Autor Wątek: Mahlkönig K30 ES  (Przeczytany 4934 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Mahlkönig K30 ES
« dnia: 09 Październik 2014, 13:15:17 »
Mahlkönig K30 ES

Ten charakterystycznie wyglądający młynek można spotkać w wielu kawiarniach. Bariści chwalą go za jakość przemiału, wygodę i ergonomię pracy, ale cena nowego młynka, do domowego użytku, odstrasza. Spodobał mi się, kiedy usłyszałem jak pracuje pusty, bez ziarenek. Prawie nie było go słychać, musiałem prosić o ponowne uruchomienie. Zamarzył mi się używany K30, ale jego kupno okazało się niełatwe. Sztuki z drugiej ręki rzadko się trafiają na portalach aukcyjnych i na dodatek mają wysokie ceny, adekwatne do cen za nowy egzemplarz. Jednak w końcu udało mi się ten młynek kupić.

Mahlkönig K30 ES jest przeznaczony do współpracy z ekspresem ciśnieniowym, mieli kawę wprost do portafiltra. Ma wygodne i solidne podwójne szyny, które można dopasować do portafiltrów o różnej wysokości. Wygodę użytkowania zapewniają także dwa timery. Praktyczne, bo nie resetują się po zatrzymaniu mielenia, po ponownym naciśnięciu przycisku, jest kontynuowany ten sam cykl czasowy.
Używam tego młynka od kilku miesięcy i jestem z niego bardzo zadowolony. Jakość przemiału jest bardzo dobra, regulacja grubości mielenia wygodna, ustawienia pewne i powtarzalne, a zakres regulacji spory. Jest także możliwość kalibracji młynka, czyli ustawienia minimalnego i maksymalnego zbliżenia żaren, rzecz przydatna przy zużyciu żaren.

Dane techniczne:
Wymiary w cm - 55,4 (W) - 23,4 (S) - 32,5 (G)
Waga - 14 kg
Moc - 470 - 850 W
Żarna - stalowe, średnica 65 mm, gwarancja przemiału 2500 kg kawy
Prędkość żaren - 1350 obr/min
Regulacja grubości mielenia - płynna, z podziałką ułatwiającą powrót do wcześniejszych ustawień. Jest także wersja Vario, która według producenta ma "niezmiernie elastyczne, bezstopniowe ustawianie stopnia mielenia"
Automatyczny wyłącznik mechanizmu mielącego w przypadku przeciążenia
Maksymalny dopuszczalny czas pracy - 20 minut pracy ciągłej. Po przekroczeniu tego czasu trzeba chłodzić silnik przez 30-40 minut
Przycisk mielenia uruchamiany portafiltrem
Pojemność hoppera - 1,5 kg
Wydajność - 3,6 - 4,8 g/sek

http://images67.fotosik.pl/249/38c2140c29c90c61.jpg
Mahlkönig K30 ES


« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2014, 13:41:35 wysłana przez WS »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marzec 2019, 07:55:56 »
Wczoraj ten młynek widziałem w akcji w kawiarence kinonowehoryzonty we Wrocku.
Kawa była zjarana na wungiel  :o , ale praca młynka mnie zaskoczyła.
Taka spokojna, cicha, od niechcenia.
Tylko otrzeźwienie przyszło teraz, jak zobaczyłem cenę  :o.

https://www.coffeedesk.pl/product/3005/Mahlkonig-K30-Single-Espresso-Black

 :picardpalm:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marzec 2019, 11:49:06 »
Z perspektywy baristy ten młynek jest naprawde słaby. Bardzo nieregularny, ustawiać go trzeba kilkanaście razy dziennie, niejednorodny przemiał, nagrzewa się jak cholera, upierdliwa regulacja grubości.
Król serwisu, młynek mam 4 lata i chyba 9 albo 10 razy był w serwisie. Teraz mieli decaf i daje radę.
W podobnej cenie co mythos, nawet nie ma do niego startuz
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marzec 2019, 12:12:58 »
No to ekscytację można sobie darować.
 :mrgreen:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marzec 2019, 12:24:13 »
Z perspektywy mojego użytkowania młynek jest bardzo dobry. Powtarzalny do bólu, do 0,1 g. Ma szeroki zakres do espresso, wygodną i powtarzalną regulację i na pewno nie trzeba go kilkanaście razy dziennie przestawiać. Pytałem o niego także baristów w kawiarniach i mieli o nim bardzo dobre zdanie

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Marzec 2019, 12:39:19 »
Z perspektywy mojego użytkowania młynek jest bardzo dobry.
A jak w porównaniu z F6?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Marzec 2019, 13:28:20 »
Z perspektywy mojego użytkowania młynek jest bardzo dobry. Powtarzalny do bólu, do 0,1 g. Ma szeroki zakres do espresso, wygodną i powtarzalną regulację i na pewno nie trzeba go kilkanaście razy dziennie przestawiać. Pytałem o niego także baristów w kawiarniach i mieli o nim bardzo dobre zdanie

 Ma mega niewygodna regulacje w porównaniu do innych kawiarnianych młynków.
Do ilu kaw jest powtarzalny? 40? 50? Mythos jest powtarzany do 0,1g do 500 kaw z mojego doświadczenia.
I tak, nagrzewa się szybko i trzeba go przestawiać. Myśle ze 300 kaw dziennie to już za dużo dla tego młynka wiec do kawiarni to srednio.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Marzec 2019, 13:40:53 »
Wiesz Szczympek, raczej tutaj na tym forum nikt nie rozpatruje działania młynka do małej chińskiej fabryki kawy 500+ filiżanek na 15 minut, tutaj raczej mowa o jednej, trzech czy dziesięciu dziennie. O samym młynku też słyszałem same pochlebne opinie w domowym zastosowaniu. Jedyne minusy które gdzieś wyczytałem to retencja i dość pokaźne gabaryty.
If only closed minds came with closed mouths

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Marzec 2019, 14:10:00 »
Jak dla mnie to bardziej do 100 czy 200. Takie bydlę do domu na 10 kaw? Nie piszę, że nie można, ale...

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Marzec 2019, 15:10:41 »
Wiesz, zdecydowanie malo jest osób, które rozpatrują Scanie jako samochód rodzinny. Oceniam go przez pryzmat kawiarni, w której się niestety nie sprawdził. Dużo lepiej wypadł mazzer.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Marzec 2019, 17:09:14 »
Jak dla mnie to bardziej do 100 czy 200. Takie bydlę do domu na 10 kaw? Nie piszę, że nie można, ale...


a tam bydle zaraz... :)



@Szczympek na tym forum, czyli poniekąd forum domowych baristów 99.9% przypadków rozpatrywana jest pod zastosowanie domowe. Chyba, że ktoś wyraźnie pyta o młynek do małej lub większej gastronomii.
If only closed minds came with closed mouths

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Marzec 2019, 17:18:14 »
Myśle ze 300 kaw dziennie to już za dużo dla tego młynka wiec do kawiarni to srednio.
Patrząc na Polskie realia to raczej nie za dużo kawiarni speciality robi taka ilości a jak robi polowe to zazwyczaj ma już drugi młynek z inna kawą.

Mam starego k30 z regulacja skokową i przy około 50-100 kawach dziennie młynek mega stabilny oraz bardzo cichy. Dokładność to około 0,2g chodź czasami ma focha i poleci mniej by w kolejnej dozie za dużo poleciało ale nie ma co narzekać


Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Marzec 2019, 17:20:07 »
Wiem, wiem. Do zastosować domowych na pewno jest super.
Z plusów - jest mega szybki. Dwa razy szybszy od mythosa.
Niemniej w skrzynce odbiorczej mam wcale nie mało wiadomości jaki młynek będzie dobry do kawiarni ;)
Zatem ludzie tez odwiedzają forum, by poszukać dobrego młynka do kawiarni i gdy zobaczą pochlebne opinie, mogą dokonać pochopnego zakupu i żałować.
Dlatego pierwszy post jaki napisałem w tym temacie zaczyna się od „z perspektywy baristy”

Na realia Londynu 500 kaw dziennie to idzie od 7-11 rano ;) i Irlandii to całkiem przyzwoity dzien, choć tez są miejsca robiące 1500+ kaw dziennie
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Marzec 2019, 17:21:03 »
Z perspektywy mojego użytkowania młynek jest bardzo dobry.
A jak w porównaniu z F6?

Kiedyś robiłem już takie porównanie, później powtórzyłem je jeszcze kilka razy. No i do espresso wybrałbym K30. Nie tylko ze względu na ergonomię.

Ma mega niewygodna regulacje w porównaniu do innych kawiarnianych młynków.

Napisz może konkretnie w czym jest problem, bo kategorycznym, niczym nie popartym stwierdzeniem, możesz wprowadzać ludzi w błąd. Korzystałem z różnych młynków używanych w kawiarniach i regulacja w K30 jest dla mnie prosta i wygodna. Bo jaki mega problem może stwarzać przesuwanie znacznika po łuku i zablokowanie w wybranym miejscu, przy szerokim zakresie mielenia na espresso.

I tak, nagrzewa się szybko i trzeba go przestawiać. Myśle ze 300 kaw dziennie to już za dużo dla tego młynka wiec do kawiarni to srednio.

Zdarzyło mi się zmielenie ponad kilograma kawy na espresso w ciągu kilku godzin i nic nie musiałem przestawiać. Wtedy nie ważyłem każdej porcji, tylko wybrane, co jakiś czas.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mahlkönig K30 ES
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Marzec 2019, 17:28:22 »
Niewątpliwie żarna ogrzewają się w trakcie ciągłej pracy. Niektóre młynki mają wobec tego systemy chłodzenia...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi