Autor Wątek: Kawa Specialty CHORWACJA  (Przeczytany 12957 razy)

Offline jacekwx2

  • Wiadomości: 2
  • Młynek: mielę kawę w palcach
Kawa Specialty CHORWACJA
« dnia: 27 Czerwiec 2017, 10:19:51 »
Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Czy orientuje się może ktoś na temat chorwackich palarni specialty i czy w Splicie np, można gdzieś takowe zakupić?

pozdrawiam.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Czerwiec 2017, 11:11:39 »
Na tej mapie tylko Zagrzeb, ja zabieram zapas ze sobą, w sklepach tylko Franck, czy jakoś tak, nie bardzo mi przypadł do gustu.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Czerwiec 2017, 12:13:13 »
W Splicie w centrum dwie lokację :

4coffee soul food - Specialty Coffee Shop
Ul. Hrvoja Vukčića Hrvatinića 9

D16 Specialty Coffee
Dominisova 16

Czekamy na zdjęcia, recenzję kaw jakie podają, wrażenia ...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Czerwiec 2017, 12:26:13 »
To może poratujesz namiarem bliżej Rogoźnicy, Primosten?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Czerwiec 2017, 13:22:00 »
Z większych miast to najbliżej jest Sibenik. Pewnie zwiedzicie to miasto a z kawiareń i tak nic bardzo ciekawego nie znajdziecie. Włoskie espresso jest tu prymem a jeżeli już, to kawiarnia Giro. W Chorwacji, szczególnie nad Adriatykiem, nie ma co się nastawiać na kawy Specialty. Mnóstwo innych atrakcji jednak zrekompensuje te "straty".

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Czerwiec 2017, 13:27:00 »
Będę pod koniec lipca 5 km od splitu, więc odwiedzę obie kawiarnie ;)
Dam znać co i jak! :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Czerwiec 2017, 13:32:25 »
Z większych miast to najbliżej jest Sibenik. Pewnie zwiedzicie to miasto a z kawiareń i tak nic bardzo ciekawego nie znajdziecie. Włoskie espresso jest tu prymem a jeżeli już, to kawiarnia Giro. W Chorwacji, szczególnie nad Adriatykiem, nie ma co się nastawiać na kawy Specialty. Mnóstwo innych atrakcji jednak zrekompensuje te "straty".

Jeździmy tam od kilku lat, konkretnie do Zecevo Roznicko, do jednego gospodarza. Zecevo Rogoznicko, jego starsza część to wiocha zabita dechami, nawet sklepu nie ma, a pani z piekarni przyjeżdża codziennie o 8 rano ze świeżym pieczywem. Za to są przemili ludzie, piękne plaże, cisza i święty spokój (zero straganów z chińszczyzną, przy których dzieciaki dostają małpiego rozumu)

Gdyby brak dobrej kawy mnie zniechęcił, to nie jechalibyśmy tam po raz kolejny, ale zawsze warto spytać :). Dobrą kawę można zabrać ze sobą.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:09:31 »
Wybieram się niebawem pierwszy raz do tego pięknego kraju, zna ktoś w Zadarze jakąś sensowną kafeję?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lipiec 2017, 12:55:15 »
Palarnia kawy z Zagrzebia ma w Zadarze swoja kafejke, znajdziesz ją pod nazwą Cogito. Więcej o nich możesz poczytać tu : http://www.cogitocoffee.com/blog/ . Stoją twardo na ziemi i wiedzą gdzie jest miejsce kawy Specialty w Chorwacji. Jednak otwierają nowe kawiarnie i próbują swoją pasję przenieść na innych. Oprócz kraftowej kawy to i kraftowy browar serwują.
W Chorwacji nadał wzorują się na włoskich kawiarniach i dużo łatwiej znaleźć lokal z dobrymi lodami niż z kawą odbiegającą od włoskich standardów espresso. 


Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lipiec 2017, 12:58:37 »
Heh, spędziłem już trochę czasu w Chorwacji i jak dla mnie można tam mówić o kawach 'speciality' jeżeli będzie się dało wypić espresso bez cukru  [emoji38]

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lipiec 2017, 13:16:12 »
Nie trafiłem w Chorwacji na coś, co można nazwać speciality coffee, ale espresso tu spotykane jest jak dla mnie równie dobre jak włoskie.

Offline Krocek

  • Wiadomości: 11
    • Ekspresy do kawy
  • Ekspres: Krups EA 850B
  • Młynek: Krups
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lipiec 2017, 15:37:32 »
Wybieram się niebawem pierwszy raz do tego pięknego kraju, zna ktoś w Zadarze jakąś sensowną kafeję?

Możesz zajrzeć na starym mieście w Zadarze przechodząc przez mury bramą od strony terminala Jadrolini przy ul. Liburnskiej jest kafejka o nazwie Lucky.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lipiec 2017, 12:22:31 »
Byłem wczoraj w D16 Specialty Coffee w Splicie. Świetne miejsce, zdecydowanie godne polecenia!

Kawiarnia znajduje się w jednej z bocznych uliczek pałacu Dioklecjana, zaraz obok restauracji i miejsca z winami. Bez GPSa nie jest jakoś wyjątkowo łatwa do znalezienia. Gdy już wejdziemy wita nas bardzo ładne i schludne wnętrze z kilkoma stolikami i świetną tapetą (fototapetą ?).
W menu jest sporo niekawowych opcji(piwa, wina itp) z alternatyw znajdziemy tylko v60. Na ladzie stoi 2 grupowy la marzocco, zza niego nieśmiało wychyla się czarny BUNN.
Przyszliśmy w 4 osoby, z racji późnej pory (21:30) zamówiliśmy tylko 2 kawy - przelew i mleczną na lodzie. I tu miłe zaskoczenie. Wraz z tą drugą dostaliśmy 3 dodatkowe szklanki wody (dwie dla nic nie zamawiających, jedna dla mnie na czas oczekiwania na dripa). Nie wiem czy to tutaj standard czy po prostu barista był na tyle miły, ale sam fakt bardzo na plus.
A teraz do sedna - v60 był cudowny. Miałem to nieopisane szczęście, że kawiarnia dostała kilka dni wcześniej prezent w postaci Gejszy z Panamy i całkiem przypadkowo się na nią załapałem. Nie wiem jakie dokładnie były to ziarenka, nie chciałem opóźniać zamknięcia. Dowiedziałem się jednak, kawiarnia ta ma również swoją palarnię.
Zdjęć niestety nie posiadam  :(

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Lipiec 2018, 09:40:48 »
Właśnie wróciłem z wakacji ze Splitu. Całe szczęście jednak, że miałem tam swój młynek, aeropress i kawę speciality, bo szczerze powiedziawszy tam jest bieda.
To było moje pierwsze zetknięcie z tym krajem i to co mi imponuje w Chorwatach to ich hospitality. Są w tym naprawdę dobrzy.
A więc odwiedziełem oba miejsca 4coffee soul food oraz D16 coffee.

4coffee soul food. Hmm street coffee? Nawet do środka nie można wejść. W ścianie kamienicy jest stolik barowy, obok dwa krzesła, za stołem barista, który ma może 3 m2 powierzchni. Ma speciality, jednak proponuje tylko dripa z alternatyw. Spory wybór kaw mlecznych. Moja żona twierdzi, że jej flat white był wybitnie dobry. Mój drip był przeciętny. Cold brew ciekawy, trochę zbyt gorzki. Chciałem wziąć ziarna, jednak kompletnie się nie dogadaliśmy. Poprosiłem o zarekomendowanie czegoś pod aeropress. Gość podał mi paczkę, otwieram w domu niczego nie podejrzewając i patrzę - a tam kawa zmielona. Dla mnie takie ziarna są bezużyteczne i wtedy stwierdziłem, że totalna lipa. Pisaliśmy o tym na FB, oczywiście przeprosił, zaproponował zwrot itd, ale już nie skorzystałem z jego oferty z powodu braku czasu. Kawa wylądowała w koszu. Kolejna wada - przynajmniej w soboty barista miał jakiś swoich znajomych, którymi był mocno zaabsorbowany. Niestety na tym ucierpiała obsługa mnie, stąd też jego błąd.
Ogólnie - produkty niezłe, ale warto przyjść, kiedy ruch u niego jest mniejszy. Być może w ciągu tygodnia i nie w sezonie. I mówić konkretnie czego się potrzebuje, by nie popełnić mojego błędu z ziarnami;)

D16 Coffee - na nią trafiłem przypadkowo, żona spostrzegła lokal z napisem speciality coffee i stwierdziliśmy, że wchodzimy. Z alternatyw dlaje tylko V60. Zamówilismy tylko dużego dripa, singla z Hondurasu. Było dobrze. Polecam to miejsce. Obsługa miła, chociaż znowu mieli bardzo dużo pracy i spore obłożenie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa Specialty CHORWACJA
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Lipiec 2018, 19:36:51 »
Co jest złego w "tylko v60"?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi