Autor Wątek: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?  (Przeczytany 6186 razy)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« dnia: 02 Marzec 2018, 18:13:59 »
Witam. Przebrnąłem przez wiele wątków na temat kolb i automatów, jednak nadal mam mętlik w głowie. Więc jak każdy tutaj szukam pomocy w wyborze - kolba czy automat?
Pytania….

1. Powtarzalność kawy. Czytam często, że ciężko nauczyć się parzenia. Każda kawa lubi inną temperaturę. Ziarna są psikuśne. Chciałbym żeby espresso wychodziło bardzo dobre i powtarzalne. Nie chciałbym aby nagle (nawet stosując te same ziarna dłuższy czas) wychodziły mi różne kawy. Automat zwycięzcą? Z kolei brak mu regulacji temperatury w większości modeli…?
2. Temperatura. Ascaso oferuje w przystępnej cenie sprzęt z dwoma bojlerami. Rozumiem, że dzięki temu zrobię zarówno mleko jak i kawę i nie muszę czekać na wychłodzenie urządzenia. Nie chciałbym też zrobić espresso, cappucino i czekać na wychłodzenie urządzenia jak goście czekają na kawę.
3. Koszty sporządzenia kawy. Zakładam, że 75% ziaren będą z palarni, jednak czasem otrzymuje się w prezencie kawę i będzie to kawa „sklepowa”. Czy warto w ogóle to wkładać do młynka? Kto wyciągnie więcej z kawy sklepowej - kolba czy automat?
4. Możliwość regulacji temperatury, która ma wpływ na finalny ekstrakt. Automaty mają taką możliwość? (przecież kolby muszą dłużej się nagrzać).
5. Konkurencyjność cen - kolba + młynek i akcesoria, czy wszystkorobiący automat?

Jak wszedłem na coffeedesk to zgłupiałem czytając wątki. Bardzo profesjonalne podejście do robienia kawy. Ale czy w domu potrzeba takiej profeski. Mnie interesuje żeby zmielić sobie ziarenka (np. rano) i móc cały dzień podejść, rozgrzać urządzenie (uruchomić), dać mu nawet czas jakby było trzeba, załadować kawe, przepuścić (ewentualnie dodać wodę, spienić mleko). Jeśli potrzeba drugiej kawy - to w grę wchodzi zarówno drugi „klik” automatu oraz opróżnienie sitka, załadowanie kolejnej porcji i powtórka. Interesuje mnie jakość i rozwianie wątpliwości dotyczących robienia kawy z kolby samemu. Czas mnie nie goni nigdy, celebracja tworzenia jest dla mnie ważna. Mogę spędzić chwilkę dłużej przy ekspresie żeby zrobić kawę. Jednak jeśli co druga będzie miała trafić do zlewu to …. może automat?
I jakie mają wrażenia parzący kolbami od roku, dwóch, tacy którzy mieli taki sam dylemat jak ja. Pomożcie.
Aha - ewentualny budżet? 3000 tysiące, te okolice. W grę wchodzi używka.
Z góry dzięki za opinie (gdzieś tam w głowie huczy pomysł młynek + drip/aeropress na początek)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Marzec 2018, 18:53:26 »
Przyjedź, zrób sobie kawę, spróbuj, zrób drugą, spróbuj, zrób cappu, spróbuj... Przy okazji porównaj z kawą z automatu. I będziesz miał jasność w temacie. Najlepsza metoda.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Marzec 2018, 19:12:07 »


1. Powtarzalność kawy. Czytam często, że ciężko nauczyć się parzenia. Każda kawa lubi inną temperaturę. Ziarna są psikuśne. Chciałbym żeby espresso wychodziło bardzo dobre i powtarzalne. Nie chciałbym aby nagle (nawet stosując te same ziarna dłuższy czas) wychodziły mi różne kawy. Automat zwycięzcą? Z kolei brak mu regulacji temperatury w większości modeli…?

Więc skąd taki wniosek, że automat zwycięzcą, przecież kawa nie zachowuje się inaczej w automacie a inaczej w kolbie, jeśli kawa A potrzebuje temperatury X, a kawa B temperatury Y, to tak samo w automacie jak i w kolbie. Skoro kolba potrafi to zapewnić to tym lepiej dla efektu w filiżance, jeśli automat nie to odpowiedz sobie sam jaki będzie efekt.

Cytuj (zaznaczone)
2. Temperatura. Ascaso oferuje w przystępnej cenie sprzęt z dwoma bojlerami. Rozumiem, że dzięki temu zrobię zarówno mleko jak i kawę i nie muszę czekać na wychłodzenie urządzenia. Nie chciałbym też zrobić espresso, cappucino i czekać na wychłodzenie urządzenia jak goście czekają na kawę.

Nie bardzo rozumiem, czekać raczej trzeba na wygrzanie. Wystudzenie, to najwyżej kilkusekundowy flush, ale to raczej do kawy, do mleka wystudzenie?

Cytuj (zaznaczone)
3. Koszty sporządzenia kawy. Zakładam, że 75% ziaren będą z palarni, jednak czasem otrzymuje się w prezencie kawę i będzie to kawa „sklepowa”. Czy warto w ogóle to wkładać do młynka? Kto wyciągnie więcej z kawy sklepowej - kolba czy automat?

Zostaw sobie tą sklepową na prezent dla kogoś dalej . Sam się przekonasz, ja bym nawet do automatu nie wrzucał.

Cytuj (zaznaczone)
4. Możliwość regulacji temperatury, która ma wpływ na finalny ekstrakt. Automaty mają taką możliwość? (przecież kolby muszą dłużej się nagrzać).

Kolby nie muszą się nagrzać, możesz robić kawę jak woda w bojlerze się zagrzeje, tyle, że kawa będzie kwaśna. Masz jednak możliwość wygrzać ekspres, bo jest co wygrzać, tak, żeby kawa była smaczna. W automacie niestety nie ma co się nagrzać, sam sobie odpowiedź co to oznacza.

Cytuj (zaznaczone)
5. Konkurencyjność cen - kolba + młynek i akcesoria, czy wszystkorobiący automat?

To już sam musisz rozpatrzyć wszystkie za i przeciw.

Cytuj (zaznaczone)
Jak wszedłem na coffeedesk to zgłupiałem czytając wątki. Bardzo profesjonalne podejście do robienia kawy. Ale czy w domu potrzeba takiej profeski. Mnie interesuje żeby zmielić sobie ziarenka (np. rano) i móc cały dzień podejść, rozgrzać urządzenie (uruchomić), dać mu nawet czas jakby było trzeba, załadować kawe, przepuścić (ewentualnie dodać wodę, spienić mleko). Jeśli potrzeba drugiej kawy - to w grę wchodzi zarówno drugi „klik” automatu oraz opróżnienie sitka, załadowanie kolejnej porcji i powtórka. Interesuje mnie jakość i rozwianie wątpliwości dotyczących robienia kawy z kolby samemu. Czas mnie nie goni nigdy, celebracja tworzenia jest dla mnie ważna. Mogę spędzić chwilkę dłużej przy ekspresie żeby zrobić kawę. Jednak jeśli co druga będzie miała trafić do zlewu to …. może automat?

Jak miałem automat, to piłem wszystko jak leci, bo nie wiedziałem, że może być lepiej, teraz do zlewu lecą lepsze niż te z automatu, ale rzadko. Przez te prawie dwa lata przygody z kolbą do zlewu poszło może z pięć kaw.

Cytuj (zaznaczone)
I jakie mają wrażenia parzący kolbami od roku, dwóch, tacy którzy mieli taki sam dylemat jak ja. Pomożcie.
Aha - ewentualny budżet? 3000 tysiące, te okolice. W grę wchodzi używka.
Z góry dzięki za opinie (gdzieś tam w głowie huczy pomysł młynek + drip/aeropress na początek)

Nigdy nie wrócę do automatu, nawet, jeśli zrobi poprawne i smaczne espresso. Robienie espresso w kolbie to magia.

 Budżet ok, szczególnie z używką. To mój budżet sprzed dwóch lat. Udało się używany HX i młynek on demand. Zawsze warto rozważyć alternatywy, to zupełnie inna droga, a równie ciekawa. Można zamiast kolby można obok. Polecam obok

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Marzec 2018, 19:28:45 »
Jak chcesz wyciągać z kawy ile się da - tylko i wyłącznie kolba. Ma być powtarzalnie, ale byle jak - to automat. Sam sobie odpowiedz na pytanie. Masz z brzegu zestaw:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5582.0

I na tym da się zrobić espresso lepsze niż w 99% kawiarni. O ile kupi się odpowiednio dobrą kawę... Która też nie musi kosztować fortuny.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marzec 2018, 10:25:36 »


2. Temperatura. Ascaso oferuje w przystępnej cenie sprzęt z dwoma bojlerami. Rozumiem, że dzięki temu zrobię zarówno mleko jak i kawę i nie muszę czekać na wychłodzenie urządzenia. Nie chciałbym też zrobić espresso, cappucino i czekać na wychłodzenie urządzenia jak goście czekają na kawę.

Dam sobie głowę uciąć, że czytałem, iż do spienienia mleka potrzeba wyższej temperatury przez co wychłodzić należy urządzenie przed zrobieniem kawy...


Panie Januszu dużo dobrego o Pana firmie tutaj słychać. Ja jestem totalnym laikiem, nie robiłem nigdy sam takiego espresso poza starą kolbą w domu Krups, gdzie sypało się zwykłego jacobsa i się kawa przelewała. Więc sam nie zrobię, mogę jedynie przejść szybki kurs i zacząć przygodę samemu - jest zresztą wiele wspaniałych informacji tutaj na forum. Pytań dużo - zwłaszcza, że chodzi o wydanie sporej ilości pieniędzy.

Mnie interesuje też od czego zacząć przygodę - od razu Ascaso/inny czy może pierw drip/aero i młynek. Obecnie pijam kawy z kawiarki i frenchpressa - ale sklepówki. Jednak kawa z popularnych miejscówek w Poznaniu już mi tak smakuje, że czas zaczać samemu sobie robić pyszną kawę.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2990
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Marzec 2018, 10:30:36 »
Dam sobie głowę uciąć, że czytałem, iż do spienienia mleka potrzeba wyższej temperatury przez co wychłodzić należy urządzenie przed zrobieniem kawy...
Będziesz uprzejmy rozwinąć tę myśl?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marzec 2018, 10:40:25 »
Panie Januszu dużo dobrego o Pana firmie tutaj słychać. Ja jestem totalnym laikiem, nie robiłem nigdy sam takiego espresso poza starą kolbą w domu Krups, gdzie sypało się zwykłego jacobsa i się kawa przelewała. Więc sam nie zrobię, mogę jedynie przejść szybki kurs i zacząć przygodę samemu - jest zresztą wiele wspaniałych informacji tutaj na forum. Pytań dużo - zwłaszcza, że chodzi o wydanie sporej ilości pieniędzy.

Mnie interesuje też od czego zacząć przygodę - od razu Ascaso/inny czy może pierw drip/aero i młynek. Obecnie pijam kawy z kawiarki i frenchpressa - ale sklepówki. Jednak kawa z popularnych miejscówek w Poznaniu już mi tak smakuje, że czas zaczać samemu sobie robić pyszną kawę.

Każdy kto przyjeżdza do nas po odbiór sprzętu przechodzi małe przeszkolenie. Pokażemy jak zrobić kawę, jak spienić mleko a każda osoba następnie sama pod naszym kierunkiem robi to samo. Po kilku próbach jest już dużo łatwiej. Moim zdaniem zacząć trzeba z takiej półki aby ominąć szczeble pośrednie. Szkoda pieniędzy jeśli i tak ma się zamiar pić kawę taką jak w dobrej kawiarni.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marzec 2018, 11:46:22 »
Mnie interesuje też od czego zacząć przygodę - od razu Ascaso/inny czy może pierw drip/aero i młynek. Obecnie pijam kawy z kawiarki i frenchpressa
To nie jest albo, albo, to są dwa, równoległe światy. Mogę koegzystować, a można żyć tylko w jednym. Pytanie jest o formę kawy w filiżance: smak, intensywność, rozmiar. Jest espresso i są przelewki.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2018, 13:22:08 »
Ekspres jest... nudny. Dwa rodzaje kaw, trzeba sie napracować zeby je zrobić, a kiedy dojdziesz to tego jak, zaczną ci sie podobać alternatywy i ekspres zostanie na używanie od czasu do czasu. Alternatywy dadzą Ci większa frajdę, lepsze odczucia smakowe, No i rytuał dnia sie nie zmieni, jakakolwiek alternatywa zajmie Ci tyle co french i Kawiarka. Zainwestuj w dobra kawę i aeropress, nieporównywalnie taniej.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2018, 13:23:36 »
Mów za siebie, 90 % kaw u mnie w domu to espresso , co nie znaczy, że nie lubię się bawić w alternatywy.

W ogóle, jak można powiedzieć, że kawa jest nudna, jakkolwiek zaparzona? [emoji14]

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Marzec 2018, 18:50:53 »
Ja w domu już też tylko espresso :)
Napracować się? Może trzeba na początek trochę podstaw podłapać, ale potem to najszybsza metoda parzenia pysznej kawy :) (poza kapsułką, ale tu można się spierać na ile to pyszne).
Alternatywy tylko na wyjazdach uskuteczniam.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marzec 2018, 22:57:37 »
Ja w domu już też tylko espresso
U mnie w domu też. Kawiarka tylko na wyjazdach i wtedy odpowiednio dobrana kawa do kawiarek.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Marzec 2018, 21:52:58 »
Automat jest fajny, ale tylko w kolbowym ekspresie.  ;)  Mam na myśli samą przystawkę do spieniania mleka do cappuccino.  :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mibas

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Dream, kawiarka French Press Bialetti, AeroPress Go
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JX-pro
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Marzec 2018, 15:38:30 »
Niestety nie każdy mieszka w pobliżu sklepu Janusza ;-)
Z własnego doświadczenia - mamy w biurze różne ekspresy, głównie Saeco Aulika (jeden nawet pod moją opieką) oraz Jury. W domu zaś kawiarkę Bialetti.
I bardziej smakuje mi kawa z kawiarki. Tak więc gdy będę kupował ekspres do domu, to będzie to kolba.
Zresztą pijam tak "dużo" kawy, że nie widzę w domu sensu zabawy z automatem. Chyba, że u kogoś idzie naprawdę dużo kawy na raz..   

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Setny wątek o pomoc w wyborze kolby... Kolba czy automat?
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Marzec 2018, 15:58:07 »
Mibas, to środek Polski. ;) Z każdego miejsca łatwo dojechać. Tym bardziej, że do nas zjeżdza się blisko skrzyżowania autostrad i nie ma potrzeby wjeżdzać do miasta. A i my często przybliżamy się do potencjalnych klientów. Ostatnio, w sobotę byliśmy na Warszawskim Festiwalu Kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi