Autor Wątek: Melitta Look IV Therm DeLuxe  (Przeczytany 3616 razy)

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Melitta Look IV Therm DeLuxe
« dnia: 13 Październik 2018, 23:04:51 »
Cześć,
Mam w domu wyżej wspomniany ekspres, przez pewien czas był używany na kawach sklepowych mielonych. Później dokupiłem do niego młynek Graef CM800, poziom zmielenia ustawiam między 1000-2000. Na przelewowcu również jest możliwość ustawienia  poziomu mocy kawy ( ziarenko zamalowane lub nie ). Przy zamalowanym ziarenku kawa leci tylko po środku, zaś przy pustym ze wszystkich otworów dookoła.  Podobno tryb z zamalowanym ziarenkiem jest tym bardziej intensywnym, lecz wydaje mi się, że jest zupełnie na odwrót. Jakieś wasze uwagi ? Zakupiłem na próbę dwie kawy świeżo palone ( Etiopia i Kolumbia). Staram się wygrzewać ekspres przed włożeniem wcześniej przelanego gorąco wodą papierowego filtra. Na 100ml wody daje 6g kawy. Nie wiem czy nie potrafię obsłużyć w pełni ekspresu przelewowego, czy kawa powinna już z niego taka być, ale po prostu jest dla mnie mało esencjonalna w smaku. Może nie powinienem od razu wkładać dzbanka, tylko dopiero po jakimś czasie aż kawa się, delikatnie mówiąc "zaparzy" ?Dzbanek jak i stożek w którym jest kawa łączą się bezpośrednio dwoma "przyciskami", których jeśli nie docisnę do siebie, to kawa zostanie w stożku z papierowym filtrem. Proszę o porady, bo chciałbym rozwijać się w tej dziedzinie, ale dosyć szybko spada mi frajda nie widząc efektów.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Październik 2018, 23:42:43 »
Ile przygotowujesz kawy na raz?

Możesz wrzucić zdjęcie, na którym będzie widać grubość mielenia (najlepiej na kartce w kratkę aby można się było w skali zorientować)?

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Październik 2018, 13:04:24 »
Przygotowuje maksymalnie dwie kawy na raz. Po lewej zmielenie na około 1400, a po prawej "fine" czyli najdrobniejsze.


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Październik 2018, 13:16:00 »
:) a w mililitrach?

Ekspresy przelewowe słabo sobie radzą poniżej 200ml. Najlepiej pracują w okolicach 0,5L. 30g kawy ma szanse wypełnić wystarczająco filtr aby woda nie przelała się przez kawę zbyt szybko.

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Październik 2018, 15:54:41 »
Ok, jutro zrobie kolejny test. Czyli nie jest to kwestia słabego przelewowca, bo wiekszosc pracuje podobnie jeśli mówimy o strumieniu wody.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Październik 2018, 17:47:33 »
Tak, ogólna zasada działania jest taka sama w większości domowych przelewowców.

Nie wiem do końca jak dział ten system intensywności. Jeśli możesz to podstaw miskę i nagraj film jak leci woda (uwaga, wrzątek!) w pozycji intensywnej, słabej i po środku. Myślę, że skończy się to tym, że dobierzesz pod siebie jedno ustawienie i tak będziesz używał cały czas.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Październik 2018, 21:43:56 »
Przygotowuje maksymalnie dwie kawy na raz. Po lewej zmielenie na około 1400, a po prawej "fine" czyli najdrobniejsze
To po prawej nie wygląda na drobniejsze. Sprawdź może czy żarno jest dobrze zamocowane.

Sprawdzałem samemu w ekspresie Melitta Look i mocniej zaparzałą mi się kawa gdy leciała woda tylko z środkowego otworu.

Możesz spróbować zrobić preinfuzję. Na początku bez dzbanka puszczasz wodę i po chwili przerywasz / lub zalewasz z czajnika wodą z temp ok. 93-94 stopni. Wody powinno się nalać tyle żeby było trochę więcej wody niż kawy. Można wtedy kawę też przemieszać. Po 30 sekundach od zalania włączasz zaparzanie i wkładasz dzbanek.

Offline grzegmis

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Melitta Look IV Deluxe
  • Młynek: brak
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Lipiec 2020, 10:43:47 »
Dzien dobry,
Nie zakladam nowego tematu ponieważ moje pytanie jest powiazane z tematem;

Ekspres look IV - zaparzam kawe w ilosci wiekszej niz potrzebuje, ekspres jest ustawiony na podgrzewanie przez 40minut. Po tym czasie nastepuje wylaczenie ekspresu.
Chcialbym za kilka godzin podgrzac kawe w dzbanku. Jesli wlacze ekspres bez wody w zbiorniku, to po prostu podgrzeje dzbanek z kawa ? Czy to tak nie dziala ?

pozdrawiam, Michał

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Look IV Therm DeLuxe
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Lipiec 2020, 11:35:32 »
Tak, tak to działa – bez wody grzeje tylko płyta.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi