Autor Wątek: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.  (Przeczytany 10349 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« dnia: 18 Wrzesień 2013, 12:14:52 »
„Dobra kawa to świeża kawa” oraz „kawa to nie wino”, takie jest powszechne przekonanie, słuszne zresztą. Ale przekonałem się, że nie zawsze. Czasem nie warto się spieszyć z wypiciem kawy, dobrze jest poczekać.
Od dłuższego czasu, raz w miesiącu, kupuję Etiopię Yirgacheffe. Palarnia nie ma większego znaczenia, bo nie o nią tutaj chodzi. Odpowiadał mi jej smak w różnych metodach. Wytrawne czerwone wino z herbacianą goryczką w espresso i winne akcenty w dripie. Palenie było powtarzalne, ale raz trafiła się inna partia. W espresso nie było większej różnicy, ale w dripie nie bardzo mi odpowiadała. Mniej winna, z większą goryczką. Nie bardzo mi smakowała, więc trafiła do przechowalni i nie niepokojona przeleżała w niej prawie dwa miesiące. Kiedy po tym czasie spróbowałem jej w dripie, smak był inny. Zamiast winnych akcentów, zdecydowana winna cierpkość, która akurat w dripie mi odpowiadała. Oczywiście następnej partii Etiopii nie wypiłem od razu, poczekałem kilka tygodni i historia się powtórzyła. Od tego czasu po zakupie dzielę ją na trzy partie. Espresso, wczesny drip i późny drip.
Spotkaliście się z podobnym przypadkiem, że starsza kawa jest smaczniejsza od świeżej?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Wrzesień 2013, 12:21:08 »
Wczoraj piłem w espresso kawę wypaloną godzinę wcześniej (taki ze mnie eksperymentator!). W tej sytuacji zgadzam się z Tobą. Na pewno ma to sens przy ekstremalnie świeżych kawach. Być może tak może być przy kawach 1-3 tygodniowych. Natomiast przy kawach powyżej miesięcznych chyba nie spodziewałbym się jakiś większych zmian w smaku. Co nie znaczy że nie  ma wyjątków  :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Wrzesień 2013, 12:31:42 »
Bardzo świeżej kawy, dokładnie trzydniowej, to nawet nie mogłem odpowiednio zmielić, tak mi puchła w portafiltrze. Dlatego, z pierwszą filiżanką, czekam aż minie tydzień po paleniu.
A przemiana tej konkretnej Etiopii bardzo mnie zdziwiła. W espresso jej nie próbowałem, ale poprawa w dripie była znaczna. Żeby dwumiesięczna kawa była lepsza od świeżej, tego się nie spodziewałem.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2013, 12:37:29 wysłana przez WS »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Wrzesień 2013, 12:35:31 »
A jak ja przechowywałeś?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Wrzesień 2013, 12:39:39 »
Kawa w torebce, torebka w szczelnym słoiku, słoik w wiszącej szafce z mlecznymi szybami. Słoik z Ikei, jeśli ma to znaczenie ;), podobnie jak szafka.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Wrzesień 2013, 12:47:14 »
Masz odpowiedź - IKEA! :)
A tak poważnie, to tez bym się tego nie spodziewał.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:01:46 »
Nie mam konkretnych przykładów w zanadrzu, ale nie dziwi mnie to. Pewnie przemiany na lepsze później niż po roku, pół roku już nie mają miejsca, ale w obrębie kilku miesięcy, w przypadku dobrego przechowywania nazwałbym to właśnie zmianami, a nie starzeniem się. A skoro zmiany, to czemuż by nie na lepsze -- czasem?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:14:53 »
Traktować takie zmiany jako dojrzewanie? Ciekawa koncepcja choć wydaje mi się że tych przemian niekorzystnych będzie zdecydowanie więcej. Być może WS odkrył chwalebny wyjątek :) Ciekawym byłoby sprawdzić jak będzie się zmieniał smak po jeszcze dłuższym czasie. ::)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:28:14 »
Zdaje mi się Antonio nie raz pisał aby kawę odstawić na tydzień(?) miesiąc(?) mimo, iż nie była z wczoraj. Właśnie na podstawie zeznań o smaku i oczekiwaniach tak radził.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:32:45 »
Zawsze możesz kupić 10 paczek po 100g. 5 referencyjnych do zamrażarki idzie, a następne 5 do szafki.

I tak powiedzmy po 3 tygodniach od palenia bierzesz jedną referencyjną i jedną z szafki i porównujesz smaki - akurat by i na espresso i na dripa starczyło. Po następnych 4 tygodniach kolejna para, itd.

Gdzieś na HB (już kiedyś podawałem) był test świeżości kawy - ta z zamrażarki trzyma świeżość jak nowa. Nie pamiętam kiedy się różnice dawały wyczuwać, ale zawsze można to odszukać.

LMWDP #469

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:45:30 »
Podstawą do oceny byłaby jednak „ślepa" próba.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:50:39 »
No to tym lepiej - okazja zaprosić koleżankę/kolegę dac do próbowania. Albo udać się z ziarnami do znajomej baristki i "ślepić się" ;)
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Wrzesień 2013, 13:55:25 »
Kawa po wypaleniu "żyje" jeszcze długo, odpoczywa po krótkim, intensywnym dramacie w piecu. Nabiera wyrazu, robi się bogatsza, bardziej okrągła, pięknieje. Czasem trwa to parę tygodni. Codzienne obserwacje danej kawy są niesamowicie interesujące...

Dlatego smutno mi i przykro, gdy ludzie interesując się daną kawą, domagają się tego, by była ona palona wczoraj albo najlepiej dzisiaj. Dobre ziarna po miesiącu są wciąż dobre, są w apogeum swojej jakości. Myślałem, że jest to wiedza powszechnie znana, że kawa wymaga jakiegoś dłuższego czasu od momentu wypalenia do spożycia. Tymczasem zła interpretacja tego, co zwie się third wave doprowadziła do jakiegoś ultra-radykalnego obłędu pałającego miłością do dwutlenku węgla i aromatu palenia.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Wrzesień 2013, 14:04:27 »
Dlatego też pisałem, że "nie spodziewałbym się większych ZMIAN w smaku" powyżej miesiąca.  :)
To co piłem wczoraj mi nie smakowało - sporo w tym dymu i posmaku palenia.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czy starsza kawa jest zawsze gorsza od świeżej.
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Wrzesień 2013, 19:23:10 »
Z moich doświadczeń wynika, że kawa jest najlepsza, myślę o espresso, do dwóch miesięcy po paleniu. A dobra, do 3-4 miesięcy. Starszej nie kupię, bo półroczne już za bardzo odbiegają jakością i trudniej się przy tym parzą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi