018, 15:00:10 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Czerwiec 2018, 15:02:16 »
Tedi, z całym szacunkiem, ciężko z Tobą polemizować ;). Bardzo enigmatycznie, chaotycznie piszesz. Trzeba wielkiej cierpliwości i wyobraźni, by doszukać się istoty treści. Ale o tym Twoi adwersarze wiele razy tutaj pisali.

Małe, ręczne stożki typu Kinu i Commandante produkują mniej pyłu niż Twoje certyfikowane młyny.

Piszesz coś o smaku, gdy nie masz "zielonego pojęcia" o smaku w ujęciu włoskiej szkoły analizy sensorycznej. Jeśli powołujesz się na dorobek INEI, to zechciej najpierw poznać ich szkołę, ich pojęcia, ich osiągnięcia. Czy widziałeś kiedyś portret sensoryczny którejś z wymienionych kaw? Pokaż mi proszę na tym portrecie pojęcie "słodyczy".

Ośmielasz się wysnuwać bardzo mocne twierdzenia, których prawdziwości dowodem jesteś Ty sam. Postaraj się znaleźć lepszy dowód na to, jakoby brak osiowości młynka był skorelowany z równowagą smakową (kwaśny-gorzki) espresso. Na razie Twój dowód ma wątpliwą wartość -- nie da się go potwierdzić w innych niż Twoje podniebienie warunkach  :picardpalm:.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2018, 15:07:37 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi