Autor Wątek: refraktometr  (Przeczytany 9993 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Grudzień 2017, 13:24:26 »
dokładność pomiaru 0,02
OK, ale rozdzielczość na wyświetlaczu 0,1. Nie za mało? Jeśli działa, to cena bardzo zachęcająca.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Grudzień 2017, 13:33:17 »
Mi chyba coś na jego temat @Metiu wspominał.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Grudzień 2017, 13:40:29 »
dokładność pomiaru 0,02
OK, ale rozdzielczość na wyświetlaczu 0,1. Nie za mało? Jeśli działa, to cena bardzo zachęcająca.

Zdaje się, że ten zwykły Atago ma tak samo. https://www.sciencecompany.com/Assets/ProductImages/nc9958An-lg.jpg

Offline aarfy Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: V60/Chemex/Aeropress
  • Młynek: Macap M2M/Comandante
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Grudzień 2017, 14:49:59 »
Range: Brix: 0-30%  TDS:0-25%
Resolution:  ± 0.02C
Accuracy:   0.1C

Dokładność 0.1 z tego co widzę, szału nie ma, ale też na pewno nie byłby bezużyteczny. Zastanawiam się czy w ogóle w takiej cenie warto się skusić, to jednak 3x taniej niż VST.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Grudzień 2017, 14:53:48 »
VST to raczej 10x drożej, ale to nie ta liga. Jak już porównywać t oco najwyżej do najtańszego Atago, który ejst dostępny za ok. 2x więcej niż chiński.

Offline aarfy Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: V60/Chemex/Aeropress
  • Młynek: Macap M2M/Comandante
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Grudzień 2017, 20:55:41 »
No fakt pomieszały mi się ceny... Najtańszy refraktometr Atago to PAL-COFFEE TDS, no nie? Realnie za jakieś 1300zł go można dostać, czyli rzeczywiście 2x drożej wychodzi. Patrząc na parametry, wychodzi jednak że ma praktycznie taką samą dokładność, warto dopłacać? Idealnie by było, gdyby znalazł się ktoś kto go używał, a w internecie nie bardzo udało mi się jakiekolwiek opinie na jego temat znaleźć.

To Atago:
Measurement range (TDS): 0.00 ~ 22.00%, temperature: 10.0 ~ 100 ℃
Resolution: TDS0.01%, temperature 0.1 ℃
Accuracy: TDS ± 0.15%, temperature ± 1 ℃
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2017, 20:57:57 wysłana przez aarfy »

Offline szaman Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: V60-02, kawiarka
  • Młynek: MSJ
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Grudzień 2017, 09:51:36 »
Ja mam taki lunetkowy ze skalą do 30Bx i do przelewów faktycznie średnio się nadaje, bo odczyt jest mocno 'na oko' ;) Po prostu dla tak niskich wartości skalą jest za duża.
Mam go do innych zastosowań i zmierzyłem kawy kilka razy z ciekawości. Myślę, że wskazania są poprawne tylko precyzja odczytu przy tak małych wartościach zbyt niska. Jeśli ktoś produkowały taki ze skalą do max 5Bx to byłoby idealnie, bo cenowo różnica jest kolosalna w porównaniu do sprzętów elektronicznych.

Mierzę nim dojrzałość winogron i w takich zastosowaniach precyzja 0,5-1Bx w zupełności wystarcza.

Edit:
Widzę, że u chińczyków można nawet kupić taki ze skalą 0-5Bx
kilka sztuk za 16-20$ na hasło 'refractometer brix 0-5' wyskakuje
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 10:20:26 wysłana przez szaman »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Grudzień 2017, 12:12:38 »
te lunetkowe co widziałem ze skalą 0-5 Brix mają mniejszą skalę w wizjerze niż 0-10 Brix. I taki wydaje się najlepszy jeśli ktoś chce koniecznie mieć, ale nie wydać dużo.

Atago Coffee Pal można niby kupić na  ebay za ok $300 USD z Japonii, ale trzeba doliczyć cło i VAT. Za naszą zachodniągranicą chyba w okolicach 400 EUR
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 12:16:31 wysłana przez krystians »

Offline szaman Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: V60-02, kawiarka
  • Młynek: MSJ
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Grudzień 2017, 12:25:15 »
te lunetkowe co widziałem ze skalą 0-5 Brix mają mniejszą skalę w wizjerze niż 0-10 Brix. I taki wydaje się najlepszy jeśli ktoś chce koniecznie mieć, ale nie wydać dużo.

Tak właśnie podejrzewam, że to dokładnie ten sam refraktometr tylko 0-5 nie ma nadrukowanej skali powyżej 5 :) W innym wypadku pewnie musiałby być nieco inny kształt pryzmatu lub inną długość lunetki.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 12:28:57 wysłana przez szaman »

Offline chmurqab Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Moka 2, Moka 6, V60, Kalita 155, Aeropress, Chemex 3-cup, Phin, French press
  • Młynek: Baratza Preciso, Comandante C40 MKIII
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Grudzień 2017, 21:53:03 »
Miałem odłożyć zakup na styczeń, ale -15% na ebay'u mnie złamało i zamówiłem ATAGO z Japoni. Swoje na pewno dołoży jeszcze urząd celny, no ale już się z tym pogodziłem.

Mam pytanie do użytkowników tych urządzeń - tj. refraktometrów ogólnie, a nie konkretnie ATAGO - obejrzałem trochę filmów informacyjnych i zorientowałem się, że podczas mierzenia stosowane są strzykawki z filtrami. Ponoć w przypadku metod zaparzania korzystających z filtrów można odpuścić, tak dla espresso, moki, czy french pressa to już inna sprawa. Problem jest taki, że te filtry od VST sprzedawane są w cenie 89$ za 50 sztuk, a trzeba jeszcze doliczyć przesyłkę.. Orientuje się ktoś czy można je zastąpić np. takimi:

http://sklep-chemland.pl/pl/materialy-filtracyjne/filtry-strzykawkowe/sterylne/filtr-strzykawkowy-sterylny-ca-0-22-25mm-op-1szt.html?___SID=U

VST nie podaje żadnych parametrów do swoich filtrów, ale zakładam, że trzeba by celować w 0,22. Natomiast co do średnicy i materiału membrany to nie mam kompletnie pojęcia. Jakieś wskazówki od bardziej doświadczonych użytkowników?

Offline chmurqab Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Moka 2, Moka 6, V60, Kalita 155, Aeropress, Chemex 3-cup, Phin, French press
  • Młynek: Baratza Preciso, Comandante C40 MKIII
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Luty 2018, 20:36:09 »
ATAGO dotarło z Japonii - podróż trwała około miesiąca, w tym większość czasu przesyłka spędziła leżąc spokojnie w WER Warszawa. Ku mojemu zaskoczeniu obyło się bez VAT'u i cła, dzięki czemu cena ostateczna, łącznie z wysyłką, wyniosła około 850zł :ok: Zaopatrzyłem się w dodatkowe narzędzia t.j.:

  • Litr wody destylowanej
  • Jednorazowe pipety 1ml
  • Strzykawki 10ml z "luer lock" pozwalającym na zamontowanie filtru strzykawkowego
  • Filtry strzykawkowe - nylonowe 0,45 z prefiltrami PP/GF, PVDF 0,45 i PES 0,45
  • Ściereczki nasączone izopropanolem

Wszystko zakupione u różnych sprzedawców na Allegro, poza filtrami, które kupiłem w sklepie wymienionym w poście wyżej. Na pewno da się to wszystko znaleźć "na mieście" (no, może poza filtrami strzykawkowymi), ale jestem bardzo leniwy i odpuściłem sobie szukanie.





Proces pomiaru odbywał się tak samo jak na video od Matta Pergera:



Do tej pory dokonałem 4 pomiarów, trzy kawy z V60 i jedna z kawiarki. Pierwszy pomiar z V60 dał wynik 1,47% TDS i 19,24% ekstrakcji 8) Przy kolejnych zaparzaniach zmieniałem po jednym parametrze (lekko grubszy przemiał, a potem zmiana ratio wody do kawy) i obserwowałem wyniki. Te zmieniały się zgodnie z oczekiwaniami.

Jestem bardzo zadowolony z zakupu :) Narzędzie sprawdzi się świetnie w osiągnięciu jeszcze lepszego naparu i perfekcjonowaniu swoich umiejętności. Minęło ledwo dwa dni, a już nauczyłem się całkiem sporo (oczywiście można poczytać i nauczyć się bardzo wiele o procesie zaparzania/ekstrakcji itp. bez kupowania refraktometru, ale taki zakup jest zdecydowanym motywatorem ;)).

Co do VST vs ATAGO, polecam ten artykuł: http://socraticcoffee.com/2015/04/measuring-total-dissolved-solids-a-refractometer-comparison/ Wydaje mi się, że zdecydowanie do użytku domowego nie ma co inwestować w VST. Jeżeli chodzi o filtry strzykawkowe to znalazłem na jakimś niemieckim forum kawowym informacje, że ponoć te od VST przed brandowaniem są oznaczone jako nylonowe 0,45. W linkowanym przeze mnie sklepie były tylko takie z prefiltrami - do tej pory używałem tylko tych z prefiltrami PP i sprawdzają się znakomicie, nic się nie przytyka. Myślę jednak, że w przypadku przelewów używających papierowych filtrów można sobie taki zakup darować.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Luty 2018, 12:14:16 »
Gratuluję zakupu ! :brawa:

Czy mógłbyś podlinkować dyskusję na temat zamienników filtrów VST ? Sam chętnie porównam. ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline chmurqab Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Moka 2, Moka 6, V60, Kalita 155, Aeropress, Chemex 3-cup, Phin, French press
  • Młynek: Baratza Preciso, Comandante C40 MKIII
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Luty 2018, 19:00:43 »
Dyskusja jest tutaj. Osobiście niemieckiego nie znam, więc posiłkowałem się Google Translate.

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Marzec 2018, 09:48:24 »
Które filtry sprawdzają się najlepiej? muszę kupić jakieś i nie wiem w które iść.

Offline Raven_CL Mężczyzna

    • Coffee Lovers
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 14
    • Wszystko robię z miłości do kawy :)
  • Ekspres: ACS Minima, Vesuvius ACS, Vostok ACS 2G, San Remo ZOE, ESE POD, FAP, Mokka, etc.
  • Młynek: Mazzer Kold S EL, SJ El., inne
Odp: refraktometr
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Czerwiec 2018, 19:10:00 »
tak, możesz dowolny refraktometr mierzący BRIX. Najtaniej możesz lunetkową wersję kupić. Najlepiej żeby miała autokompensację temperatury (ATC). Im mniejszy zakres tym dokładniej będziesz mógł odczytać wartość. Do przelewów wystarczy 0-10%. Żeby był dobry też do espresso, to zdaje się powinien mieć zakres większy, jakieś 0-20%. koszt w okolicach 150 - 300 zł.
Ja znam, jest to refraktometr HM Digital. Wzięty pod uwagę w testach najpopularniejszych "badaczy" sprzętu (niemal wszyscy się na nich powołują) okazał się czynnikiem blokującym publikację. Gdy zadałem pytanie na forum, dostałem bana i prywatnie informację, iż oni z tego żyją i takie pytanie nie godzi się?! ;) Nie wiem, czy mogę tutaj wstawić link, zatem nie wstawiam. Jeśli jest ktoś zainteresowany, proszę o prywatną wiadomość :)
Raven_CL
Jako że Wiliam Blake zainspirował mnie do koncentracji na ziarenku i możliwości dostrzeżenia tam wszystkiego... :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi